Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Kalibrácia monitoru, prípadne LCD notebooku

de Sade
de Sade 2009-02-06 20:39:05+01
Chcem sa popýtať na vaše názory, ako sa vy vyrovnávate s kalibráciou. Kalibrujete? Aké pomôcky, softy na to používate? Sú niektoré aj voľne stiahnuteľné? Prípadne nejaká lacnejšia varianta kalibrovania. ďakujem za odpovede.
 
ummagama
2013-04-09 09:39:15+02
Ludia ujasnite si uz konecne pojmy. kalibracia vs profilacia
 
martin9113
2013-04-09 09:46:53+02
príspevok od: Robert Simeg
prebehla len kalibracia, inak som nic neupravoval. Foto mozem zavesit, ale neskor, teraz nie som doma. V podstate ide o to, ze aj uplne desaturovane fotografie vidim do zlta aj ked tam napr. PS ziadnu zltu nenajde, ako keby cela obrazovka bola potiahnuta nejakym zltym filtrom, nepaci sa mi to.
zaves foto ked prides domov. ide oto ak si upravoval fotky na neskalibrovanom monitore upravil si ich podla toho ako ti ich zobrazoval vtedy. kalibracia moze bit spravna ale tvoja predchadzajuca uprava nie. to ze je to desaturovane mohlo vzniknut prave vysokym nastavenim saturacie na monitore pred jeho kalibraciou.
 
Robert Simeg
2013-04-09 19:50:40+02
príspevok od: martin9113
zaves foto ked prides domov. ide oto ak si upravoval fotky na neskalibrovanom monitore upravil si ich podla toho ako ti ich zobrazoval vtedy. kalibracia moze bit spravna ale tvoja predchadzajuca uprava nie. to ze je to desaturovane mohlo vzniknut prave vysokym nastavenim saturacie na monitore pred jeho kalibraciou.
Tak toto je cista cb fotka, tak ako vyliezla z fotaku, ziadne upravy a tak ju ja vidim na svojom notebooku po kalibracii. To sa tyka vsetkych cb fotiek, aj tu na webe. Pred tym som mal fotky skor ladene do studenych farieb a v praci kde mam normalny monitor som ich videl v teplejsich farbach a viac saturovanejsich, pricom cb boli v pohode. Tak neviem ci bol problem v kalibracii, alebo proste treba kupit minimalne externy monitor.
 
pressDesign
2013-04-21 23:35:30+02
príspevok od: Karol Srnec
Kalibracia stoji cca 33€, aby mala zmysel, tak na EIZO 1-2x do roka, na horsich monitoroch a 4x. A tou uz mas sondu.
Podmienkou je pracovat s programom, ktory pracuje s ICC profilom vystupnych zariadeni.
jednorazova kalibracia zvacsa pstacuje kazdemu. 4x do roka kalibrovat podla mna je zbytocny luxus - mozu tam byt uplne minimalne odchylky, mozno ani okom nebadatelne. jednorazova kalibracia + zalohovanie vsetkych udajov a nastaveni riesi vacsinou problem skoro kazdeho. cena kalibracie stoji v priemere 30-40 Euro - sonda, s ktorou sa robi kalibracia za 40E stoji 300E

ludia kalibraciu podcenuju, potom ked sa konecne rozhodnu to podstupit - nevedia si to vynachvalit ;0)
 
pressDesign
2013-04-21 23:38:08+02
príspevok od: bear
Mojmu notebooku kalibracia dost pomohla, ale aj tak je to taky otrasny display, ze ma z kazdeho uhlu ine farby a ked je okolo trocha viac svetla vidim v nom lepsie seba ako zobrazovany obraz. Takze ak sa na nom hram s fotkami poriadne si k nemu sadnem, aby som na neho pozeral kolmo a zatemnim ako sa len da.
notebooky su na tom biedne uplne vsetky - predsalen su to stale len prenosne pocitace a nie pracovne stanice kalibracia na notebooku zachranuje farebne zobrazenie, aby tam neboli spatne odtiene; ale neriesi farebny rozsah obrazovky - toto riesi potom uz len externy monitor

da sa notebook dobre nastavit, v ramci svojich moznosti - ale cakat zazraky od toho urcite nie. to je ako tuningovat feliciu, mozno pojde o 20kmph rychlejsie, ale formula z toho nikdy nebude
 
pressDesign
2013-04-21 23:40:37+02
príspevok od: Karol Srnec
Kalibracia pomoze kazdemu monitoru, hlavne farebnym odchylkam a nastaveniu gama krivky. Ale zly monitor zostane zlym monitorom, ale aspo nezobrazuje uplne nezmysli.
http://blog.kalibrovanie.com/kalibracia-stareho-monitora/

tu som pisal zrovna clanok o tych starych monitoroch. clovek by sa cudoval, ake zazraky sa daju vytlc prave z tych starsich monitorov...

napriklad stare CRT-cko, ktore volakedy stalo 60-tisic korun, moze mat kludne lepsi obraz, ako cisto nove low-end LCD, ktore stalo teraz 120 Euro
 
Strana 3 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()