Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

polarizacne filtre a ultra sirokouhle objektivy

bluesman
2008-02-18 20:22:41+01
..zaujimalo by ma aky mate nazor na pouzivanie polarizacnych filtrov na ultra sirokouhlych objektivoch...cital som ze to sposobuje nie velmi prijemne efekty na fotografii...
 
bluesman
2008-02-18 20:24:17+01
...ako priklad pripajam fotografiu pouzitia polarizacneho filtra na ultra sirokouhlom objektive stiahnutu davnejsie z netu...
 
julo kotus
2008-02-18 22:07:25+01
Tak takýto efekt som ešte nevidel. :)
Áno, kombinácia veľmi širokouhlého objektívu s polarizačným filtrom má niekedy za následok stmavenie jednej časti oblohy viac ako inej, na obraze sa to ale takým spôsobom neprejavuje. Vždy som sa zatiaľ stretol skôr so stmavením na jednej strane a so slabším, resp, bez stmavenia na strane druhej. Toto sa mi ale nezdá, vyzerá to byť hooodne umelé, akoby sa niekto nerovnomerné polarizovanie snažil napodobniť v počítači.
 
julo kotus
2008-02-18 22:22:24+01
Tu je typická ukážka takéhoto nerovnomerného spolarizovania, resp. ani nie nerovnomerného spolarizovania, len svetlo v tejto časti oblohy už má iný smer ako v ďalšej a preto polarizácia v jednej časti je účinnejšia ako v druhej.
 
bear
- moderator
2008-02-19 17:16:57+01
Hmm, chcel som si kupit pol. filter na EF-S 10-22 (na ostatne objektivy mam), ale teraz neviem, skor asi bude lepsi napad kupit prechodovy filter.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-02-19 19:35:39+01
Polarizacny filter nefunguje len na oblohe, takze si ho kludne kup. Nie vzdy naviac pouzivas najsirsie ohnisko a ucinok polarizacie mozes regulovat, takze nemusi dojst k uvedenemu problemu.
 
rspitt
2008-02-19 23:27:48+01
Na sirokouhle objektivy existuji filtry (a tedy i filtry polarizacni) ve verzich SLIM (tenky) ktere nezpusobuji takovou vinetaci, nicmene byvaji drazsi.
Koupi kvalitniho cirkularniho polarizacniho filtru /linearne polarizujici nekupuj, miva s tim problemy autofokus/ vice nez doporucuji.
 
tulenik
2008-04-09 10:46:08+02
hento ale nie je vinetacia, to je fyzikalny jav... koniec koncov pri spravne zjustovanom objektive a ak by nebol robeny vyrez by vinetacia bola v rovnakej vzdialenosti od centra optickej sustavy (snimku) rovnaka!
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()