Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Kolko si pytat za fotenie

sankiakis
sankiakis ocenenie redakciou 2009-05-14 13:55:55+02
Ano ja viem ze sa to tu uz par krat preberalo ale faroum som prezrel a nic som nenasiel. Tak pokial sa niekomu nahodou zachce:) Mam ponuku fotit kuchyne, firma si neche najimat profesionalov czie to daju mne len tak na cierno:) Kolko by som s mal zapytat za fotku do katalogu? Ci vobec nic a ked sa im to bude pacit tak na druhy krat az? alebo ako.. dakujem
 
bundash
2012-10-25 18:01:16+02
príspevok od:
no len aby to neprepiskol stymi 30euro/hod ..predsa len lepsie neskor si poziadat viac ked budu spokojni ako na zaciatok odradit vysokou sumou
neprepiskne, jednorazovky 30 - 70 , pravidelne 15 - 20 - 30, nejaky bonus k tomu (ustretovy, nieco navyse pre zakaznika) .... nikdy neprerobis, je to invsetivia do buducnosti
....
 
bundash
2012-10-25 18:06:46+02
príspevok od: bundash
neprepiskne, jednorazovky 30 - 70 , pravidelne 15 - 20 - 30, nejaky bonus k tomu (ustretovy, nieco navyse pre zakaznika) .... nikdy neprerobis, je to invsetivia do buducnosti
....
beriem na vedomie, ze zakladatel vlakna je profik, cize sa tym zivi, firma s nabytkom to tiez bude chcet vsetko oficialne, ziadna cernota, nechapem preco by malo byt 30€ prepisknute...
 
fotox3
2012-10-25 20:08:20+02
Vdaka za pomoc pomohlo mi to
 
Emilio
2012-10-25 21:02:47+02
Ešte je rozdiel zobrať od susedky 20€ keš a robiť to profesionálne na faktúru, kde ti štát zoberie polovicu na daniach a odvodoch. To štátne výpalné si musíš zakalkulovať do ceny, alebo sa orientovať na kešovky, s tým že ideš do rizika s tými štátnymi výpalníkmi.
 
pherrio
2013-01-22 20:21:01+01
Na začiatku hovorím, že som este nefotil za peniaze. Teda fotil som len tak pre seba(či už futbal, alebo nejaké vystupenia) a dával som si na svoj fb. Dnes sa ma pýtali, či by som šiel nafotiť deti folk.súboru pri vystúpeni v kultúrnom dome. A neviem koľko a či si mám pýtať. Minule sa im veľmi páčili fotky, keď som ich fotil a poslal som im fotky na ich fb.
 
seifi
2013-01-22 20:41:17+01
príspevok od: kralik_j
presne tak, cenotvorba je uz skoro vsade a myslim ze je dolezita.
Dnes je doba meratelnosti, zaznamov a vyhodnocovania..
tak, tak, a vzťahy sú v pr..li čoho sme svedkami, bez irónie; z čoho je dnes radosť a nadšenie ? Dóczy dnes v jednej hre dobre povedal, akosi rýchlo mi ten život prežil, a ani som si nepožil múdro, nie ?
 
seifi
2013-01-22 20:45:29+01
príspevok od: slavmiro
Samozrejme prve skusobne nastrely mozno fotit za prilezitost a moznost fotenia. Potom odovzdat kvalitu v zopar ks na fotopapieri 4FREE! Nahodit udicku a cakat. Plevelne ryby (money
no udičku mohol nahodiť aj zadávateľ, bolo by zistiť, či bude s výsledkom spokojný; nemyslím, že by boli foto zlé, ale či to bude to, čo zadávateľ očakáva, teda či to zvyšuje predaje ...
 
pherrio
2013-01-22 21:09:25+01
no myslim, že ja by som skusobne fotky nemusel davat, kedze uz videli moje foto a vtedy boli nadseni....a neviem, či je dobre, aby som stale fotil zadarmo....viem, ze ludom sa pacia take fotky....fotim rad, ale nie je zle, ked pri zalube aj nieco aspon malo zarobim
 
Jurij88
2013-01-22 21:17:42+01
príspevok od: pherrio
no myslim, že ja by som skusobne fotky nemusel davat, kedze uz videli moje foto a vtedy boli nadseni....a neviem, či je dobre, aby som stale fotil zadarmo....viem, ze ludom sa pacia take fotky....fotim rad, ale nie je zle, ked pri zalube aj nieco aspon malo zarobim
na tom určite nič zlé nie je Treba sa na druhej strane pozerať aj kto by mal zaplatiť či obec, či rodičia deturencov a či len nejaká tetka vedúca súboru..
 
pherrio
2013-01-22 21:29:44+01
no dobre, ale pytam sa zase tak. Kolko by som mal pytat ako minimalna suma(tak ako si to napisal podla tychto tvojich vymenovanych moznosti ako si napisal Jurij88), lebo neviem pre koho to chce...ci 10E ci 20E, 50E....lebo vobec nemam predstavu, co mozem pytat aby to nebolo "malo"(vela nechcem pytat)
 
bonifacko
2013-01-22 21:55:33+01
My fotografi musíme držať spolu a musíme presvedčiť okolie, aby nam platili za nefotenie.
 
NightFish
2013-01-22 21:55:51+01
pherrio za nieco take by si si mohol pre zaciatok vypytat tych 20 vyssie by som nesla, kedze je to kulturna akcia a bohvie z koho vrecka to pojde... myslim ze ked ta to aj bavi tak to nie je zle a privyrobit si 20 eur tiez nie je na skodu, na zaciatok by si sa s tym mohol uspokojit. prajem ti aby ti to vyslo, urcite potom napis na akej sume ste sa dohodli a ako fotky ocenili
 
pherrio
2013-01-22 22:29:39+01
dakujem za radu....toto som chcel pocut, aby bola spokojnost na oboch stranach.....potom dam vediet ako to dopadlo
 
NightFish
2013-01-22 22:37:39+01
som rada ze som pomohla, dufam ze bude spokojnost na oboch stranach
ale samozrejme tymto sa neriad pri kazdom foteni.
pri portretoch,produktovkach, a pod sa da ist s cenou vyssie ale pri podujati tohto typu, predpokladam ze to organizuju prislusnici kulturneho domu obce by si vyssie ceny asi zbytocne rubal, kedze tam su obmedzeny.
 
DenisBede
2013-01-22 23:28:56+01
príspevok od:
no len aby to neprepiskol stymi 30euro/hod ..predsa len lepsie neskor si poziadat viac ked budu spokojni ako na zaciatok odradit vysokou sumou
...myslím si že najlepšie je hneď si stanoviť nejakú cenu, než zvoliť variant prv zadarmo a potom si budem niečo pýtať, lebo akonáhle potom zapýtaš, nájdu si iného nadšenca... ostáva len zlatá stredná cesta
 
vd
2013-01-22 23:57:35+01
rob to pre radost teda nic nepytaj
 
Marcel Rebro
2013-01-23 00:02:27+01
príspevok od: vd
rob to pre radost teda nic nepytaj
Ja fotim vzdy pre radost. Ak mi ale za moju radost zaplatia, radujem sa este viac ...
 
velecky
2013-01-23 08:45:21+01
Ľudia, neblbnite, nerobte zadarmo a ani pod cenu. Pílite si pod sebou konár. Vám niekto foťák / objektív a podobná dá zadarmo alebo pod cenu? Sachtikus - tie kuchyne, čo budeš fotiť, tie normáne zákazníkom predávajú? Veď to nie je non profit, to je biznis. Čiže spočítaj si reálne náklady + zisk (5 až 10 % je slušná miera ziskovosti). BTW, už som zažil fotografov, čo fotili na zákazku a DVD s fotkami posielali zásadne na dobierku - aby mali prachy isté. Lebo isto viete, ako je to s neplatením faktúr, dafmo si dohodnete ako tak dobrú cenu práce, keď vám aj tak za ňu nezaplatia. A už vôbec nie načierno - to len pre kamarátov alebo non profit akcie.
 
Photograph33
2013-01-23 09:40:37+01
príspevok od: velecky
Ľudia, neblbnite, nerobte zadarmo a ani pod cenu. Pílite si pod sebou konár. Vám niekto foťák / objektív a podobná dá zadarmo alebo pod cenu? Sachtikus - tie kuchyne, čo budeš fotiť, tie normáne zákazníkom predávajú? Veď to nie je non profit, to je biznis. Čiže spočítaj si reálne náklady + zisk (5 až 10 % je slušná miera ziskovosti). BTW, už som zažil fotografov, čo fotili na zákazku a DVD s fotkami posielali zásadne na dobierku - aby mali prachy isté. Lebo isto viete, ako je to s neplatením faktúr, dafmo si dohodnete ako tak dobrú cenu práce, keď vám aj tak za ňu nezaplatia. A už vôbec nie načierno - to len pre kamarátov alebo non profit akcie.
Tu nejde o pilenie si konara pod sebou, kazdy fotograf by mal zazit sebareflexiu ci na to ma alebo nema, ci vie fotit alebo nevie.....priklad, poznam tu v okoli slecnu, ktorej rodicia kupili Nikon D3100 plus 18-55 a baba hned zobrala kamosku cvak cvak foto prepalene, kompozicia nula bodov ale hned na druhy den foto na FB a hned nadpis cez celu fotos PHOTOGRAPHY , potom foto chceli aj druhe kamosky a ona hned , baby bude to 30 ecok, viete kolko stala zrkadlovka?....ja zadarmo nefotim!!! pritom kebyze si tie slecny kupia kompakt za 30 ecok a nafoti ich priatel, vysledok bude rovnaky mozno aj lepsi. Dalsi priklad, fotenie svadby, fotograf ze vraj PROFI, zobral 250 ecok, vysledok?.....foto ako z mobilu....uzaj svadobcanom to bolo podozrive pri foteni, ked fotograf kazdu chvilu upozornoval, vydrzte, skusime este raz.......dalsia fototografka z KE.....stranka na FB...interier 100eu exterier 80 eu.....kamoska z FB sa dala nafotit a potom plakala, ze foto su nanic.....prepalene foto, retus ako z roku 0.....ked uz by mal clovek zaplatit tak nech plati, ale za kvalitu, aj tu na EPHOTO sa najde zopar fotografov, ktori fotia naozaj dobre a nemusia sa bat pytat peniaze......ale za cvakanice, by som ja ako clovek nezaplatil ani cent.....takze poprajem dobre svetlo
 
juve16
2013-01-23 09:59:33+01
k tým babám na FB sa nevyjadrujem, to mohlo byť myslené ako recesia.
Ale keď si niekto berie svadobného fotografa, mal by mať nejaké referencie, alebo vidieť portfólio, čo nafotil predtým. Ak to neurobí, hold, žiadne reči. To je to isté ako dať si urobiť stierky, jadro, podlahu a potom breptať, keď vyberám náhodne podľa inzerátu a nič o majstrovi neviem. Reklamovať pri konečnom produkte sa dá, pokiaľ bola zmluva, fotí sa na faktúru atď. ale ak to išlo cash do vrecka, neni šanca, buď vezmeš fotky alebo nie a nemáš nič..
Keď sa idem dať fotiť a je jedno pri akej situácii, tak by som mal vedieť a poznať tvorbu a kvalitu toho, kto ma fotí, nadávať potom je platné asi ako voda v chrbtovom koši.
 
Strana 2 z 7
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()