Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Kolko si pytat za fotenie

sankiakis
sankiakis ocenenie redakciou 2009-05-14 13:55:55+02
Ano ja viem ze sa to tu uz par krat preberalo ale faroum som prezrel a nic som nenasiel. Tak pokial sa niekomu nahodou zachce:) Mam ponuku fotit kuchyne, firma si neche najimat profesionalov czie to daju mne len tak na cierno:) Kolko by som s mal zapytat za fotku do katalogu? Ci vobec nic a ked sa im to bude pacit tak na druhy krat az? alebo ako.. dakujem
 
FLASH-FOTO
2013-01-24 10:05:10+01
príspevok od: Daniel.U
tvoj priklad je prilis idealny. Ziadna taka ponuka nepride, na tu cenu sa dostanes rokmi a pestovanim mena. Potom si uz mozes z pasie kupit fotak aj za 10000. Len zas to beres z pohladu fotografa. Okrem toho vacsinou cena vybavy raste s tvojim menom a pride to tak prirodzene. Ale teraz odpovedz ty mne, keby si bol zakaznik a vies, ze XY ta vyfoti za 500 s lacnejsou vybavou, ale stale dobrou a vysledkom toho co bere 1200, tak si zoberes toho za 1200? Neblazni ani ty
Prepáč že na to zareagujem, ale príde mi Tvoja odpoveď asi takto, že porovnaj Octaviu a Audi..., niektoré parametre majú podobné, veď patria do jedného koncernu..., prečo potom ľudia kupujú Audi? Veď je zbytočne predražené, keď Octavia Ťa tiež odvezie...
Skôr by sa malo začať riešiť to, prečo tolerujeme tých, čo robia túto prácu načierno..., ak je niekto dobrý, má dobré videnie a robí to, prečo si to nezlegalizuje? Potom by veľmi rýchlo prišiel na to, že jeho "dumpingové" ceny by ho položili a potom by bol medzi prvými, ktorý by bojoval proti čiernej konkurencii...

A čo sa týka napr. cien za svadby..., bohužiaľ je všetkým známe, že pre rodičov mladomanželov, lebo oni najčastejšie financujú svadby..., je položka na fotografa posledná, takmer zbytočná, vyhodia obrovské peniaze za nezmysly, len aby sa predviedli..., ale fotky sú pre nich nepodstatné..., tam je priestor pre čiernu prácu..., doslova "za babku"...

Možno som nenapísal toto súvisle, len som zareagoval, nikoho som sa nechcel dotknúť, prepáč, že som reagoval na Tvoj príspevok
 
Daniel.U
2013-01-24 13:00:06+01
príspevok od: FLASH-FOTO
Prepáč že na to zareagujem, ale príde mi Tvoja odpoveď asi takto, že porovnaj Octaviu a Audi..., niektoré parametre majú podobné, veď patria do jedného koncernu..., prečo potom ľudia kupujú Audi? Veď je zbytočne predražené, keď Octavia Ťa tiež odvezie...
Skôr by sa malo začať riešiť to, prečo tolerujeme tých, čo robia túto prácu načierno..., ak je niekto dobrý, má dobré videnie a robí to, prečo si to nezlegalizuje? Potom by veľmi rýchlo prišiel na to, že jeho "dumpingové" ceny by ho položili a potom by bol medzi prvými, ktorý by bojoval proti čiernej konkurencii...

A čo sa týka napr. cien za svadby..., bohužiaľ je všetkým známe, že pre rodičov mladomanželov, lebo oni najčastejšie financujú svadby..., je položka na fotografa posledná, takmer zbytočná, vyhodia obrovské peniaze za nezmysly, len aby sa predviedli..., ale fotky sú pre nich nepodstatné..., tam je priestor pre čiernu prácu..., doslova "za babku"...

Možno som nenapísal toto súvisle, len som zareagoval, nikoho som sa nechcel dotknúť, prepáč, že som reagoval na Tvoj príspevok
myslim, ze stale je octavia predavanejsie auto ako audi lebo vacsine ludom staci.

Co sa tyka ciernej prace, uz som to pisal viac krat. Ked ta bude fotit niekto kto ma zivnost za 1000 euro a prizna robotu, tak ta vlaste foti asi za 500 a ten zvysok vies kto zaplati? Budes to TY. A ty budes prvy kricat ci sa to neda bez blocka
 
RedBerry
2013-01-24 13:18:41+01
Dobrý deň,
Keď som si tak prečítal trochu z toho čo tu píšete, trochu mi prišlo vtipne keď som ja fotil svoju prvú "zákazku"...
Dostal som ponuku fotiť v nočnom klube akciu, a to nemám žiadny extra aparát a nehovoriac o starom otcovom blesku čo kúpil ku Praktice BX20 namontovanom na D3000cke a setové sklo..
Odfotil som to otrasne, cielovo bolo 150 fotiek, nafotil som cca 160 a použitelných bolo 80, kvôli počtu som z odpadu vybral ešte také typu "no čo už" a zo zle nastavenej bielej som celý nasledujúci deň zabil za photoshopom a zachraňoval čo sa dalo..
Za toto som dostal 10€ + sprdnutie za málo fotiek, druhý krát mi to už vyšlo no za 219 fotiek 15€, bol som spokojný a hrdý na svoju prácu.. no keď sa na to pozrem spätne tak prvé fotenie som zbabral, to by som sám sebe nedal ani cent za to ale za druhé fotenie pri čítaní vašich príspevkov sa cítim dosť sklamaný sumou 15€, vzhladom k technike akou fotím si nechcem pýtať trojciferné čísla no ako takú cenotvorbu by som si zostavil v štýle:
Počet fotiek, dĺžka fotenia, podmienky fotenia (cigaretový smrad, strašné teplo atď.) a potom už asi len cesta tam a späť (42km dokopy)..
celkovo som náhradník fotografa ktorý tam fotí už dlho no aspoň tých minimálne 20-25€ by som si za to sám vedel predstaviť.. kedže to nieje nejaká robota kde musím premýšľať nad kompozíciou fotky, proste fotenie opitých/podnapitých deciek...

No chcel by som sa spýtať vás že či teda som cenotvorbu pochopil správne? alebo niekde robím chybu..
 
phototomas
2013-01-24 13:36:21+01
príspevok od: RedBerry
Dobrý deň,
Keď som si tak prečítal trochu z toho čo tu píšete, trochu mi prišlo vtipne keď som ja fotil svoju prvú "zákazku"...
Dostal som ponuku fotiť v nočnom klube akciu, a to nemám žiadny extra aparát a nehovoriac o starom otcovom blesku čo kúpil ku Praktice BX20 namontovanom na D3000cke a setové sklo..
Odfotil som to otrasne, cielovo bolo 150 fotiek, nafotil som cca 160 a použitelných bolo 80, kvôli počtu som z odpadu vybral ešte také typu "no čo už" a zo zle nastavenej bielej som celý nasledujúci deň zabil za photoshopom a zachraňoval čo sa dalo..
Za toto som dostal 10€ + sprdnutie za málo fotiek, druhý krát mi to už vyšlo no za 219 fotiek 15€, bol som spokojný a hrdý na svoju prácu.. no keď sa na to pozrem spätne tak prvé fotenie som zbabral, to by som sám sebe nedal ani cent za to ale za druhé fotenie pri čítaní vašich príspevkov sa cítim dosť sklamaný sumou 15€, vzhladom k technike akou fotím si nechcem pýtať trojciferné čísla no ako takú cenotvorbu by som si zostavil v štýle:
Počet fotiek, dĺžka fotenia, podmienky fotenia (cigaretový smrad, strašné teplo atď.) a potom už asi len cesta tam a späť (42km dokopy)..
celkovo som náhradník fotografa ktorý tam fotí už dlho no aspoň tých minimálne 20-25€ by som si za to sám vedel predstaviť.. kedže to nieje nejaká robota kde musím premýšľať nad kompozíciou fotky, proste fotenie opitých/podnapitých deciek...

No chcel by som sa spýtať vás že či teda som cenotvorbu pochopil správne? alebo niekde robím chybu..
cenotvorba je úplne na tebe, ale ak máš pocit že si sa posunul v kvalite tak by si mal zvážiť aj prístup k tvorbe ceny....

predpokladám že je to cash on hand. Minimálne by som na tvojom mieste zrátal bezprostredné náklady teda : PHM,dvd,prípadné výtlačky
K tomu by som pridal čas strávený fotením+úpravou fotiek x hodinová sadzba. Stanov si akú chceš ale tvojich spomínaných 25 eur by som uvážil. Tiež nechodíš do roboty za 1,5eur/hodinu.Či?
 
Jurij88
2013-01-24 14:04:15+01
príspevok od: RedBerry
Dobrý deň,
Keď som si tak prečítal trochu z toho čo tu píšete, trochu mi prišlo vtipne keď som ja fotil svoju prvú "zákazku"...
Dostal som ponuku fotiť v nočnom klube akciu, a to nemám žiadny extra aparát a nehovoriac o starom otcovom blesku čo kúpil ku Praktice BX20 namontovanom na D3000cke a setové sklo..
Odfotil som to otrasne, cielovo bolo 150 fotiek, nafotil som cca 160 a použitelných bolo 80, kvôli počtu som z odpadu vybral ešte také typu "no čo už" a zo zle nastavenej bielej som celý nasledujúci deň zabil za photoshopom a zachraňoval čo sa dalo..
Za toto som dostal 10€ + sprdnutie za málo fotiek, druhý krát mi to už vyšlo no za 219 fotiek 15€, bol som spokojný a hrdý na svoju prácu.. no keď sa na to pozrem spätne tak prvé fotenie som zbabral, to by som sám sebe nedal ani cent za to ale za druhé fotenie pri čítaní vašich príspevkov sa cítim dosť sklamaný sumou 15€, vzhladom k technike akou fotím si nechcem pýtať trojciferné čísla no ako takú cenotvorbu by som si zostavil v štýle:
Počet fotiek, dĺžka fotenia, podmienky fotenia (cigaretový smrad, strašné teplo atď.) a potom už asi len cesta tam a späť (42km dokopy)..
celkovo som náhradník fotografa ktorý tam fotí už dlho no aspoň tých minimálne 20-25€ by som si za to sám vedel predstaviť.. kedže to nieje nejaká robota kde musím premýšľať nad kompozíciou fotky, proste fotenie opitých/podnapitých deciek...

No chcel by som sa spýtať vás že či teda som cenotvorbu pochopil správne? alebo niekde robím chybu..
Celú noc prebdieť na zafajčenej diskotéke, zabiť pol dňa úpravou fotiek za 15-20 éčok? To chce naozaj silné sebapremáhanie aspoň z môjho pohľadu. Fotením sa neživím, ale ako Ti napísal phototomas, skús si to rozpočítať na hodiny. Dostaneš naozaj smiešnu hodinovú mzdu. Nehovoriac, že fotenie (aspoň na úrovni) je práca s pomerne vysokou pridanou hodnotou.

Ale keď nemusíš nad ničím premýšlať, iba cvakať, tak asi aj kvôli tomuto faktu ťa hodnotia, ako ťa hodnotia. Aj diskotéka sa dá odfotiť dobre a zle a fotenie na nej nie je vôbec jednoduché.

Skús jednu party nafotiť dobre a aj s rozmýšlaním, ak ťa ohodnotí majiteľ rovnako, chyba bude niekde inde a nie v tvojej cenotvorbe
 
Oki
2013-01-24 14:15:15+01
príspevok od: velecky
súhlasím. Ale tie dievčatá z Tvojho príkladu potom na Tvojich fotkách bohatli? Komerčne ich využívali? Ja som si nevšimol, že téma je to stará, zakladateľ písal o fotografovaní kuchynských liniek - a tie sa normálne predávajú, je to biznis. Preto v takomto prípde nevidím dôvod, prečo by to mal niekto fotiť zadarmo a (dlhodobo) ani pod cenu nie.
Tak potom to je jasné, len sme každý reagovali na niečo iné.
Deti z folklórneho súboru na tých fotkách asi moc nezbohatnú
 
piggee
2013-01-24 15:19:37+01
Ja to popviem tak, ze ked nevies, kolko stoji tvoja praca, tak nestoji nic!
 
Daniel.U
2013-01-24 15:46:20+01
príspevok od: piggee
Ja to popviem tak, ze ked nevies, kolko stoji tvoja praca, tak nestoji nic!
stoji tolko kolko su ti ochotni dat. Mas ale stale moznost trvat si na svojom a radsej sedet doma ako robit lacnejsie. A mozno je to tak aj spravne
 
piggee
2013-01-24 15:52:56+01
príspevok od: Daniel.U
stoji tolko kolko su ti ochotni dat. Mas ale stale moznost trvat si na svojom a radsej sedet doma ako robit lacnejsie. A mozno je to tak aj spravne
Obchod je vzdy, ked su spokojne obe strany (neratam teraz rozne sposoby slovenskeho podnikania). My nevieme, kolko su schopny dat jeho klienti a nevieme ani na kolko si vie ohodnotit autor svoju pracu a ake su jeho naklady, preto mi pride tato diskusia cela uplne mimo temu. Autor si musi najst sam svoju poziciu na trhu, ktora ho dokaze uzivit a za ktoru dokaze predat, preto ked si ju sam nenajde, tak akakolvek cena je ziadna cena!
 
FLASH-FOTO
2013-01-25 09:46:18+01
príspevok od: Daniel.U
myslim, ze stale je octavia predavanejsie auto ako audi lebo vacsine ludom staci.

Co sa tyka ciernej prace, uz som to pisal viac krat. Ked ta bude fotit niekto kto ma zivnost za 1000 euro a prizna robotu, tak ta vlaste foti asi za 500 a ten zvysok vies kto zaplati? Budes to TY. A ty budes prvy kricat ci sa to neda bez blocka
Keď už sme u toho, tak mám na foto živnosť, aj s.r.o. a nerobím bez bločka..., keď tak fotím TFP, ale to robím svoje vlastné veci..., ale svadby a podobné akcie na čierno neurobím...,
ak by som to bral tak, ako píšeš, potom prečo ľudia majú pracovné zmluvy? Veď na čierno dostanú to isté a nemusia platiť štátu...
 
RedBerry
2013-01-26 10:18:45+01
príspevok od: phototomas
cenotvorba je úplne na tebe, ale ak máš pocit že si sa posunul v kvalite tak by si mal zvážiť aj prístup k tvorbe ceny....

predpokladám že je to cash on hand. Minimálne by som na tvojom mieste zrátal bezprostredné náklady teda : PHM,dvd,prípadné výtlačky
K tomu by som pridal čas strávený fotením+úpravou fotiek x hodinová sadzba. Stanov si akú chceš ale tvojich spomínaných 25 eur by som uvážil. Tiež nechodíš do roboty za 1,5eur/hodinu.Či?
no kvalite, myslím že hej.. určite lepšie ako som to dobabral prvý krát v tom klube.
Cash on hand nie tak doslova, cez účet ale tak to je jedno..
náklady boli maximálne na cestu pretože výtlačky a DVD tu nemalo rolu, fotky som posielal na mail.. ešte tak ten čas strávený fotením + hodinová sadzba to by šlo, ale úprava fotiek to nie.. 200 fotiek a robiť tam post proces ?? Fotky sa očakávali do 2 dní a to by som stým zabil aj týždeň..
No 25€ mi prišlo tak vhod keď zase nie som žiadny profík a vybavenie mám skoro nulové.. foťák, starý ledva funkčný blesk a setový objektív..
No v škole mi nedajú ani 1,5€/hod tak bral som to akože prvú "zákazku" tak nebudem hneď pýtať podla svojich predstáv..

Ale každopádne Ďakujem za odpoveď,
pomohla dosť
 
RedBerry
2013-01-26 10:20:44+01
príspevok od: piggee
Ja to popviem tak, ze ked nevies, kolko stoji tvoja praca, tak nestoji nic!
celý čas si fotím pre svoje potešenie a teraz dostanem ponuku fotiť niečo čo som nikdy nefotil a ani ma to nebaví fotiť = ľudí.
Tak keď z predaja ovocia prejdem na predaj Mercedesov tiež si neviem v okamihu predstaviť cenu za koľko predať...
 
ruiger1
2013-01-26 11:16:02+01
príspevok od: KESKOSENI
ja fotim svatby za 150 eur-500 zaberov z parku,500 z obradu+1000zo zabavy....
uff, toto beriem ako zart....ani nie tu cenu, ale ten pocet fotografii je zalostne velky. To hovori len o jednom, bud je fotograf tak dobry, ze nevie si z tych fotografii vybrat. Avsak ma zas problem so selekciou. Ale ak je tolko fotografii nafotenych len tak pre istotu, tak to je dost zle. Ja som robil svadbu, fotim akcie, tiez som mal zo zaciatku problemy so selekciou, ale 2000 fotografii je fakt silna kava!
 
matoxxx
2013-01-26 11:36:07+01
pod 100eur nevstanen z postele
 
KESKOSENI
2013-01-26 11:54:48+01
príspevok od: ruiger1
uff, toto beriem ako zart....ani nie tu cenu, ale ten pocet fotografii je zalostne velky. To hovori len o jednom, bud je fotograf tak dobry, ze nevie si z tych fotografii vybrat. Avsak ma zas problem so selekciou. Ale ak je tolko fotografii nafotenych len tak pre istotu, tak to je dost zle. Ja som robil svadbu, fotim akcie, tiez som mal zo zaciatku problemy so selekciou, ale 2000 fotografii je fakt silna kava!
 
ruiger1
2013-01-26 12:04:11+01
príspevok od: KESKOSENI
tusim som naletel
 
Daniel.U
2013-01-26 12:19:05+01
príspevok od: matoxxx
pod 100eur nevstanen z postele
to si taky dobry, ziadany alebo darebny?
 
Martin Piňák
2013-01-26 12:19:13+01
príspevok od: RedBerry
Dobrý deň,
Keď som si tak prečítal trochu z toho čo tu píšete, trochu mi prišlo vtipne keď som ja fotil svoju prvú "zákazku"...
Dostal som ponuku fotiť v nočnom klube akciu, a to nemám žiadny extra aparát a nehovoriac o starom otcovom blesku čo kúpil ku Praktice BX20 namontovanom na D3000cke a setové sklo..
Odfotil som to otrasne, cielovo bolo 150 fotiek, nafotil som cca 160 a použitelných bolo 80, kvôli počtu som z odpadu vybral ešte také typu "no čo už" a zo zle nastavenej bielej som celý nasledujúci deň zabil za photoshopom a zachraňoval čo sa dalo..
Za toto som dostal 10€ + sprdnutie za málo fotiek, druhý krát mi to už vyšlo no za 219 fotiek 15€, bol som spokojný a hrdý na svoju prácu.. no keď sa na to pozrem spätne tak prvé fotenie som zbabral, to by som sám sebe nedal ani cent za to ale za druhé fotenie pri čítaní vašich príspevkov sa cítim dosť sklamaný sumou 15€, vzhladom k technike akou fotím si nechcem pýtať trojciferné čísla no ako takú cenotvorbu by som si zostavil v štýle:
Počet fotiek, dĺžka fotenia, podmienky fotenia (cigaretový smrad, strašné teplo atď.) a potom už asi len cesta tam a späť (42km dokopy)..
celkovo som náhradník fotografa ktorý tam fotí už dlho no aspoň tých minimálne 20-25€ by som si za to sám vedel predstaviť.. kedže to nieje nejaká robota kde musím premýšľať nad kompozíciou fotky, proste fotenie opitých/podnapitých deciek...

No chcel by som sa spýtať vás že či teda som cenotvorbu pochopil správne? alebo niekde robím chybu..
pokec live fotografi dostavaju 25 € za večer takže viac nepočítaj...nevďačná nezaplatená robota od ktorej každý normálny fotograf čo má rád svoju techniku dá ruky preč ja osobne by som tam ani lepšiu výbavu ako D3000 a činsky blesk nepoužil. (Ktosi ťa oleje, drgne, kopne , ty zakopneš a technika v haji pre 15 -20 €?
 
RedBerry
2013-01-26 12:47:20+01
príspevok od: Martin Piňák
pokec live fotografi dostavaju 25 € za večer takže viac nepočítaj...nevďačná nezaplatená robota od ktorej každý normálny fotograf čo má rád svoju techniku dá ruky preč ja osobne by som tam ani lepšiu výbavu ako D3000 a činsky blesk nepoužil. (Ktosi ťa oleje, drgne, kopne , ty zakopneš a technika v haji pre 15 -20 €?
Mocne povedané..
Veru máš pravdu predsa len čínsky blesk by bol stále lepší než ten moj.. keď už ten Metz 30 BCT-4 potrebuje priame svetlo aby blýskal tak to ma zarazilo...
Ale máš pravdu, čo som si aj čítal tu inú tému priamo ohladom fotenia v klube tak že brať tam tisícovú techinku... "ee".
No veď toto.. v celom priestore tam sú 2 schody do kruhu a na nich som sa skoro vyklobásil, no radšej nech sa ja vykotím a tak som už foťák zdvíhal..

Ďakujem za odpoveď, veľmi pekne
 
phototomas
2013-01-26 12:48:05+01
príspevok od: RedBerry
no kvalite, myslím že hej.. určite lepšie ako som to dobabral prvý krát v tom klube.
Cash on hand nie tak doslova, cez účet ale tak to je jedno..
náklady boli maximálne na cestu pretože výtlačky a DVD tu nemalo rolu, fotky som posielal na mail.. ešte tak ten čas strávený fotením + hodinová sadzba to by šlo, ale úprava fotiek to nie.. 200 fotiek a robiť tam post proces ?? Fotky sa očakávali do 2 dní a to by som stým zabil aj týždeň..
No 25€ mi prišlo tak vhod keď zase nie som žiadny profík a vybavenie mám skoro nulové.. foťák, starý ledva funkčný blesk a setový objektív..
No v škole mi nedajú ani 1,5€/hod tak bral som to akože prvú "zákazku" tak nebudem hneď pýtať podla svojich predstáv..

Ale každopádne Ďakujem za odpoveď,
pomohla dosť
Nuž ako som vravel, cenotcorba je na tebe. Ale mal by si poznať svoju cenu. 5-7hodín fotenia a ďalších 5-7 hodín za PC to je + benzín / nafta= max 2e za hodinu. Tí čo kopú kanále pri ceste zarobia viac. A to svojou prácou nikoho nezviditeľnia.....
Fotenie považuješ za hobby a je pravdepodobné že keby si si zapýtal, našli by si iného.

Ale úprimne, 25eur to je z ich strany výsmech tvojej práce

Držím palce
 
Strana 5 z 7
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()