Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Cierno-biela fotografia

tereza044
2008-03-22 21:05:18+01
mam otazku - ako robite prevod do ciernobiela? Videla som velmi vela c/b fotiek a niektore boli fakt skvelo spravene. Mne to vobec nejde, citala som dake clanky ale v PS som niektore veci ani nenasla (skor nevsimavostou ako tym ze by tam neboli).. potrebovala by som s tym poradit, nech viem, kedy to je dobre spravene, ci to nie je uz moc alebo stale malo.. nevedeli by ste poradit, ako by som sa to mohla naucit? Popripade dake stranky alebo vase osobne skusenosti.. Dakujem =)
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-03-22 21:16:25+01
Najprv musis pochopit CB fotografiu ako taku, funkciu farebnych filtrov, zonovy sytem, iny sytem prace so svetlom. Musis sa naucit inak mysliet, nie farebne. Studuj klasicke postupy fotografie a prace klasikov zanru.
Az potom mozes byt uspesna pri prevode do CB v pocitaci.
Postup prevodu do CB som popisal v clanku vo Fotoskole, tieto postupy (nie vsetky) sa daju pouzit aj v inych programoch. Dobre vybaveny je napr. Zoner PhotoStudio.
Hlavne skusaj, experimentuj. Z jednej fotky si mozes urobit nekonecne mnozstvo variacii.
 
tereza044
2008-03-23 09:41:00+01
dakujem, casom budem skusat! =)
 
tulenik
2008-04-05 12:37:55+02
Ahoj, ak máš PS CS2 alebo vyšší tak celkom dobré postupy na kopu vecí sú v knihe Scotta Kelbyho - Digitální fotografie ve Photoshopu CS2. Je to síce písané takým akože strašne vtipným americkým spôsobom, ale keď si odmyslíme Scottovu trápnu vtipnosť amerického-primikrofónového-akože-vraj-baviča-v-smokingu tak je tam kopec užitočných infošiek. (Netreba ale veriť všetkému, napr. niektoré nastavenia pri korekcii farieb sú VEĽMI diskutabilné).
 
Fotograf77
2008-04-05 14:43:07+02
Tak ako tulenik napisal, Scott Kelby je odborník so svojským vtipom... oplatí sa od neho dáku knihu kúpiť a skúšať postupy. . . čo sa týka prevodu do čb, tak photoshop je k tomu asi nejlepší. . . (asi)
ja osobne to robím vez vrstvu úprav (adjustment layer) tlacitko na spodku paletky vrstiev, je to ciernobiely kruh.
a tam zvolím miešanie kanálov (channel mixer), tam zaskrtnem monochromatický a hram sa s tiahlami RGB. . . celkový percentualny sucet by mal byť 100! v CS3-ke je ešte lepšia funkcia priamo ´čiernobiely´ nachádza sa tiež vo vrstvách uprav.. :-)
 
tereza044
2008-04-05 15:41:10+02
ja som to skusala vselijako najviac mi to vyhovuje asi cez curves
 
Fotograf77
2008-04-05 16:31:11+02
Hmm, myslis najprv dat fotku do stupna sedej a potom doladit krivkami?
 
tereza044
2008-04-05 19:17:20+02
ano=)
 
Fotograf77
2008-04-05 19:28:05+02
Takto ale stracas akukolvek kontrolu nad prevodom. . . a doladis takto akurat kontrast, Pri prevode do ČB je dolezite pohrat sa s farbami, ako keby si fotila na ČB film s farebnými filtrami :-)
 
tulenik
2008-04-07 14:25:48+02
Prípadne si treba aspoň vytmaviť pri fotení oblohu polarizákom... inak je z tej modrej placka. Treba si uvedomiť že modrá robí najväčšie závoje vďaka rozptylu a to sme skopávali žltým, žltozeleným, oranžovým až červeným filtrom (červeným si odkillovala atmosférický opar pri záberoch na dlhú vzdialenosť napr.), u digi signálu proste musíš dať väčší dôraz na R kanál... a to bez channel mixeru nejde.
 
tulenik
2008-05-03 19:28:24+02
Terezka? Tu máš novú hračku:

http://www.photo-plugins.com/Plugins/Plugins/B-W-Conversion-2.html

je tam toho zaujímavého viac...
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()