Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Histogram prepal RGB kanálov v Lightroom

Ezekiel
2020-11-18 08:17:19+01
Zdravím, Poprosil by som o radu.
Mal som zakúpený program Zoner photo studio, tento rok mi skončila licencia a vymenil som ho za Adoobe lightroom.
Čo sa chcem spýtať:
Ak mám pri úprave fotografie zapnuté v histograme zobrazovanie prepalov a podpalov tak lightroom mi nezobrazuje prepaly jednotlyvých kanálov RGB, alebo teda zobrazuje to zvýrazneným malého trojuholníku vpravo a vľavo hore v histograme ale to už musí byť ozaj veľký prepal aby sa trojuholník rozsvietil podla príslušného kanálu na danú farbu.
Keď som používal Zoner, tak ten mi jednotlivé prepaly kanálov RGB zobrazoval priamo na fotke. lightroom zobrazuje iba prepal čiernej a bielej priamo na fotke ak to teda správne chápem.
Ešte jedna vec.
Ak vyexportujem do JPG formátu upravenú fotku v lightroome kde mi nesvietia žiadne prepaly a podpaly (v trojuholníkoch hore v histograme) ani na snímku obrazovky. A následne otvorím túto fotografiu napríklad v Zoneri, tak mi ukazuje malé prepaly jednotlivých RGB kanálov na fotke ktoré lightroom neukazoval. sú síce malé ale sú tam.
Chcel by som sa teda spýtať či je možné tieto prepaly nejako vidieť aj v Lightroom priamo na snímke alebo nejak inak.
Dúfam že som to napísal zrozumiteľne.
Ďakujem veľmi pekne za každú radu.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2020-11-18 08:48:29+01
Uplne sa na to vykasli. Histogram je pomocka anie nieco, co pouzivas ako modlu uprav. Zobrazenie prepalov si zapinam raz za 100 rokov. TO, ze su na fotke prepaly, alebo neprekreslene tiene nemusi vobec vadit. Ries prepaly na tvari, v bielych oblackoxh, na ostatne sa vykasli.
 
Ezekiel
2020-11-18 10:05:59+01
Dakujem, asi som moc velky perfekcionista 😀
 
jozef84
2020-11-18 13:29:20+01
príspevok od: Karol Srnec
Uplne sa na to vykasli. Histogram je pomocka anie nieco, co pouzivas ako modlu uprav. Zobrazenie prepalov si zapinam raz za 100 rokov. TO, ze su na fotke prepaly, alebo neprekreslene tiene nemusi vobec vadit. Ries prepaly na tvari, v bielych oblackoxh, na ostatne sa vykasli.
Karol si to vystihol presne. .-) Na tej fotke tie trojuholníčky nevidíš. Ja to už tiež neriešim. Vybíjaš sa na prkotinách, ber to ako celok.
 
MaxGamut
2020-11-20 23:42:10+01
Hlavne to asi chce vediet, ako PS tie prepaly riesi.
IMHO ich PS skomprimuje - t.j. všetko mimo rozsah cieloveho farebneho priestoru natlaci blizko min/max... a teda akoby zmiznu. (neoreže ich, ale natlačí podľa nejakej S-krivky na okraj rozsahu). Tym zachova aspon ciastocne strukturu, ktora sa mala ocitnut mimo rozsah.

To upozornenie teda neznamena, ze fotka bude znicena. Iba to hovori, ze niektore farby nebudu prepocitane linearne, ale budu viac ci menej komprimovane. (aj ked linearita je vo farebnom managemente velmi relativny pojem!)
PS je urcite lepsi, nez Zoner. Co sa tyka farebnych prepoctov, tak je to TOP!
To, co Ti svieti v Zoneri, nie je nahodou Gamut warning ? Sice to spolu suvisi, ale nie je to to iste.

Tolko trochu terorie. Prakticky ma pravdu Karol - okrajove farby riesis IBA ak su nejakym sposobom dolezite pre obrázok. Ak by si napr. fotil nejake kovove / sklenene veci, tak tam chces mat pekny plynuly prechod do bielej - potom Ta prepal zaujima. Inak je to okrajova zalezitost. Doslova.
 
Ezekiel
2020-11-23 13:17:59+01
Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
Ja netvrdím že Zoner je lepší program. Lightroom mám cca mesiac a farby a jednoduchosť úpravy sú viditeľne lepšie. Iba som bol zvyknutý že Zoner mi ukazoval prepaly jednotlivých kanálov RGB priamo v obrázku čo teda Lightroom nerobí alebo som na to ešte neprišiel.

Ešte ak môžem vrátil by som sa k tomuto:
Ak vyexportujem do JPG formátu upravenú fotku v lightroome kde mi nesvietia žiadne prepaly a podpaly (v trojuholníkoch hore v histograme) ani na snímku obrazovky. A následne otvorím túto vyexportovanú JPG fotografiu napríklad v Zoneri, tak ten mi ukazuje malé prepaly ktoré sú niekedy aj v tvárach fotografovanej osoby a to najčastejšie červený kanál ktoré lightroom neukazoval.
Tomuto hlavne by som chcel predísť, pretože lightroom prepal červeného kanála v tvári neukáže a Zoner áno.

ďakujem veľmi pekne a ospravedlňujem sa že stým naďalej otravujem.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2020-11-23 15:03:01+01
príspevok od: Ezekiel
Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
Ja netvrdím že Zoner je lepší program. Lightroom mám cca mesiac a farby a jednoduchosť úpravy sú viditeľne lepšie. Iba som bol zvyknutý že Zoner mi ukazoval prepaly jednotlivých kanálov RGB priamo v obrázku čo teda Lightroom nerobí alebo som na to ešte neprišiel.

Ešte ak môžem vrátil by som sa k tomuto:
Ak vyexportujem do JPG formátu upravenú fotku v lightroome kde mi nesvietia žiadne prepaly a podpaly (v trojuholníkoch hore v histograme) ani na snímku obrazovky. A následne otvorím túto vyexportovanú JPG fotografiu napríklad v Zoneri, tak ten mi ukazuje malé prepaly ktoré sú niekedy aj v tvárach fotografovanej osoby a to najčastejšie červený kanál ktoré lightroom neukazoval.
Tomuto hlavne by som chcel predísť, pretože lightroom prepal červeného kanála v tvári neukáže a Zoner áno.

ďakujem veľmi pekne a ospravedlňujem sa že stým naďalej otravujem.
Ze mas "prepal" v jednom kanali nemusi znamenat zle exponovany zaber, jednoducho sa tam vo svetlach tato zlozka nevyskytuje. JPG je inak 8 bit komprimovany format, pri ktorom sa dost informacii strati. AK sa tak straaasne bojis naznakov prepalov, upravuj ich s rezervou, orez svetla.
 
Ezekiel
2020-11-23 21:00:21+01
nebojim sa toho len teda či pri tlači fotografie nevznikne potom problem.
 
MaxGamut
2020-11-24 23:50:00+01
Zoner nepoznam, ale podla toho co pisete predpokladam, ze Zoner prepal ukazuje, ak ktorykolvek kanal z RGB dosiahne hodnotu 255 . Inak by to ukazoval aj Lightroom.
To ale prave nemusi byt kriticky prepal - ako pise sefredaktor. Predstavte si fotku oblakov alebo snehu na horach - vsade bude "prepal" v modrom kanale. Alebo vo vasom pripade mozno nejaky lesk na tvari - je treba zazoomovat a pozriet sa detailne, akej velke plochy sa to tyka. Ak to zacina vytvarat "flaky", je to moc. Malo by to ostat na urovni "roztrusene zrno".
Ale opat opakujem - struktura sa nemusi stracat, ak ju uspokojivo vytvaraju zvysne farebne kanaly. Toto je vidiet aj okom. A mozno sa tiez treba zamerat na dovod, preco tam prepal je - neleskne sa pokozka danej osoby prilis? Prilis priame osvetlenie ? Chyba pozicie fotografa ? Atd.

Pri tlaci by som sa az tak nebal. Co je viditelne na obrazovke, je v ltaci obvykle viditelne slabsie - tam trpi hlavne kontrast, pripadne sytost. Ak je na obrazovke vidno napr. sum, v tlaci sa dost casto strati. Pre tlac je prave dost kriticky faktor dostatocny kontrast. (a teda vznika riziko prepalov)

A tiez sa pridavam - JPG do serioznej tlace nepatri ! Ani pri najvyssej kvalite. Je to stratova komprimacia, ktora prave nici jemne detaily.

Mozno ked das fotku, tak sa dozvies uplne konretne veci.

 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()