Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Zaostrovacie body - ako ich zvladate?

alank0
2008-05-18 12:32:04+02
Ahojte, chcem sa opytat ako pracujete s AF bodmi. moj fotoaparat ich ma 11 a ja jaj tak pouzivam vzdy iba stredovy. pozaostreni a namacknuttej spusti potom upravim kompoziciu a exponujem. takze vzdy vyuzijem iba jeden bod. robite to inak? viem ze niektore foto maju aj niekolko desiatok AF bodov... vyuziju sa? asi ano ked su tam.. ale kedy? :o)alebo daju sa nejako rozumnejsie vyuzit ich pocet? dakujem
 
Drahus
2008-05-18 13:37:22+02
Ahoj,
no ostrenie na stred som pouzil iba prvy den co som mal fotak...a potom ked som testoval objektiv na FF,BF. :) Na stred skoro vobec nekomponujem a ked aj, tak oci alebo nieco ine,co ma byt ostre je vacsinou mimo stred.

Stredovy bod by som pouzil v pripade sportu alebo extremnejsich a pohotovych kompozicii,ked nemas cas na nejake prepinanie.

Na k10d mi trosku vadi to prepinanie, nie je take pohodlne, mozno je to tymi trosku blbymi tlacitkami.
Viac menej je zatial moja praca s fotakom trosku chaoticka, chce to trochu zvyku. Teraz prepinam ,mackam, sustredim sa na svetlo,na nastavenia a este ked fotis nejaky portret, tak cisty koniec= tam musis este aj komunikovat s kockou...
takze zaverom... ostriace body su velmi velmi dolezite. A cim lepsie sa ich naucis ovladat,tym viac si budes uzivat fotenie.
 
2008-05-18 13:41:11+02
alank0:
skus fotit reportaz, tam budes vdacny za kazdy bod, ktory mas. ja mam 51 a niekedy by som potreboval este viac :D :D :D zhon obcas nedovoli, aby si prekomponovaval. moment trva par desatin sekundy a ked netrafis, si bez zaberu...
 
Fotograf77
2008-05-18 15:44:05+02
No ja mám väčšinou zapnutý stredový, zaostrím a potom komponujem. . . prečo nevyužívam ostatné? Mám pocit že stredový je najcitlivejší. . . najlepšie a najrýchlejšie mi zaostrí....
 
dusan1973
2008-05-19 10:23:38+02
Stredový je poväčšine najcitlivejší, záleží aj na tom či sú ostatné krížové alebo nie. Zaostrením na stredový bod a prekomponovaním sa môže dostať objekt na ktorý bolo ostrené mimo rovinu ostrosti, hlavne pri nižších clonových číslach a väčšej zmene uhla záberu.
Ak mám čas tak si vyberiem ten AF bod ktorý je najbližšie hlavnému objektu, aby som nemusel dramaticky meniť kompozíciu po zaostrení.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-05-19 10:39:11+02
Zalezi od kombinacie pristroja, objektivu a situacie. Ja som si zvykol pouzivat stredovy a prkomponovat. Vyuzivat viac bodov je podla mojich pokusov mozne len na rychlych profesionalnych fotoaparatov (Canon 40D a vyssie, Nikon D300 a vyssie). Tieto pristroje maju viac krizovych senzorov a rychlesjsie spracovanie udajov zo senzorov. To najrychlejsie ostrenie je funkcne len s objektivami s min. svetelnostou 2,8. Pouzitie viacerych senzorov je vyborne pri sledovani pohybu (sport...), kde pri sledovani mobjektu sa neda prekomponovat. Zaostrovacie algoritmy naviac dokazu prehadzovat senzory podla toho ako vyplna objekt plochu hladaciku a dokazu odignorovat, ked do obrazu vstupi iny objekt (napr. niekto nachvilu vystrci ruku pred objektiv).
Pouzivanie viacerych senzorov je pri amaterskej zrkadlovke s beznym objektivom problematicke (hlavne za horsich svetelnych podmienok), niekedy je volba senzorov neergonomicka, preto vela uzivatelov pouziva prave ten najcitlivejsi a najpresnejsi a to stredovy.
 
dusan1973
2008-05-19 14:23:41+02
Môžem potvrdiť slová o používaní viacerých bodov naraz, pri 350D automatika si nie vždy vybrala to čo som chcel ja aby bolo ostré a preto používam jeden AF bod.
 
attik2
2008-05-21 03:25:21+02
´ja pouzivam vzdy iba stredovy. po zaostreni a namacknutej spusti potom upravim kompoziciu a exponujem. takze vzdy vyuzijem iba jeden bod. robite to inak?´

Ja to robím pri reportáži presne takto. Pri inej metodike sa mi stávalo, že som výsledok nemal pod kontrolou a zábery boli neostré. Pri statickej fotke sa dá použiť aj to viacbodové meranie a záber v najhoršom zopakovať. Pri reportáži sa žial opakovanie častokrát už nekoná....
 
2008-05-21 09:24:25+02
attik2:
ja prave naopak, pri reportazi skusam vyuzivaj aj ostatne body. mozno mam trosku rychlejsie prsty ;) :D
 
wowwdesign
2008-05-27 02:45:51+02
na 350D stredovy a prekomponujem, fakt malokedy inak, ked sa nudim tak hej, inak stredovy, sila zvyku, pijem kofolu od svojich siestich rokov :D
 
Peto15
2013-03-13 19:36:33+01
chcem sa spýtat ,ma nikon d3100 a chcel by som použit viac bodov pri zaostrovani je to možné ? chcem aby išlo viacero bodov lebo ked dám auto režim tak som si všimol že ked namierim na niečo tak bliknu v pravo aj v lavo zaostrovacie body ako to nastavím kedže v auto režime nefotím
Ďakujem za radu
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-03-13 19:38:25+01
príspevok od: Peto15
chcem sa spýtat ,ma nikon d3100 a chcel by som použit viac bodov pri zaostrovani je to možné ? chcem aby išlo viacero bodov lebo ked dám auto režim tak som si všimol že ked namierim na niečo tak bliknu v pravo aj v lavo zaostrovacie body ako to nastavím kedže v auto režime nefotím
Ďakujem za radu
Nenastavis to niako. Neda sa zaostrit na dve rozlicne vzdialenosti. V automatike ti fotak len ukazal, ze urcite body zaostrili na tu istu vzdialenost.
 
Peto15
2013-03-13 19:40:47+01
príspevok od: Karol Srnec
Nenastavis to niako. Neda sa zaostrit na dve rozlicne vzdialenosti. V automatike ti fotak len ukazal, ze urcite body zaostrili na tu istu vzdialenost.
no ok dakujem a ani body neviem niako nastavit aby zaostrilo ?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-03-13 20:50:52+01
príspevok od: Peto15
no ok dakujem a ani body neviem niako nastavit aby zaostrilo ?
Nemas manual? Je v nom popisane ako sa AF pouziva. Bud to nechas na automatike a bude si sama volit ktore body, alebo si zvolis jeden (jeden jediny) lubovolny bod. Dva a viac si zvolit nemozes.
 
seifi
2013-03-13 20:51:58+01
prednostne stredový, ak to situácia časovo dovolí na prekomponovanie; pri športe, reportáži, street foto, a že vieš, kde budeš chcieť mať motív, tak si zvolíš body zprava zľava podľa potreby; ak sleduješ objekt cez kontinuálne zaostrovanie budeš sa snažiť vybrať tú skupinu bodov, v ktorej časti políčka budeš chcieť mať objekt, na ktorý zaostruješ; ak ti na scénu bude prichádzať motív zľava a budeš chcieť, aby tam aj na ploche zostal, nebudeš mať ostriaci stredový, ale vyberieš skupinu bodov/bod vľavo; no sú tu borci, ktorí s tým majú viac skúsenosti, ja stále hľadám, ako na to
 
Peto15
2013-03-13 21:02:41+01
príspevok od: seifi
prednostne stredový, ak to situácia časovo dovolí na prekomponovanie; pri športe, reportáži, street foto, a že vieš, kde budeš chcieť mať motív, tak si zvolíš body zprava zľava podľa potreby; ak sleduješ objekt cez kontinuálne zaostrovanie budeš sa snažiť vybrať tú skupinu bodov, v ktorej časti políčka budeš chcieť mať objekt, na ktorý zaostruješ; ak ti na scénu bude prichádzať motív zľava a budeš chcieť, aby tam aj na ploche zostal, nebudeš mať ostriaci stredový, ale vyberieš skupinu bodov/bod vľavo; no sú tu borci, ktorí s tým majú viac skúsenosti, ja stále hľadám, ako na to
ved to viem aj ja ich využitie len ich neviem použit viecej a asi to na d3100 neni ani možné
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-03-13 21:17:12+01
príspevok od: Peto15
ved to viem aj ja ich využitie len ich neviem použit viecej a asi to na d3100 neni ani možné
To nie je nikde mozne. Bud jeden, alebo to nechas na fotak, na drahsich strojoch si mozes vybrat uzsiu skupinu bodov, ale aj vtedy bude na fotaku, ktory bod pouzije.
ZAOSTRIT SA DA LEN NA JEDNU VZDIALENOST!
 
Peto15
2013-03-13 21:24:32+01
príspevok od: Karol Srnec
To nie je nikde mozne. Bud jeden, alebo to nechas na fotak, na drahsich strojoch si mozes vybrat uzsiu skupinu bodov, ale aj vtedy bude na fotaku, ktory bod pouzije.
ZAOSTRIT SA DA LEN NA JEDNU VZDIALENOST!
ďakujem už v tom mám jasno
 
CambalJozef
2013-03-13 21:36:39+01
fotím na Canon 50d pred tím na 400 d a používam len stredový . často mením objektívy a na tele obj. to inak ako na stred nejde pokial sú prekážky ...
 
total empty
2013-03-13 22:11:20+01
príspevok od: Peto15
ďakujem už v tom mám jasno
....horizontálnu vzdialenosť. Ale v kamerách to nemusí byť pravda.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()