Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Ochrana fotografii (metadata,copyright office,atd) - prevencia & riesenie nasledkov

Linda Von Bergeraque
2010-05-29 15:08:23+02
Ahojte! Rada by som sa opytala na vase skusenosti s ochranou fotografie. Nejde mi o znenie autorskeho zakona, skor o realne chranenie fotiek v praxi. Konkretne ma zaujimaju najma metadata vo fotografii, copyright offices. Viem o par copyright offices v zahranici kde si mozte zaregistrovat svoje prace, pri odcudzeni fotografie vam to dopomoze v dokazovani autorstva. Existuje nieco take aj na Slovensku? Ak mate niekto skusenosti s vkladanim metadat do fotky (najlepsie via Photoshop), uvitam vas nazor. Fotografie si chranim watermarkom a podpisom ale casto krat sa mi nepaci ako to nici dojem z fotografie. Poznam osobne 2 umelcov z deviantartu ktory ,,horko" doplatili ze si nedavali watermarky a ich prace skoncili na obale knihy a natahovali sa s pravnikmi do aleluja. Uvitam samozrejme akekolvek napady ohladne ochrany foto. Presla som uz vsetky vlakna na ephoto, k tomu co ma konkretne zaujima som sa nedopracovala. Prosim dodrzujte netiketu (aby diskusia mala uroven a prijemnu atmosferu) a takisto by som bola rada ak by sa debata striktne drzala temy. Dakujem dopredu za komenty.
 
Cako
ocenenie redakciou 2010-05-29 16:03:58+02
Ja som videl tiez moje prace tam kde som ich ja nikdy nedaval. Napriklad na 1x.com bola v screeningu moja fotka a ja som ju tam nedal. Este stastie teda ze nepresla :)
Ale je mi to fuk, nikde na nete nezverejnuujem originali. Max 900 krat 750 alebo tak nejak. Nad 900 pix na stranu nejdem.
Keby som niekde videl moju foto, tak im poviem ze nech mi ukazu povolenie alebo teda original.
Teda ked niekto povazuje moju fotku za svoju, tak ziadny problem, adminovi na dannej stranke poslem original a je po probleme. A neverim ze 900 pix fotku zvacsi perfektne na 4270 pix :)
 
libra
2010-05-29 17:18:36+02
Aj mna napadaju tieto moznosti:
1,mat raw o fotke, ktora ma viac info, nez zverejnena fotka
2,uplne maly pas orezat zo zverejnenej fotke - staci sirku 2-3 pixelov - v pripade sudu ukazat neorezanu
3,vkladat podpis, ktory sa neda odstranit bez straty, najlepsie ulozit decentne, ale niekam blizko motivu, aby nebolo mozne z fotky orezat cast s podpisom...
 
Linda Von Bergeraque
2010-05-29 17:30:20+02
A co so spekulantami ktorim staci maly rozmer - napr ilustracne do casaku, atd.?
 
Linda Von Bergeraque
2010-05-29 17:30:53+02
zaujimave finticky!
 
Cako
ocenenie redakciou 2010-05-29 18:05:51+02
príspevok od: Linda Von Bergeraque
A co so spekulantami ktorim staci maly rozmer - napr ilustracne do casaku, atd.?
vsak tak nech mi ukazu original :)) a co spravia som zvedavy... ja ju mat budem...
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2010-05-29 18:36:13+02
Nikon má špičkový soft na ochranu fotografií, ale stojí to šialené peniaze, tak asi pre nás amatérov to nemá význam...
 
Linda Von Bergeraque
2010-05-29 19:30:51+02
príspevok od: Stratený Stano
Nikon má špičkový soft na ochranu fotografií, ale stojí to šialené peniaze, tak asi pre nás amatérov to nemá význam...
Len tak pre zaujimavost, ma aj nejaky nazov? na akom principe funguje?
 
Linda Von Bergeraque
2010-05-29 19:32:48+02
príspevok od: Cako
vsak tak nech mi ukazu original :)) a co spravia som zvedavy... ja ju mat budem...
Jj, nakoniec sa prehadas a dokazes ze si autor. Len vela krat to nemusis zistit ze niekto porusil tvoje autorske pravo + sudne prietahy kvoli 1 fotke su asi na nic. Len si zoderies nervy. Hladam skor sposob nejakej prevencie.
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2010-05-29 20:42:22+02
príspevok od: Linda Von Bergeraque
Len tak pre zaujimavost, ma aj nejaky nazov? na akom principe funguje?
http://nikonusa.com/pdf/manuals/software/ImgAuthent.pdf

http://www.nikonspiritinitiative.com/Find-Your-Nikon/Product/Imaging-Software/25738/Image-Authentication-Software.html
 
wildkat
externý redaktor ocenenie redakciou 2010-05-29 21:15:34+02
Kazda fotka ktoru uploadujes na web by mala mat v efixe informacie o autorovi a copyright notice. Niekoho to vobec nemusi zastavit ale je to minimum co by autor mal urobit ak si co i len trochu vazi svoje fotky. Ja to tam vkladam cez PS Bridge ako batch process(samozrejme je na to mnoho inych programov a ciest).

Len pre zaujimavost, nedavno v UK vlada vymyslela zakon ze fotky na www ktore nemaju v efixe udaneho autora a Copyright budu ulozene do fotobanky -vlastnictvo statu, z ktorej si bude moct hocikto fotku kupit. Peniazky samozrejme pojdu do statnej kasy a nie do vrecka fotografa-kedze si nedal tu robotu s vkladanim autorskych udajov. Nastastie vdaka peticii zakon nepresiel.

Pokial fotku vkladas na web v malom rozliseni, tak s tym sa velkotlac nebude dat uskotocnit.Aj ked niektori uzivatelia portalu ti za to budu strahavat bodiky ( ak ti na tom zalezi ;o))))

Opatrne aj s podmienkami foto portalov. Napr take vivo ma vypisane na hlavnej stranke ze fotky su chranene vlastnickym pravom, lenze dalej v podmienkach je stanovene ze vlozenim fotky na portal davas firme Luceon (vlastnik vivo) suhlas robit si s fotkou co len chcu- a to nie len samotna firma ale aj spoluzivatelia, bez toho aby ta ako autora o tom oboznamili. Takze ak sa fotka objavi kde si ju nedaval, tak sa nemas co cudovat lebo si s tym vlastne suhlasil ;o)
Prepac nejako som sa rozpisala ;o)
 
Linda Von Bergeraque
2010-05-30 00:27:26+02
Strateny, dakujem. Idem si precitat co to je zac, mozno mi napovie nieco co mozem pre fotky urobit aj bez SW. V kazdom pripade ma to zaujima.
 
Linda Von Bergeraque
2010-05-30 00:35:22+02
Dakujem Wildkat, vobec nie, som rada ze si si nasla cas a takto zaujimavo prispela.
-Tento efix sa po editacii do fotografie uz nemoze dat zmazat? Toto by sa malo dat vlozit aj cez photoshop, nie?
-Aka je sanca ze pri nizsom rozliseni bude fotka menej zneuzitelna ako pri vacsiom? Pri nizsich odpada len printovacka, ale inak v podstate na webe moze byt lahko zneuzita....?
-vidim ze najlepsia cesta je bud nepublikovat alebo potom zahadzat svoje dielo polmetrovymi watermarkami s podpisom....obrazne povedane.
 
Linda Von Bergeraque
2010-05-30 00:36:19+02
Nemate niekto skusenosti aj s copyright officami? ani neviem ako by som to oficialne prelozila do slovenciny...
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2010-05-30 15:46:05+02
Dočítal som sa o ochrane fotografií na svojom webe:

Zákaz hotlinkování z jiných webů

Co je hotlink? Autor jiného webu si stáhne z vaší galerie kousek kódu k vaší fotce a umístí ho do své stránky. Jeho stránka si pak stahuje vaši fotku z vašeho webu (vytváří traffic) a chová se stejně jako by vaše fotka byla zkopírovaná. Ano, jedná se o krádež.
Vložte do souboru .htaccess tento kód a nahrajte na svůj server. Nahraďte ´yourdomain.com´ vaší doménovým jménem webu a no-hotlink.gif jménem obrázku, který se objeví místo zneužitého (napřílad sdělení o krádeži).
Účinost 100% RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?yourdomain.com [NC]
RewriteRule \.(jpg|jpeg|png|gif)$ no-hotlink.gif [NC,R,L]
 
wildkat
externý redaktor ocenenie redakciou 2010-06-01 18:21:03+02
Ahoj Linda, ano da sa to aj PS vlozit, File/File info a tam si vyplnis v efixe co chces (Urcite aspon autora, copyright notice a kontakt)
Ked bude fotka v mensom rozliseni je menej kvalitna takze na bilbordoch reklamnej agentury sa urcite neobjavi ;o)
Ono ked si vsimnejs podmienky mnohych foto sutazi tak chcu aby uploadovane fotky boli pomerne velke. Uvadzaju ze je to koli tomu aby porota vedela ohodnotit kvalitu, ale v skutocnosti to je aj o tom aby sponzor sutaze mohol fotky pouzit na svoje reklamne ucely.
S copyright officami na SK skusenosti nemam ;o(
 
Linda Von Bergeraque
2010-06-02 10:23:46+02
Ahoj Wildkat, uz som to v tom photoshope hned aj otestovala:) daju sa tam vlozit udaje o autorovi a copyright. Niekde som citala ze sa to tam da ulozit permanentne tak aby to niekto iny nemohol zmenit no okrem typickeho ,,save´ som tam nenasla iny sposob ulozenia. V kazdom pripade som to nasla:)dakujem za rady.
 
Linda Von Bergeraque
2010-06-02 10:25:22+02
Hned si idem precitat o tom viac cez uja googla:)
 
upir13
- moderator
2010-06-02 23:10:18+02
bohuzial metadata sa daju zmazat velmi jednoducho... napriklad v zoneri, das fotku zmensit na 100% jej velkosti ale zakliknes si ze chces ulozit iba obrazove data...na dobro a na veky vekov ti zmyzne cely exif aj s tvojimi udajmi...
bohuzial jedine riesenie je slahnut tam watermark :( je to smutne..
osobne odporucam dve veci
1) nedavat velke fotky na web bez watermarku (600x400 staci)
2) pokial davas niekomu fotky vo full rozlisku, podpisat s nim dohodu..
priklad: v sobotu som fotil Bazant na mlynoch, davam fotky aj organizatorovi, ale podpisuje mi dohodu, kde moze pouzit fotky a za akych podmienok, pokial chce nieco ine, tak na to treba pisomne povolenie (email, sms, rucne)
 
maTTo_corp
2010-06-02 23:40:22+02
...konečne nejaká poriadna a užitočná téma, kvitujem :))

....a tak ma napadá, že najbezpečnejšie bude asi fotky prezentovať na papieri....či ;))))
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()