Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Ochrana fotografii (metadata,copyright office,atd) - prevencia & riesenie nasledkov

Linda Von Bergeraque
Linda Von Bergeraque 2010-05-29 15:08:23+02
Ahojte! Rada by som sa opytala na vase skusenosti s ochranou fotografie. Nejde mi o znenie autorskeho zakona, skor o realne chranenie fotiek v praxi. Konkretne ma zaujimaju najma metadata vo fotografii, copyright offices. Viem o par copyright offices v zahranici kde si mozte zaregistrovat svoje prace, pri odcudzeni fotografie vam to dopomoze v dokazovani autorstva. Existuje nieco take aj na Slovensku? Ak mate niekto skusenosti s vkladanim metadat do fotky (najlepsie via Photoshop), uvitam vas nazor. Fotografie si chranim watermarkom a podpisom ale casto krat sa mi nepaci ako to nici dojem z fotografie. Poznam osobne 2 umelcov z deviantartu ktory ,,horko" doplatili ze si nedavali watermarky a ich prace skoncili na obale knihy a natahovali sa s pravnikmi do aleluja. Uvitam samozrejme akekolvek napady ohladne ochrany foto. Presla som uz vsetky vlakna na ephoto, k tomu co ma konkretne zaujima som sa nedopracovala. Prosim dodrzujte netiketu (aby diskusia mala uroven a prijemnu atmosferu) a takisto by som bola rada ak by sa debata striktne drzala temy. Dakujem dopredu za komenty.
 
Linda Von Bergeraque
2010-06-04 14:32:36+02
hmmmmmm, virtualny svet je nebezpecny....:) clovek sa casto krat ani nedozvie ze mu niekto zobral jeho vytvory....
 
Linda Von Bergeraque
2010-06-04 14:33:48+02
jasne, alebo sa vykaslat uplne na fotenie, nie?:)
 
maTTo_corp
2010-06-04 14:40:10+02
príspevok od: Linda Von Bergeraque
jasne, alebo sa vykaslat uplne na fotenie, nie?:)
wtf?....asi je chyba vo mne...
 
Dominik Bugár
redakcia ephoto.sk 2010-06-04 15:30:43+02
Bohužiaľ 100%-ná prevencia (z titulu princípu internetu) neexistuje. Exif je informačný, nie ochranný prvok, je meniteľný.
Naozaj treba dávať pozor, kam aké rozlíšenie človek dá (ak mu na tejt fotke záleží). Aj 600 bodová fotka sa dá trochu ešte presamplovať na 800-900 bodov a v malom rozmere (tak 10cm) sa dá vytlačiť v pomerne rozumnej kvalite.

Vodoznak sa ukazuje ako najuniverzálnejší a najúčinnejší bežný spôsob. Jeho problém je, že ak to má aj do istej miery chrániť (nie len informovať), tak musí byť umiestnený tak, že to fotku veľmi kazí.

Ešte som raz niekde čítal (žiaľ, už si z toho veľ nepamätám a neviem povedať nič konrétne) o SW, ktorý zabuduje do obrazových dát kódy, ktoré nie sú viditeľné a potom nejakým spôsobom je možné výskyt týchto kontrolných reťazcov dať vyhľadávať na internete - to by malo nájsť stránky, kde sú tie fotky publikované. žiaľ, nič konkrétne neviem, lebo som to čítal dávnejšie a vtedy som to až tak neriešil...
 
Linda Von Bergeraque
2010-06-04 16:34:44+02
príspevok od: maTTo_corp
wtf?....asi je chyba vo mne...
Tvoj prispevok ku tejto teme nebol chybny, ale v dnesnej digitalnej dobe si neviem predstavit ze by mal niekto portfolio len na papieri....
 
maTTo_corp
2010-06-04 16:47:15+02
príspevok od: Linda Von Bergeraque
Tvoj prispevok ku tejto teme nebol chybny, ale v dnesnej digitalnej dobe si neviem predstavit ze by mal niekto portfolio len na papieri....
však to ani ja, ale je to najbezpečnejšie ;)...len by to chcelo výstavy a podobne....

ps: treba ma brať s rezervou, občas mám vtipnú náladu ;))
 
Linda Von Bergeraque
2010-06-05 23:03:03+02
vystava nie je pre vacsinu bezne pouzitelna v praxi:)
 
mash
2010-07-14 22:50:58+02
A čo tak niečo takéto?: http://www.adptools.com/en/signmyimage-description.html
Viem, ani to nie je 100%, ale určite väčšia šanca na úspech ako exif.
 
saguari
2011-06-18 12:06:53+02
od včera vyhľadáva foto aj google, myslím, že lepšie ako TinEye, môj názor ... keď nájdem svoju foto u niekoho na SK alebo CZ, tak s tým si viem poradiť, ale čo s týmto :
http://imgupload.sk/images/56821913764085619406.jpg
ako sa naťahovať s rusmi alebo ktovie z akej tramtárie sú? keď im chceš napísať koment, treba sa registrovať a ani to ešte nie je isté, že okomentuješ, nehladiac od toho, že ma budú mať isto v paži ...
a čo teraz? vodoznak cez celú foto? či drahé programy ? nepridávať foto ? ...
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()