Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

kalibrácia-profilácia monitora

2008-06-09 15:31:49+02
Na čo je dobré mať skalibrovaný monitor, keď pri úprave sa používa farebný profil v závislosti od výstupu, t.j. aj chcem tlačiť, tak ICC profil tlačiarne, príp. AdobeRGB, alebo na web sRGB? Kedy je potrebné použiť pri úprave profil monitora po kalibrácii?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-06-09 15:55:46+02
1. Monitor ti ukazuje, co si vlastne nafotil. Fotku najprv upravujes pre vseobecne pouzitie. Jedine ak mas skalibrovany monitor mozes robit upravy spravne.
2. Ked mas fotografiu upravenu pre vseobecne pouzitie a chces ju publikovat, potrebujes ju previest do prislusneho profilu zariadenia (sRGB na web, nejaky ten CMYK na tlac...). Pri prevode je castokrat nutne fotku znovu upravit. Preto programy ako Photoshop umoznuju simulovat na obrazovke vystupne zariadenia (napr. novinovy papier). A zase, jedine skalibrovany monitor ti to ukaze a ty urobis upravy korektne.
Predstav si, ze tvoj monitor nieje schopny zobrazit farby (to je v 99% vsetkych monitorov, ktore su medzi ludmi). Ako ich chces potom upravovat, ked ich ani nevidis? Alebo tvoj monitor ukazuje presne definovanu farbu ako iny odtien, tiez to vizualne neupravis, jedine podla ciselnych hodnot odcitanych pipetkou).
O harvere som pisal v Fotoskole, naviac je tu aj clanok o monitore EIZO. Kedze v recenzii je odkaz na Prolaiku, takze dufam, ze Admin tento prispevok nevyhodi, pretoze ta pozivam k nam, pozriet si profesionalny monitor Eizo v cinnosti, na ktorom ti viem ukazat ten obrovsky rozdiel. Kludne si dones na USB kluci svoje fotky a uvidis ako vyzeraju vskutocnosti.
 
2008-06-09 16:04:28+02
Mám EIZO monitor 2231(v Prolaike kúpený:-)), mám ho skalibrovaný, ale úpravy robím aj tak v profile AdobeRGB. Pri prevode do iného profilu tak dostanem 3 rozne vyzerajúce výstupy:v mojom profile monitora, v AdobeRGB a v sRGB a prípadne môžem použiť ICC tlačiarne.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-06-09 16:11:15+02
Tak je to spravne, treba pracovat v max. priestore. Prevod do ineho profilu farby neoreze, ale ich pomocou specialneho algoritmu prevedie. O tych upravach po prevode piem preto, ze niekedy su nutne. Napr. ked pripravujes fotografiu do novin, treba mat vybrany spravny profil papiera, zapnutu simulaciu CMYKu a urobit urcite upravy, ktore vyplyvaju z tlaciarenskej praxe (napr.: ze fotografia nemoze obsahovat 100% bielu a 100% ciernu, inak by vznikli prazdne flaky a zlievali by sa tmave partie).
 
2008-06-10 14:24:26+02
príspevok od: Karol Srnec
Tak je to spravne, treba pracovat v max. priestore. Prevod do ineho profilu farby neoreze, ale ich pomocou specialneho algoritmu prevedie. O tych upravach po prevode piem preto, ze niekedy su nutne. Napr. ked pripravujes fotografiu do novin, treba mat vybrany spravny profil papiera, zapnutu simulaciu CMYKu a urobit urcite upravy, ktore vyplyvaju z tlaciarenskej praxe (napr.: ze fotografia nemoze obsahovat 100% bielu a 100% ciernu, inak by vznikli prazdne flaky a zlievali by sa tmave partie).
Tomuto všetkému rozumiem, ale stále nemám jasné a k tomu smerovala aj moja otázka, kedy vlastne využijem profil monitora, zavedený v systéme po kalibrácii? Je ho možné využiť aj pre nastavenie tlačiarne?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-06-10 14:48:46+02
príspevok od:
Tomuto všetkému rozumiem, ale stále nemám jasné a k tomu smerovala aj moja otázka, kedy vlastne využijem profil monitora, zavedený v systéme po kalibrácii? Je ho možné využiť aj pre nastavenie tlačiarne?
Profil monitora ti umoznuje zobrazit fotografiu tak ako si ju nafotil. To je to najhlavnejsie. Ak chces fotografiu tlacit, prevedies ju do profilu prislusnej tlaciarne (papier + atramenty). Vo Photoshope je to funkcia konverzie do profilu. Na printscreene som nechal originalnu fotku v sRGB a druhu som previedol do profilu tlaciarne HP. Je vidno, ze originalne farby sa nedaju presne vytlacit. Prevedenu fotku mozes upravit tak, aby si amximalne vyuzil moznosti tlaciarne. Ak by si neaml skalibrovany monitor, boli by aj tu odchylky v zobrazeni a pri upravach by si tym padom mohol robit chybu.
Jednoduchy priklad: ak maz zatonovane okuliare (neskalibrovany monitor) budes vidiet svet (fotografiu) v inych farbach. Ak si zoberies farby a zacnes malovat a po namalovani si das okuliare dole, uvidis nieco ine, nez si chcel dosiahnut.
 
2008-06-10 20:04:13+02
ďakujem, už tomu začínam rozumieť, aj keď som blondínka:-). S takýmito vecami sa zaoberám ale len chvíľu a tak som vďačná za každú radu a informáciu. Môj nový EIZO monitor je úžasný a odkedy ho mám, nevychádzam z údivu nad jeho zobrazovaním!
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-06-10 20:19:32+02
Mam zazracny dar urobit zo zeny chlapa. Sorry.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()