Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Marne fotosnahy - slabe vysledky

omni
2008-06-11 18:46:34+02
 
tomino070
2008-06-11 19:12:42+02
nechapem...
 
omni
2008-06-11 19:15:06+02
Ahojte,

prednedavnom som si konecne kupil poriadny fotak a zacal som sa viac venovat foteniu. Vcelku ma to bavi az do chvile, ked fotky natiahnem do PC. Az vtedy zistim, ako zufalo zle fotim. Bud fotky pre- / podexponujem, prezeniem to s farbami a klasika - vzdy su hrozne zasumene. Nech robim hocico, vzdy to dopadne velmi zle.

Uvadzam priklad:
http://picasaweb.google.com/robovalent/MarneFotosnahy/photo?authkey=-pm6-qEYm1g#5210668374340946386

Tiez sa chcem spytat, ako sa mam vysporiadat s fotografovanim dvoch uplne rozdielne vysvietenych oblasti - napr. domu s tmavym vchodom a svetlej oblohy v pozadi -> pomoze tu polarizacny filter? Skusal som fakt rozne kombinacie, ale nepomohlo nic, ani AEB Bracketing. :-( Je mozne taketo nieco namontovat na moj fotak (napr. prostrednictvom rozsirovacieho kruzku)?

Uvadzam priklad:
http://picasaweb.google.com/robovalent/MarneFotosnahy/photo?authkey=-pm6-qEYm1g#5210672419077249618

Moja fotovybava:
Canon G9, zaklad
vacsina foto pri ISO 100 az 200, AWB, farby neutral/zive, auto uzavierka, clona manual podla situacie, snazim sa fotit bez blesku, ked sa da

Som fakt amater, tak ma nekamenujte za zakladne otazky. Dik za akekolvek rady, aj ked asi je to skor o skusenostiach typu pokus / omyl a chce to cas. Tiez sa chcem spytat pripadnych majitelov rovnakeho fotaku, ako su s nim spokojni a nech pripadne sharenu nejake fakt pekne foto spravene tymto fotakom. Mne sa zatial nedari dosiahnut kvalitu, ale vo fotaku zrejme problem nebude. ;-))

Dik,
Robo
 
omni
2008-06-11 19:15:49+02
príspevok od: tomino070
nechapem...
Sorry, chvilu mi trvalo uploadnut tie 12M fotky cez edge.
 
majklname
2008-06-11 19:34:12+02
na tej druhej by som asi pouzil prechodovy filter ale ci sa to da aj na tvoj tak to neviem treba vacsich odbornikov
 
omni
2008-06-11 19:39:30+02
príspevok od: majklname
na tej druhej by som asi pouzil prechodovy filter ale ci sa to da aj na tvoj tak to neviem treba vacsich odbornikov
prechodovy filter = polarizacny filter ??
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-06-11 19:42:20+02
No G9 tu asi najviac pouzivam ja. Takze, fotim zasadne do RAW-u na ISO 100, vynimocne 200. Mam distancny kruzok a pouzivam polarizak 58mm, sedy prechodovy 58 mm a makropredsadku +4 DPT. Velky dynamicky rozsah sceny je problem pre kazde zaznamove medium. Niektore su na tom lepsie (neg. film), ine horsie (napr. digital). Prave RAW ma oproti JPG vacsi rozsah. Polarizak ti pomoze len stmavit modru oblohu ale nepomoze ti ked mas cast fotky svetlu a cast tmavu. Tam treba pouzit prechodovy sedy filter. Ten vrak niekedy pouzit nejde, kedze rozdeleny na polovicu a niektore objekty, ako ten hotel na fotke je nepravidelny. Trochu by pomohlo spracovanie fotografie v RAW konvertore. Jedinym uspokojujucim riesenim je HDR, to znamena, ze objekt nasnimas viackrat s roznou expozicou (na svetla, na tiene, na stredy) a pouzijes program na tvorbu HDR fotografii, ktory zluci tie fotky do jednej, aby mala velky dynamicky rozsah. Ak sa bude len snazit v pocitaci vytiahnut nieco z tienov, narastie ti sum. Musis sa zmierit, ze technicke moznosti su obmedzene a nie vsetko sa da nafotit dokonale. Treba si pockat na vhodne svetlo, dennu, ci rocnu dobu. Ta trpezlivost prinasa tie najlepsie vysledky.
 
majklname
2008-06-11 19:44:52+02
nie nie prechodovy sedy filter ti stmavy urcitu cast fotky podla toho ako ho posunies
http://www.cokin.com/filtres2.html

polarizacny ti odstranuje odrazanie slnka od vody stmavenie oblohy krajsie farby.
presne ti to neviem popisat to musis vidiet. kukni si moju galeriu to je fotene s polarizakom
 
omni
2008-06-11 19:47:31+02
príspevok od: Karol Srnec
No G9 tu asi najviac pouzivam ja. Takze, fotim zasadne do RAW-u na ISO 100, vynimocne 200. Mam distancny kruzok a pouzivam polarizak 58mm, sedy prechodovy 58 mm a makropredsadku +4 DPT. Velky dynamicky rozsah sceny je problem pre kazde zaznamove medium. Niektore su na tom lepsie (neg. film), ine horsie (napr. digital). Prave RAW ma oproti JPG vacsi rozsah. Polarizak ti pomoze len stmavit modru oblohu ale nepomoze ti ked mas cast fotky svetlu a cast tmavu. Tam treba pouzit prechodovy sedy filter. Ten vrak niekedy pouzit nejde, kedze rozdeleny na polovicu a niektore objekty, ako ten hotel na fotke je nepravidelny. Trochu by pomohlo spracovanie fotografie v RAW konvertore. Jedinym uspokojujucim riesenim je HDR, to znamena, ze objekt nasnimas viackrat s roznou expozicou (na svetla, na tiene, na stredy) a pouzijes program na tvorbu HDR fotografii, ktory zluci tie fotky do jednej, aby mala velky dynamicky rozsah. Ak sa bude len snazit v pocitaci vytiahnut nieco z tienov, narastie ti sum. Musis sa zmierit, ze technicke moznosti su obmedzene a nie vsetko sa da nafotit dokonale. Treba si pockat na vhodne svetlo, dennu, ci rocnu dobu. Ta trpezlivost prinasa tie najlepsie vysledky.
Diky moc. Co sa tej prvej fotky tyka, co hovoris na urovnu sumu a ostrost? Mne sa to zda velmi neostre a zasumene. Ked si pozeram niektore tie obrazky krajiny fotene zrkadlovkami, co su tu vystavene, zasnem nam ich ostrostou a nulovym sumom.

A vies mi pripadne poradit, kde najlepsie je kupit ten distancny kruzok a co by to cca malo stat? To je taky ten, co potrebujem aj pre telekonvertor a ultrawide? Zbehnem to hned kupit. Filtre si viem pozicat.
 
omni
2008-06-11 19:58:52+02
príspevok od: Karol Srnec
No G9 tu asi najviac pouzivam ja. Takze, fotim zasadne do RAW-u na ISO 100, vynimocne 200. Mam distancny kruzok a pouzivam polarizak 58mm, sedy prechodovy 58 mm a makropredsadku +4 DPT. Velky dynamicky rozsah sceny je problem pre kazde zaznamove medium. Niektore su na tom lepsie (neg. film), ine horsie (napr. digital). Prave RAW ma oproti JPG vacsi rozsah. Polarizak ti pomoze len stmavit modru oblohu ale nepomoze ti ked mas cast fotky svetlu a cast tmavu. Tam treba pouzit prechodovy sedy filter. Ten vrak niekedy pouzit nejde, kedze rozdeleny na polovicu a niektore objekty, ako ten hotel na fotke je nepravidelny. Trochu by pomohlo spracovanie fotografie v RAW konvertore. Jedinym uspokojujucim riesenim je HDR, to znamena, ze objekt nasnimas viackrat s roznou expozicou (na svetla, na tiene, na stredy) a pouzijes program na tvorbu HDR fotografii, ktory zluci tie fotky do jednej, aby mala velky dynamicky rozsah. Ak sa bude len snazit v pocitaci vytiahnut nieco z tienov, narastie ti sum. Musis sa zmierit, ze technicke moznosti su obmedzene a nie vsetko sa da nafotit dokonale. Treba si pockat na vhodne svetlo, dennu, ci rocnu dobu. Ta trpezlivost prinasa tie najlepsie vysledky.
Jo, inak ma nenapadlo. Zrejme sa oplati fotit do RAW a nie do JPG, ak chcem zo zaberov vytazit maximum. To je asi jedno z najvacsich plusov, ktore ten fotak ponuka. Ok, no vyskusam. Este mi porad, v com tie RAWy potom upravujes? V tom klasickom softe od Canonu?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-06-11 20:01:39+02
Distancny kruzok je len jeden, presny nazov mas v navode. Ten ma na koci zavit 58mm, takze nan mozes namontovat hocico s tymto priemerom. Na telekonvertor alebo sirokac uz ziaden filter nedas, nie je tam ziaden zavit.
Fotka je riadne zasumena, taku som este nemal. Snaz sa vyhnut takemu protisvetlu. Kludne priblisni, na fotke to bude len malo vidno. Ak raz nastavis vseliake upravy na fotaku a nasnimas to do JPG, naviac podexponovane, tak si v .... Ak budes snimat do Rawu, tak budes moct uspesne zachranovat pod alebo preexponovane zabery a az v pocitaci si zvolis, ci to chces farebne, CB, ake vyvazenie bielej a pod. Programy ako Photoshop CS3 alebo Lightroom dokazu velmi uspesne potlacovat prepalene miesta. Niektori na ephote sa divia, ake vychadzaju z G9 fotky, je to preto ze v RAWe sa dokazem priblizit vystupu so zrkadlovky a samozrejme su za tym dlhorocne skusenosti so spracovanim obrazu v pocitacia znalosti o spravnom exponovani. Bez toho to nejde. Naviac viem, kde su hranice mojho fotoaparatu a tie neprekracujem, jednoducho vtedy nefotim alebo to putuje hned do kosa.
 
omni
2008-06-11 20:06:18+02
Aha, ok. RAW-ko zacnem vyuzivat a ten distancny skocim zajtra kupit. Je mi jasne, ze to bude chciet vela experimentovania. Hm, to znamena ze tej 1. fotke zrejme dost vyrazne chybal blesk, co sa odzrkadlilo na vysokom sume. Ok, tak nabuduce +blesk +RAW +trosku sa snazit vyhnut protisvetlu. Ok, dikes moc!
 
SHoDaN
2008-06-11 21:12:23+02
Pripadne si skus prestudovat: http://digiarena.zive.cz/default.aspx?section=25&server=1&article=5275&chapter=51243
 
omni
2008-06-11 23:25:04+02
príspevok od: SHoDaN
Pripadne si skus prestudovat: http://digiarena.zive.cz/default.aspx?section=25&server=1&article=5275&chapter=51243
Dikes.
 
dusan1973
2008-06-12 08:50:22+02
Zaujímavé čítanie aj ukážkové foto. Keď bude čas tak skúsim, nové skúsenosti a vedomosti nikdy nie sú na zahodenie.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-06-12 09:33:25+02
Tak som si tiez pozrel ten link, zda sa mi, ze toto je ten najnemoznejsi sposob vyuzitia HDR. Tie fotky su take neprirodzene. Jasne ak sa to takto autorovi paci, je to jeho vec. Ja pouzivam HDR tak, aby to nebolo skreslene, len pre vacsi dynamicky rozsah. Tuto fotku som robil z troch dielcich expozicii, keby som to nenapisal, snad nikto to nezisti. Ale odstranil som prepaly pod mostom a lepsie prekreslil tiene. Naco 11 expozicii? http://www.ephoto.sk/uzivatelska-sekcia/foto-galeria/?action=showPhoto&id=6569
 
quintes
2008-06-12 10:04:22+02
dobre,vsetko je ok,ale moze mi niekto povedat nieco viac k hdr?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-06-12 10:20:59+02
HDR je funkcia softveru na spracovanie fotografii, ktora z viacerych, inak totoznych, zaberov s roznou expoziciou urobi fotku z rozsirenym dynamickym rozsahom (High dynamic range). Pri foteni nastavis pevnu clonu aby sa ti nemenila hlbka ostrosti, das to na stativ, nemenis zaostrenie. Urobis 2 a viac expozicii, podla narocnosti sceny, co sa tyka rozsahu jasov tak, aby si mal na najtmavsej fotke dobre zachytene svetla a na najsvetlejsej tiene a medzi tym dost fotiek aby si tam nemal expozicnu medzeru. Kedze je to na dlhsi cas, nedaju sa tak fotit akcne zabery. Da sa to trochu obis tak, ze fotis do RAWu a urobis z neho niekolko fotiek s roznym nastavenim expozicie a tie potom pouzijes na HDR.
 
quintes
2008-06-12 11:52:23+02
toto som potreboval vediet. Vdaka. Mam uz photoshop cs3,tak dufam,ze tie 4dvd zvladnem aspon nainstalovat. a ako na tie foto pozeram,mam co robit,ak chcem mat nadhernu oblohu do modra,biele mraky.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()