Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Nastavenia D40 pre fotenie krajiny

mirka93
2008-06-13 17:11:54+02
prosila by som radu s nastavením Nikon D40 pre fotenie krajiny. Fotenie som nechala na automatiku a vyšli mi z toho velmi svetlé a fotky so slabou farebnosťou. Síce ani počasie nebolo veľmi ideálne, pod mrakom. Uvažujem nad tým či s vyššou clonou okolo 8 a ISO200 foťák mi už čas uzavierky nastaví. Poraďte. Aké nastavenia, aby som dostala do foťáka sýte farby krajiny. Vďaka.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-06-13 17:24:40+02
Zakladom je mat filtre: polatizacny a prechodovy, pre istotu rob odstupnovane expozicie (bracketing), z ktorych vyberies tu najlepsie exponovanu. Velku ulohu zohrava spravne vyvazenie farieb. No a najdolezitejsie je spravne svetlo, nie za kazdych okolnosti donesies domov dobru fotku.
Inac o tejto teme by sa dala napisat kniha, a kedze viaceri tak urobili, odporucam si nejaku prestudovat. Na ephot najdes na tuto temu minimalne dva clanky. No a este si zmeskala pekny workshop na Liptove.
 
bear
- moderator
2008-06-13 17:27:08+02
Clona 8 a minimalne ISO je dobre nastavenie.
lepsim farbam pomoze polarizacny filter a zide sa aj prechodovy filter. Spravne vyvazenie bielej moze tiez trocha pomoct, ale ked je vonku sedive pocasie fotka do kalendara z toho pravdepodobne nebude.
 
juraj3
2008-06-13 18:53:21+02
Jasne filtre su fajn a idu s nimi robit zazraky, no ak nemas filtre skus v manualnom rezime fotenia nastavit v menu > shooting menu > optimize image > nastavit volbu vivid alebo more vivid. Mala by si tym dosiahnut väcsiu sytost farieb, zvysuje kontrast a mieru doostrenia. Snad to bude lepsie.
 
mirka93
2008-06-13 19:59:30+02
Vďaka za rady.
 
tulenik
2008-06-14 22:36:59+02
juraj3 ja by som tým nehýbal, to sa dá dorobiť v editore, okrem toho aj tak je lepšie robiť v RAW a tam sa tieto nastavenia neprejavia
 
juraj3
2008-06-15 15:36:28+02
tulenik: suhlasim s tebou ale uprava foto v editore je praca naviac (a mnohokrat sa jej nevyhneme a je to aj zabava :-)) no myslim, ze viacerich potesi to, ze ked stiahnu foto do PC a povedia si ´super ta sa podarila´ a nemusia doladovať sytost farieb, svetlost exp. atd.

mirka93: dnes som skusal spravit foto s nastavenim na Vivid a More vivid a vysledok bol docela fajn oproti zak. nastaveniu normal. Zretelne vyssia sytost farieb, kontrast a aj doostrenie. Tak preco to nepouzit, ked je to sucastou fotaku... ved je to v cene :-).
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()