Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Ine rawko pre canon a ine pre nikon?

KESKOSENI
KESKOSENI 2010-09-19 19:46:56+02
Uz davnejsie sa s kamaratom bavime na temu Raw-on ma nikon D90,ja mam canon 40 D,on ma samozrejme nefky,ale je dost velky rozdiel v jeho nef a v mojom raw....aby som to vysvetlil-ja ked nahram do pocitaca rawka tak je evidentne ze su to surove data,ze to treba upravit v nejakom raw programe,on ked si nahra nefka tak nevidi ziadny rozdiel medzi jeho nefkami a upravenymi jpg,nepouziva ziadny raw konvertorklasicky ich upravi v zoneri....doostri,dosaturuje...tak ako to je?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-06-30 17:26:10+02
príspevok od: KESKOSENI
canon raw-kontrast,sytost,WB,doostrit,-ulozit
nikon nef-vobec nic len ulozit do jpg,
zoner 15,fotoshop...
U univerzalnych programoch moze byt podpora roznych znaciek rozna. Rozdiel moze byt aj v objektivoch. AJ tie vplyvaju na prenos kontrastu, saturaciu, ostrost.
 
KESKOSENI
2013-06-30 18:22:41+02
príspevok od: Karol Srnec
U univerzalnych programoch moze byt podpora roznych znaciek rozna. Rozdiel moze byt aj v objektivoch. AJ tie vplyvaju na prenos kontrastu, saturaciu, ostrost.
hm..s tym objektivom moze byt nikon mal 50mm1,4...canon17-50 tamron f2,8
 
blahoslav J B Art
2013-06-30 18:25:50+02
príspevok od: KESKOSENI
canon raw-kontrast,sytost,WB,doostrit,-ulozit
nikon nef-vobec nic len ulozit do jpg,
zoner 15,fotoshop...
z toho mi vyplyva, ze Nikonom nie je potrebne fotit do raw NEF, ked s tym netreba nic robit, len skonvertovat, ci?
 
total empty
2013-06-30 18:53:47+02
príspevok od: blahoslav J B Art
z toho mi vyplyva, ze Nikonom nie je potrebne fotit do raw NEF, ked s tym netreba nic robit, len skonvertovat, ci?
Blbosť, raw je raw, je jedno akú koncovku nesie, ide o to, že sú to len dáta ! , ktoré treba vyvolať ako rastrový obrázok a ten potom uložiť ako rastrový obrázok a to TIFF alebo JPEG.
Raw sa dá lepšie upraviť,lebo pracuješ z pôvodnými čistýmy datami. Zmeny sa ukladajú v osobitnom priečinku,takže keď si otvoríš na druhý deň raw, tak ti načíta zmeny z priečinku a tak ti nastavý parametre v editore, samozrejme ich môžeš ďalej meniť a upravovať bez chýb a strát,lebo vždy pracuješ z pôvodnýmy datami.
Samotný raw súbor je NEMENÝ !
Nie vštky programy dokážu načítať raw z určitých foťákov. Je zapotreby aktualizácia alebo pluginy do týchto programov, aby načítali raw z novších foťakov.
Najlepšie je používať raw editor od výrobcu foťaku, alebo ten ktorí odporúča, tam to bude nastavenie predsa len optimálne pri vyvolávaní.
 
KESKOSENI
2013-06-30 19:15:12+02
príspevok od: total empty
Blbosť, raw je raw, je jedno akú koncovku nesie, ide o to, že sú to len dáta ! , ktoré treba vyvolať ako rastrový obrázok a ten potom uložiť ako rastrový obrázok a to TIFF alebo JPEG.
Raw sa dá lepšie upraviť,lebo pracuješ z pôvodnými čistýmy datami. Zmeny sa ukladajú v osobitnom priečinku,takže keď si otvoríš na druhý deň raw, tak ti načíta zmeny z priečinku a tak ti nastavý parametre v editore, samozrejme ich môžeš ďalej meniť a upravovať bez chýb a strát,lebo vždy pracuješ z pôvodnýmy datami.
Samotný raw súbor je NEMENÝ !
Nie vštky programy dokážu načítať raw z určitých foťákov. Je zapotreby aktualizácia alebo pluginy do týchto programov, aby načítali raw z novších foťakov.
Najlepšie je používať raw editor od výrobcu foťaku, alebo ten ktorí odporúča, tam to bude nastavenie predsa len optimálne pri vyvolávaní.
ok ale nefka z nikonu som nemusel upravovat,vyvolavat len ich ulozit do jpg....
 
total empty
2013-06-30 19:28:10+02
príspevok od: KESKOSENI
ok ale nefka z nikonu som nemusel upravovat,vyvolavat len ich ulozit do jpg....
Ak fotíš raw+jpeg, tak ani ten raw nemusíš otvoriť , veď máš jpeg. Zase keď otvoríš raw,tiež nič nemusíš robiť,len ho rovno uložiť ako tiff alebo jpeg. Ale význam fotenia do raw je ten,že máš väčšie možnosti úprav, ktoré nedegradujú fotku,lepšie nastavíš bielu,priostriš,prifarbiš, posunieš EV atď.
V jpeg už by to bol problém,ak jedno vytiahneš,má to vplyv aj na iné veci, a jedná sa o 8bit obrázok u raw je to 24bitová hlbka.
Alebo inak, jpeg je kompresia 1:10 a viac a má trebars 4,5mega, raw je kompresia 1:2 a má trebars 10,5mega, uložený tiff z raw je nekomprimovaný o veľkosti trebars 22mega.
Samozrejme u novších zrlkadloviek sú tie hodnoty väčšie.
Pozri si poriadne aký obrázok ti otvorilo a čo ukladáš. Niekde na lište v programe ti to bude písať, ak raw tak dokonca aj exif ti vypíše.
 
KESKOSENI
2013-06-30 20:24:01+02
príspevok od: total empty
Ak fotíš raw+jpeg, tak ani ten raw nemusíš otvoriť , veď máš jpeg. Zase keď otvoríš raw,tiež nič nemusíš robiť,len ho rovno uložiť ako tiff alebo jpeg. Ale význam fotenia do raw je ten,že máš väčšie možnosti úprav, ktoré nedegradujú fotku,lepšie nastavíš bielu,priostriš,prifarbiš, posunieš EV atď.
V jpeg už by to bol problém,ak jedno vytiahneš,má to vplyv aj na iné veci, a jedná sa o 8bit obrázok u raw je to 24bitová hlbka.
Alebo inak, jpeg je kompresia 1:10 a viac a má trebars 4,5mega, raw je kompresia 1:2 a má trebars 10,5mega, uložený tiff z raw je nekomprimovaný o veľkosti trebars 22mega.
Samozrejme u novších zrlkadloviek sú tie hodnoty väčšie.
Pozri si poriadne aký obrázok ti otvorilo a čo ukladáš. Niekde na lište v programe ti to bude písať, ak raw tak dokonca aj exif ti vypíše.
nerozumieme si.....viem dobre co je raw a ake su moznosti....len tvrdim ze je rozdiel medzi raw canon a raw nikon...a prečo??
 
calven
2013-06-30 20:31:55+02
Lebo rôzny výrobcovia???
 
blahoslav J B Art
2013-06-30 21:13:53+02
príspevok od: KESKOSENI
nerozumieme si.....viem dobre co je raw a ake su moznosti....len tvrdim ze je rozdiel medzi raw canon a raw nikon...a prečo??
... lebo ked dvaja robia to iste, nikdy to nie je to iste
 
total empty
2013-06-30 22:13:53+02
príspevok od: KESKOSENI
nerozumieme si.....viem dobre co je raw a ake su moznosti....len tvrdim ze je rozdiel medzi raw canon a raw nikon...a prečo??
Rozdiel je aj u iných výrobcov, každí má svoj raw, panasonic ma RW2, rozdiel je aj v starších a novších modeloch, raw existuje na mnoho spôsobov a každý svojho boha chváli.
Keď maž original soft napr. na Lumixi, otvorí mi všetky RW2 z rôzných foťakov,ale len niektoré z nikon-canon, ak vôbec. Každá firma proste robí svoj raw z nejakou koncovkou.
A ako ti to otvára program, to neviem, možno keď nemôže otvoriť raw tak otvorí jpeg.
Ale pokiaľ napr. vo fotošope nemáš plugin na určitý raw, tak ti napíše hlášku, že ho nevie otvoriť.
Softy sa updatujú kvôli novým raw v nových modeloch.
Univerzalný raw neexistuje, jedine fotošop robí dng, ale to nie je to isté.
Dobre som ťa pochopil?
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()