Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Daju sa robit vyborne fotky bez dodatocnej upravy v PC??

piado
2010-11-03 22:39:34+01
Zdravim. Daju sa podla vas v dnesnom pretechnizovam fotosvete robit fotky na profesionalnej urovni bez pouzitia najroznejsieho softu a uprav v PC? Nie ze by som odsudzoval pouzivatelov PS , to vobec nie, ved aj na to treba casto velku zrucnost a je s tym kopec prace, len mam obcas pocit, ze vyborna fotka, uz ani tak nie je o zvladnuti fototechniky a sikovnosti fotografa, ale vybornou ju robia prave hodiny stravene nad upravami. takze existuju dnes este vobec fotografi, ktori sice pouzivaju digital, ale upravam v PC sa vyhybaju a aj napriek tomu produkuju mimoriadne kvalitne fotky???
 
conan7
2010-11-03 22:44:08+01
ja mám ten pocit že rozdiel medzi excelentným fotografom A a excelentným fotografom B robí úroveň zručností v PP.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2010-11-03 22:50:02+01
nedaju, PS treba ovládať rovnako ako vlastný stroj a svietenie, alebo mať retušera. ale ak strávim nad fotkou viac ako hodinu tak som to bud dodrbal a je to zle nafotene alebo klient vymýšla. Nepoznám fotografa ktorí neupravuje fotky. Teda jedneho poznám, ale tomu to upravujem ja za prachy:D
 
b.a.f.o.a.r.t.
2010-11-03 22:53:34+01
príspevok od: conan7
ja mám ten pocit že rozdiel medzi excelentným fotografom A a excelentným fotografom B robí úroveň zručností v PP.
poviem ti to takto buď si pán fotograf alebo pán grafik najlepšia je kombinácia aj aj ajajaj toto je zas az téma .:).:).:)..:).
 
leto
2010-11-03 22:53:52+01
v prvom rade, fotku nerobí foťák, ale fotograf,,,
v druhom rade, dobrú fotku robí dobrá výbava,,,
v treťom rade, čo neurobí dobrý fotograf, alebo lepšia výbava, vyrieši(takmer vždy) PP,,,
;)
 
conan7
2010-11-03 22:57:29+01
a svetlo si kde nechal? :))))))))
 
piado
2010-11-03 22:58:24+01
tu profesionalnu uroven som nemyslel ani tak, ze dany clovek sa musi fotografiou zivit, kludne to moze byt aj nadseny amater, len proste prezentuje sa fotografiou tak ako to nafotil, bez nejakych dalsich zasahov
 
conan7
2010-11-03 23:00:10+01
bud budeš tvrdo makať na sebe a zlepšovať sa (aj) v PP alebo konkurencia ťa nakoniec udupe :)
 
lu_boss
2010-11-03 23:02:41+01
príspevok od: Jozef Peniak
nedaju, PS treba ovládať rovnako ako vlastný stroj a svietenie, alebo mať retušera. ale ak strávim nad fotkou viac ako hodinu tak som to bud dodrbal a je to zle nafotene alebo klient vymýšla. Nepoznám fotografa ktorí neupravuje fotky. Teda jedneho poznám, ale tomu to upravujem ja za prachy:D
Suhlas, PP je nevyhnutny krok k dobremu/vybornemu vysledku.
Ale dobre odfotenie PP nenahradi. Ak tak za cenu ohromnej straty casu s neistym vysledkom.
 
leto
2010-11-03 23:02:50+01
príspevok od: conan7
a svetlo si kde nechal? :))))))))
o tom až potom, netreba si hneď vyhádzať múdrosti z rukáva,,, :))))))
 
conan7
2010-11-03 23:04:04+01
príspevok od: leto
o tom až potom, netreba si hneď vyhádzať múdrosti z rukáva,,, :))))))
ty si ale už profík betónový :) strážiš si know how jak oko v hlave :))))
 
leto
2010-11-03 23:06:07+01
to zas bude téma, hotová filozofická,,,
;))
 
leto
2010-11-03 23:08:48+01
príspevok od: conan7
ty si ale už profík betónový :) strážiš si know how jak oko v hlave :))))
ale občas dávam kurzy mudrovania zdarma, treba si počkať na slabú chvíľku,,,
:)))
 
dodo_bb
2010-11-03 23:11:06+01
To je skôr o tom, čo tou dobrou fotkou myslíš. Desiatky rokov sa robili úžasné a vynikajúce fotky bez softu. Dnes je to o tom istom. Len v dnešnom pretechnizovanom svete pojem kvality fotky sme presunuli z položky impakt do položky TK. A tak sa honíme za rozlíšením, vrstvami, softami, filtrami, neskutočnými farbami a uniká nám podstata fotografie - impakt, obsah, jej pôsobenie na diváka. Pokiaľ tou ´profesionalitou´ rozumieš komerciu, tak ano. Každý chce vyzerať lepšie ako v skutočnosti, každá mládka chce mať tvár bohyne - ale to nie je skutočná fotografia. To je remeslo. Pozri si tvorbu fotografov spred 15 - 20 rokov. Máš pocit, že ich fotografie nie sú na profesionálnej úrovni?
 
dodo_bb
2010-11-03 23:13:14+01
príspevok od: conan7
bud budeš tvrdo makať na sebe a zlepšovať sa (aj) v PP alebo konkurencia ťa nakoniec udupe :)
Rolo, to si nejak pomýlil - kolega hovorí o nadšenom amatérovi a tam nie je žiadna konkurencia, iba kopa kamarátov, ktorí ochotne poradia, ako na to :-))))
 
Granko
2010-11-03 23:16:35+01
načim by bolo treba urobiť nejaký vorkšop pre socky, spostejších a ostatných :o))
 
lu_boss
2010-11-03 23:16:54+01
príspevok od: dodo_bb
To je skôr o tom, čo tou dobrou fotkou myslíš. Desiatky rokov sa robili úžasné a vynikajúce fotky bez softu. Dnes je to o tom istom. Len v dnešnom pretechnizovanom svete pojem kvality fotky sme presunuli z položky impakt do položky TK. A tak sa honíme za rozlíšením, vrstvami, softami, filtrami, neskutočnými farbami a uniká nám podstata fotografie - impakt, obsah, jej pôsobenie na diváka. Pokiaľ tou ´profesionalitou´ rozumieš komerciu, tak ano. Každý chce vyzerať lepšie ako v skutočnosti, každá mládka chce mať tvár bohyne - ale to nie je skutočná fotografia. To je remeslo. Pozri si tvorbu fotografov spred 15 - 20 rokov. Máš pocit, že ich fotografie nie sú na profesionálnej úrovni?
Hm, a v minulosti PP neexistoval ? Neprisvecovalo sa ? Nemaskovalo sa ? Netonovalo sa ? Nevolil sa papier roznej gradacie ? Nenaklanala sa rovina pri expozicii papiera ? Neretusovalo sa ? Nepouzivali sa farebne filtre ? Neviem, pytam sa :-)
Fotografia je predovsetkym remeslo. A treba ho vediet ´se vsim vsudy´.
V jednom suhlasim, vela ludi riesi techniku, sum, pixle - OK, ich volba.
 
conan7
2010-11-03 23:17:24+01
príspevok od: dodo_bb
Rolo, to si nejak pomýlil - kolega hovorí o nadšenom amatérovi a tam nie je žiadna konkurencia, iba kopa kamarátov, ktorí ochotne poradia, ako na to :-))))
počkaj prečítam ešte raz zadanie...
...
tu takú informáciu som nezachytil :)))ale ako si hovoril.komercia. ked chceš z toho zarábať, ponúkneš čo je predateľné a žiadané. a dnes zručnosti v PP sa vyplácajú, podľa teba nie?
 
kecal
2010-11-03 23:17:58+01
toľko hlúpostí som nepočul za posledných 10 rokov nikde:

1 - fotku robí fotoaparát. Mimochodom, fotograf ju fotí ..
2 - na dobrú fotku ti stačí výbava hlboko pod 100€ ( film a bazárový 30 ročný aparát ) - a naopak, ak ti dám výbavu za 5000€ takmer s istotou si dovolím tvrdiť že dobrú fotku nespravíš.
3 - Ak nie je fotka dobrá tak má ísť do koša a nie do PP ...
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2010-11-03 23:20:09+01
príspevok od: dodo_bb
To je skôr o tom, čo tou dobrou fotkou myslíš. Desiatky rokov sa robili úžasné a vynikajúce fotky bez softu. Dnes je to o tom istom. Len v dnešnom pretechnizovanom svete pojem kvality fotky sme presunuli z položky impakt do položky TK. A tak sa honíme za rozlíšením, vrstvami, softami, filtrami, neskutočnými farbami a uniká nám podstata fotografie - impakt, obsah, jej pôsobenie na diváka. Pokiaľ tou ´profesionalitou´ rozumieš komerciu, tak ano. Každý chce vyzerať lepšie ako v skutočnosti, každá mládka chce mať tvár bohyne - ale to nie je skutočná fotografia. To je remeslo. Pozri si tvorbu fotografov spred 15 - 20 rokov. Máš pocit, že ich fotografie nie sú na profesionálnej úrovni?
pozri si ako Richard Avedon urobil nákres svojmu laborantovi čo má zosvetliť a čo stmaviť lokálne - celá CB fotka dočarbaná, a ako Helmuth Newton trhal fotky,lebo sa mu nepáčila práca laboranta. Ked sa robí tradičný moký CB proces dá sa kopec vecí ovplyvniť, použiť viac alebo menej kontrastný papier, vykrývanie, lokálne vyvolávanie a iné fajnovosti, podobne ako to robíme dnes v PS. Aspon lokálne upravy jasu a kontrastu cez vrstvy sú základ + nejaké razítko a retušovací štetec.

Hlavne upravy netreba robiť systémom: hurá mám PS, filtre a viem toto:D Ked niekto urobí portrét baby a tá sa na seba nepodobá čo je rozpatlaná, tak čau kakao:D Alebo také krajinky no to už býva fakt kolotočársky grc
 
Strana 1 z 7
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()