Hore
Fórum » Video
 

Kamera/foťák pre rozhovory

filip.glasa
2013-06-27 18:34:16+02
Chcel by som poprosit o radu pri vybere kamery/fotaku na zaznam video rozhovorov. Doteraz som robil rozhovory s niekym kto mal techniku a vedel ju obsluhovat.
Nie je vsak jednoduche s niekym sa dohodnut, hlavne ak idem do ineho mesta a podobne. Skusal som urobit testovacie rozhovory na lacnu rodinnu videokameru, ale bol tam zly zvuk aj zly obraz (nemala ani vstup pre mikrofon).
Najradsej by som zvuk nahraval rovno do kamery/fotaku cez externy mikrofon, aby som sa este s tymto nemusel babrat pri strihani.
Tym ze kamera/fotak bude na stative, nebude sa pouzivat v terene, nehybe sa s nou, tak je uplne jedno kolko vazi, aku ma ergonomiu, stabilizator a podobne.
Zo zaciatku som pozeral hlavne kamery, ale potom som sa docital ze vela ludi robi videa na zrkadlovky. Ake to ma nevyhody oproti kamere?
Ak by som chcel vybrat nejaku najlacnejsiu variantu zrkadlovky, kde by bolo primarne video, tak ktore by som si mal pozriet? Bude na nich stacit ten zakladny objektiv?
Kedze ma to nezivi, tak do toho nechem vrazat velmi vela penazi. Ale zase nechcem kupit ani najlacnejsi Nikon 5100 ak na to nevyhovuje (na druhu stranu ak vyhovuje, kupim ho velmi rad .
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2013-06-28 00:03:02+02
Veľa záleží od tvojho rozpočtu. Pokiaľ ti záleží na cene a kamera bude statická, bude na video stačiť aj spomínaný Nikon D5100 so setovým objektívom a mikrofónom ako Rode Videomic Pro, ktorý sa dá pripojiť priamo do fotoaparátu. Doň sa oplatí investovať, pretože rozdiel v zvuku oproti vstavanému mikrofónu je obrovský. S obrazovým výstupom foťáku budeš spokojný.

Fotoaparát si dáš na statív, zaostríš a prepneš na manuálne ostrenie, zamkneš expozíciu na želanej hodnote a natáčaš. Clonu dáš takú aby ti človek príliš nevybehával z hĺbky ostrosti, no aby si mal pekné pozadie. Obrazový režim dáš na neutral, aby bol obraz čo najmenej spracovaný a mohol si sa s nim viac vyhrať v postprocesse.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-06-28 08:53:25+02
Zvazil by som aj nieco ako Sony NEX 5R. Obrazova kvalita velmi dobra, AF lepsi ako u zrkadloviek a Sony vyraba aj smerovy mikrofon. Male komapktne riesenie ponukajuce broadcast kvalitu.
 
total empty
2013-06-28 09:38:20+02
Na kamerách panasonic-určité modely, máš 5 (päť) mikrofonov pre 360 stupnový rozsah DD 5.1
Dá sa to aj prepnuť na tkzv. zoomový-smerový stereo mikrofon plus výborne odšumovacie a antiveterné filtre..
Kvalita zvuku predčí všetko čo si dpteraz poznal.
Externý mikrofon je dobrý, pokiaľ dotyčný ho má pod nosom a do neho hovorí,stačí,že sa otočí trocha bokom a je po kvalite a hlase.
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2013-06-28 09:52:33+02
príspevok od: total empty
Na kamerách panasonic-určité modely, máš 5 (päť) mikrofonov pre 360 stupnový rozsah DD 5.1
Dá sa to aj prepnuť na tkzv. zoomový-smerový stereo mikrofon plus výborne odšumovacie a antiveterné filtre..
Kvalita zvuku predčí všetko čo si dpteraz poznal.
Externý mikrofon je dobrý, pokiaľ dotyčný ho má pod nosom a do neho hovorí,stačí,že sa otočí trocha bokom a je po kvalite a hlase.
Smerový mikrofón je práve preto dobrý na rozhovory. Pokiaľ chceš mať nasnímaný aj ostatný priestor (čo pri rozhovoroch nechceš), je tu napríklad všesmerový Rode Stereo VideoMic Pro.
 
filip.glasa
2013-06-28 10:28:46+02
Pred tým sme robili nejaké rozhovory na kamarátovú zrkadlovku (robí to tak dlho) s tým, že mal externý záznamník + mikrofóny pripnuté na oblečenie (s dlhým káblom).
Aj také riešenie s tými mikrofónikmi s káblami by mi v pohode vyhovovalo, lebo vždy je dosť času na prípravu, točí sa v nejakom súkromnom priestore, takže tie kábliky nezavadzajú na zemi. A je to lacné.
Pozeral som ešte Panasonic G6 na to webe zrcadlovkou.cz ale ten je už (s objektívom) trošku drahší.
S tým zvukom mi ide skôr o jednoduchosť - ak si mikroóniky pripnem rovno do kamery/foťáku, tak mám zvuk vo videu a nemusím ho strihať a dopasovávať k videu.
Zatiaľ som strihal len vo Win Movie Maker, lebo na iné mi notebook nestačí, tak sa nechcem až tak púštať do záznamu zvuku externe. Ono na nejakú rozumnú kvalitu mi stačí vo väčšine prípadov zrozumiteľný zvuk, slušný obraz (na domácej 200e kamerke je vyslovene škaredý), a strihnutie začiatku a konca videa (+ nejaký text).
Tým že je to pre mňa výdavok navyše (nie nutný) by som najradšej kúpil ten lacný Nikon 5100, keďže má to najnutnejšie - vstup pre ext. mikrofón. Ale zase aby som ho o pár mesiacov kvôli niečomu menil...
Ten Panasonig G6, alebo nejaké lepšie Canony stoja s objektívom už 600-800 eur. Čo by som nejako naškriabal, ale je to už dvojnásobok.
 
filip.glasa
2013-06-30 13:32:33+02
Ešte som zabudol na jednu vec. Fotak musi natacat video dlhsie ako 30 minut, teda nemoze mat nejaky limit ako zvyknu mat niektore europske modely fotoaparatov.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-06-30 13:40:10+02
príspevok od: filip.glasa
Ešte som zabudol na jednu vec. Fotak musi natacat video dlhsie ako 30 minut, teda nemoze mat nejaky limit ako zvyknu mat niektore europske modely fotoaparatov.
Tak to si kup kameru. Velky snimac zrkadlovky sa zacne rychlejsie prehrievat. Zrkadlovka nie je preto vhodna na dlhe kontinualne zaznamy.
 
total empty
2013-06-30 13:54:05+02
príspevok od: filip.glasa
Ešte som zabudol na jednu vec. Fotak musi natacat video dlhsie ako 30 minut, teda nemoze mat nejaky limit ako zvyknu mat niektore europske modely fotoaparatov.
Aj kamera spravý po 30 min natáčania v kuse prestávku asi dva sec a pokračuje ďalej,potrebuje označiť blog.Foťak asi vypne na dlhšie. Nakoniec, bežne sa netočí 30min v kuse.
 
dodo_bb
2013-06-30 22:31:54+02
príspevok od: total empty
Aj kamera spravý po 30 min natáčania v kuse prestávku asi dva sec a pokračuje ďalej,potrebuje označiť blog.Foťak asi vypne na dlhšie. Nakoniec, bežne sa netočí 30min v kuse.
A to spraví každá kamera, Marek? Ja som s mojou SONY kamerou ešte tak dlho súvisle nenatáčal, ale v manuáli mám napísané, že maximálny čas natáčania v jednom kuse je 13 hodín a vytvárajú sa automaticky 2 GB dátové bloky (asi bez pauzy).

Inak môj názor na pôvodnú Filipovu otázku - ani jedna z výhod, pre ktoré sa používajú zrkadlovky na video Ti na Tvoje použitie nie je treba. Na kvalitný záznam obrazu Ti stačí aj bežná lepšia kamera + smerový mikrofón, ako Ti tu ktosi radil. A tie trošku lepšie kamery už majú aj veľmi dobré integrované mikrofóny. Napríklad PJ420 za cca 700 € je slušný stroj s kvalitným obrazom fullHD 50i a má veľmi dobrý 5 smerový transfokačný mikrofón. Ak pripojíš spomínaný Rode Videomic Pro, máš vynikajúci stroj a budeš mať aj skvelú kamerku na dovolenku. Ak nefotíš, kašli na zrkadlovky.
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2013-06-30 23:25:18+02
príspevok od: dodo_bb
A to spraví každá kamera, Marek? Ja som s mojou SONY kamerou ešte tak dlho súvisle nenatáčal, ale v manuáli mám napísané, že maximálny čas natáčania v jednom kuse je 13 hodín a vytvárajú sa automaticky 2 GB dátové bloky (asi bez pauzy).

Inak môj názor na pôvodnú Filipovu otázku - ani jedna z výhod, pre ktoré sa používajú zrkadlovky na video Ti na Tvoje použitie nie je treba. Na kvalitný záznam obrazu Ti stačí aj bežná lepšia kamera + smerový mikrofón, ako Ti tu ktosi radil. A tie trošku lepšie kamery už majú aj veľmi dobré integrované mikrofóny. Napríklad PJ420 za cca 700 € je slušný stroj s kvalitným obrazom fullHD 50i a má veľmi dobrý 5 smerový transfokačný mikrofón. Ak pripojíš spomínaný Rode Videomic Pro, máš vynikajúci stroj a budeš mať aj skvelú kamerku na dovolenku. Ak nefotíš, kašli na zrkadlovky.
Keďže je riešenie so zrkadlovkou lacnejšie, tak sa dá povedať, že je to jedna z jeho veľkých výhod, spolu s kvalitou obrazu a možnosťou práce s hĺbkou ostrosti.
 
total empty
2013-07-01 07:23:03+02
príspevok od: dodo_bb
A to spraví každá kamera, Marek? Ja som s mojou SONY kamerou ešte tak dlho súvisle nenatáčal, ale v manuáli mám napísané, že maximálny čas natáčania v jednom kuse je 13 hodín a vytvárajú sa automaticky 2 GB dátové bloky (asi bez pauzy).

Inak môj názor na pôvodnú Filipovu otázku - ani jedna z výhod, pre ktoré sa používajú zrkadlovky na video Ti na Tvoje použitie nie je treba. Na kvalitný záznam obrazu Ti stačí aj bežná lepšia kamera + smerový mikrofón, ako Ti tu ktosi radil. A tie trošku lepšie kamery už majú aj veľmi dobré integrované mikrofóny. Napríklad PJ420 za cca 700 € je slušný stroj s kvalitným obrazom fullHD 50i a má veľmi dobrý 5 smerový transfokačný mikrofón. Ak pripojíš spomínaný Rode Videomic Pro, máš vynikajúci stroj a budeš mať aj skvelú kamerku na dovolenku. Ak nefotíš, kašli na zrkadlovky.
No tie čo natáčaju na HD alebo SDHC asi áno, pokiaľ nechce kupiť niečo za 2000 euriky.
No a tie staršie, čo točili na minidv kazety to samozrejme nerobil.
 
dodo_bb
2013-07-01 22:48:50+02
príspevok od: Michal Matloň
Keďže je riešenie so zrkadlovkou lacnejšie, tak sa dá povedať, že je to jedna z jeho veľkých výhod, spolu s kvalitou obrazu a možnosťou práce s hĺbkou ostrosti.
Vychádzam z pôvodného zadania - natáčanie nejakých rozhovorov, súvisle v dĺžke aj viac ako 30 minút a dobrý zvuk. To znamená, že Filip čapne kameru na statív, spustí record a pravdepodobne s ňou nemanipuluje. Takže hĺbka ostrosti mu je nanič, navyše sa podobné hrátky v takýchto veciach nepoužívajú, so seťákom ani veľa vody nenamúti, takže kupovať k zrkadlovke ďaľší objektív... Potrebuje kvalitný zvuk - mikrofóny v kamerách sú oveľa lepšie ako v zrkadlovkách. Takže sa nevyhne kúpe mikrofónu. A zrkadlovka určite nie je stavaná na dlhotrvajúce natáčanie videa, ako tuším poznamenal aj Karol. Takže ľahko sa z lacného riešenia môže stať nepohodlné a drahé riešenie
 
slado
2013-07-01 22:57:05+02
Podla mna je na toto vhodnejsia videokamera. Idealne 3 cipova koli sumu a kvalite obrazu. Za cca 500-600 Eur uz kupis fakt dobru kameru, ku ktorej nebude problem pripojit externy mikrofon, bez ktoreho kvalitny zvuk mat nebudes.
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2013-07-01 23:09:42+02
príspevok od: dodo_bb
Vychádzam z pôvodného zadania - natáčanie nejakých rozhovorov, súvisle v dĺžke aj viac ako 30 minút a dobrý zvuk. To znamená, že Filip čapne kameru na statív, spustí record a pravdepodobne s ňou nemanipuluje. Takže hĺbka ostrosti mu je nanič, navyše sa podobné hrátky v takýchto veciach nepoužívajú, so seťákom ani veľa vody nenamúti, takže kupovať k zrkadlovke ďaľší objektív... Potrebuje kvalitný zvuk - mikrofóny v kamerách sú oveľa lepšie ako v zrkadlovkách. Takže sa nevyhne kúpe mikrofónu. A zrkadlovka určite nie je stavaná na dlhotrvajúce natáčanie videa, ako tuším poznamenal aj Karol. Takže ľahko sa z lacného riešenia môže stať nepohodlné a drahé riešenie
Nejde o hrátky, ale o to ako bude vyzerať scéna. Samozrejme väčšia hĺbka ostrosti sa dá kompenzovať zaujímavou scénou či nasvietením, no pokiaľ natáčaš jednoduché veci s nudným pozadím a nijako to nenasvecuješ, tak ku konečnému výsledku príliš neprispeje, že bude pozadie ostré a škaredé. Pokiaľ požaduje naozaj kvalitný zvuk, tak mikrofón v kamere bude síce lepší ako vo foťáku, no stále to nebude mať na samostatné riešenie. A dĺžka nahrávania je prehliadnuteľný problém, pretože pri rozhovore nie je problém ho na pár sekúnd prerušiť. Kamera za 1000 € určite bude pohodlnejšie riešenie, no len s trošku menším úsilím môže byť výsledok efektnejší a lacnejší s fotoaparátom.
 
total empty
2013-07-01 23:53:24+02
príspevok od: dodo_bb
Vychádzam z pôvodného zadania - natáčanie nejakých rozhovorov, súvisle v dĺžke aj viac ako 30 minút a dobrý zvuk. To znamená, že Filip čapne kameru na statív, spustí record a pravdepodobne s ňou nemanipuluje. Takže hĺbka ostrosti mu je nanič, navyše sa podobné hrátky v takýchto veciach nepoužívajú, so seťákom ani veľa vody nenamúti, takže kupovať k zrkadlovke ďaľší objektív... Potrebuje kvalitný zvuk - mikrofóny v kamerách sú oveľa lepšie ako v zrkadlovkách. Takže sa nevyhne kúpe mikrofónu. A zrkadlovka určite nie je stavaná na dlhotrvajúce natáčanie videa, ako tuším poznamenal aj Karol. Takže ľahko sa z lacného riešenia môže stať nepohodlné a drahé riešenie
Hlbka ostrosti sa dá nastaviť,vytiahneš zoom , zapneš AFa na dispejy označíš tvár (za predpokladu,že má ovládanie aj na dotykovom displeji). Ak ten dotyčný bude sedieť a rozprávať,samozrejme,že sa pohne dopredu-dozadu-do bokov,.
To AF ho bude sledovať a doostrovať automaticky a zachovávať bokeh. Vyskúšané a funguje to OK a neskutočne rýchlo. Zase ide o kameru, na kvalitný obraz potrebuje 3mos snímač aspoň po 4mega na každú farbu(12mpix)., z kvalitnýmy mikrofonmy a samozrejme aj to manuálne nastavenie občas neni na škodu.Full HD . Ďalšia vec je upravenie v softe.
No a neverím,že niečo také kúpi pod 1000 euriky. A to sa ešte musí naučiť ovládať kameru,umeniu točiť, spracovať video a zvuk v softe.......ajajaj
 
filip.glasa
2013-07-02 14:09:45+02
Vdaka za rady. O fotaku som rozmyslal kvoli nizsej cene pri slusnej kvalite. Ale tiez preto, ze ked by som ho uz mal, tak ho vyuzijem aj na fotenie (v praci sami vyslovene zide).
To sa vsak da riesit aj tak, ze kupon kameru za 400-500 a najlacnejsiu zrkadlovku na 300.

Doba zaznamu - vacsinou som sam (aby to vyslo lacnejsie), takze si neviem sledovat kameru a zaroven hovorit s hostom. Preto ani neodsledujem, ci kamera/fotak na chvilu zastavila alebo nie.

Naposledy sme s kamaratom robili dva rozhovory po 45 min - tocene zrovna na zrkadlovku a externy kvalitnejsi zaznamnik. Ked sa rozhovor pretiahne, tak moze trvat aj vyse hodiny a potom sa postriha. Lenze ta pauza moze vyjst zrovna v nejakej uplne blbej chvili, cize na to sa nechcem spoliehat.

Inak ked sme tocili na jeho zrkadlovku (urobil tak desiatky videii), tak obraz bol neporovnatelne lepsi ako na mojej kamere Sony DCR SX33. Preto sa tych lacnejsich kamier trochu bojim.

Cenovo som si najprv myslel e sa zmestim do 400-500 eur so vsetkym. Potom si hovorim, ze ved aj 600-800 by som dal, lebo z tych lacnsjesich rieseni sa az tak dobre vyberat sa neda. Tak stale kolisem od toho co najlacnejsieho k drahsiemu.

Dakujem za vsetky rady este raz. Idem popozerat tie tipy a potom sa ozvem co som kupil.

Co sa tyk strihania, tak vacsinou netreba ziadne zazraky - staci strihnut zaciatok a koniec + nejaky text a obrazok. A to zvladam aj vo Win Movie Makeri
 
om1ci
2013-07-03 14:42:12+02
.
 
filip.glasa
2013-10-23 10:59:09+02
Tak nakoniec som kupil relativne lacnu kameru Panasonic HC V720 (400 eur) a ked nasetrim, tak planujem zrkadlovku Canon 600D (tiez sa da kupit za 400 eur nova).

Kupil som aj mikrofon Rode videomic rychote (ten najlacnejsi za 90 eur). Ale mam s nim problem. Bez nejake hostavenia na mikrofone a kamere je s nim zvuk zasumeny a je tam aj brumenie.

Skusal som vypnut na kamere AGC a nastavit -10 až - 20 dB (či čo to je presne). Šum aj brum zmizol, ale zaroven nebolo dobre počuť hlas hovoreny priamo do mikrofonu.

Na mikrofone sa da nastavit -10 a - 20 dB.

Kamera ma automaticke nastavenie, vypnutie ACG so stupnicou +10 až - 30 dB. A potom manualne nastavenie ACG s rovnakou stupnicou.

Nepodarilo sa mi zatial nastavit mikrofon a kameru tak, aby bol hlas dobre pocut a zaroven neboli vo zvuku ziadne pazvuky.

S podobnym vysledkom mozem nahravat na kamerovy mikrofon a nemusle som kupovat Rode. zrejme to vsak nebude mikrofonom ale nastavenim.

Ked som skusal este kravatovy mikrofon Hama, tak tam bol zvuk dobry. Avsak tie kravatove neviem pouzit ak je snimanych viac ludi (a nechcem samostatny zaznamnik).

Viete mi poradit ako by sa dal nastavit mikrofon a kamera tak, aby bol slusny zvuk pri danej technike?
 
total empty
2013-10-23 12:05:46+02
príspevok od: filip.glasa
Tak nakoniec som kupil relativne lacnu kameru Panasonic HC V720 (400 eur) a ked nasetrim, tak planujem zrkadlovku Canon 600D (tiez sa da kupit za 400 eur nova).

Kupil som aj mikrofon Rode videomic rychote (ten najlacnejsi za 90 eur). Ale mam s nim problem. Bez nejake hostavenia na mikrofone a kamere je s nim zvuk zasumeny a je tam aj brumenie.

Skusal som vypnut na kamere AGC a nastavit -10 až - 20 dB (či čo to je presne). Šum aj brum zmizol, ale zaroven nebolo dobre počuť hlas hovoreny priamo do mikrofonu.

Na mikrofone sa da nastavit -10 a - 20 dB.

Kamera ma automaticke nastavenie, vypnutie ACG so stupnicou +10 až - 30 dB. A potom manualne nastavenie ACG s rovnakou stupnicou.

Nepodarilo sa mi zatial nastavit mikrofon a kameru tak, aby bol hlas dobre pocut a zaroven neboli vo zvuku ziadne pazvuky.

S podobnym vysledkom mozem nahravat na kamerovy mikrofon a nemusle som kupovat Rode. zrejme to vsak nebude mikrofonom ale nastavenim.

Ked som skusal este kravatovy mikrofon Hama, tak tam bol zvuk dobry. Avsak tie kravatove neviem pouzit ak je snimanych viac ludi (a nechcem samostatny zaznamnik).

Viete mi poradit ako by sa dal nastavit mikrofon a kamera tak, aby bol slusny zvuk pri danej technike?
Natav si pevný zvuk-trebars stereo alebo DD5.1, vypni zoom microfon,zapni veterné filtre., daj voľbu použiť len exter.mic. V menu to bude ťažko pohľadať,zober si manuál, lebo menu sa mení podľa toho,čo máš,či nemáš zapnuté-prepnute. Dakedy je to fakt na hlavu.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()