Hore
Fórum » Servis fototechniky
 

Pleseň v objektíve

nika147
2022-11-03 01:34:22+01
Zdravím,
Všimla som si že mi na prednom skle zvnútra objektívu vzniká pleseň. Zatiaľ to na fotkách nie je úplne vidno, ale obávám sa že sa rýchlo rozrastie. Mám skúsenosť s čistením prachu za predným sklom, ale nie s plesňou. Viete mi poradiť akú chémiu na to môžem použiť bez toho aby som poškodila ochranné vrstvy objektivu? Čítala som rôzne veci, niekto používa izopropyl, niekto peroxid vodíka s amoniakom, niekde som sa dočítala že to stačí vymacat v jarovej vode. Nechcela by som zlou chémiou objektív zničit úplne.
Ďakujem za rady
 
Paulie
2022-11-03 11:19:38+01
Izopropylalkohol a objektív držať v suchu. Pár vreciek so silica gelom by nemalo v brašni zavadzať.
 
quapor
2022-11-03 14:58:32+01
Aky je to objektiv, ked si uz cistila jeho vnutro
Ja by som si asi so srobovakom na objektiv netrufol
 
nika147
2022-11-03 15:42:09+01
príspevok od: Paulie
Izopropylalkohol a objektív držať v suchu. Pár vreciek so silica gelom by nemalo v brašni zavadzať.
Je rozdiel vo vrstvách od rôznych výrobcov? Je to seťák od Canonu. Je možné že izopropyl skla od nějakých výrobcov poškodí a od iných nie?

Holt, dovolená vo vlhkom teplom prostredí nerobí dobre. Našťastie je to "len" seťák, ku ktorému som sa nesprávala úplne vzorne. 😅 Ale hodit do koša ho nechcem.
 
nika147
2022-11-03 15:43:39+01
príspevok od: quapor
Aky je to objektiv, ked si uz cistila jeho vnutro
Ja by som si asi so srobovakom na objektiv netrufol
Čistila som 50tku. Toto je seťák, čo som sa dívala na videá, tak vnútro nevyzerá zložito a ta pleseň je zatiaľ len zvnútra predného skla, tak by to mala byť jednoduchá operácia.
 
martinmlm
2022-11-03 19:27:57+01
príspevok od: nika147
Čistila som 50tku. Toto je seťák, čo som sa dívala na videá, tak vnútro nevyzerá zložito a ta pleseň je zatiaľ len zvnútra predného skla, tak by to mala byť jednoduchá operácia.
rada od pána Matunáka.....sklíčka sa majú aj správne pootočiť, a nemyslel tým rub a líc.
 
seifi
2022-11-04 11:29:28+01
príspevok od: martinmlm
rada od pána Matunáka.....sklíčka sa majú aj správne pootočiť, a nemyslel tým rub a líc.
Potom je možnosť ... dať výslednú fotografiu do lukratívnej kategórie ... fotenie starými sklami
 
Fuser
2022-11-04 17:13:37+01
Optiku cistit izopropil alkoholom neodporucam, Ide aj o "cistotu" tejto chcemikalie - kvalita je rozna.
Zanechava jemny bliely film t.j. potom to treba lestit ...

Na sosovky normalny cistic na objektiv ...
alebo Clean s Alkoholom (na okna). Len handricka musi byt cista ...
 
marianr
2022-11-04 18:50:21+01
normálny čistič na sklo a podobne je predražený izopropanol

stačí kúpiť liter izopropanolu čistoty PA v predajni chemikálií a je za cenu 1 deci čističa ma monitory alebo okuliare alebo neviemčo
 
Paulie
2022-11-05 18:02:44+01
príspevok od: nika147
Je rozdiel vo vrstvách od rôznych výrobcov? Je to seťák od Canonu. Je možné že izopropyl skla od nějakých výrobcov poškodí a od iných nie?

Holt, dovolená vo vlhkom teplom prostredí nerobí dobre. Našťastie je to "len" seťák, ku ktorému som sa nesprávala úplne vzorne. 😅 Ale hodit do koša ho nechcem.
Práveže IPA sa používa na čistenie v optike a elektrotechnike. Dokonca aj firma Kodak odporúča pri odstraňovaní plesne z filmových materiálov práve izopropanol. Žiadne čistidlá na okná či podobné gebuziny.
Ak si v BA, môžem ti odliať do nejakej flašky.
 
Fuser
2022-11-05 18:34:13+01
príspevok od: Paulie
Práveže IPA sa používa na čistenie v optike a elektrotechnike. Dokonca aj firma Kodak odporúča pri odstraňovaní plesne z filmových materiálov práve izopropanol. Žiadne čistidlá na okná či podobné gebuziny.
Ak si v BA, môžem ti odliať do nejakej flašky.
Niekolko rokov som opravoval elektroniku a optiku ... Takze, tvoje reci o gebuzinach beriem ako tvoju nevedomost ....
 
gytheio
2022-11-05 19:04:20+01
príspevok od: Paulie
Práveže IPA sa používa na čistenie v optike a elektrotechnike. Dokonca aj firma Kodak odporúča pri odstraňovaní plesne z filmových materiálov práve izopropanol. Žiadne čistidlá na okná či podobné gebuziny.
Ak si v BA, môžem ti odliať do nejakej flašky.
Tiez som vzdy cistil objektiv s rozprasovacom na okna. Pokial ho necistis niecim agresivnym ako aceton nemalo by sa nic stat, odporucat neznamena, ze sa nemoze aj niecim inym.
 
PHiLiPZ
2022-11-12 07:31:43+01
Hlavne nech sa spory nedostanu do tela a dalsich objektivov. Niektore servisy preto ani plesen neberu, aby si nekontaminovali pracovisko.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()