Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

Spracovanie RAW

Bambi_K
2012-08-28 09:42:38+02
Dobry den, mam taku amatersku otazku. Doteraz som fotila v .jpg formate, ale chcela by som prejst na RAW. Ak som to spravne pochopila, tak fotky si musim z RAWu vyvolat, pozerala som si uz rozne programy, kde to je mozne /Adobe Camera RAW , Adobe Photoshop Lightroom ..../. Ale ako to funguje? Vsetky fotky sa vyvolavaju naraz? Alebo kazda fotka jednotlivo? A este – je nutne kazdu fotku potom upravovat? Viem, ze do RAW sa foti, aby sa neskor dalo z fotky „vytiahnut viac“, ale je to nutne? A posledna otazka - po vyvolani sa znova fotky ulozia v .jpg? Alebo v nejakom inom formate? Dakujem velmi pekne za odpoved!
 
arpgdval
2012-08-28 09:48:37+02
Vyvolávaš ich naraz, môžeš aj jednotlivo. Potom ich upravíš a uložíš do .jpg.
 
GHPArt-JurajHanakovič
2012-08-28 09:48:51+02
http://www.youtube.com/results?search_query=lightroom+tutorial+for+beginners&oq=lightroom+tutori&gs_l=youtube-reduced.3.1.0l4.3333.6661.0.8171.18.12.1.5.5.1.132.977.8j4.12.0...0.0...1ac.FPXyaBnuE9Y

Trošku google ľudia pls...

Osobne používam Lightroom. Super program. Na väčšinu práce s fotkami stačí, neskôr Photoshop na detailnejšie veci.

Vyvolaním raw fotiek sa rozumie to, že ich otvoríš v nejakom programe, ktorý s nimi vie pracovať, upravíš čo chceš (doostríš, zvýšiš kontrast, farby... ai) a exportuješ do formátu do akého chceš (napríklad jpg).

Napríklad v lightroome môžeš každú fotku upravovať samostatne alebo použiť rovnaké nastavenia na skupinu fotiek aby sa urýchlila práca.

Fotiť do raw nie je nutné ale je to otázka kvality. Jednoducho z rawu dostaneš vyššiu kvalitu ak vieš čo robíš. To máš ako s autami - na ferarri sa odvezieš rýchlejšie ako na škodovke ale ak raz nevieš na tom ferarri ani poriadne prehadzovať rýchlosti tak môžeš ísť rovno peši. Rovnako raw vs jpeg.
 
LastHit
2012-08-28 09:53:47+02
príspevok od: Bambi_K
Dobry den, mam taku amatersku otazku. Doteraz som fotila v .jpg formate, ale chcela by som prejst na RAW. Ak som to spravne pochopila, tak fotky si musim z RAWu vyvolat, pozerala som si uz rozne programy, kde to je mozne /Adobe Camera RAW , Adobe Photoshop Lightroom ..../. Ale ako to funguje? Vsetky fotky sa vyvolavaju naraz? Alebo kazda fotka jednotlivo? A este – je nutne kazdu fotku potom upravovat? Viem, ze do RAW sa foti, aby sa neskor dalo z fotky „vytiahnut viac“, ale je to nutne? A posledna otazka - po vyvolani sa znova fotky ulozia v .jpg? Alebo v nejakom inom formate? Dakujem velmi pekne za odpoved!
Na Googli je toho o rawe kopec, staci hladat.

http://www.digi-foto.sk/digitalny-fotoaparat/parametre-digitalnych-fotoaparatov/raw-format/
http://grafika.sk/clanok/fotime-do-formatu-raw/
http://www.fotoaparat.cz/article/10305/1

Fotky upravujes v rawe vacsinou po jednom (da sa pouzit aj jedno nastavenie na vsetky, ale treba si dat na to pozor) a ked mas vsetky upravane podla predstav, oznacis si ich, kliknes export a vyberies si format (napr. jpg), velkost, orezanie, kvalitu, doostrenie a pod.
 
heuffel
2012-08-28 09:55:50+02
Ahoj Bambi, určite Ti odporúčam prejsť na RAW formát. Osobne používam na vyvolanie softvér od Canonu Digital Photo Professional, ktorý som dostal k fotoaparátu. Na úpravu väčšiny fotiek to úplne stačí. Najviac na RAW formáte oceňujem asi to, že si môžeš zmeniť mnoho nastavení fotografie (vyváženie bielej, jas, kontrast, saturáciu, svetlosť, ...) už priamo v počítači, kde to dobre vidíš, a potom skopírovať "recept", ktorý si použila na jednu fotografiu, na všetky ostatné fotografie, ktoré si fotila za tých istých alebo podobných svetelných podmienok. A všetky tieto úpravy robíš bez straty kvality, pretože až potom fotky exportuješ do JPG, TIF apod. Ak sa chceš napríklad s niektorou fotografiou ďalej "hrať" v postprocese, vyexportuješ ju do TIF (bezstratový formát) a upravuješ vo Photoshope či Gimpe. Tiež som zo začiatku fotil do JPG, ale teraz už fotím čisto do RAW. Ak máš Canon a budeš používať DPP prečítaj si celkom dobrý návod tu: http://the-digital-picture.com/Photography-Tips/Digital-Workflow.aspx
 
duroslav
2012-08-28 11:49:11+02
Bambi má v profile, že má Nikon D5100, tak jej moc ten Canonový soft neraďte.
 
heuffel
2012-08-28 12:15:55+02
príspevok od: duroslav
Bambi má v profile, že má Nikon D5100, tak jej moc ten Canonový soft neraďte.
Som si nevšimol.
 
Bambi_K
2012-08-29 13:21:13+02
Dakujem za odpovede a rady! Odkazy som si pozrela, teraz sa s tym uz len naucit pracovat
 
Beethoven
2018-12-10 07:01:04+01
príspevok od: Bambi_K
Dobry den, mam taku amatersku otazku. Doteraz som fotila v .jpg formate, ale chcela by som prejst na RAW. Ak som to spravne pochopila, tak fotky si musim z RAWu vyvolat, pozerala som si uz rozne programy, kde to je mozne /Adobe Camera RAW , Adobe Photoshop Lightroom ..../. Ale ako to funguje? Vsetky fotky sa vyvolavaju naraz? Alebo kazda fotka jednotlivo? A este – je nutne kazdu fotku potom upravovat? Viem, ze do RAW sa foti, aby sa neskor dalo z fotky „vytiahnut viac“, ale je to nutne? A posledna otazka - po vyvolani sa znova fotky ulozia v .jpg? Alebo v nejakom inom formate? Dakujem velmi pekne za odpoved!
no, dnes ti už raw spracuje aj program zadara, napr. zoner - novšie verzie. je to neotesaný formát, bez skreslení. môžeš si ho dodatočne upraviť podľa chuti. je tu ale aj iná verzia - spracovanie tiff. avšak, na ňu je lepšie mať vo foťáku kartu s väčšou kapacitou, lebo každý obrázok zaberá viac mb. preto ti môže pri prenose do pc trvať aj dlhšie, kým sa do neho dostane. ak už máš program, ktorý dokáže s tiffom pracovať, je to jedna z najlepších verzií. lepšie sa potom s ním pracuje aj s photoshopom, keď napr. robíš orez, a pod., lebo ti to konkrétny objekt ľahšie načíta a nemusíš sa s tým piplať. staršie foťáky majú max. ten raw. sú aj verzie v režime jpg. a raw, ale môžeš si nastaviť konkrétne ktorý chceš. obdoba raw je aj nef. fotky v raw, tiff, nef si môžeš konvertovať do iných formátov aj online. môže sa stať, že niektoré online konvertory ti nemusia načítať fotky s väčším obsahom. ale na nete ich je konvertorov dosť. detto s videom a hudbou. ale bacha na vírusy. neodporúčam sťahovať všelijaké konvertory zadara, lebo môžu obsahovať malware, nechcené prehliadače. to sa môže stať aj vtedy, ak si stiahneš nejaký program na, napr., stahuj.cz. niečo z toho je v pohode, niečo pridá nehcené prekvapenie. ak nie si profi fotograr, tak ti raw stačí. tiff a nef zaberajú naozaj dosť miesta.
 
JohnNewton
2018-12-10 09:18:44+01
príspevok od: Beethoven
no, dnes ti už raw spracuje aj program zadara, napr. zoner - novšie verzie. je to neotesaný formát, bez skreslení. môžeš si ho dodatočne upraviť podľa chuti. je tu ale aj iná verzia - spracovanie tiff. avšak, na ňu je lepšie mať vo foťáku kartu s väčšou kapacitou, lebo každý obrázok zaberá viac mb. preto ti môže pri prenose do pc trvať aj dlhšie, kým sa do neho dostane. ak už máš program, ktorý dokáže s tiffom pracovať, je to jedna z najlepších verzií. lepšie sa potom s ním pracuje aj s photoshopom, keď napr. robíš orez, a pod., lebo ti to konkrétny objekt ľahšie načíta a nemusíš sa s tým piplať. staršie foťáky majú max. ten raw. sú aj verzie v režime jpg. a raw, ale môžeš si nastaviť konkrétne ktorý chceš. obdoba raw je aj nef. fotky v raw, tiff, nef si môžeš konvertovať do iných formátov aj online. môže sa stať, že niektoré online konvertory ti nemusia načítať fotky s väčším obsahom. ale na nete ich je konvertorov dosť. detto s videom a hudbou. ale bacha na vírusy. neodporúčam sťahovať všelijaké konvertory zadara, lebo môžu obsahovať malware, nechcené prehliadače. to sa môže stať aj vtedy, ak si stiahneš nejaký program na, napr., stahuj.cz. niečo z toho je v pohode, niečo pridá nehcené prekvapenie. ak nie si profi fotograr, tak ti raw stačí. tiff a nef zaberajú naozaj dosť miesta.
Doštuduj čo je NEF, máš v tom evidentne hokej, každý výrobca si svoj RAW označuje vlástnou príponou. (ORF, CR2, RAF atď...) Pod tým všetkým sa skrýva RAW.
 
kamikzi
2018-12-10 09:42:27+01
isto to je aj v tých článkoch ale skúsim to zhrnúť v jedno z môjho pohľadu - raw je surová fotka bez úprav ktoré robí foťák (čiže napr. vyváženie bielej, odšumenie, .. ) proste všetky atribúty si nastavíš sama podľa seba plus ako píšeš máš väčšie možnosti pre vytiahnutie napr. tieňov a detailov v nich ..píšem to preto aby si nebola prekvapená keď uvidíš pri prezeraní vo foťáku krásnu fotku a po otvorení raw v programe už taká "pekná" nebude pretože budú chýbať všetky úpravy ktoré spravil samotný foťák ale nie je to problém a ľahko si ich spravíš sama ..osobne používam ZPS X (zoner x) a spokojnosť ..ak máš win10 a dobre sa orientuješ v angličtine tak z toho čo som čítal v recenziách oplatí sa pozrieť aj na Affinity (plánujem prechod keď bude nový PC) ..v prospech PS zas hovorí neskutočná základňa užívateľov a množstvo návodov aj na utube ale zas pre naučenie isto bude stačiť aj niečo bezplatné
 
fatality
2018-12-10 09:51:14+01
príspevok od: Beethoven
no, dnes ti už raw spracuje aj program zadara, napr. zoner - novšie verzie. je to neotesaný formát, bez skreslení. môžeš si ho dodatočne upraviť podľa chuti. je tu ale aj iná verzia - spracovanie tiff. avšak, na ňu je lepšie mať vo foťáku kartu s väčšou kapacitou, lebo každý obrázok zaberá viac mb. preto ti môže pri prenose do pc trvať aj dlhšie, kým sa do neho dostane. ak už máš program, ktorý dokáže s tiffom pracovať, je to jedna z najlepších verzií. lepšie sa potom s ním pracuje aj s photoshopom, keď napr. robíš orez, a pod., lebo ti to konkrétny objekt ľahšie načíta a nemusíš sa s tým piplať. staršie foťáky majú max. ten raw. sú aj verzie v režime jpg. a raw, ale môžeš si nastaviť konkrétne ktorý chceš. obdoba raw je aj nef. fotky v raw, tiff, nef si môžeš konvertovať do iných formátov aj online. môže sa stať, že niektoré online konvertory ti nemusia načítať fotky s väčším obsahom. ale na nete ich je konvertorov dosť. detto s videom a hudbou. ale bacha na vírusy. neodporúčam sťahovať všelijaké konvertory zadara, lebo môžu obsahovať malware, nechcené prehliadače. to sa môže stať aj vtedy, ak si stiahneš nejaký program na, napr., stahuj.cz. niečo z toho je v pohode, niečo pridá nehcené prekvapenie. ak nie si profi fotograr, tak ti raw stačí. tiff a nef zaberajú naozaj dosť miesta.
mas z toho uplny gulas..neviem naco tu mylis ludi a este k tomu pod 6 rokov starym prispevkom..
 
kwido
2018-12-10 16:25:06+01
príspevok od: Beethoven
no, dnes ti už raw spracuje aj program zadara, napr. zoner - novšie verzie. je to neotesaný formát, bez skreslení. môžeš si ho dodatočne upraviť podľa chuti. je tu ale aj iná verzia - spracovanie tiff. avšak, na ňu je lepšie mať vo foťáku kartu s väčšou kapacitou, lebo každý obrázok zaberá viac mb. preto ti môže pri prenose do pc trvať aj dlhšie, kým sa do neho dostane. ak už máš program, ktorý dokáže s tiffom pracovať, je to jedna z najlepších verzií. lepšie sa potom s ním pracuje aj s photoshopom, keď napr. robíš orez, a pod., lebo ti to konkrétny objekt ľahšie načíta a nemusíš sa s tým piplať. staršie foťáky majú max. ten raw. sú aj verzie v režime jpg. a raw, ale môžeš si nastaviť konkrétne ktorý chceš. obdoba raw je aj nef. fotky v raw, tiff, nef si môžeš konvertovať do iných formátov aj online. môže sa stať, že niektoré online konvertory ti nemusia načítať fotky s väčším obsahom. ale na nete ich je konvertorov dosť. detto s videom a hudbou. ale bacha na vírusy. neodporúčam sťahovať všelijaké konvertory zadara, lebo môžu obsahovať malware, nechcené prehliadače. to sa môže stať aj vtedy, ak si stiahneš nejaký program na, napr., stahuj.cz. niečo z toho je v pohode, niečo pridá nehcené prekvapenie. ak nie si profi fotograr, tak ti raw stačí. tiff a nef zaberajú naozaj dosť miesta.
No, dlho som sa tak nezasmial,,, pekny gulas .
Sorry ale nedalo mi.
 
Azimut
2018-12-10 16:48:45+01
príspevok od: fatality
mas z toho uplny gulas..neviem naco tu mylis ludi a este k tomu pod 6 rokov starym prispevkom..
Len by ma zaujímalo, či ju ten raw posunul vpred, fotky tu doteraz nemá...
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()