Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

Vylievanie chémie po dokončení fotiek

ROBAN
2013-01-01 20:25:57+01
Ahojte,

chcel som sa spýtať kam je najvhodnejšie vylievať fotochémiu (ustalovač, vývojka).

Ďakujem za odpovede.
 
sofy
2013-01-01 20:31:40+01
susedovi do zahrady vtip, sorry
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-01-01 20:32:35+01
Kedysi sa to odnasalo do zbernych surovin. Ako je tomu teraz, neviem. Skus preverit.
 
ROBAN
2013-01-01 20:42:26+01
Pytam sa pre to, ze ked to vylejem do umyvadla, ci sa mi nezafarbi, alebo neurobi vodny kamen, alebo nieco take...
 
sofy
2013-01-01 20:47:23+01
no vylievat by sa to nemalo a uz vobec nie do umyvadla… tusim sa to zbiera do nejakych zbernych nadob a potom niekam odnasa, ale kam presne to neviem… ti co maju prevadzku s labom by ti vedeli povedat presne co s tym robia, resp. mali by robit
 
ROBAN
2013-01-01 20:49:03+01
No dobre, ale čo keď to predsa vylejem (už som vylial) do umývadla... Pre zachovanie pokoja v rodine by ste mi mohli napísať, že sa nič tomu umývadlu nestane...
 
keko
2013-01-01 20:53:05+01
príspevok od: ROBAN
Pytam sa pre to, ze ked to vylejem do umyvadla, ci sa mi nezafarbi, alebo neurobi vodny kamen, alebo nieco take...
Bez obav.
Spotrebitelske balenia neobsahuju nic jedovate, ani nic, co predstavuje ekologicku zataz, ci poskodilo kanalizaciu. Je nam luto za striebrom, ale ani hodne velke laboratorium neohrozi zasoby syriebra tak vyrazne, ze by nam chybalo do najblizsej zrazky skometou, ktra zasoby striebra na zemeguli doplni.
Ak si miesas roztoky sam, su chemikalie, ktore v koncetrovanej forme mozu byt cloveku nebezpecne. . Preto je dobre si nieco pretym precitat, navlest rukavice a dat si ochranne okuliare.
Opakujem, tie roztoky, co si bezne kupis od Foma, Kodak, Ilford, mozes pokojne ochutnavat, oci trosku stipu, ale inak nic.
Ak doplnis detaily, dozvies asi viac.
 
keko
2013-01-01 20:54:25+01
príspevok od: ROBAN
No dobre, ale čo keď to predsa vylejem (už som vylial) do umývadla... Pre zachovanie pokoja v rodine by ste mi mohli napísať, že sa nič tomu umývadlu nestane...
Nic sa nestane.
 
ROBAN
2013-01-01 20:56:57+01
príspevok od: keko
Bez obav.
Spotrebitelske balenia neobsahuju nic jedovate, ani nic, co predstavuje ekologicku zataz, ci poskodilo kanalizaciu. Je nam luto za striebrom, ale ani hodne velke laboratorium neohrozi zasoby syriebra tak vyrazne, ze by nam chybalo do najblizsej zrazky skometou, ktra zasoby striebra na zemeguli doplni.
Ak si miesas roztoky sam, su chemikalie, ktore v koncetrovanej forme mozu byt cloveku nebezpecne. . Preto je dobre si nieco pretym precitat, navlest rukavice a dat si ochranne okuliare.
Opakujem, tie roztoky, co si bezne kupis od Foma, Kodak, Ilford, mozes pokojne ochutnavat, oci trosku stipu, ale inak nic.
Ak doplnis detaily, dozvies asi viac.
Ďakujem za super odpoveď
 
ROBAN
2013-01-01 21:00:44+01
Lebo zlial som vývojku a ustalovač spolu a drbol som to do umývadla. Išlo mi o to, aby to nejak nezreagovalo s keramikou.
 
JarmilaS
2013-01-01 21:12:20+01
V našej rodine sa to kedysi vylievalo do vane a tá vyzerala dosť hrozne. Možno keď sa to hneď riadne umyje, nezanechá to stopy.
 
keko
2013-01-01 21:16:16+01
príspevok od: ROBAN
Lebo zlial som vývojku a ustalovač spolu a drbol som to do umývadla. Išlo mi o to, aby to nejak nezreagovalo s keramikou.
Keramika, presnejsie porcelan - umyvadlo a kamenina - odpadove rury, su vyrabane zvhodnych slinkovych mineralov za teplot, pri ktorych dochadza k tzv slinutiu. Vysledkom su maloporezne mimoriadne chemicky odolne mateialy, ktore sa vyrabaju na skaldovanie velmi silnych kyselin a zasad. Dalej este prichadza k pouzitiu v potrubi materialov, ako su guma - kyselinam a zasadam odolny material a tvrdene PVC s nazvom Novodur - opat velmi odolnemu materialu.
Treba si uvedomit, ze kanalizacia musi odolavat, detergentom, pracim sodam, savu, ale aj octu a inym kyselinam, dalej horucej vode - agresivnym tekutinam pouzivanym pri vareni a prani Vyvojka a ustalovac su z tohto pohladu velmi setrne chemikalie. A ked ich este zlejes, tak ich vlastne zneutralizujes.
Chcem len povedat, ze sukromne fotolaboratoria odovzdavaju taketo chemikalie vo forme tzv nebezpecnych odpadov organizaciam posobiacim na trhu ako likvidatorom nebezpecnych odpadov. Vsetko v sulade s platnou slovenskou a europskou legislativou. Da sa povedat, ze 1 dieta vyprodukuje asi 7000 plienok - vyrobenych ako sendwich plastoov a buniciny, spolu s biolgickym odpadom, co pre prirodu predstavuje ovela vacsiu zataz, ako fotolaboratorium. Domace laborovanie nikdy nikdo nereguloval z dovodov nizkej eko zataze
(Toto 80 rokov neplatilo pre RTG pracoviska nemocnic, ktore splachovali 100-ky ton striebra do kanalizacie. S kozenym ksichtom.)
 
keko
2013-01-01 21:17:21+01
príspevok od: JarmilaS
V našej rodine sa to kedysi vylievalo do vane a tá vyzerala dosť hrozne. Možno keď sa to hneď riadne umyje, nezanechá to stopy.
Kazda stopa po vycerpanych fotoroztokoch ide vycistit.
 
ROBAN
2013-01-01 21:32:44+01
Tak dik este raz
 
Iygor
2013-01-01 22:12:00+01
príspevok od: ROBAN
Lebo zlial som vývojku a ustalovač spolu a drbol som to do umývadla. Išlo mi o to, aby to nejak nezreagovalo s keramikou.
Vážne si nerob starosti s umývadlom, prinajhoršom kúpiš nové, zamysli sa radšej nad prírodou....

PS: Kľudne hádž použité batérie do komunálneho odpadu, tiež neškodia...
 
ROBAN
2013-01-01 22:23:14+01
príspevok od: Iygor
Vážne si nerob starosti s umývadlom, prinajhoršom kúpiš nové, zamysli sa radšej nad prírodou....

PS: Kľudne hádž použité batérie do komunálneho odpadu, tiež neškodia...
Veď hádžem...
 
Iygor
2013-01-01 22:48:52+01
príspevok od: ROBAN
Veď hádžem...
Smutné, myslel som že dnes majú ľudia trochu viac záujmu o životné prostredie.
Zamysli sa nad tým kde končia splašky z umývadiel a vaní. Znečistenie hydrosféry je vážny globálny problém, čističky odpadových vôd nezlikvidujú všetku chémiu ktorú tam posielame, už len obyčajné saponáty a prášky na pranie majú dopad na znečistenie riek takže myslieť si že vývojka a ustalovač sú v poho chce riadnu dávku naivity.
Kedysi som na potoku nachytal kýbel plný rakov za 2 hodiny, ty už asi nenachytáš ani za 2 mesiace a tvoje deti budú raky poznať len z umelých chovov...
Poľahčujúca okolnosť ale bude ak tie fotky vyvolané v chémii vyliatej do umývadla prihlásiš do nejakej ekologickj fotosúťaže.

PS: nezabudni mi dať palec dolu...
 
RoboK
2013-01-01 22:55:57+01
príspevok od: ROBAN
Veď hádžem...
Smutné...
 
Marek Vančo
2013-01-01 23:53:33+01
Nerozumiem jednej veci. Strávime toľko času nad tým aký prístroj si kúpiť, porovnávame parametre, ak už vyberieme, ideme často aj mnoho kilometrov, len aby sme si kúpili to vytúžené zariadenie.

Ale keď už máme vyhodiť starú baterku, starú elektroniku , poskladať kartóny tak aby nezaberali miesto, prípadne ich zaniesť na zberné miesto, to sa nám už zdá ťažko, zložito... to sa nám už nechce.

Batérie dokážu dobre znečistiť životné prostredie.... ale asi nám to začne vadiť až keď to bude rušiť na fotografii... vlastne nebude... máme predsa fotošop. :-/
 
keko
2013-01-02 00:29:13+01
príspevok od: Iygor
Smutné, myslel som že dnes majú ľudia trochu viac záujmu o životné prostredie.
Zamysli sa nad tým kde končia splašky z umývadiel a vaní. Znečistenie hydrosféry je vážny globálny problém, čističky odpadových vôd nezlikvidujú všetku chémiu ktorú tam posielame, už len obyčajné saponáty a prášky na pranie majú dopad na znečistenie riek takže myslieť si že vývojka a ustalovač sú v poho chce riadnu dávku naivity.
Kedysi som na potoku nachytal kýbel plný rakov za 2 hodiny, ty už asi nenachytáš ani za 2 mesiace a tvoje deti budú raky poznať len z umelých chovov...
Poľahčujúca okolnosť ale bude ak tie fotky vyvolané v chémii vyliatej do umývadla prihlásiš do nejakej ekologickj fotosúťaže.

PS: nezabudni mi dať palec dolu...
To, co tu pises je tak roztomilo detinske. Hladat problemy tam, kde nie su.
Len preto, ze si si dnes pustil svoj notebook musel niekto spalit nieco, co predstavuje ovela vacsiu zataz pre tuto planetu, ako liter vyvojky v kanalizacii. Vyvojky, ktorej zlozenie ti nic nehovori.
Predpokladam, ze byvas v energeticky pasivnom, dome, do prace chodis pesi, zasadne pozeras televizor z iba zo solarne nabitych baterii a peries v cistej vode, riady radsej ani neumyvas.
A urcite kvoli znizeniu spotreby vody kadis po zahrade, cim zaroven podporujes biohnojenie.
Mas plno deti, lebo vycikana hormonalna antikoncepcia zneplodnuje ryby.
A fotoaparat mas na kluku, lebo neexistuje ekologicky sposob likvidacie baterii ci akumulatorov.
Este nikdy si neletel lietadlom, lebo let lietadlom sptrebuje tolko kyslika, co vystaci jednemu cloveku na cely zivot.
Urcite nejes chleba z obchodu, pretoze pri pestovani bolo do zeme nasypanej tolko polnohospodarske chemie rovnajucejj sa hmotnosti vyrobeneho chleba.
Urcite tiez doma pestujes lykozruta, v Ikei mu kupujes vyhradne dreveny nabytok.
Ak sa naozaj spravas takto ekologicky, potom mas plne pravo krutit hlavou nad litrom vyvojky v kanaly.
(Nechapem, preco nam ziju v tej vyvojke riasy, asi nepocli ze je jedovata.)
Raky ubudaju a je to smutne. Ale pribudaju medvede a spominane lykozruky, skus prisposobit svoje stravovacie navyky novej situacii.
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()