Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

lightroom vs photoshop vo vašej praxi

martin milo
martin milo 2013-01-18 14:15:31+01
mám lightrooom, jeho základy ovládam, prenikám hlbšie. ak sa však chcem časom (aj s postupne kupovanou kvalitnou technikou) venovať fotografii kvalitnejšie, je podľa vás nutné prejsť časom na photoshop?, čo dokáže on a lightroom nie?, čo by vám v lightroome chýbalo? (koláže, viacnásobné expozície, ....). má photoshop pridanú hodnotu úmernú rozdielu cien? - ďakujem za odpovede
 
Marcel Rebro
2013-01-18 15:37:16+01
príspevok od: Karol Srnec
Pred 5 rokmi Photoshop 100%, dnes Photoshop 10%, Lightroom 90%.
=> uz si na 90% fotograf
 
seifi
2013-01-18 15:50:40+01
príspevok od: martin milo
vysvetľoval som to tam "začiatočníkom", aj s odkazmy. jedna vec je študovať do popuku, druhá pýtať sa skúsených na ich experiences. jo, moja otázka čo sú to vrstvy už bola zbytočná, stačila mi odpoveď prvá
ja zase neviem, čo sú experiences; ideš odpovedať alebo ma pošleš na slovník ? a odkiaľ si ? že píšeš akosi inak ?
 
pxls.jpg
2013-01-18 15:58:06+01
príspevok od: alkaline
...ehm...

...to znamená...
...že ak máš v pláne vyrábať plagáty napr. pre múzeum voskových figurín...
...montáže...koláže...
...a náročnejšie retuše...
...potrebuješ viac vrstiev...
...a to ti lr neumožní...
...ten je výborný hlavne na organizáciu a dávkovú úpravu obráštekov...

...tiež je treba povedať...
...ps obsahuje modul camera raw a ten je...alebo bol...
...neviem nakoľko podobné sú posledné verzie...
...totožný s lr...

...osobne by som použil dirty postup na samej hrane zákona...
...kúpil by som pár fajnových knižiek...
...spomínali sa tu onehdy v súvislosti s lr štyri...tak ich nebudem menovať...
...pridal by som k nim len...photoshop barevný režim lab...
...od dána menom margulis...
...a trochu bych poštudoval...
...pak vyskúšal creky...
...a potom až nakupoval...

...lebo sa ti ľahko môže prihodiť že ti v pohode postačí len jeden softík...
...a načo zbytočne nacpávať ťažko zarobenými centíkmi...
...už aj tak dosť tučné vrecká kapitánov západu...
...doba je zlá...

...tak všetko dobré...

preboha, robit plagat vo photoshope to je ako robit grafiku vo worde.
 
pxls.jpg
2013-01-18 16:11:39+01
príspevok od: martin milo
môžeš prosím ťa aj bližšie, čo to znamená?
v Lr ti vie pekne spravovat fotky a upravovat ich. jeho vyhoda je v nedestruktivnom vratnom upravovani. jeho moznosti uprav su ale dost obmedzene. vacsine fotografov v 99% pripadoch Lr staci.

Ps nevie spravovat fotky (ak neratame bridge), nepracuje s katalogom. kazdu fotku musis otvorit upravit, ulozit a zavriet co je hlavne pri praci s raw oproti Lr velmi spomalene. ked danu fotku otvoris nepamata si historiu uprav a musis mat odlozeny original aj upravenu fotku zvlast.

V Ps vies ale spravit s fotkou vlastne hocico a skoro nie si limitovany. vies skombinovat tisice fotiek do jednej (vrstvy), urcit z ktorej z nich bude co viditelne, pricom kazdu mozes samostatne upravovat, mozes si dokreslit co len chces. Vies spojit fotky do panoramy, vies spravit hdr, vies jednoduchsie a lepsie retusovat. ak z tohoto nic nepouzijes Ps nepotrebujes.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-01-18 16:19:14+01
PS a LR tvoria par. Priamo z LR mozes vyvolat PS na vytvorenie HDR, Panoramy, alebo retusovanie a kolazovanie. Po ukonceni prace sa ti fotka zaradi do LR katalogu a mozes na nej pracovat aj v LR.
PS je graficky editor, ktory dokaze s fotkami cokolvek ale nevychadza fotografom prilis v ustrety pre ich kazdodenne potreby, preto Adobe urobilo LR.
 
fatality
2013-01-18 16:41:43+01
príspevok od: sankiakis
V principe, ak robis pokrocilejsie veci LR nestaci, naco sa ot kazdy pyta, stiahni si trial a skus si to, alebo pouzi goog, lenovost a hlupost ludi ftw A ked nevies co su vrstvy zatvro na ma mesiac do kniznice, netuj, a nepytaj sa kktiny prs
uz viem co znamena ta stuha vedla mena..arogancy level..a ked uz mas potrebu niekoho z#ebavat,aspon to napis tak,aby tomu bolo rozumiet..
btw.vsetko sa da vygooglit,tak zrusme celu sekciu forum a nechajme len komenty pod fotkami a clankami..
 
Bambulka
2013-01-18 17:44:12+01
LR , PS jeden bez druheho nemozu byt
Ja sa venujem fotografii profesionalne, az na to, ze pouzivam Elements, ktory mi uplne staci, ale raz kupim aj CS
 
dynnamic
2013-01-18 17:54:56+01
príspevok od: fatality
uz viem co znamena ta stuha vedla mena..arogancy level..a ked uz mas potrebu niekoho z#ebavat,aspon to napis tak,aby tomu bolo rozumiet..
btw.vsetko sa da vygooglit,tak zrusme celu sekciu forum a nechajme len komenty pod fotkami a clankami..
presne to som myslel mojim komentarom na druhej strane , je vsak vidiet ze nikto sa narodil s knihou v ruke
 
Marek Janicko
2013-01-18 18:09:54+01
S kupou by som vyckal. Priblizne v aprili Adobe vyda CS 6.5 pripadne preskoci cislovanie a vyda rovno CS7. Na ebay sa predchadzajuce verzie nachadzaju za omnoho prijatelnejsie ceny.
 
upir13
- moderator
2013-01-18 19:21:14+01
V PSku mas model, ktory sa vola Bridge a cezen vies robit pomocou Camera RAW rovnake veci ako v LR. Vyhodou Bridgu je, ze funguje logicky a nemusis nic exportovat ani podobne kraviny. Iba otvoris folder a mas tam v XML zaznamenan vsetky veci ku konkretnemu obrazku. Nemusis nic riesit pokial to presunies na disk a podobne.
Druha vyhoda, kedze je to priamo sucastou PS, tak nekupujes dve licencie a ponuka niektore zalezitosti lepsie nez LR.

Vdaka nutnosti tvorby katalogov a hlavne faktu, ze metadata zapisane v LR ti ziadny nadnarodny news server neprecita, tak to pouzivam iba na zmensenie fotiek na web Inu pouzitelnost ako zmensenie a watermark som na LR este nenasiel
 
adam99
2019-01-15 11:59:47+01
Dobrý deň. Prosím Vás, začal som pri editácii využívať aj výhody PS, a keď si chcem upravenú fotografiu uložiť do LR ako TIFF (čo sa mi veľmi páči, že ju rovno tam naimportuje), tak výsledný súbor je 15-20väčší (napr. 20mb raw, 200-400mb TIFF). laicky som pochopil, že prečo asi to tak je, ale prakticky ma zaujíma, či sú možnosti, ako by som to mohol ukladať v menšej veľkosti, hoci aj za cenu nejakej kompresie. je také niečo možné? vďaka
 
marianr
2019-01-15 12:13:50+01
JIF je komprimovaný
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2019-01-15 12:45:01+01
príspevok od: adam99
Dobrý deň. Prosím Vás, začal som pri editácii využívať aj výhody PS, a keď si chcem upravenú fotografiu uložiť do LR ako TIFF (čo sa mi veľmi páči, že ju rovno tam naimportuje), tak výsledný súbor je 15-20väčší (napr. 20mb raw, 200-400mb TIFF). laicky som pochopil, že prečo asi to tak je, ale prakticky ma zaujíma, či sú možnosti, ako by som to mohol ukladať v menšej veľkosti, hoci aj za cenu nejakej kompresie. je také niečo možné? vďaka
Vsetko zalezi od velkosti fotky, poctu vrstiev, farebnej hlbky. TIFF moze byt komprimovany, ZIP alebo LZW kompresia. Ale ani tie neurobia zazraky, ak je vrstiev prilis vela.
 
adam99
2019-01-15 12:47:42+01
To tam neviem najst kde su nejake moznosti, teoreticky ja uz v PS mam pripraveny raw na export do jpeg, ale chcem ho rovno naimportovat do LR, aby som uz nemusel to robit "rucne". nikde som nenasiel moznost ked otvorim z LR do PS, a potom chcem ulozit (napriklad aj ako jpeg), ze by mi to automaticky naimportovalo do LR. som v tomto laik, googlil som ale nenasiel som nic.. pouzivam najnovsiu verziu
 
adam99
2019-01-15 12:54:10+01
príspevok od: Karol Srnec
Vsetko zalezi od velkosti fotky, poctu vrstiev, farebnej hlbky. TIFF moze byt komprimovany, ZIP alebo LZW kompresia. Ale ani tie neurobia zazraky, ak je vrstiev prilis vela.
Pri niektorych fotkach to urcite chcem takto mat ulozene, ale pre moje specificke potreby robim zmeny v LR, potom zopar dodatkovych zmien v PS, a chcem si to poslat rovno do LR ze pri povodnom raw sa zobrazi format napriklad jpeg (ktory uz v buducnosti nepotrebujem menit), ale je tam naimportovany, ma svoje meno ako ma raw (ten si tiez pomenuvavam presne), a nemusim to potom rovbit "rucne" cez import. Sa ospravedlnujem ak som to kostrbato napisal **teda ta otazka mala zniet, ze ci je mozne ulozit v PS (cez ctrl+s) nie ako tiff, ale ako jpeg a rovno sa "zjavi" ta jpeg v LR.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2019-01-15 13:12:42+01
príspevok od: adam99
Pri niektorych fotkach to urcite chcem takto mat ulozene, ale pre moje specificke potreby robim zmeny v LR, potom zopar dodatkovych zmien v PS, a chcem si to poslat rovno do LR ze pri povodnom raw sa zobrazi format napriklad jpeg (ktory uz v buducnosti nepotrebujem menit), ale je tam naimportovany, ma svoje meno ako ma raw (ten si tiez pomenuvavam presne), a nemusim to potom rovbit "rucne" cez import. Sa ospravedlnujem ak som to kostrbato napisal **teda ta otazka mala zniet, ze ci je mozne ulozit v PS (cez ctrl+s) nie ako tiff, ale ako jpeg a rovno sa "zjavi" ta jpeg v LR.
Ja plne chapem tvoje workflow. Z LR otvorit v PS a urobit tam upravy, ktore v LR nejdu a ulozit. Pricom sa subor (PSD alebo TIFF) automaticky pricleni k povodnemu RAW. POtialto je to jasne ako facka. Ak tomu rozumiem, ty sa stazujes na velkost suborov TIFF alebo PSD. Nema to nic spolocne s LR. Ten je tu len ako organizer a predpripravyn editor RAW.
Ako som napisal, ak chces mat TIFF alebo PSD stale editovatelny v max. kvalite, cize 16-bit a s vrstvami, tak ti kompresia, ktoru TIFF aj PSD maju, prilis nepomoze. Pomoze ti len veeelky harddisk. Bittmapove formaty s velkou hlbkou a bezstratovou kompresiou alebo bez, su velky nenazranci.Trochu si pomozes len optimalizaciou prace s vrstvami. Rozumne pouzivat vrstvy uprav a zbavit sa vsetkych vrstiev, ktore v buducnosti nebudes potrebovat.
 
adam99
2019-01-15 13:54:12+01
príspevok od: Karol Srnec
Ja plne chapem tvoje workflow. Z LR otvorit v PS a urobit tam upravy, ktore v LR nejdu a ulozit. Pricom sa subor (PSD alebo TIFF) automaticky pricleni k povodnemu RAW. POtialto je to jasne ako facka. Ak tomu rozumiem, ty sa stazujes na velkost suborov TIFF alebo PSD. Nema to nic spolocne s LR. Ten je tu len ako organizer a predpripravyn editor RAW.
Ako som napisal, ak chces mat TIFF alebo PSD stale editovatelny v max. kvalite, cize 16-bit a s vrstvami, tak ti kompresia, ktoru TIFF aj PSD maju, prilis nepomoze. Pomoze ti len veeelky harddisk. Bittmapove formaty s velkou hlbkou a bezstratovou kompresiou alebo bez, su velky nenazranci.Trochu si pomozes len optimalizaciou prace s vrstvami. Rozumne pouzivat vrstvy uprav a zbavit sa vsetkych vrstiev, ktore v buducnosti nebudes potrebovat.
Áno, tomuto rozumiem a beriem to, že s veľkosťou TIFF veľa toho neurobím.
Preto ma napadla varianta B (o ktorej neviem, či je možná), a to, že po otvorení RAW z LR do PS a následných úprávach a uložení sa k pôvodnému RAW nepričlení PSD/TIFF, ale JPEG. Hľadal som to v nastaveniach, ale nenašiel som.
Teraz to robím tak, že po úpravach v PS použijem "File/Save as", uložím si JPEG do zvoleného priečinku. Potom si JPEG naimportujem späť do LR. A TENTO KROK by som chcel preskočiť, aby som jednoducho stlačením CTRL+S dostal JPEG rovno do LR (tam ho chcem preto, aby som využil vynikajúce organizačné možnosti katalógu a presúval si ho kde treba). Nikde v nastaveniach to neviem nájsť.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2019-01-15 14:21:42+01
príspevok od: adam99
Áno, tomuto rozumiem a beriem to, že s veľkosťou TIFF veľa toho neurobím.
Preto ma napadla varianta B (o ktorej neviem, či je možná), a to, že po otvorení RAW z LR do PS a následných úprávach a uložení sa k pôvodnému RAW nepričlení PSD/TIFF, ale JPEG. Hľadal som to v nastaveniach, ale nenašiel som.
Teraz to robím tak, že po úpravach v PS použijem "File/Save as", uložím si JPEG do zvoleného priečinku. Potom si JPEG naimportujem späť do LR. A TENTO KROK by som chcel preskočiť, aby som jednoducho stlačením CTRL+S dostal JPEG rovno do LR (tam ho chcem preto, aby som využil vynikajúce organizačné možnosti katalógu a presúval si ho kde treba). Nikde v nastaveniach to neviem nájsť.
To je rozumnejsie previest TIFF do 8-bit a zlucit vsetky vrstvy. JPG nie je dobry ako archivny format.
 
adam99
2019-01-15 17:31:07+01
príspevok od: Karol Srnec
To je rozumnejsie previest TIFF do 8-bit a zlucit vsetky vrstvy. JPG nie je dobry ako archivny format.
Hmm. Nie celkom mi je jasné, či sme sa pochopili. Ak hovorím o špecifickej skupine fotografií, kde pre nejaké svoje dôvody potrebujem RAW len na vyvolanie JPEG, a potom mi je zbytočný a nepotrebujem ho držať (ani TIFF po úpravách z PS), tak LR mi príde super na organizáciu týchto JPEG a tvorbu kolekcií. Ak si otvorím z LR do PS raw súbor, a potom chcem už len JPEG, či "jedným klikom" dokážem odoslať JPEG rovno do LR, alebo to musím potom ručne naimportovať. (asi to posledné je správne). Nevadí, ja si už snáď poradím, ďakujem aj tak za odpovede.
 
kwido
2019-01-16 11:06:40+01
ak uz to inak nejde tak si v LR vyexportuj TIFF do Jpeg s oznacenou moznostou "pridat do tohto katalogu" a potom TIFF proste zmaz. je to krok naviac ale co uz ...
 
Strana 2 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()