Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

Lightroom zmenil farby

kabotka
2014-02-14 14:05:04+01
Lightroom mi zničoho nič zmenil farby úplne všetkých fotiek a celkovo je celý Lightoroom akoby podexponovaný. Nič som nespravila, len sa mi zrazu reštartoval PC a keď som znovu LR otvorila už tie farby boli presýtené a všetko podexponované. Keď ale otváram fotky napr. vo Windows Photo Viewer, sú v poriadku. Viete mi s týmto problémom pomôcť? Zrejme bude chyba niekde v nastavení LR. Pripájam aj ilustračnú fotku, ktorá bola retušovaná a riadne upravená. Ďakujem za všetky rady.
 
Obert.milos
2014-02-14 17:28:30+01
tiež sa mi to raz stalo, no už netuším jak som to dal s5...
 
kasko
2014-02-14 20:17:39+01
príspevok od: Obert.milos
tiež sa mi to raz stalo, no už netuším jak som to dal s5...
nainstaloval si si rozumnejsi software.....
 
kabotka
2014-02-14 20:44:49+01
príspevok od: Obert.milos
tiež sa mi to raz stalo, no už netuším jak som to dal s5...
Ani žiadna idea ako sa ti to podarilo dať späť? Ja už som zúfala
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-02-14 23:52:46+01
Lightroom je super program, len treba pochopit, co sa v RAW konvertore vlastne deje. Pri foteni do RAW sa vytvori JPG hlavicka, ktora sa zobrazi na displeji fotaku (RAW sa neda zobrazit, nie je to fotka) a pri importe do Lightroomu sa najprv nacita tato JPG hlavicka (nahlad), ktory je potom nhradena nahladom, ktory vytvori Lightroom. Ak mas vo fotaku nastavene vylepsovanie obrazu (farebny profi, rozsierenie dynamicke ho rozsahu a pod.), tie sa aplikuju na spominanu JPG hlavicku. Ta je nahradena v LR inou vygenerovanou so standardnym nastavenim Lightroomu, co je profil Adobe Standard.
Nie je to teda chyba programu, ale neznalost obsluhy. Aby fotka vyzerala ako na displeji fotaku, treba urobit tie nastavenie, ktore su vo fotaku. Vybrat v Camera calibration prislusny profil a pouzit funkciu rozsielenia dynamickeho rozsahu (shadows a Highlights).
 
pufko
2014-02-15 09:51:27+01
Len či nemá taký problém ako som mal ja ked som Lightroom kedysi skúšal, tiež sa mi zrazu všetko zmenilo a nevedel som s tým nijak cúvnúť. To že u mna vyzerali tie fotky tak ako som chcel a všade inde = iný PC, alebo fotka nahraná niekde na web pozeraná cez môj PC už vyzerala inak, presne tak ako na tom inom PC. Degradovanie webom môžme vylúčiť.

Asi tak nejak ako ked niekto nemá rovnako zkalibrovaný LCD+tlačiaren, skrátka všetko čo vytlačí je zlé... Ale v takom príade je zlé len to čo sa tlačí, na iných PC, či fotky uploadnuté do webalbumu vyzerajú rovnako.

U mna ten rozdiel bol dosť výzarný, riešil som to asi tri dni a bez úspechu, tak že kapitolu života s LR som ukončil a mám pokoj.
Keby som bol total LAMA tak nepoviem pol slova, ale aby som s tým nepohol tak to je smutné
 
TROS
2014-02-16 09:55:29+01
kabotka, a ako vyzeraju fotky, ak si ich pozeras v develop rezime? nahlady v library nie vzdy koresponduju s nastaveniami v develop rezime. Do buducnosti si mozes skusit dat ukladat develop settings do externeho suboru (Catalog Settings - Metadata).

Tiez riesim, ze moje fotky vyzeraju na inych monitoroch inac ako na mojom, najposlednejsie som zistil ze to moze byt farebnym profilom pri exportovani (AdobeRGB som zmenil na sRGB, cim dufam, ze sa situacia hadam vyriesi )
 
kabotka
2014-02-16 17:25:56+01
Nemyslim si ze je to problem nastaveni fotaku vs LR. Vo fotaku ako aj v LR mam nastaveny farebny profil Adobe RGB. S LR pracujem uz viac ako rok a vsetko sa mi doteraz zobrazovalo normalne, teda to co som videla na fotaku, videla som aj v LR tak isto. Zrazu sa mi vsak stalo to, ze mi spadol cely Windows a vzapati ako som otvorila LR, boli vsetky fotky v LR podexponovane a presytene. Nepomoze ani to, ak resetnem upravenu fotku do povodneho stavu, kedze aj ta je cela podexponovana ako vsetky. Skusala som uz aj nejaku fotku exportovat a exportuje sa v poriadku (teda tak ako som ju videla predtym - riadne upravenu). Evidentne ide o nejake zle zobrazovanie samotneho LR.
 
kabotka
2014-02-16 17:52:12+01
No tak prave som to vyriesila )) sa tessiiim....na jednom fore som nasla postup:
1. Open Control Panel, in search box type 'color management'
2. Open Color Management (under it there is text about 'change advanced color management...)

In the color management screen, make sure you are on Device: Display: 1

3. Check 'Use my settings for this device' if it isn't.
4. Near the bottom, click 'Add...'
5. in the pop up box, choose sRGB IEC61966-2.1
6. click OK
7. click Close

 
mike111
2014-08-26 19:14:57+02
Kde nájdem control panel?
 
belco
2014-08-27 19:15:11+02
príspevok od: mike111
Kde nájdem control panel?
Stlac win+R, otovori sa okno a do riadku napis control a stlac enter. Za predpokladu ze mas windows.
 
total empty
2014-08-28 19:13:35+02
príspevok od: kabotka
No tak prave som to vyriesila )) sa tessiiim....na jednom fore som nasla postup:
1. Open Control Panel, in search box type 'color management'
2. Open Color Management (under it there is text about 'change advanced color management...)

In the color management screen, make sure you are on Device: Display: 1

3. Check 'Use my settings for this device' if it isn't.
4. Near the bottom, click 'Add...'
5. in the pop up box, choose sRGB IEC61966-2.1
6. click OK
7. click Close

A tým, že si zmenila správu farieb na sRGB sa to vyriešilo ?
Ja si myslím, že ty si k fotkam nemala priradený žiadný profil,preto to tak blblo.
Kľudne si daj profil adobe 1998, nebudú ti farby tak žiariť a citlivejšie sa z tým pracuje a je to lepšie,pokiaľ to potom ešte spracúvaš vo fotošope, lebo kvôli profilu sa ti budú zdať potom farby vo fotošope iné a tak isto potom pri tlači môžeš mať problém.Ja viem, že pri exporte raw sú možnosti.
auto developer
zero procesing
basik adjuments
full camera curves

Tam by si mala hľadať problém.
 
JSP070
2016-01-12 13:15:58+01
Dobrý deň. Skúšam Lightroom a neviem ako exportovať fotku z RAW. Keď ju upravím a dám export do tif, tak fotka má v Zoneri nevýrazné farby. Ako by ju previedlo do adobeRGB. Kde sa dá nastaviť, aby vyzerala rovnako ako v Lightroom?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2016-01-12 13:31:12+01
príspevok od: JSP070
Dobrý deň. Skúšam Lightroom a neviem ako exportovať fotku z RAW. Keď ju upravím a dám export do tif, tak fotka má v Zoneri nevýrazné farby. Ako by ju previedlo do adobeRGB. Kde sa dá nastaviť, aby vyzerala rovnako ako v Lightroom?
No asi ju previedlo do AdobeRGB, skontroluj nastavenie exportneho modulu. Zoner podporuje spravu farieb a mal by spraven zobrazit aj AdobeRGB. Tato funkcia nemusi byt ale zapnuta, treba ist do nastaveni Zoneru. Aspon v starsich verziach tomu tak bolo.

P.S. Preco z Lightroomu do Zoneru. To nestaci jeden program?
 
JSP070
2016-01-12 15:15:14+01
No lebo používam Nikon Capture NX-D na vyvolanie rawu a Zoner na konečné úpravy. NX-D po poslednej aktualizácii mi na WIN10 ide strašne pomaly, tak hľadám iné riešenie.
To nastavenie exportu práveže neviem nájsť.
 
duroslav
2016-01-12 15:29:37+01
príspevok od: JSP070
No lebo používam Nikon Capture NX-D na vyvolanie rawu a Zoner na konečné úpravy. NX-D po poslednej aktualizácii mi na WIN10 ide strašne pomaly, tak hľadám iné riešenie.
To nastavenie exportu práveže neviem nájsť.
Nastavením exportu bolo asi myslená konkrétna konfigurácia (preset) pre export, kde sa v sekcii "file settings" vyberie farebný priestor.
 
JSP070
2016-01-12 15:38:40+01
Už som to našiel, predtým som to tam nevidel. Bolo tam nastavené AdobeRGB. Dík.
 
om1ci
2018-10-04 21:51:13+02
Len pre zaujímavosť a informáciu ak by mal niekto podobný problém :

v LR sa mi od istého času zmenilo zobrazenie fotky v Library module oproti zobrazeniu v Develop module, akoby bolo zmenené WB, ale iba v Library module.
v Develop sa to zobrazovalo správne, tak ako aj vyzerala fotka v JEPEG po exporte.
zobrazovalo to takto všetky fotky, aj tie čo som importoval pred 10 rokmi, aj v iných katalógoch, aj pri vytvorení nového katalogu a importe akejkoľvek fotky, RAW, JPG, z rôznych foťákov.
nepomohol žiadny reset nastavení, zmazanie náhľadov, atď..
pritom ak som v Develope urobil nejakú zmenu, prejavilo sa to aj v náhľade v Library, ale stále s určitým farebným posunom.

Po prečítaní tejto témy vo fóre som zistil že som pred časom prepol farebný profil pre monitor, dal som originál profil dodaný k monitoru.
po prepnutí na profil sRGB IEC61966-2.1 bolo všetko OK.
Trápil som sa s týmto problémom intenzívne 3 dni..fúúúú.

Zaujímavé že zmena farebného profilu pre monitor sa prejavila iba v Library module.
"Dobre vedieť"

Pekný večer !
 
OM5NU
2019-11-03 14:48:25+01
Pridám sa aj ja s mojim problémom.
Windows 10, fotku mám vyexportovanú do JPG v sRGB.
LR, PS, FastRAWviewer, Ifranview zobrazujú farby rovnako, ale v Prieskumníku Windows aj vo Fotografiách je to celé posunuté viac do červena/oranžova.
Keď tú fotku z HDD nahrám do Google Photos, tak sa v Chrome zobrazí presne tak ako v LR.
Ale ak ju na Google Photos zobrazím cez Edge, tak je presne taká zmenená ako vo Windows Prieskumníku a Fotografiách Windows.
Celé to vyzerá akoby Windows 10 ignoroval správu farieb a natvrdo si pretláčal nejaký svoj paškvil. Dá sa toto nejako zmeniť? V správe farieb vo WIN10 mám nastavený farebný profil po kalibrácii.
P.S. Monitor mám kalibrovaný.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2019-11-03 16:39:46+01
príspevok od: OM5NU
Pridám sa aj ja s mojim problémom.
Windows 10, fotku mám vyexportovanú do JPG v sRGB.
LR, PS, FastRAWviewer, Ifranview zobrazujú farby rovnako, ale v Prieskumníku Windows aj vo Fotografiách je to celé posunuté viac do červena/oranžova.
Keď tú fotku z HDD nahrám do Google Photos, tak sa v Chrome zobrazí presne tak ako v LR.
Ale ak ju na Google Photos zobrazím cez Edge, tak je presne taká zmenená ako vo Windows Prieskumníku a Fotografiách Windows.
Celé to vyzerá akoby Windows 10 ignoroval správu farieb a natvrdo si pretláčal nejaký svoj paškvil. Dá sa toto nejako zmeniť? V správe farieb vo WIN10 mám nastavený farebný profil po kalibrácii.
P.S. Monitor mám kalibrovaný.
Proste poondiaty Windows. Fotograf urobi vsetko spravne a programy s colormanagementom ukazuju vsetko spravne a co je od Microsoftu, to fotky skazi.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()