Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

Uprava fotiek rada

papes
papes 2016-12-14 18:53:11+01
Caute mám foták nikon d5200 a potreboval by som poradit ako dokazem ziskat na fotografii taketo pekne farby ako su na tychto fotkach
 
fatality
2017-02-17 20:13:20+01
príspevok od: Fatty
úplne pomýlený názor... raw by sa mal brať ako pomocná barlička ked nezvladaš spravne exponovať, nastavovat wb a i. naozajstné majstrovstvo a zvládnutie foto remesla je podla mna vtedy ak túto pomoc nemusíš používať a vtedy si môžeš fotit jpeg a zaobides sa aj bez doladovana fotiek v pc. ja osobne by som velmi rad dospel do toho štádia nemusiet pouzivat raw a fotit priamo do jpeg a nejaké posmešky od truhlikov ktori si myslia ze su najviac profi ked fotia raw by mi boli úplne u prdele...
skor toto je pomyleny nazor..ale nie ten,ze fotit radsej do jpgu,ale ten,ze co vyhovuje tebe,musi kazdemu..
raw je nevyhnutny pre vsetkych krajinkarov-maximalizuje dynamicky rozsah,nevyhnutny je pri kazdej fotografii s jemnymi gradientmi,lebo z neho mozes vyvolat 16bit tiff namiesto 8bit jpgu..atd..atd..
a btw.aj ty ked fotis akoze do jpgu,fotis do rawu,len prevod nechas na fotaku..
 
Fatty
2017-02-17 21:18:50+01
príspevok od: fatality
skor toto je pomyleny nazor..ale nie ten,ze fotit radsej do jpgu,ale ten,ze co vyhovuje tebe,musi kazdemu..
raw je nevyhnutny pre vsetkych krajinkarov-maximalizuje dynamicky rozsah,nevyhnutny je pri kazdej fotografii s jemnymi gradientmi,lebo z neho mozes vyvolat 16bit tiff namiesto 8bit jpgu..atd..atd..
a btw.aj ty ked fotis akoze do jpgu,fotis do rawu,len prevod nechas na fotaku..
so všetkým týmto súhlasím lebo je to samozrejme pravda o ktorej viem, ale povedz mi ako budes bežným ludom ukazovat ten 16bitový tiff? aj tak ho dáš nakoniec do jpegu. a jemné gradienty sú v.....
 
fatality
2017-02-17 22:39:20+01
príspevok od: Fatty
so všetkým týmto súhlasím lebo je to samozrejme pravda o ktorej viem, ale povedz mi ako budes bežným ludom ukazovat ten 16bitový tiff? aj tak ho dáš nakoniec do jpegu. a jemné gradienty sú v.....
napr. pri vytlacenej fotke? ☺
dalej presvetlovanie tienov,ak nepouzijes exposure blending,je pri novych snimacoch
ppc..uz ani nie je treba pouzivat filtre..
pre mna je jpg z fotaku ako fotka z fotolabu,ktoru mozem ciastocne ovplyvnit,ale nie tak,ako z rawu..
a fotenie do rawu je pre mna ako fotenie na film a po foteni sa mozem pohrat v "tmavej komore" raw editoru..
niekedy a niekomu stacia fotky z "fotolabu"..niekedy a niekomu nie..
 
JohnNewton
2017-02-18 06:43:50+01
príspevok od: Fatty
úplne pomýlený názor... raw by sa mal brať ako pomocná barlička ked nezvladaš spravne exponovať, nastavovat wb a i. naozajstné majstrovstvo a zvládnutie foto remesla je podla mna vtedy ak túto pomoc nemusíš používať a vtedy si môžeš fotit jpeg a zaobides sa aj bez doladovana fotiek v pc. ja osobne by som velmi rad dospel do toho štádia nemusiet pouzivat raw a fotit priamo do jpeg a nejaké posmešky od truhlikov ktori si myslia ze su najviac profi ked fotia raw by mi boli úplne u prdele...
Kúp si film Hlboké nepochopenie RAWu Ťa vôbec neospravedlňuje. A ten film neber vážne, musel by si s ním do tmavej komory ..... a to už je iné štádium ako si želáš U Teba by to poriešil Instax, pure foto...
 
Fatty
2017-02-18 09:24:48+01
príspevok od: JohnNewton
Kúp si film Hlboké nepochopenie RAWu Ťa vôbec neospravedlňuje. A ten film neber vážne, musel by si s ním do tmavej komory ..... a to už je iné štádium ako si želáš U Teba by to poriešil Instax, pure foto...
aaaale nemysli si moje pochopenie rawu je viac než dostatočné, aj skúseností mám s nim dosť, nezačal som sa o to zaujímať minulý týždeň ... film je riešenie skvelé to máš pravdu ale teraz diskutujeme raw vs jpeg
 
Tecumseh
2017-02-18 09:44:22+01
No neviem, raw je surový formát, ktorý si upravíš sám ako potrebuješ jpeg za teba upraví foťák a nie vždy najlepšie.Tiež som fotieval dlho do jpeg a zdalo sa mi to fajn, ale zistil som,že sa z rawu dá toho vytiahnuť oveľa viac.
 
JohnNewton
2017-02-18 10:01:38+01
príspevok od: Fatty
aaaale nemysli si moje pochopenie rawu je viac než dostatočné, aj skúseností mám s nim dosť, nezačal som sa o to zaujímať minulý týždeň ... film je riešenie skvelé to máš pravdu ale teraz diskutujeme raw vs jpeg
Ten Tvoj Jpeg bol najprv tiež Raw. Len si sa rozhodol, aby to za Teba spracoval HW v aparáte a nie Ty v PC. Výsledok ale nie je ten istý. Iba sa to zdá pohodlnejšie, a bez PC to neide ani z Jpegu, neverím, že by si do toho "občas" nezasiahol.
 
Fatty
2017-02-18 10:02:23+01
príspevok od: Tecumseh
No neviem, raw je surový formát, ktorý si upravíš sám ako potrebuješ jpeg za teba upraví foťák a nie vždy najlepšie.Tiež som fotieval dlho do jpeg a zdalo sa mi to fajn, ale zistil som,že sa z rawu dá toho vytiahnuť oveľa viac.
ale ved ja takisto fotím raw, z dôvodu že nie som taký dobrý aby fotky nepotrebovali dodatočné úpravy, ale raw je záludný v tom že máš potom v tom editore tendenciu preháňať s úpravami a nakonec aj sedieť hodiny za pc mi nepridá na tej radosti z fotenia aspoň za seba hovorím že nie som spokojný s týmto spôsobom fotenia a chcem to zmeniť na spôsob aby priamo z fotoaparátu liezli hotové korektné správne exponované fotky ktoré nepotrebujú edit, ak k tomuto raz dospejem tak budem šťastný, to je celé čo sa tu snažím vysvetliť. takže áno raw je skvelá vec, ja ho ani trochu nezatracujem, ale má isté záludnosti a tá najnepríjemnejšia je že je s ním proste vela práce v počítači
 
JohnNewton
2017-02-18 10:18:48+01
príspevok od: Fatty
ale ved ja takisto fotím raw, z dôvodu že nie som taký dobrý aby fotky nepotrebovali dodatočné úpravy, ale raw je záludný v tom že máš potom v tom editore tendenciu preháňať s úpravami a nakonec aj sedieť hodiny za pc mi nepridá na tej radosti z fotenia aspoň za seba hovorím že nie som spokojný s týmto spôsobom fotenia a chcem to zmeniť na spôsob aby priamo z fotoaparátu liezli hotové korektné správne exponované fotky ktoré nepotrebujú edit, ak k tomuto raz dospejem tak budem šťastný, to je celé čo sa tu snažím vysvetliť. takže áno raw je skvelá vec, ja ho ani trochu nezatracujem, ale má isté záludnosti a tá najnepríjemnejšia je že je s ním proste vela práce v počítači
Je jedno aký si dobrý, vzhľadom k možnostiam zraku ešte niektoré vlastnosti fotoaparátov značne zaostávajú. Nedá sa správne exponovať scéna, na ktorú Ti DR zraku stačí, lebo DR fotoaparátu stačiť nebude. To sa samozrejme týka aj farebného priestoru a iných parametrov obrazu. Celé snaženie z pohľadu techniky je o tom ako to dostať na vyššiu úroveň. A v tom RAW trochu rozšíri možnosti.
 
2017-02-18 10:53:50+01
príspevok od: Fatty
úplne pomýlený názor... raw by sa mal brať ako pomocná barlička ked nezvladaš spravne exponovať, nastavovat wb a i. naozajstné majstrovstvo a zvládnutie foto remesla je podla mna vtedy ak túto pomoc nemusíš používať a vtedy si môžeš fotit jpeg a zaobides sa aj bez doladovana fotiek v pc. ja osobne by som velmi rad dospel do toho štádia nemusiet pouzivat raw a fotit priamo do jpeg a nejaké posmešky od truhlikov ktori si myslia ze su najviac profi ked fotia raw by mi boli úplne u prdele...
a preto vsetci profesionaly fotia do jpeg a nie do rawu... este som nevidel kvalitnejsiu jpeg fotografiu ako PP raw fotografiu... a nikdy do toho nedospejes...
ved naco mame sporak ked mozno aj za surova masko konzumovat, staci iba vediet ako prisolit a okorenit.
 
2017-02-18 10:59:02+01
príspevok od: Fatty
so všetkým týmto súhlasím lebo je to samozrejme pravda o ktorej viem, ale povedz mi ako budes bežným ludom ukazovat ten 16bitový tiff? aj tak ho dáš nakoniec do jpegu. a jemné gradienty sú v.....
samozrejme ho das do jpeg, ale ten zaklad je vzdy PP raw, aj fotoaparat spracovava raw, alebo si myslis, ze fotoaparat priamo odfoti jpeg? tak ako truhlik ako ty nastavuje parametre na fotoaparate lebo neovlada Ps alebo Lr, profesional tie parametre nastavuje v programe ale neporovnatelne kvalitnejsie.
 
2017-02-18 12:01:50+01
príspevok od: Fatty
ale ved ja takisto fotím raw, z dôvodu že nie som taký dobrý aby fotky nepotrebovali dodatočné úpravy, ale raw je záludný v tom že máš potom v tom editore tendenciu preháňať s úpravami a nakonec aj sedieť hodiny za pc mi nepridá na tej radosti z fotenia aspoň za seba hovorím že nie som spokojný s týmto spôsobom fotenia a chcem to zmeniť na spôsob aby priamo z fotoaparátu liezli hotové korektné správne exponované fotky ktoré nepotrebujú edit, ak k tomuto raz dospejem tak budem šťastný, to je celé čo sa tu snažím vysvetliť. takže áno raw je skvelá vec, ja ho ani trochu nezatracujem, ale má isté záludnosti a tá najnepríjemnejšia je že je s ním proste vela práce v počítači
akoby fotoaparat nevedel tiez prehanat s upravou fotografie... a ty si z ktoreho mesiaca priletel?
 
Fatty
2017-02-18 12:10:29+01
príspevok od:
a preto vsetci profesionaly fotia do jpeg a nie do rawu... este som nevidel kvalitnejsiu jpeg fotografiu ako PP raw fotografiu... a nikdy do toho nedospejes...
ved naco mame sporak ked mozno aj za surova masko konzumovat, staci iba vediet ako prisolit a okorenit.
neda sa to pausalizovat, su zanre kde raw je potrebny a kvoli nejakej konkurencie-schopnosti si vlastne dotlaceny ho pouzivat tak ako ostatni z toho zanru (reklama, moda, krajina, napr.), to uznavam... ale su zase aj foto zanre kde to ide aj bez neho no a potom su tu dokonca zanre kde sa akekolvek upravy a manipulacie zakazuju
 
2017-02-18 12:23:24+01
príspevok od: Fatty
neda sa to pausalizovat, su zanre kde raw je potrebny a kvoli nejakej konkurencie-schopnosti si vlastne dotlaceny ho pouzivat tak ako ostatni z toho zanru (reklama, moda, krajina, napr.), to uznavam... ale su zase aj foto zanre kde to ide aj bez neho no a potom su tu dokonca zanre kde sa akekolvek upravy a manipulacie zakazuju
to by sme mohli do rana o tom a ty by si si vzdy to svoje a ja to svoje, prosto profesional si nemoze dovolit fotit do jpegu... to by bola jeho samovrazda.
 
2017-02-18 12:26:22+01
príspevok od: Fatty
neda sa to pausalizovat, su zanre kde raw je potrebny a kvoli nejakej konkurencie-schopnosti si vlastne dotlaceny ho pouzivat tak ako ostatni z toho zanru (reklama, moda, krajina, napr.), to uznavam... ale su zase aj foto zanre kde to ide aj bez neho no a potom su tu dokonca zanre kde sa akekolvek upravy a manipulacie zakazuju
ale zase v tomto pripade dam tebe za pravdu, to co tu pozadoval clovek ktory sem pridal tie fotografie nie je profesionalna praca, tak tie fotografie dokaze spracovat aj fotoaparat, ale zase ten fotoaparat ma softwer na upravu fotografii a upravuje tiez iba raw.... to fakt tema do rana.
 
2017-02-18 12:35:11+01
príspevok od:
ale zase v tomto pripade dam tebe za pravdu, to co tu pozadoval clovek ktory sem pridal tie fotografie nie je profesionalna praca, tak tie fotografie dokaze spracovat aj fotoaparat, ale zase ten fotoaparat ma softwer na upravu fotografii a upravuje tiez iba raw.... to fakt tema do rana.
pardon, ten fotoaparat to nedokaze spracovat, mal som na mysli obycajny mobil, mobil odfoti ten zapad slnka a softwer ktory je nainstalovany v tom mobile to prehodi do tejto atmosfery, ja robim 10 veci naraz a nikdy po sebe necitam skor nez to zverejnim...
 
Fatty
2017-02-18 13:08:26+01
príspevok od:
ale zase v tomto pripade dam tebe za pravdu, to co tu pozadoval clovek ktory sem pridal tie fotografie nie je profesionalna praca, tak tie fotografie dokaze spracovat aj fotoaparat, ale zase ten fotoaparat ma softwer na upravu fotografii a upravuje tiez iba raw.... to fakt tema do rana.
len aby sa nezabudlo: prva moja reakcia bola na diskutera ktory sa tu kvazi vysmial inemu cloveku za to ze nefoti do rawu ale do jpeg
to, co som chcel vyjadrit je, ze ak je dotycny clovek spokojny s jpeg vystupom fotoaparatu tak je to jeho vec a nieje to dovod na nejake posmesky lebo fotenie do jpeg fotografa nijako nedegraduje si myslim.
to je vsetko odomna caute a bdejte
 
2017-02-18 13:15:13+01
príspevok od: Fatty
len aby sa nezabudlo: prva moja reakcia bola na diskutera ktory sa tu kvazi vysmial inemu cloveku za to ze nefoti do rawu ale do jpeg
to, co som chcel vyjadrit je, ze ak je dotycny clovek spokojny s jpeg vystupom fotoaparatu tak je to jeho vec a nieje to dovod na nejake posmesky lebo fotenie do jpeg fotografa nijako nedegraduje si myslim.
to je vsetko odomna caute a bdejte
ale ano, dnes je uz fotograf kazdy kto ma mobil, vodic kazdy kto ma vodicak, kuchar kazdy kto ma kastrol...
 
JohnNewton
2017-02-18 14:05:57+01
príspevok od: Fatty
len aby sa nezabudlo: prva moja reakcia bola na diskutera ktory sa tu kvazi vysmial inemu cloveku za to ze nefoti do rawu ale do jpeg
to, co som chcel vyjadrit je, ze ak je dotycny clovek spokojny s jpeg vystupom fotoaparatu tak je to jeho vec a nieje to dovod na nejake posmesky lebo fotenie do jpeg fotografa nijako nedegraduje si myslim.
to je vsetko odomna caute a bdejte
Ale no , písal si že RAW je barlička pre toho, kto nezvláda správne exponovať a ozajstné majstrovstvo je Jpeg....
 
fatality
2017-02-18 17:19:04+01
príspevok od: Fatty
len aby sa nezabudlo: prva moja reakcia bola na diskutera ktory sa tu kvazi vysmial inemu cloveku za to ze nefoti do rawu ale do jpeg
to, co som chcel vyjadrit je, ze ak je dotycny clovek spokojny s jpeg vystupom fotoaparatu tak je to jeho vec a nieje to dovod na nejake posmesky lebo fotenie do jpeg fotografa nijako nedegraduje si myslim.
to je vsetko odomna caute a bdejte
praveze degraduje,tym ze je to komprimovany 8 bit,vyplyva z toho kopec nedostatkov..ak fotak foti do tiffu,potom ciastocne plati,to co vravis,ze pri vhodnej expozicii a nastaveniach moze byt vysledok velmi kvalitny..ale aj tak plati ze najviac dat a najjj vysledok=raw,potom tiff a az na zaver jpg..
 
Strana 2 z 6
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()