Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

Úprava fotiek pre Facebook

rk.
rk. 2016-12-16 10:19:22+01
Čaute foťáci, s akými nastaveniami exportujete fotky pre FB? Mám na mysli rozlíšenie, file format, veľkosť ... aby boli aspoň ako-tak pozerateľné a čo najmenej ich doku*vila kompresia pri uploade? Mám na mysli fotky, ktoré nahrávate z osobného profilu, nie na svoju FB fan page, lebo tie majú inú kompresiu. Díky
 
jozef84
2016-12-21 09:19:25+01
príspevok od: Karol Srnec
To je stale gulas. Ukaz mi, preco je rozdiel davat na FB fotku zo stranou 42cm s dpi 72, alebo 10,6cm s 300dpi, ked maju rovanky pocet pixelov. FB fotkam meni velkost, ak nie je fotka v jednom z troch odporucanych rozmerov z ktorych 2048 bodov je najvaci.
Takze v PS upravis velkost na 2048 bodov. CI tu nastavis 300DPI, alebo 72DPI, fotka bude mat stale rovnake rozlisenie a pri exporte budu mat obidve fotky rovnaku velkost. Po zaveseni na FB a nasledno staihnuti sistis, ze obidve fotky budu presne rovnako velke. Rozdiel nie je ziaden. FB DPI do uvahy neberie, su to len metadata, ktore honezaujimaju, nema pre ne vyuzitie. FB fotky nezobazuje ani netlaci. Zobrazuje ich prehliadac.
Áno Karol u FCB máš pravdu, jeho algoritmus je taký, ako popisuješ. FCB zaujímajú len počet pixelov. Skúšal som to a fakt máš pravdu, reálne má vplyv na kvalitu len kompresia obrázku a jeho veľkosť v pixeloch. Zbytočne som si komplikoval život a nebyť tejto debaty by som zotrvával v omyle, čo sa týka FCB. Karol ešte otázka :u FCB má význam posielať dáta v PNG?
 
Marcel Rebro
2016-12-21 09:20:48+01
príspevok od: Karol Srnec
To je stale gulas. Ukaz mi, preco je rozdiel davat na FB fotku zo stranou 42cm s dpi 72, alebo 10,6cm s 300dpi, ked maju rovanky pocet pixelov. FB fotkam meni velkost, ak nie je fotka v jednom z troch odporucanych rozmerov z ktorych 2048 bodov je najvaci.
Takze v PS upravis velkost na 2048 bodov. CI tu nastavis 300DPI, alebo 72DPI, fotka bude mat stale rovnake rozlisenie a pri exporte budu mat obidve fotky rovnaku velkost. Po zaveseni na FB a nasledno staihnuti sistis, ze obidve fotky budu presne rovnako velke. Rozdiel nie je ziaden. FB DPI do uvahy neberie, su to len metadata, ktore honezaujimaju, nema pre ne vyuzitie. FB fotky nezobazuje ani netlaci. Zobrazuje ich prehliadac.
Karol aké sú tie odporúčané veľkosti? Ja dávam 1920px a neresizuje mi ich. Len skompresuje.
 
jozef84
2016-12-21 09:26:15+01
príspevok od: Karol Srnec
A co to ma spolocne s upravou fotky pre FB? Absolutne nic! DPI nam pomaha prepocitavat velkost vzhladom na urcitu kvalitu zorazenia. Naco to riesit pri FB? Zbytocne zavadzanie. Najradsej by som vsetky prispevky sa nim zaoberajuce vymazal.



P.S. 6 rokov som robil grafika v novinach a dalsich 20 rokov som sa zivil grafikou aj pomimo. DPI, PPI mam zvladnute. SKutocne mi ho netreba vysvetlovat.
Karol mal by si uzavrieť tému, čo sa týka FCB. Dôležité je u FCB len kompresia obrázku a počet pixelov. S týmto by mala diskusia na túto tému končiť. Prajem pekné obrázky na FCB všetkým a príjemné Vianoce a Nový rok.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2016-12-21 10:00:09+01
príspevok od: Marcel Rebro
Karol aké sú tie odporúčané veľkosti? Ja dávam 1920px a neresizuje mi ich. Len skompresuje.
https://fstoppers.com/wedding/how-size-your-images-so-they-show-their-best-facebook-2993

Musime si uvedomit aj, ze FB sa stale vyvija. To, co plati dnes, zajtra nemusi. FB moze menit spracovanie fotografii ako sa mu zachce. Maximalna velkost je 2048 bodov a asi sa to tak skoro nezmeni. Preto ma vyznam davat fotky v tomto rozliseni.
FB odporuca tri velkosti, ale mozes nahrat aj ine, ak su mensie ako 2048 bodov. Vacsi rozmer vzdy zmensi na 2048. Myslim, ze FB odporuca velkosti hlavne kvoli zobrazovaniu fotiek na nastenke, ich zdielaniu atd.
Asi je jedno, ci to das 1920 alebo 2048. Sam som tiez daval kedysi Full HD, dnes davam 2048.

Zhrniem to: max. rozlisenie 2048 a s kompresiou nic nenarobis. FB nie je ukazkova galeria, ale socialna siet. Musi setrit priestor na diskoch. S tym, ze nam przni fotky sa treba zmierit, alebo odist prec, ci zdielat odkazy na galerii, kde su fotky v takej kvalite ako chceme.
 
fatality
2016-12-21 10:51:28+01
príspevok od: PeCh
Pozri, Facebook nie je charita. Zarába na predaji reklamy, cielenej reklamy a cieli ju na základe "šmírovania" používateľov. Aj modré facebookové like-ovacie tlačítko sa snaží tlačiť na všetky stránky len preto, aby vedel, aké stránky používatelia pozerajú a na základe toho vedel lepšie podsúvať reklamu.

Facebook nie je fotoportál. Fotografie vo vysokej kvalite mu neprinášajú žiadny zisk, len generujú náklady. Preto maximálne znižuje ich kvalitu prílišnou kompresiou. Môžeš s ním bojovať, no nevyhráš. Je to strata času. Proste pri uploadovaní fotiek na Facebook je zbytočné riešiť kvalitu. Facebook o kvalitu nestojí, fotky ti zmrší, či chceš alebo nie a urobí to každému. Kto chce prezentovať kvalitné fotky, tak použije na to nejaký skutočný fotoportál (500px, Flickr...).

Toto je môj pohľad na vec. Nesnažím sa pľuť ani zhadzovať autora otázky či Facebook, len zhodnotiť realitu. Kto chce používať Facebook, nech ho používa, len si myslím, že je stratou času na ňom riešiť kvalitu. Je niečo z tohto nepravda?
toto vsak robi aj Google,Microsoft,Apple a mnoho dalsich..nikto z nich nieje charita,vsetci smiruju vyuzivaju to vo svoj prospech..a napriek tomu ich sluzby vyuzivaju kvanta ludi,vratane teba..je to nieco za nieco,pre teba aj pre nich..
a aj ked FB nieje fotoportal,daju sa fotky nahrat v slusnej kvalite a jeho "fotopriestor" vyuzivaju miliony fotografov,amaterskych aj profesionalnych..nepoznam ani jedneho,ktory by nemal profil na FB(oka,mozno staromilci typu zomzom,blahoslav tam ucet nemaju ,ale to je skor vynimka)..
a pre mna osobne to je galeria,ktora sice nema top tlac,ale chodi do nej vela ludi(a najma ini,nez do ostatnych galerii) a k fotkam si mozem vytlacit odkaz na ostane,kvalitnejsie galerie..
 
Robson65
2016-12-21 18:53:53+01
príspevok od: Karol Srnec
Zacnime od zaciatku, teda od snimaca. Ma pixely, spravnejsie by bolo oznacenie svetlocitlive bunky. Maju nejaku velkost? Ano. Na niektorych strankach najdes velkost buniek v nm. Znamena to, ze pixel fotografie ma tiez velkost? Nie. Bunka snimaca produkuje signal, ten dokazeme zmerat a previest do digitalneho formatu (jednotky a nuly). Ma signal velkost v milimetroch, ci inej dlzkovej miere? Daju sa jednotky a nuly zmerat v nejakej dlzkovej miere? Nedaju. Digitalna fotografia je pocitacovy subor tvoreny nulami a jednickami. Velkost vieme udavat v bitoch/bajtoch.
Ak si stale presvedceny, ze pixel digitalnej fotografie ma meratelnu velkost, potom kolko to je presne?

My dokazeme vyuzit informacie obsiahnute v digitalnom subore (je to zatial virtualna fotografia) a zobrazit ich alebo tlacit. Az tu sa zaciname bavit o velkosti meratelnej v milometroch, ci centimetroch, alebo palcoch. Bezne sa nebavime o velkosti pixelov, ale o dlzke a vyske fotografie. Mame urcity obmedzeny pocet pixelov fotografie a mame rozlisovaciu schopnost oka (nieco malo cez 300DPI). Mame vystupne zariadenia typu monitor, ktore maju urcitu velkost a urcitu hustotu bodov. Na zaklade tohto udaju dokazeme vypocitat, aku velku vieme fotografiu zobrazit. Prave tu vstupuje do hry DPI, ktore ale pracuje s velkostou pixelu monitora (najcastejsie su to tri LED diody RGB). Potom tu mame tlaciarne. Tie vyuzivaju atramenty alebp pigmenty, pomocou ktorych vytvaraju skvrny. Tie sa vdaka nedokonalosti nasho oka javia ako obrazove body. Tlaciaren vyuziva data z dig. suboru a interpretuje ich pomocou farebnych skvrn. Tu uz o nejakych pixeloch vobec nemozeme hovorit. Sucasne tlaciarne dokazu umiestnovat kvapky atramentu alebo zrnka pigmentu s velkou presnostou a hustotou. Nam staci, aby sa vytvarali skvrny s hustotou 300DPI (pri beznej pozorovacej vzdialenosti). Hustota bodov a pozorovacia vzdialenost urcuju, ako kvalitne obraz vnimame. Z obidvoch udajov a rozlisenia fotky (poctu pixelov), dokazeme vypocitat, aku velku fotku vieme tlacit, aby sa nam javila kvalitne.
Prehovoril si ma teraz bez srandy, je pravda, ze v ere ked som robil grafika a bolo to este aj v dobe pred osvitkami a potom aj pocas osvitiek som do tejto problematiky hlbsie nesiel, podstatne pre mna bolo, ze fotky bolo nutne davat v rozliseni 300DPI a samozrejme CMYKu, odtien, teda sila farby bola dana hustotou rastra, ktoru bolo mozne kontrolovat aj na filme z osvitky cez lupu, takze suma sumarum, moj obraz o pixely bol skresleny a zmiatol ma aj photoshop, kde si clovek moze merat rozmer fotografie v cm, mm ale pripadne aj bodoch/pixeloch...preto som mal pocit, ze pixel je mernou jednotkou a ma rozmer...takze dik, uz teraz budem v obraze
 
PeCh
2016-12-21 22:37:36+01
príspevok od: fatality
toto vsak robi aj Google,Microsoft,Apple a mnoho dalsich..nikto z nich nieje charita,vsetci smiruju vyuzivaju to vo svoj prospech..a napriek tomu ich sluzby vyuzivaju kvanta ludi,vratane teba..je to nieco za nieco,pre teba aj pre nich..
a aj ked FB nieje fotoportal,daju sa fotky nahrat v slusnej kvalite a jeho "fotopriestor" vyuzivaju miliony fotografov,amaterskych aj profesionalnych..nepoznam ani jedneho,ktory by nemal profil na FB(oka,mozno staromilci typu zomzom,blahoslav tam ucet nemaju ,ale to je skor vynimka)..
a pre mna osobne to je galeria,ktora sice nema top tlac,ale chodi do nej vela ludi(a najma ini,nez do ostatnych galerii) a k fotkam si mozem vytlacit odkaz na ostane,kvalitnejsie galerie..
Nikdy som nepovedal opak. Šmírujú aj iní. A nehodnotím to. Je to fakt. Len nechápem, prečo viacej ľudí rozčuľuje fakt, že to niekto spomenie ako to, že to tak je .

BTW1 je mi úplne jedno kto je a kto nie je na Facebooku. Dôležité je, že sa môžu sami rozhodnúť, či tam chcú byť alebo nie.

BTW2 Keď to tu už prerastá do flamewar: http://www.zive.sk/clanok/121441/viem-co-dokaze-umela-inteligencia-preto-nie-som-na-facebooku

BTW3 Áno, viem že zbierajú údaje aj o mne. No a čo.

BTW4 Nič z toho nezmení fakt, že kvalita fotiek bude stále horšia ako by sme chceli.
 
fatality
2016-12-21 23:32:40+01
príspevok od: PeCh
Nikdy som nepovedal opak. Šmírujú aj iní. A nehodnotím to. Je to fakt. Len nechápem, prečo viacej ľudí rozčuľuje fakt, že to niekto spomenie ako to, že to tak je .

BTW1 je mi úplne jedno kto je a kto nie je na Facebooku. Dôležité je, že sa môžu sami rozhodnúť, či tam chcú byť alebo nie.

BTW2 Keď to tu už prerastá do flamewar: http://www.zive.sk/clanok/121441/viem-co-dokaze-umela-inteligencia-preto-nie-som-na-facebooku

BTW3 Áno, viem že zbierajú údaje aj o mne. No a čo.

BTW4 Nič z toho nezmení fakt, že kvalita fotiek bude stále horšia ako by sme chceli.
fpoho..beriem.. ..
btw.neviem,ci to tu niekoho rozculuje,ale mna nie debatim..
ak by ma mali inet debaty rozculovat,radsej ich (este pred tym) ukoncim.. ..
 
Strana 3 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()