Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

Lightroom - rýchla výmena RAW za JPG

Jan1
2017-04-11 20:12:17+02
Som v Lightroome nový a tak idem po radu: Hľadám nejaký efektívny spôsob, ako zameniť vybraté RAW za JPG.
Fotím do RAW. Mám veľa fotiek, pri ktorých po čase usúdim, že majú pre mňa iba dokumentačnú hodnotu a že nepotrebujem veľký RAW, ktorý zaberá miesto na disku, ale stačí mi iba JPG s menšími rozmermi (a teda oveľa menší súbor na disku).
Neviem však prísť na to, ako to robiť rýchlo a jednoducho. Úplne by mi na to stačil preset, ale v ňom neviem vyriešiť najmä dve veci:
- pri exporte do JPG sa mi zmení dátum pri fotke vo Windows Exploreri, aj keď mám nastavené "Include all metadata", ale ja chcem ponechať pôvodný dátum vytvorenia fotky;
- neviem spraviť automatické vymazanie originálneho RAW pp exporte, nech mi nezaberá miesto na disku.
Viete poradiť v týchto dvoch veciach alebi prípadne nejaký iný work-flow?
 
orim
2017-04-11 21:20:21+02
radsej oznac fotky a daj menu Library/Convert to DNG a zvol stratovu "Lossy" kompresiu
budes mat velkost suboru jpg ale vyhodu DNG = rawu. (Jpg su tiez stratove).
Ved skus sam, porovnaj a uviď.
 
Jan1
2017-04-11 22:48:17+02
Díky. Nie je to úplne to, čo hľadám, ale je to zaujímavé. Len bohužiaľ to tiež mení systémový dátum fotky... ale pohrám sa s tým, ďakujem za tip.
 
blahoslav J B Art
2017-04-11 23:12:18+02
príspevok od: Jan1
Díky. Nie je to úplne to, čo hľadám, ale je to zaujímavé. Len bohužiaľ to tiež mení systémový dátum fotky... ale pohrám sa s tým, ďakujem za tip.
rob to ako ja ... fotim do Jpeg+RAW ... Jpegy pouzivam na rychle vytriedenie fotiek a archivujem ako dokumentacne fotky, RAWy archivujem len tie co za nieco stoja
 
landov
2017-04-12 06:45:02+02
rob to ako ja...fotim iba do RAW, ktore aj archivujem. Pri dnesnych cenach externych diskov a moznosti archivacie v cloudoch, nevidim dovod nechat sa "okradat" na moznosti pripadnej neskorsej postprodukcii fotiek. Ak si najdes vhodny workflow archivacie, tak naozaj nie je ziadny dovod riesit vymenu RAW za JPG.
 
Jan1
2017-04-12 08:16:03+02
príspevok od: blahoslav J B Art
rob to ako ja ... fotim do Jpeg+RAW ... Jpegy pouzivam na rychle vytriedenie fotiek a archivujem ako dokumentacne fotky, RAWy archivujem len tie co za nieco stoja
Viem, toto by bola pre mňa úplne schodná cesta, keby bolo možné importovať oba formáty, ale potom, po čase zmazať iba RAW. Ale neprišiel som na to, ako to urobiť. Môžem iba importnúť oba formáty a potom ich iba naraz zmazať... či?
 
Jan1
2017-04-12 08:20:26+02
príspevok od: landov
rob to ako ja...fotim iba do RAW, ktore aj archivujem. Pri dnesnych cenach externych diskov a moznosti archivacie v cloudoch, nevidim dovod nechat sa "okradat" na moznosti pripadnej neskorsej postprodukcii fotiek. Ak si najdes vhodny workflow archivacie, tak naozaj nie je ziadny dovod riesit vymenu RAW za JPG.
Jo, jasne, chápem a súhlasím. Len skrátka tomu sa chcem vyhnúť, chcem a potrebujem mať všetky fotky stále v notebooku, lebo veľa cestujem a veľa používam fotografie na pracovné účely (dokumentácia, obrazový zápisník a pod.).
 
blahoslav J B Art
2017-04-12 09:55:55+02
príspevok od: Jan1
Viem, toto by bola pre mňa úplne schodná cesta, keby bolo možné importovať oba formáty, ale potom, po čase zmazať iba RAW. Ale neprišiel som na to, ako to urobiť. Môžem iba importnúť oba formáty a potom ich iba naraz zmazať... či?
ja neimportujem, iba kopirujem ... vytriedim Jpegy a vymazem zbytocne RAWy tak, aby mi ich vela nezostalo z danej lokacie / akcie
mozno to nie je najlepsi alebo najefektivnejsi sposob, ale mam to takto zauzivane od 2007, odkedy som kupil zrkadlovku a zacal fotit do Jpeg+RAW
 
Jan1
2017-04-12 10:03:04+02
príspevok od: blahoslav J B Art
ja neimportujem, iba kopirujem ... vytriedim Jpegy a vymazem zbytocne RAWy tak, aby mi ich vela nezostalo z danej lokacie / akcie
mozno to nie je najlepsi alebo najefektivnejsi sposob, ale mam to takto zauzivane od 2007, odkedy som kupil zrkadlovku a zacal fotit do Jpeg+RAW
Díky, ale nerozumiem:

1. Do Lightroomu sa fotky importujú, čo je "kopírovanie":

2. Hej, v podstate mi ide o vytriedenie JPG a potom vymazanie RAW, ale robím to až o pár mesiacov, keď sa na tú fotku pozriem už inými očami. A tých pár mesiacov mi v LR straší aj JPG aj RAW ako dvojičky, čo je otravné. Viem, môžem JPG dať ako sprievodný súbvor RAWu a v catalógu vidím iba RAW, ale potom neviem vymazať RAW bez vymazania JPG ...
 
blahoslav J B Art
2017-04-12 13:57:06+02
príspevok od: Jan1
Díky, ale nerozumiem:

1. Do Lightroomu sa fotky importujú, čo je "kopírovanie":

2. Hej, v podstate mi ide o vytriedenie JPG a potom vymazanie RAW, ale robím to až o pár mesiacov, keď sa na tú fotku pozriem už inými očami. A tých pár mesiacov mi v LR straší aj JPG aj RAW ako dvojičky, čo je otravné. Viem, môžem JPG dať ako sprievodný súbvor RAWu a v catalógu vidím iba RAW, ale potom neviem vymazať RAW bez vymazania JPG ...
1. po foteni jednoducho skopirujem vsetko z karty do pocitaca cez File explorer do adresara, bez pouzitia Lightroomu
2. tam prezeram fotky (Jpegy) pomocou prehliadaca obrazkov (napr. free program FastStone Image Viewer) a mazem nevydarene Jpegy a ich RAWy
3. este raz premazem nepotrebne RAWy, kde mi stacia len Jpegy (cize v adresari mi ostane viac Jpegov ako RAWov)
4. do Lightroomu importujem len jednotlive RAWy, ked ich idem vyvolat (cize nie vsetky RAWy vyvolavam)
 
Jan1
2017-04-12 14:13:09+02
Aha, díky, chápem. Neporozumel som na prvýkrát, že tie kroky 1.-3. robiš ešte pred importom do LR. Bohužiaľ takýto work-flow mi z viacerých dôvodov nevyhovuje a preto hľadám odpoveď na otázku v úvode tohto vlákna.
Tak či tak ďakujem za príspevky.
 
orim
2017-04-12 19:19:44+02
príspevok od: Jan1
Díky. Nie je to úplne to, čo hľadám, ale je to zaujímavé. Len bohužiaľ to tiež mení systémový dátum fotky... ale pohrám sa s tým, ďakujem za tip.
vytvaras takto novy subor (XX.jpg), samozrejme bude mat novy systemovy datum...
tomuto sa skratka nevyhnes. neexistuje.
su ale programy, ktore vedia menit aj taketo udaje. napr. aj total commander - menu subor/zmenit atributy.
na druhu stranu, v exife fotky je vzdy spravny datum, preco to netriedis podla neho. a na tretiu stranu, lightroom-u je jedno, aky je systemovy datum jpg...
 
Jan1
2017-04-12 19:27:29+02
Lebo s fotkami pracujem nielen v Lightroome aj vo Windows Exploreri a tam ma to pletie.

A áno, dodatočná zmena dátumu vzniku súboru je riešenie, ktoré mám v zálohe. Len skrátka hľadám, či neexistuje nejaká pohodlnejšia cesta a priamo v LR.

Díky.
 
orim
2017-04-12 21:05:37+02
pri importe fotiek s LR ich premenuj na datum+ poradove_cislo a mas to.
 
kwido
2017-04-14 14:40:43+02
skus pouzivat nejaky "foto manager" program namietsto windows explorera. Napriklad Xnview MP. Je zadarmo a vies si tam fotky zoradit aj podla toho kedy boli skutocne vyfotene .
 
Jan1
2017-04-14 15:23:06+02
Díky. Windows Explorer použáívam už asi milión rokov a iba kvôli fotkám nechcem inštalovať ďalší software, toto riešenie mi nevyhovuje.
Ako som už zistil, tak aj vo Windows Explorer sa dajú zoradiť fotky podľa toho, kedy boli skutočne vyfotené (a teda nie kedy vznikol JPG súbor). Bohužiaľ som však pritom narazil na ďalší zádrhel, že ak sú v jednom adresári aj rawy aj jpges, tak to nefunguje, pretože rawy nemajú atribút "Date taken" - keďže to nie sú fotky, ale súbory...
Je pre mňa nepochopiteľné, že LR nemá možnosť exportu fotky so zachovaním dátumu fotografovania. Aj obyčajný IrfanView to má ...
 
Hanigal
2017-06-16 11:31:02+02
príspevok od: Jan1
Díky. Windows Explorer použáívam už asi milión rokov a iba kvôli fotkám nechcem inštalovať ďalší software, toto riešenie mi nevyhovuje.
Ako som už zistil, tak aj vo Windows Explorer sa dajú zoradiť fotky podľa toho, kedy boli skutočne vyfotené (a teda nie kedy vznikol JPG súbor). Bohužiaľ som však pritom narazil na ďalší zádrhel, že ak sú v jednom adresári aj rawy aj jpges, tak to nefunguje, pretože rawy nemajú atribút "Date taken" - keďže to nie sú fotky, ale súbory...
Je pre mňa nepochopiteľné, že LR nemá možnosť exportu fotky so zachovaním dátumu fotografovania. Aj obyčajný IrfanView to má ...
Zdravím, rieším podobný problém a hľadám riešenie - mám fotky v RAWe od roku 2008. Chcel by som ich konvertovať na JPG, lebo RAWy mám uložené na externom HDD a v PC si nechať len JPG. Prosím Vás, našli ste už nejaké dobré riešenie? Skúšal som konvertovať do JPG, ale následne ich treba imporovať do LR a to je komplikované a zdĺhavé.
Haló Karok - please HELP us, alebo ktokoľvek iný s riešením !

Hanigal

 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2017-06-16 11:55:38+02
príspevok od: Hanigal
Zdravím, rieším podobný problém a hľadám riešenie - mám fotky v RAWe od roku 2008. Chcel by som ich konvertovať na JPG, lebo RAWy mám uložené na externom HDD a v PC si nechať len JPG. Prosím Vás, našli ste už nejaké dobré riešenie? Skúšal som konvertovať do JPG, ale následne ich treba imporovať do LR a to je komplikované a zdĺhavé.
Haló Karok - please HELP us, alebo ktokoľvek iný s riešením !

Hanigal

Nechapem. Preco po exporte musis JPG importovat do LR?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2017-06-16 12:21:57+02
Inak LR pracuje aj s externymi diskami. Ak das vytvorit smart previews, mozes disk aj odpojit a nadalej fotky prezerat, pretoze smrat previews ti vlastne vytvori JPG nahlady 1:1.
 
Hanigal
2017-06-16 12:33:23+02
RAW si otvorím - upravím a exportujem ako JPG. Tak sa mi uložia do toho istého adresára, ale stále ich nevidím v zobrazení v knižnic - len tie RAW súbory - až keď ich opäť importujem a následne som mazal RAW súbory - ale to je zdĺhavé riešenie.
SMART preview som ešte neopoužíval - musel by som naštudovať postup. V takom prípade sa mi v PC uložia len preview v JPG kvalite? A ak by som stratil RAW súbory k ním, môžem ich použiť ako plnohodnotné súbory JPG na vyvolanie, posielanie fotiek?
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()