Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

ake parametre fotky na tlac velkych rozmerov?

lea.safrankova
2018-01-07 22:54:46+01
Ahojte, som uplny laik, potrebujem fotku, ktora by sa dala vytlacit na velky rozmer 5,69m x 3,61m a vyzerala by dobre. Ked som si ale stiahla nejake fotky z adobestock, depositphotos velke cca 20 - 25MB, 300dpi a roztiahla som to na tento rozmer v adobe illustrator a corel draw a pozerala sa na to v 100% velkosti, bolo to rozmazane, neostre. Tak teda neviem, citala som, ze ked to z jpg konvertujem na vektorovy format, tak by to malo byt ok, ale nezda sa mi to. Kde by som zohnala/kupila vhodnu foto a ake ma mat parametre? Su nejake ine fotobanky? dakujem krasne za rady, uz som zufala, lebo tlac mam zaplatenu,,, samozrejme zrkadlovku nevlastnim a foto, aku potrebujem, v tomto rocnom obdobi sa neda u nas nafotit.
 
blahoslav J B Art
2018-01-08 06:35:04+01
ja by som zrušil objednávku tlače ... alebo by som sa na to nepozeral v 100'/, náhľade ... alebo zašiel do fotolabu kde tlačia veľké formáty a poradia, prípadne vytlačia časť gotky
 
Juraj Gavura
2018-01-08 06:53:27+01
Ahoj. Nenapísala si, čo by malo byť na tej fotografii, možno by som Ti vedel pomôcť. Čo sa týka veľkosti alebo rozlíšenia fotografie, potrebuješ kvalitný a ostrý súbor s vysokým rozlíšením, čo najväčší počet pixelov, minimálne 6000 až 8000 bez interpolácie na dlhšej strane, záleží aj na motíve, ktorý bude na fotografii. Taktiež treba brať do úvahy pozorovaciu vzdialenosť z ktorej sa fotografia bude pozerať, tipujem 3 metre a viac, takže pri pozorovaní zblízka nemusí byť foto ostrá. Takú foto by si musela mať poskladanú z viacerých zdrojových fotografií.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2018-01-08 06:53:39+01
Vektorovanie je hlupost. Nijako nepomoze. Funguje len pri vytvorenej vektorovej grafike/kresbe. Pri fotografii sa extrapoluje na vyssie rozlisenie (photoshop, ci spec. plugin). Neexostuje fotak, ktory by poskytoval take rozlisenie, aby si prei tej velkosti mohla pozerat 100% priblizenie a nevidiet len hrube pixely. 5,68x3,61, to uz je vlastne riadne velky bilboard, na ktory sa pozera zo vzdialenosti niekolkych metrov. 300DPI potrebujes, ked sa na fotku pozeras z 60 cm. Bilbordy maju bezne 30 PPI.
Staci ti teda rozlisenie 24 Mpx, ktore mozes upscalovat, kludne o 100%. Ak to ma byt nieco kvalitnejsie, napr. do interieru, hodi sa rozlisenie dvojnasobne.
 
lea.safrankova
2018-01-08 14:20:33+01
ahojte, dik vsetkym za input, Pre upresnenie, fotka ide praveze do interieru, nie billboard. Potrebujem fotku modrej oblohy s roznymi zelenymi listnatymi stromami, prip. i slnecnym lucom z pohladu zdola, nieco realisticke, pojde to do miestnosti, ktora ma 4m vysoky strop, ale na fotku sa bude dat pozerat nielen zdola od podlahy, ale i z podia/galerie cca 30cm blizko. Fotka (resp. stromy) by mala ladit k dalsej fotke prirody, ktora sa uz dala tlacit na sklo (vid vizualizacia).

Davam to tlacit na specialnu stropnu translucent PVC foliu, pojde o UV tlac, fotka bude podsvietena silnym LED pasom a vyzaduju odo mna fotku upravenu do tych rozmerov stropu 5.69m x 3.61m. Posielam pribliznu foto, o co ide https://sk.pinterest.com/pin/502784745881110921/
Aku teda fotku mam zhanat, resp. kde ju viem zohnat/kupit? Nemate niekto taku vo svojom portfoliu?
Dik za rady
 
lea.safrankova
2018-01-08 14:21:45+01
pre predstavu
 
lea.safrankova
2018-01-08 14:29:37+01
príspevok od: blahoslav J B Art
ja by som zrušil objednávku tlače ... alebo by som sa na to nepozeral v 100'/, náhľade ... alebo zašiel do fotolabu kde tlačia veľké formáty a poradia, prípadne vytlačia časť gotky
toto mi tu zrejme nik nevytlaci, nizsie pisem detaily, o co presne mi ide mali sme na napinany strop objednanu firmu, ale nevedeli to dat nikde do takehoto formatu vytlacit, mame hotovu len konstrukciu s LED. Takze som nakontaktovala priamo vyrobcu takychto specialnych PVC folii v Cine a tam mi to maju vytlacit UV tlaciarnou.
 
lea.safrankova
2018-01-08 14:42:44+01
príspevok od: lea.safrankova
toto mi tu zrejme nik nevytlaci, nizsie pisem detaily, o co presne mi ide mali sme na napinany strop objednanu firmu, ale nevedeli to dat nikde do takehoto formatu vytlacit, mame hotovu len konstrukciu s LED. Takze som nakontaktovala priamo vyrobcu takychto specialnych PVC folii v Cine a tam mi to maju vytlacit UV tlaciarnou.
vzor
 
lea.safrankova
2018-01-08 14:43:12+01
zastena vizualizacia
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2018-01-08 15:49:00+01
Z 24 Mpx to urcite pojde. Nie je to tak davno, co fotaky nemali ani tolko a podobne veci sa robili. Podmienkou je TOP technicka kvalita fotografie. Potom znesie resamplovanie na ovela vyssie rozlisenie.
 
joncko
2018-01-08 22:50:51+01
len tak zo zvedavosti - tá fólia bude tlačená z jedného kusu? a koľko takáto tlač v Číne stojí.?...

Ja by som na tvojom mieste najskôr skúsil prezrieť rôzne fotobanky a hľadal čo najvyššie rozlíšenie aspoň okolo 40mpx (cca 8000x5000 pixelov) - a ako píše Karol, tak fotka musí byť v TOP kvalite. Následne fotku zväčšiť a doostriť vo photoshope - aby mala cca 70-100 PPI.

Druhá možnosť je nájsť šikovného fotografa v krajine, kde je momentálne jar a slnečné počasie a takúto fotku ti odfotí "na mieru". Ja osobne by som to fotil ako panorámu a skladal viac fotiek do jedného výsledného záberu s rozlíšením okolo 100mpx.
 
Otecadams
2018-01-09 09:54:28+01
Nó, tak za 3-4 mesiace by to tu mohol nafotiť hocikto v potrebnej kvalite. Inak ako píše joncko, skontaktovať sa s nejakým fotografom z vhodného zemepisného pásma. Alebo tam rovno nejakého vyslať na dovolenku .
 
PeCh
2018-01-09 11:30:58+01
Prvá vec je tá, že fotka takýchto rozmerov pri 300 DPI by mala 67200x42637 px (t.j 2863 Mpx). Takéto rozlíšenie nemá žiadny fotoaparát. Špičkové stredoformáty dávajú 100 Mpx.

Druhá vec je, že to nevadí, len sa s tým treba zmieriť. Z 30 cm to budeš mať rozmazané alebo rozpixelované. Je to normálne. Videla si to niekde v podobnom rozmere inak? Skús si prísť k nejakému billboardu s fotografiou a zistíš, že aj ten je na tom podobne. Preto si zober fotku čo najvyššieho rozlíšenia, akú sa ti podarí kúpiť. Z normálnej pozorovacej vzdialenosti to bude v pohode. Na tej galérii to z 30 cm uvidia rozmazané, ale to je jednoducho fakt, inak to jednoducho neurobíš. Ak chceš nejvyššiu možnú kvalitu, tak si objednaj niekoho, kto ti to odfotí špičkovým stredoformátom na 100 Mpx. Viac jednoducho nedáš. Ale malo by to stačiť aj z 24 až 48 Mpx (či koľko je aktuálne maximum) zrkadlovky.

BTW existujú aj gigapixlové panorámy, ale k tým sa nedostaneš a aj tak nie sú pre takýto motív.
 
lea.safrankova
2018-01-09 12:08:15+01
príspevok od: joncko
len tak zo zvedavosti - tá fólia bude tlačená z jedného kusu? a koľko takáto tlač v Číne stojí.?...

Ja by som na tvojom mieste najskôr skúsil prezrieť rôzne fotobanky a hľadal čo najvyššie rozlíšenie aspoň okolo 40mpx (cca 8000x5000 pixelov) - a ako píše Karol, tak fotka musí byť v TOP kvalite. Následne fotku zväčšiť a doostriť vo photoshope - aby mala cca 70-100 PPI.

Druhá možnosť je nájsť šikovného fotografa v krajine, kde je momentálne jar a slnečné počasie a takúto fotku ti odfotí "na mieru". Ja osobne by som to fotil ako panorámu a skladal viac fotiek do jedného výsledného záberu s rozlíšením okolo 100mpx.
no folie vyrabaju bud sirku 3.5m alebo 5m, v nasom pripade to bude mat jeden zvar, ale to nebude vidno. Folie su typu Barrisol (to su original Nemci a ich vyhradny zastupca na SVK nam len tento napinany strop spolu s Al konstrukciou a LED nacenil na neuveritelnych 9000eur, my sme mali inu svk firmu, co mala mat z Polska tlac, ti boli ovela lacnejsi - tym sa to nepodarilo vytlacit z foto zo shutterstocku a uz sa neozvali, takze sme zostali s rozrobenym stropom. Oslovila som viac cinskych fabrik a dali mi na to cenu okolo 400eur aj s leteckym shippingom + zrejme ma neminie clo a dph A natiahnu nam to na strop podla youtube uz dalsi znami.
Ale ako som zistila, zrejme im to musim dodat uz graficky upravene. Preto som googlila a stiahnutu fotku (mala velkost cez 20MB) som dala do vektoroveho formatu .eps, potom som to zvacsila v Adobe Illustrator a Corel Draw na ten rozmer, ale sa mi to nezdalo, v PC to fakt zvacsene na 100% vyzeralo rozmazane. Ale neviem, ci najdem vo fotobankach fotku az 8000x5000, zatial je vsetko len mensie.

Oslovila som aj graficke studia, kde mi napisali, ze: "Fotografiu máte v maximálnom rozlíšení 300 DPI. V PC sa to môže zdať neostré, je to vždy iný pohľad v PC ako v realite... To čo riešite je určite otázkou na tlačiareň, ktorá bude reklamu vyrábať. V bežnej praxi sa to robí tak, že pri takto veľkých formátoch sa zmenší 1:10. Tak získate to, že fotografiu nemusíte zväčšovať a zostane ostrá. Následne si to tlačiari vytlačia do veľkosti 1:1 a všetky by malo byť v poriadku"

S tym fotenim na mieru, mate nejake overene zahranicne foto fora, kde by som mohla napisat? Ta panorama znie fajn.
 
fatality
2018-01-09 12:25:11+01
príspevok od: Otecadams
Nó, tak za 3-4 mesiace by to tu mohol nafotiť hocikto v potrebnej kvalite. Inak ako píše joncko, skontaktovať sa s nejakým fotografom z vhodného zemepisného pásma. Alebo tam rovno nejakého vyslať na dovolenku .
mozno by stacilo aj juzne chorvatsko,srbsko,cierna hora..to je vylet "na otocku",dva dni,jedna noc,s dvomi sofermi aj menej..vpodstate staci slnecny aj ked chladny den,nikto na fotke neuvidi,ze tam bolo 10-15 stupnov
 
Otecadams
2018-01-09 12:48:52+01
príspevok od: fatality
mozno by stacilo aj juzne chorvatsko,srbsko,cierna hora..to je vylet "na otocku",dva dni,jedna noc,s dvomi sofermi aj menej..vpodstate staci slnecny aj ked chladny den,nikto na fotke neuvidi,ze tam bolo 10-15 stupnov
Jasné, a panoráma 100 Mpix. sa dá spraviť v pohode. Už len nájsť " obeť".
 
joncko
2018-01-09 13:02:22+01
príspevok od: lea.safrankova
no folie vyrabaju bud sirku 3.5m alebo 5m, v nasom pripade to bude mat jeden zvar, ale to nebude vidno. Folie su typu Barrisol (to su original Nemci a ich vyhradny zastupca na SVK nam len tento napinany strop spolu s Al konstrukciou a LED nacenil na neuveritelnych 9000eur, my sme mali inu svk firmu, co mala mat z Polska tlac, ti boli ovela lacnejsi - tym sa to nepodarilo vytlacit z foto zo shutterstocku a uz sa neozvali, takze sme zostali s rozrobenym stropom. Oslovila som viac cinskych fabrik a dali mi na to cenu okolo 400eur aj s leteckym shippingom + zrejme ma neminie clo a dph A natiahnu nam to na strop podla youtube uz dalsi znami.
Ale ako som zistila, zrejme im to musim dodat uz graficky upravene. Preto som googlila a stiahnutu fotku (mala velkost cez 20MB) som dala do vektoroveho formatu .eps, potom som to zvacsila v Adobe Illustrator a Corel Draw na ten rozmer, ale sa mi to nezdalo, v PC to fakt zvacsene na 100% vyzeralo rozmazane. Ale neviem, ci najdem vo fotobankach fotku az 8000x5000, zatial je vsetko len mensie.

Oslovila som aj graficke studia, kde mi napisali, ze: "Fotografiu máte v maximálnom rozlíšení 300 DPI. V PC sa to môže zdať neostré, je to vždy iný pohľad v PC ako v realite... To čo riešite je určite otázkou na tlačiareň, ktorá bude reklamu vyrábať. V bežnej praxi sa to robí tak, že pri takto veľkých formátoch sa zmenší 1:10. Tak získate to, že fotografiu nemusíte zväčšovať a zostane ostrá. Následne si to tlačiari vytlačia do veľkosti 1:1 a všetky by malo byť v poriadku"

S tym fotenim na mieru, mate nejake overene zahranicne foto fora, kde by som mohla napisat? Ta panorama znie fajn.
Dík za info...
ja osobne zahraničné foto-fóra nenavštevujem, ale určite sa tu nájde niekto kto by vedel poradiť. Prajem hodne zdaru a potom pošli nejaké fotky ako vyzerá hotový projekt
 
fatality
2018-01-09 13:05:00+01
príspevok od: Otecadams
Jasné, a panoráma 100 Mpix. sa dá spraviť v pohode. Už len nájsť " obeť".
a mozno nie obet ale vyhercu..taka fotografia z nejakej svetovej banky nebude lacna,ak vobec existuje a ak by slecna/pani zaplatila benzin a nejaky primerany honorar,mohla by to byt win-win situacia pre obe strany
 
jozef84
2018-01-10 12:54:24+01
Chceš to lepiť, alebo napínať na rám? Lebo každý tu píše o fólii a možnosti sú širšie. Čo sa týka rozlíšenia, tak Karol Srnec ti to popísal presne. Nekomplikuj si život vektorizáciou. Tam ti môže vznikať moaré, alebo farebné mapy pri tlači.Na ten tvoj námet by stačilo aj menej pixelov..Tieto podsvietené reklamy sa robia aj na banery, polyesterové tkaniny a tie sa napínajú do rámu. Pri fóliách sa asi prelepovaniu nevyhneš a pri podsvietení je to z blízka vidieť. Inak toto by ti vedeli podľa mňa vyrobiť(vytlačiť) aj v Košiciach(fabrika na reklamu). Robia toho veľa a za dobrú cenu.V tvojom prípade by som im ešte doplnil na aký účel to potrebuješ a že potrebuješ to vo vyššej kvalite. Napínacie profily zasa druhá firma v Továrnikoch pri Topolčanoch. Tieto napínané stropy má v ponuke aj nejaká poľská firma, možno na nete nájdeš.


 
jozef84
2018-01-10 13:32:56+01
príspevok od: jozef84
Chceš to lepiť, alebo napínať na rám? Lebo každý tu píše o fólii a možnosti sú širšie. Čo sa týka rozlíšenia, tak Karol Srnec ti to popísal presne. Nekomplikuj si život vektorizáciou. Tam ti môže vznikať moaré, alebo farebné mapy pri tlači.Na ten tvoj námet by stačilo aj menej pixelov..Tieto podsvietené reklamy sa robia aj na banery, polyesterové tkaniny a tie sa napínajú do rámu. Pri fóliách sa asi prelepovaniu nevyhneš a pri podsvietení je to z blízka vidieť. Inak toto by ti vedeli podľa mňa vyrobiť(vytlačiť) aj v Košiciach(fabrika na reklamu). Robia toho veľa a za dobrú cenu.V tvojom prípade by som im ešte doplnil na aký účel to potrebuješ a že potrebuješ to vo vyššej kvalite. Napínacie profily zasa druhá firma v Továrnikoch pri Topolčanoch. Tieto napínané stropy má v ponuke aj nejaká poľská firma, možno na nete nájdeš.


Inak dá sa tlačiť okrem UV tlače(neviem či na Slovensku majú takú šírku tlače) aj na sublimačnej na polyester(u nás asi takú šírku nikto nemá), ďalej solventná tlačiareň, ekosolventná a ešte latexová. S tými poslednými na Slovensku ich má viac firiem a rôznych kvalitách. Viac ti môžem napísať do správy.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()