Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

skenovanie a archivacia fotiek

ludy
2018-02-20 15:02:01+01
Prosim vas, potrebujem poradit s vyberom skeneru na skenovanie vyvolanych fotiek a dokumentov, ktore su roztrusene po clenoch rodiny, len pre rodinny archiv, nevyzadujem profi kvalitu, ale nechcem ani odpad. Nemam s tym doteraz ziadnu skusenost, ked som nieco potreboval skenovat, tak som to odfotil.

Odhadujem to na cca 1000 fotiek, zhruba polovica ciernobiele. Da sa to pofotit, ale z roznych dovodov nedokazem vsetky fotky zhromazdit k sebe domov, takze treba za kazdym prist osobne. Tym padom nevidim velmi realne ani vyuzitie skenovacej sluzby. Jednoduchsie je ku kazdemu priniest skener a naskenovat to.

Skener inak ako na tento ucel nepotrebujem.

1) Vacsina podobnych diskusii na ephoto su starsieho datumu, preto sa chcem spytat na akom DPI skenovat? Odporuca sa tu 300, 600 aj 1200 DPI, mam pocit ze to zalezi od datumu diskusie

2) Ako funguje skenovanie fotiek na beznych skeneroch? Ked dam skenovat fotku 10x15 a skener ma maximalnu plochu na A4, co dostanem do .jpg? Bude tam len naskenovana fotka alebo tam bude ''cela A4'' ako biele pozadie a na tom fotka? Asi je to hlupa otazka, ale fakt s tym nemam skusenost.

3) multifunkcne zariadenie - bral by som ho jedine preto, ze nemam ani tlaciaren. Tu sa chcem spytat ako je to so zasychanim naplni? Moja frekvencia vyuzivania tlaciarne je jeden dokument za 4 mesiace. Ludia v diskusiach pisu, ze naplne zasychaju docela rychlo, ma zmysel v takomto priapde kupovat tlaciaren?

Staci na moje ucely skener v tychto zariadeniach? Napriklad:
https://www.hej.sk/tlaciaren-multifunkcna-epson-expression-premium-xp-630-c11ce79403ce-cierna/

4) je velky rozdiel medzi spomenutym Epsonom a standalone skenerom?

https://www.hej.sk/skener-epson-perfection-v19-b11b231401-cierny/

pripadne ma zmysel tento dva krat drahsi ale s CCD snimacom?

https://www.hej.sk/skener-epson-perfection-v370-photo-b11b207313-cierny/

5) po naskenovani chcem tieto aj moje fotky vytlacit do archivu - cca 2500 fotiek - a ocakavam od tlace, ze vydrzi dhsiu dobu. Odporucate vyuzit tlaciarensku sluzbu alebo vytlacit fotky doma (co by zrejme vyzadovalo drahsie zariadenie a kvalitne farby)?

Dakujem, pekny den
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2018-02-20 16:38:37+01
SKaner ma nejake rozlisenie, fotka ma nejaku velkost. DPI urcuje, kolko bude mat pixelov. Plati, ze ak bude fotka felkosti 10*15 a rovnaku ju chces vytlacit, skenujes na 300dpi. Ak skenujes negativ 36*24 mm a chce st toho velku fotku, musis vyuzit max. DPI skeneru.

Na apierove fotky staci obycajny skener, kluden na multifunkcnom zariadeni. Na negativy a diaky potrebujes kvalitny skener, najlepsie specializovany. Problem je, ze tie skutocne dobre sa uz nevyrbaju, lebo zaujem je inimany. Kupuju sa teda pouzite, napr. Nikon Coolscan a Minolta Dimage Scan. Problem je, ze na ne nie su softvery pre nove operacne systemy. Skenovat doma kvalitne, je coaz tazsie.
 
Daniel Leitman
2018-02-20 21:19:03+01
mozno by stalo za skusku jedno dve policka cvaknut makro objektivom nasledne spracovat v editore (bez makroobjektivu sa daju aj pouzit extendery aby umoznili zaostrenie na kratku vzdialenost)

postupov a rad je ohladom tohto postupu na nete celkom dost (zdatnejsi anglictinar moze zabludit na youtube tam je videi tiez dost)

ak by vyhovoval vystup nema zmysel vyhadzovat vela za kvalitny skener a za lacne uz vobec nie (tam je ten vystup hadam aj horsi)
 
anton julény
2018-02-22 01:06:21+01
príspevok od: Karol Srnec
SKaner ma nejake rozlisenie, fotka ma nejaku velkost. DPI urcuje, kolko bude mat pixelov. Plati, ze ak bude fotka felkosti 10*15 a rovnaku ju chces vytlacit, skenujes na 300dpi. Ak skenujes negativ 36*24 mm a chce st toho velku fotku, musis vyuzit max. DPI skeneru.

Na apierove fotky staci obycajny skener, kluden na multifunkcnom zariadeni. Na negativy a diaky potrebujes kvalitny skener, najlepsie specializovany. Problem je, ze tie skutocne dobre sa uz nevyrbaju, lebo zaujem je inimany. Kupuju sa teda pouzite, napr. Nikon Coolscan a Minolta Dimage Scan. Problem je, ze na ne nie su softvery pre nove operacne systemy. Skenovat doma kvalitne, je coaz tazsie.
pár rokov používam reflectu (reflecta.de) spolu so silverfast (lasersoft.com, pre win, mac) a za tých pár rokov došlo k relatívne veľkému posunu v kvalite skenovania bez zmeny hw, napr. zaostrovanie, viacnásobná expozícia a pod., vrátane podpory pre niektoré staršie skenery.
 
RichPhoto
2018-02-22 12:40:46+01
príspevok od: Daniel Leitman
mozno by stalo za skusku jedno dve policka cvaknut makro objektivom nasledne spracovat v editore (bez makroobjektivu sa daju aj pouzit extendery aby umoznili zaostrenie na kratku vzdialenost)

postupov a rad je ohladom tohto postupu na nete celkom dost (zdatnejsi anglictinar moze zabludit na youtube tam je videi tiez dost)

ak by vyhovoval vystup nema zmysel vyhadzovat vela za kvalitny skener a za lacne uz vobec nie (tam je ten vystup hadam aj horsi)
podobnym sposobom som si tiez "skenoval" par negativov. Kedze nemam makro objektiv, pouzil som 50 alebo 85 mm objektiv s medzikruzkami. "Skener" som mal zostrojeny z krabice od topanok myslim, ze sken bol kvalitnejsi nez co som dostal z fotolabu na CD
 
ludy
2018-02-24 15:11:54+01
Dakujem za nazory.

Ako som pisal, planujem skenovat len vytlacene fotky, ziadne diapozitivy ani filmy. Zrkadlovku s objektivmi som predal, pouzivam len Sony RX100 m3, ktory uplne staci mojim potrebam a nevlacim so sebou 2kg techniky. Chyba mi tam len dotykovy display na vyber zaostrovacich bodov a vystup na mikrofon - bola by to aj super domaca kamera.

Da sa na 'skenovanie' fotakom pouzit aj RX100, ale neviem vzdy zarucit vhodne svetelne podmienky, kedze neviem vsetky fotky zhromazdit k sebe, preto chcem kupit skener. Dam na Karolovu radu a zoberiem multifunkcny Epson. Je mozne sa este ozvem do tejto temy ohladom dalsieho spracovania.

Pekny den
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()