Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

Desaturácia pri exporte z LR

MinasStudio
2018-09-01 20:18:22+02
Dobrý deň, prosím o radu skúsenejších. Viete mi niekto lajtsky vysvetliť kde nastáva chyba... Fotografie upravujem v PS a rozhodla som sa že vyskúšam aj LR (v tom som nováčik) Po úprave exportujem fotku priamo z LR do PS kde si ju ešte dolaďujem, následne to uložím klasicky do JPG. V mobile/ntb/PC to vidím všade tak isto Problém nastane až vtedy keď to dám do tlače a prídu mi fotky "bez farby" resp. úplne desaturované Prvý krát som si to všimla keď som fotky nahrala do programu v ktorom robím fotoknihy, zobrazilo mi to tiež bez farby.
Ak by ste mi vedeli poradiť, kde robím chybu alebo postup ako to nadstaviť (prosím zjednodušene) budem vám veľmi vďačná
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2018-09-01 20:49:37+02
V prvom rade treba vediet, co vyzaduje poskytovatel tlace. Najvacsi problem byva vo farebnom profile. Adobe RGB je sice vacsi, ale pokial nemas zaruku, ze tlacova sluzba ho podporuje, moze vzniknut prave problem s desaturaciou. Stavkou na istozu je sRGB.
Ale ani to nemusi tvoj problem riesit. Existuje 10 dalsich veci, co mozu byt problemom. V prvom rade musis mat istotu, ze na monitore vidis pravdu. U Windows pocitacov mozu ovladace grafickej karty "vylepsovat" obraz. Dobre sa nan pozera, ale pravdivi nieje. Displej musi byt samozrejme dostatocne kvalitny a najlespie ak je skalibrovany.
Chby moze byt aj pri tlaci. Zistit sa to da tak, ze si rovnaku fotku nechas vytlacit aj inde a porovnas vysledky.
 
acton
2018-09-01 23:06:58+02
Este sa mi to nikdy nestalo co tebe ale stalo sa mi, ze vytlacili panoramu 3 metre siroku v ovela horsej kvalite ako bola na monitore, bez problemov sa mi omluvili a vytlacili novu. Neviem ci mas tu moznost ked davas do tlace fotografie si ich prezriet so zamestnancom, aspom ja to tak robim a vzdy sa ho opytam ci bude vytlacena fotografia rovnakej kvality ako je na monitore, je to zaruka, ze to bude v poriadku.
 
Seemann Martin
2018-09-02 11:57:10+02
tiež by som skúsil napr skontrolovať, čo máš nastavané vo foťáku či AdobeRGB alebo sRGB...
sRGB je stávka na istotu, i ked s menším obsahom ako Adobe.
V camera RAW sa to dá previesť.
 
MinasStudio
2018-09-02 17:45:45+02
Ďakujem veľmi pekne za každú radu skúšala som upraviť fotky fotené druhým foťákom (od kamošky), síce si to posielala ona do svojej tlače ale vytlačené prišli ok. Takže sú dve možnosti, buď chyba v nastaveniach vo foťáku alebo v tlači :/

Ďakujem ešte raz všetkým pekný deň
 
MaxGamut
2018-09-03 14:48:16+02
Upresnim, co sa pisalo vyssie:

Niektore automatizovane tlacove procesy zvyknu pouzivat ako standard sRGB. Ked profil chyba, pouziju prave sRGB. Niekedy dokonca pouziju sRGB aj ked nechyba, ale je v subore prilozeny Adobe RGB alebo nejaky iny.... sRGB je menej syty ako AdobeRGB. Kedze pises, ze na inych displejoch mas farby viac-menej podobne, tipujem, ze sa Ti stalo prave toto.

Poucenie - fotky do tlace treba vzdy ulozit s ICC profilom !!!
Farby su vzdy relativne a bez ICC profilu (=informacia o interpretacii farieb) su to iba cisielka.
 
MinasStudio
2018-09-03 21:16:33+02
Ahojte

tak asi som môj problem vyriesila napíšem ako ak by mal niekto podobny problem

Upravovala som fotky v LR s tym ze ako som ju mala hotovu tak som dala edit - photoshop a pokračovala v úprave .. následne uloženie v JPG do počítača. Problém nastal v tom že ako som fotku dávala do PS z LR, fotka prešla v nejakom profile Prophotoadobe (presny nazov si nepamatam) :/ a už sa s tým viac menej nedalo nič robiť pretoze ked som v PS prepla profil na sRGB fotka sa automaticky desaturovala. Takže aby som to mala ok, musím najprv z LR fotku vyexportovať na disk (sRGB) a potom otvoriť klasicky v PS. Neviem prečo to tak mám ale takto to funguje
 
MaxGamut
2018-09-04 00:37:35+02
Ojoj. Chybaju nam zakladne znalosti farebneho managementu...

Ak nie si pokrocily profi - ProPhoto RGB, Wide-Gamut RGB a dokonca ani Adobe RGB neodporucam. Na saturacii farieb to prida velmi malo, ale potencialne to prida X problemov.

Ak to robi prevod LR-PS automaticky, skus v LR nastavit vystupny profil na sRGB.
Alebo to nechaj tak a korektne ukladaj v PS !!!

Trochu teorie:
Obrazok / fotka sa neda "prepnut" na profil. Da sa toto:

1/ Profil sa da fotke PRIDELIT= urcit / vnutit PS ako inu interpretaciu farieb vo fotke. V tom pripade sa cisielka farieb ponechaju nezmenene, ale zmeni sa ich interpretacia v absolutnom priestore (napr. povazuju sa za menej syte ) Toto si zrejme robila ty... Fotke, ktora bola ulozena v ProPhotoRGB si vnutila profil sRGB - CHYBA !
(nastroj "Assign Profie" sa pouziva vyhradne, ak fotka nema ziaden spoluulozeny profil a ty potrebujes priradit ten spravny)

2/ Fotka sa da PREPOCITAT na iny profil - vtedy sa vsetky cisielka farieb zoberu a prepocitaju (podla nastaveni) na cielovy profil. Namiesto stareho sa samozrejme priradi novy profil - a toto je SPRAVNY POSTUP, ktory sa pouziva v 90% pripadov.

Dalsia diskusia na 2 strany by bola o tom, ako prevod medzi profilmy spravne nastavit....
 
MaxGamut
2018-09-04 00:44:02+02
A este ... pri otvarani fotiek v PS vzdy pouzivaj ICC profil prilepeny v subore, a nie pracovny profil v PS (working space). Ak sa z toho nevies vymotat, tak aj pracovny profil v PS nastav na sRGB (default je tusim Adobe RGB).

Inak chcelo by to nastudovat nejaky "basic color management", lebo takto je to fakt na dlho.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()