Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

Ako exp. fotku, aby vyzerala s profilom sRGB tak ako na iMacu

marcelstehlik
2018-09-29 23:49:07+02
Ahojte, mám taký problém, kúpil som bazárový iMac (2015 late), ktorý má 4K monitor s farebným profilom P3. Upravil som všetky fotky (dovolenky, moja svadba, výlety atď.) a teraz by som si ich chcel vytlačiť. Keď fotku uložím ako sRGB do findera (niečo ako windowsácky prieskumník) a otvorím ju, tak je ok. Keď ju ale importujem do jedného nemenovaného programu, cez ktorý sa dajú fotografie objednať, tak je výsledná fotka tmavšia respektíve pleť je červenšia, až je to kus neprirodzené.

Inak keď zmením profil na svojom iMacu z P3 na sRGB, tak aj tá fotka, ktorá bola pred tým ok vo finderi, je teraz zmrštená.

Z toho mi vyplýva, že na "chybe" je farebný profil iMacu, ktorý umelo mení farebné podanie fotiek, fotka s profilom sRGB vyzerá inak na iMacu ako na bežnom monitore. Čomu celkom nechápem ale ok.

Otázka znie, je možné, nejakým spôsobom exportovať fotku, aby vyzerala rovnako ako v mojom iMacu s farebným profilom P3?

Máte stým niekto skúsenosti? Hlavne tí, čo máte iMac alebo macbookpro.
 
marcelstehlik
2018-09-30 00:25:37+02
Uložil som to ako PNG s farebným profilom P3, v programe to vyzerá ok. Uvidíme ... skúsim vytlačiť dve fotky a porovnám ich ...
 
MaxGamut
2018-09-30 02:08:43+02
Hmmm. Prave si prstami na lavej nohe vstupil do krajiny farebneho managementu. Gratulujem. A nezavidim. Podla mna jediny problem, ktory mas je, ze ten program na objednavanie fotiek nepodporuje color management a tak zobrazuje sRGB fotky ako by boli v P3 (cize sytejsie)

Na zaciatok - skus si nastudovat rozdiel medzi "device profile" a "device independent profile".
P3 je device profile. sRGB je device independent profile na sirenie dat.
 
marcelstehlik
2018-09-30 09:39:07+02
Ahoj, ak chápem správne mali by sme používať sRGB profil a taktiež aj monitor s týmto profilom, potom ale na co su drahé grafické monitiry, ked aj tak to musime prekonvertovat do starého sRGB profilu. Tym nechcem povedat ze moj monitor je nejaká špička ale viem ze tie lepsie podporujú Adobe RGB, načo? Ok poďme k veci, poznáte nejaku firmu, ktorá podporuje tlač fotografii aj s color managementom?
 
marcelstehlik
2018-09-30 12:11:24+02
iPrint? dobre beriem to ako pokus o vtip ... ps: nie som iOvca, ten mac mam z bazaru tak prosim neriesme forky typu, ty si ovca lebo mas mac ty si neviem co lebo mas windows ... riesme podstatu veci ... aj tak bol kupovany z bazaru a primarne ho pouzivam na nieco ine ....

Dam vytlacit par fotiek a uvidim, trochu som googlil a co pozeram tak na SK su dvaja najvacsi hraci co sa tyka tlaci fotografii, ziadni z nich neponuka nejake dodatocne nastavenie, je to len sposob drag & drop takze uvidim co z toho vylezie a pripadne ak tak budem informovat o mojich zaveroch, mozno to niekomu pomoze
 
fatality
2018-09-30 12:24:56+02
príspevok od: marcelstehlik
iPrint? dobre beriem to ako pokus o vtip ... ps: nie som iOvca, ten mac mam z bazaru tak prosim neriesme forky typu, ty si ovca lebo mas mac ty si neviem co lebo mas windows ... riesme podstatu veci ... aj tak bol kupovany z bazaru a primarne ho pouzivam na nieco ine ....

Dam vytlacit par fotiek a uvidim, trochu som googlil a co pozeram tak na SK su dvaja najvacsi hraci co sa tyka tlaci fotografii, ziadni z nich neponuka nejake dodatocne nastavenie, je to len sposob drag & drop takze uvidim co z toho vylezie a pripadne ak tak budem informovat o mojich zaveroch, mozno to niekomu pomoze
ehmm..a kto tu este okrem teba spomenul iOvce a forky okolo systemov?
 
marcelstehlik
2018-09-30 13:24:24+02
príspevok od: fatality
ehmm..a kto tu este okrem teba spomenul iOvce a forky okolo systemov?
o žiadnej Apple tlačiarni som ešte nepočul, teraz som googlil a našiel som tlačiarne, ktoré podporujú airprint ... airprint je spôsob ako fotku pošleš na tlačiareň (wifi + bluetooth) ... takže Blahoslav asi myslel airprint ...
... ono na internete je toľko umelej nenávisti microsoft vs apple, cola vs pepsi, adidas vs puma a ja neviem čo ešte, že niekedy tazko zistit ci niekto len "dela mudreho" a chce druheho zosmiesnit alebo to mysli vazne ...
PS: a mozno som len slabo googlil a nejaka technologia ako iPrint ozaj existuje ...

tak ci tak diky za kazdy post!!!
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2018-09-30 15:16:51+02
Nativny profil pre tvoj iMac je ten z nazvom "iMac". Ten zodpoveda hardveru tvojho monitoru. Je to nieco ako fabricky kalibracny profil. Apple ma zabudovany colormanagement napriec celym systemom. Dobre zvlada zobrazenie fotiek s roznymi profilmi. Moze sa stat, ze don mozes nainstalovat program, ktory colormanagement nepodporuje a ukazuje fotky zle. Ak mas monitor dobre nastaveny (profil i Mac, jas na cca 40-50%) a fotky exportujes do sRGB, nemal by si mat nikde problem so zobrazenim. PNG nepouzivaj pri tlaci, to je fotmat pre web.
najdolezitejsie je, nie co ti ukaziuje tvoj program na objednavku fotiek, ale ako budu fotky vytlacene. Online sluzby su pohodlne, ale nemas ich pod kontrolou. Kvalitnejsia tlac je drahsia ale mas moznost byt pri celom procese tlace.
 
marcelstehlik
2018-09-30 16:55:55+02
príspevok od: Karol Srnec
Nativny profil pre tvoj iMac je ten z nazvom "iMac". Ten zodpoveda hardveru tvojho monitoru. Je to nieco ako fabricky kalibracny profil. Apple ma zabudovany colormanagement napriec celym systemom. Dobre zvlada zobrazenie fotiek s roznymi profilmi. Moze sa stat, ze don mozes nainstalovat program, ktory colormanagement nepodporuje a ukazuje fotky zle. Ak mas monitor dobre nastaveny (profil i Mac, jas na cca 40-50%) a fotky exportujes do sRGB, nemal by si mat nikde problem so zobrazenim. PNG nepouzivaj pri tlaci, to je fotmat pre web.
najdolezitejsie je, nie co ti ukaziuje tvoj program na objednavku fotiek, ale ako budu fotky vytlacene. Online sluzby su pohodlne, ale nemas ich pod kontrolou. Kvalitnejsia tlac je drahsia ale mas moznost byt pri celom procese tlace.
Dakujem za info, oprav ma prosim ak sa mylim:
- ked budem fotku upravovat napriklad vo photoshope, tak mam nastavit working space "RGB: Display P3", pretoze moj monitor pouziva P3
- ked fotku budem chciet vytlacit, mam exportovat do sRGB, pri com ma nezaujima ako zobrazuje software na tlac fotiek danu fotografiu (dolezity je vysledok, nie cesta )
- uprednostnit lokalne "fotolaby"

Dufam ze vo Zvolene alebo v BB najdem niekoho, kto sa venuje tlaci fotografii, pripadne ak ste niekto z tohto kraja a mate dobre skusenosti s niekym, ta k poprosim kontakt. Fakt je problem najst lokalneho "tlaciara" :/ a zase tlaciaren za stovky euro sa mi nechce kupovat.

PS: jedna, viem ze blba, otazka: ked zmenim profil z "iMac" na "sRGB IEC..." tak farby na monitore su sytejsie aj fotka vyzera inaksie, plet je cervensia napriklad. Preco je to tak? Odpovedat nemusite, ak je to na dlho Ja to chapem tak, ze ak P3 obsahuje vacsie mnozstvo farieb, tak pri premnuti do sRGB by sa mala najst najblizsia farba ktora koresponduje s "P3 farbou" ... inymi slovami, ak napriklad slabo modra farba je oznacena ako rgb(255,255,220) a tuto farbu nevie zobrazit sRGB, tak najde najblizsiu potencionalnu farbu napriklad rgb(255,255,221) a zobrazi tu, preco potom farby v sRGB su dost odlisne oproti nativnemu iMacu ... chapal som to tak, ze to P3 je len nejaky bonus pre fakt profikov, ktori dokazu volnym okom spoznat zmenu, nechce sa mi verit, ze ta zmena je az tak viditelna ... a ze tie farby "naparuje" tak divoko ...
 
marcelstehlik
2018-09-30 19:36:29+02
Zaujímavé odkazy, ktoré pomôžu amatérom ako som ja, pochopiť celú problematiku:
http://www.computer-darkroom.com/ps19_colour/ps19_1.htm
https://www.color-management-guide.com/relative-colorimetric-and-perceptual-rendering-intent.html
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2018-09-30 20:45:49+02
príspevok od: marcelstehlik
Dakujem za info, oprav ma prosim ak sa mylim:
- ked budem fotku upravovat napriklad vo photoshope, tak mam nastavit working space "RGB: Display P3", pretoze moj monitor pouziva P3
- ked fotku budem chciet vytlacit, mam exportovat do sRGB, pri com ma nezaujima ako zobrazuje software na tlac fotiek danu fotografiu (dolezity je vysledok, nie cesta )
- uprednostnit lokalne "fotolaby"

Dufam ze vo Zvolene alebo v BB najdem niekoho, kto sa venuje tlaci fotografii, pripadne ak ste niekto z tohto kraja a mate dobre skusenosti s niekym, ta k poprosim kontakt. Fakt je problem najst lokalneho "tlaciara" :/ a zase tlaciaren za stovky euro sa mi nechce kupovat.

PS: jedna, viem ze blba, otazka: ked zmenim profil z "iMac" na "sRGB IEC..." tak farby na monitore su sytejsie aj fotka vyzera inaksie, plet je cervensia napriklad. Preco je to tak? Odpovedat nemusite, ak je to na dlho Ja to chapem tak, ze ak P3 obsahuje vacsie mnozstvo farieb, tak pri premnuti do sRGB by sa mala najst najblizsia farba ktora koresponduje s "P3 farbou" ... inymi slovami, ak napriklad slabo modra farba je oznacena ako rgb(255,255,220) a tuto farbu nevie zobrazit sRGB, tak najde najblizsiu potencionalnu farbu napriklad rgb(255,255,221) a zobrazi tu, preco potom farby v sRGB su dost odlisne oproti nativnemu iMacu ... chapal som to tak, ze to P3 je len nejaky bonus pre fakt profikov, ktori dokazu volnym okom spoznat zmenu, nechce sa mi verit, ze ta zmena je az tak viditelna ... a ze tie farby "naparuje" tak divoko ...
Tvoj displej nepouziva P3, len je schopny tento priestor zobrazit, pretoze ma rozsireny gamut. Odporucam nic nenastavovat anechat tak ako to je. ABy colormanagement fungoval musis pouzivat profil monitoru a nie nejaky iny priestor. Colormanagement je tu na to, aby spravne interpretoval rozne priestory a na to musi vediet, aky je monitor. Prestan nieco hladat, nechaj to na colormanagement. Nech ma fotka akykolvek priestor, pri prevode pracu odrobi modul colormanagementu. Farebny priestor je vlastne to, aku paletu odtienov mas k dispozicii. Ak nejak farba nie je v sRGB, vacsinou to nevadi. Colormanagement sa stara o to, aby pri prvode z jedneho profilu do druheho, zostal vnem z fotky pokial mozno rovnaky. Samozrejeme, pri prevode z vcsieho profilu na mensi sa urcite farby stratia a nic sa s tym ned urobit. Preto je sRGB amatersky standard a Adobe RGB profesionalny. Myslim, ze som o tom dost popisal v Fotoskole.
 
MaxGamut
2018-10-01 01:59:04+02
marcelstehlik : ".. ono na internete je toľko umelej nenávisti microsoft vs apple, cola vs pepsi, adidas vs puma a ja neviem čo ešte, že niekedy tazko zistit ci niekto len "dela mudreho" a chce druheho zosmiesnit alebo to mysli vazne ... "
- za tento vyrok davam bod ! (a ziskal si 30 min mojho casu na vysvetlovanie )

Je to ako pise Karol Srnec. Mac je od vyroby fakt dobre naladeny. Neries. Nastuduj. Pouzivaj. Je to OK.
Ak je to OK v nejakom vaznom softe (napr. Photoshop), tak to bude OK.

Ak Ta zaujimaju detaily:
Farebny management je komplikovany. KUA KOMPLIKOVANY ! Cista univerzitna matematika. Matice, krivky, transformacie. Problematika na niekolko knih.

Velmi zjednodusene:

Funguje tak, ze software zoberie ICC profil suboru a prevedie farby suboru do priestoru Lab (tzv. profile connection space - absolutny farebny priestor) a nasledne do priestoru zobrazovacieho zariadenia. Takto farby prisposobi tomu, ako sa sprava zariadenie. Toto vsetko sa deje real-time na pozadi bez tvojho vedomia. Farebny profil (ICC profil), je matematicky navod, ako presne interpetovat cisla farieb. Inak povedane - cisla farieb bez ICC profilu su iba cisla. Aby boli farbami, potrebuju ICC profil. Ak ho nemaju, soft nejaky prideli. Moze sa pomylit. (zrejme tvoj pripad)
sRGB je stary (pochadza z doby klasickych tucnych CRT TV. Nie je zly, iba trochu slabsi. Dnesne displaje su o triedu inde. Priestor ich farieb je vacsi, ale su to iba tie najpestrejsie farby a velmi tmava cierna, ktore pre normalnu fotku nie su kriticke.
Navyse je to profil, ktory popisuje "priemerne zariadenie", takze standard, ku ktoremu sa monitory "nejako problizovali" ale nikdy ho nedosiahli... Mac ku svojim strojom dodava ICC profily, ktore dost presne popisuju prave ten konkretny monitor. (device profile)
Working space - je profil, v ktorom je ulozeny subor = device independent profile = profil standardizovany = profil nezavisly na zariadeni. Ak subor ziaden nemal, software nejaky prideli (moze sa pomylit). Bezne je to sRGB (kedysi priemerny monitor) alebo Adobe RGB (synteticky profil zvacseny tak, aby obsahoval aj tlacove farby CMYK) alebo ine (ECI RGB, Pro Photo RGB, ...) . Ak mas nejaky dovod/proces, ktorym do fotky pridas viac syte farby (napr. spracovanie grafiky v CMYK), ma vyznam prevadzat fotku napr. na Adobe RGB. Ak fotka vznikla v sRGB a nic nepridavas, nechaj su v sRGB.
Working space NEMA ziaden vplyv na ine zobrazovanie fotky, pretoze Color management, vzdy prevedie VSETKY farby suboru na farby zobrazovacieho zariadenia, v tvojom pripade P3.

30 minut yycerpanych. Je to fakt zlozite. Odpoviem na ciastkove otazky.
 
marcelstehlik
2018-10-01 13:55:37+02
príspevok od: MaxGamut
marcelstehlik : ".. ono na internete je toľko umelej nenávisti microsoft vs apple, cola vs pepsi, adidas vs puma a ja neviem čo ešte, že niekedy tazko zistit ci niekto len "dela mudreho" a chce druheho zosmiesnit alebo to mysli vazne ... "
- za tento vyrok davam bod ! (a ziskal si 30 min mojho casu na vysvetlovanie )

Je to ako pise Karol Srnec. Mac je od vyroby fakt dobre naladeny. Neries. Nastuduj. Pouzivaj. Je to OK.
Ak je to OK v nejakom vaznom softe (napr. Photoshop), tak to bude OK.

Ak Ta zaujimaju detaily:
Farebny management je komplikovany. KUA KOMPLIKOVANY ! Cista univerzitna matematika. Matice, krivky, transformacie. Problematika na niekolko knih.

Velmi zjednodusene:

Funguje tak, ze software zoberie ICC profil suboru a prevedie farby suboru do priestoru Lab (tzv. profile connection space - absolutny farebny priestor) a nasledne do priestoru zobrazovacieho zariadenia. Takto farby prisposobi tomu, ako sa sprava zariadenie. Toto vsetko sa deje real-time na pozadi bez tvojho vedomia. Farebny profil (ICC profil), je matematicky navod, ako presne interpetovat cisla farieb. Inak povedane - cisla farieb bez ICC profilu su iba cisla. Aby boli farbami, potrebuju ICC profil. Ak ho nemaju, soft nejaky prideli. Moze sa pomylit. (zrejme tvoj pripad)
sRGB je stary (pochadza z doby klasickych tucnych CRT TV. Nie je zly, iba trochu slabsi. Dnesne displaje su o triedu inde. Priestor ich farieb je vacsi, ale su to iba tie najpestrejsie farby a velmi tmava cierna, ktore pre normalnu fotku nie su kriticke.
Navyse je to profil, ktory popisuje "priemerne zariadenie", takze standard, ku ktoremu sa monitory "nejako problizovali" ale nikdy ho nedosiahli... Mac ku svojim strojom dodava ICC profily, ktore dost presne popisuju prave ten konkretny monitor. (device profile)
Working space - je profil, v ktorom je ulozeny subor = device independent profile = profil standardizovany = profil nezavisly na zariadeni. Ak subor ziaden nemal, software nejaky prideli (moze sa pomylit). Bezne je to sRGB (kedysi priemerny monitor) alebo Adobe RGB (synteticky profil zvacseny tak, aby obsahoval aj tlacove farby CMYK) alebo ine (ECI RGB, Pro Photo RGB, ...) . Ak mas nejaky dovod/proces, ktorym do fotky pridas viac syte farby (napr. spracovanie grafiky v CMYK), ma vyznam prevadzat fotku napr. na Adobe RGB. Ak fotka vznikla v sRGB a nic nepridavas, nechaj su v sRGB.
Working space NEMA ziaden vplyv na ine zobrazovanie fotky, pretoze Color management, vzdy prevedie VSETKY farby suboru na farby zobrazovacieho zariadenia, v tvojom pripade P3.

30 minut yycerpanych. Je to fakt zlozite. Odpoviem na ciastkove otazky.
Díky moc!!!
Trochu z iného súdka na začiatku, na mojej zrkadlovke by som tým pádom mal nastaviť AdobeRGB a nie sRGB, aby som mal väčšie spektrum farieb.

Ak mám pôvodnú fotku uloženú ako sRGB tak nemá zmysel ju ukladať do AdobeRGB.

Môžme si to predstaviť ako napríklad pás farieb, ktorý má len zelenú a svetlo zelenú farbu = sRGB a Adobe RGB ako pás farieb: tmavo zelená, tmavšia zelená, zelená, atď., prienik farieb týchto pásov farieb tvorí v našom prípade sRGB profil, ak by som zmenil profil z prvého pásu na AdobeRGB tak by som mal teoreticky dve možnosti, buď by sa nezmenilo nič, len by som mal možnosť do fotky pridať nové zelené farby alebo by som prvý pás natiahol na rovnakú veľkosť druhého, tým pádom by farby neboli rovnaké, ale mal by som väčšie spektrum farieb na fotke. Dúfam, že tomuto prirovnaniu pochopia všetci PS: tento bod je vysvetlený "z opačnej strany" v druhom odkaze v mojom predošlom príspevku.

Takže z toho mi vyplýva, keď je fotka v sRGB tak nemám riešiť "vyšší profil" ak nechcem robiť dodatočné zmeny. Akonáhle ale budem upravovať RAWko (alebo proste budem tú fotku lepšie upravovať) tak to má zmysel samozrejme, lebo dostávam väčšiu paletu farieb.

Ak "tlačiar" podporuje formát ako AdobeRGB napríklad, tak poslať fotku v tomto profile a nekonvertovať ju do sRGB, lebo prídeme o niektoré farby. Ak nepodporuje AdobeRGB tak ju prekonvertovať do sRGB nech máme istotu, že bude vyzerať tak ako na našom monitore (cca).

"Tlačiar", vlastne tlačiareň potom AdobeRGB prevedie na CMYK (modrá, magenta, zlta a cierna) a fotka sa môže tlačiť

A monitor je vlastne niečo ako "tlačiareň", farby sa "tlačia" na moju obrazovku cez color man. Takže v mojom prípade moja "tlačiareň" má profil P3.

 
MaxGamut
2018-10-06 14:22:29+02
Pochopil dost presne.
Ak chces este lepsiu predstavu o tom, co je farebny priestor, na Macu mate niekde v systeme taky tool, ktory vie zobrazit ICC profily graficky.
Iba zopakujem, ze rozdiel je hlavne v PESTRYCH farbach - extra syte farby kvetov, svietiaca zlta, oranzova, fialove, gycova azurova obloha na Santorini, a svietiaca zelena (reflexne farby, oblecenia,...) Teda nepredstavuj si to ako tmave/svetle. Aj napr pretrolejovo-modro-zelena je mimo moznosti sRGB.

Ak mas PS, daju sa s nim robit pekne experimenty - otvor si jeden sRGB a druhy AdobeRGB. Vypln plochu rovnakou farbou (rovnake cislo farby) a porovnavaj. Potom skus skopirovat nejaku oblast z jedneho do druheho priestoru a nechaj PS, nech prepocita farbu.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()