Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

Editovenie fotografie cez RGB cisla

tadzesi
2011-02-04 09:33:46+01
http://www.anpdm.com/newsletterweb/43435F4B7948425C41784143/43405F4B754544584574474159

Nepozna niekto tutorial ako takto upravovat foto cez RGB cisla? Ligthroom alebo Photoshop? Myslienka mi je jasna, len ako to spravit v praxy?
 
kecal
2011-02-04 09:51:33+01
iste, zmeráš si teplotu farby pokožky, šiat, pozadia .. a potom tieto údaje nanesieš do šopu a budeš mať dokonalé podanie, teda ak budeš mať dokonal nakalibrované svetlo, ktoré ti neurobí farebný posun už pri meraní ... a môžeš si dokonale nastaviť histogram aby si nemal nič prepálené ( a nemyslím len svetlo, ale aj farbu - jednotlivé kanále ) , či podpálené.. samozrejme to chce aj svietenie ( rozloženie, smer a intenzitu ) toho super zkalibrovaného svetla tak aby bolo v tolerancií a podľa možnosti v čo nasjpresnejšj hranici dynamického rozsahu chipu. Keď do toho zarátaš farebný posun ktorý ti vnesie použitý objektív ( každý typ má iné podanie ) , tak k tomu potrebuješ jeden počítač, jedného inžiniera a dvoch technikov - osvetľovačov.

osobne by som radšej venoval nemalé financie vrazené do takejto chorej myšlienky do fototechniky . A čas zabitý technickou prípravou fotenie a rodine

O zbytok sa postará moje oko, moja predstava, zámer a pocit ....
 
tadzesi
2011-02-04 09:59:23+01
príspevok od: kecal
iste, zmeráš si teplotu farby pokožky, šiat, pozadia .. a potom tieto údaje nanesieš do šopu a budeš mať dokonalé podanie, teda ak budeš mať dokonal nakalibrované svetlo, ktoré ti neurobí farebný posun už pri meraní ... a môžeš si dokonale nastaviť histogram aby si nemal nič prepálené ( a nemyslím len svetlo, ale aj farbu - jednotlivé kanále ) , či podpálené.. samozrejme to chce aj svietenie ( rozloženie, smer a intenzitu ) toho super zkalibrovaného svetla tak aby bolo v tolerancií a podľa možnosti v čo nasjpresnejšj hranici dynamického rozsahu chipu. Keď do toho zarátaš farebný posun ktorý ti vnesie použitý objektív ( každý typ má iné podanie ) , tak k tomu potrebuješ jeden počítač, jedného inžiniera a dvoch technikov - osvetľovačov.

osobne by som radšej venoval nemalé financie vrazené do takejto chorej myšlienky do fototechniky . A čas zabitý technickou prípravou fotenie a rodine

O zbytok sa postará moje oko, moja predstava, zámer a pocit ....
Nepochopil si, ale za to moze tvoj nick. Vobec tu nejde o absolutne urcenie farby. Ale kedze mas superrychli pocitac tak ti nerobi problem pisat super rychlo a supervela
 
tomis.ales
2011-02-04 11:02:34+01
Ide o to ze si kliknes na tri body (neviem kde presne to vo fotosope je, ale mozem pozret ak chces). Najtmavsi, najsvetlejsi a stredny. Tieto body budes mat ulozene a tym mas moznost sledovat a strazit prepaly a tmave miesta pri uprave fotky. Nic viac nic menej.
teda ak myslis to co myslim ja
 
majster333
2011-02-04 11:04:27+01
v PS je \"color sampler tool\" je to taká pipetka s terčíkom a pluskom tok klikneš do fotky na požadované miesta. Tie sa ti označia a v bočnom paneli Info sa ti ukážu poždované údaje.
V Lightroome neviem taký označovač miesta nájsť. ale keď si module Develop tak keď si hocikde na fotke s kurzorom, pod histogramom sa ti predsa ukazujú tieto isté údaje ale v percentách. NIe je to také pohodlné ale ani to nie je problém.
 
kecal
2011-02-04 11:06:13+01
príspevok od: tadzesi
Nepochopil si, ale za to moze tvoj nick. Vobec tu nejde o absolutne urcenie farby. Ale kedze mas superrychli pocitac tak ti nerobi problem pisat super rychlo a supervela
iste, povedz mi o čo iné pri RGB číslach môže ísť ako o pomer tých čísel ( a teda o \"namiešanie\" farieb ) alebo o silu jednotlivých farieb - veľkosť ich hodnôt v intervale 0-255 a tým pádom o prelal, či \"podpal\" ako sa to moderne nazýva .. Ak si kukneš histogram a histogram R-G-B možno pochopíš

hovno tomu rozumieš a iba mudruješ, ako taký tajtrlík ... Ale kľudne mi môžeš vysvetliť , rád sa poučím a určite aj tu prítomná verejnosť ..
 
micuro
2011-02-04 11:09:56+01
Myslim ze to je nastroj pre vzorkovanie farieb (I) a do okna Informacie (F8) sa ti ulozi ten bod s hodnotami RGB. A nasledne podla toho tvojho linku a popisu uplne dole ten clovek menil hodnotu vsetkych troch kanalov pomocou expozicie a kriviek. Pre svetle miesta medzi 250 - 254, pre tmave miesta medzi 20 - 30 a pre plet medzi 215 - 230.Samozrejme tie hodnoty asi zalezie od konkretneho obrazku,ale cele to je podla mna len nato aby si sa vyhol prepalom a podpalom.
 
conan7
2011-02-04 11:16:25+01
myslíš pleťovky cez CMYK?

vzorec je takýto:
C je 1/3 - 1/5 M alebo Y
M a Y sú približne rovnaké, ale Y je o málo vyšší
K je nula

potom eyedropper na tvár, najlepšie čelo, alebo aj brada, INFO zobrazovane prepneš do CMYK, skontroluješ, potom Curves a v kanáloch to začneš dolaďovať, pritom sleduješ ako sa CMYK pohybuje.

Vzorec sa môže trochu meniť podľa pokožky, napr. ked upravuješ fotku černocha tak K nebude nula, ale bude tam viac ako nula.

ale stále si nešpecifikoval čo presne chceš, len si sa stihol skamarátiť s kecalom )))))
 
tadzesi
2011-02-04 11:29:29+01
príspevok od: tomis.ales
Ide o to ze si kliknes na tri body (neviem kde presne to vo fotosope je, ale mozem pozret ak chces). Najtmavsi, najsvetlejsi a stredny. Tieto body budes mat ulozene a tym mas moznost sledovat a strazit prepaly a tmave miesta pri uprave fotky. Nic viac nic menej.
teda ak myslis to co myslim ja
Jo, myslim to co myslis ty V PS som to uz nasiel. Cize ak pri editovani budem sledovat svoje 3 body a budu v norme, tak dostanem fotku ktora nema prepal, nema totalne cierno ciernu. Nic viac, nic menej.
 
kecal
2011-02-04 11:32:44+01
príspevok od: tadzesi
Jo, myslim to co myslis ty V PS som to uz nasiel. Cize ak pri editovani budem sledovat svoje 3 body a budu v norme, tak dostanem fotku ktora nema prepal, nema totalne cierno ciernu. Nic viac, nic menej.
ktoré sú to body? skús to vysvetliť ( viem čo povieš a už mám odpoveď )
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-02-04 11:39:34+01
Grafici pouzivaju RGB informacie, ale skor na kontrolu. Maju zoznam hodnot pre niektore charakteristicke farby, ako je modra obloha, zelena trava, pletovka roznych genotypov a pod. Pri upravach potom obcas porovnaju hodnoty so vzorkovnikom.

V ateliery a celkovo pri fotografiach, kde je dolezita farebna vernost sa skor pouzivaji kalibracne tabulky u ktorych je presne dane, aka ma byt hodnota toho ktoreho farebneho pola. U pletovky ziadnu taku znamu hodnotu nepozname a preto je taketo porovnanie s doporucenou farebnostou len pomockou, doplnkom k vizualnemu posudeniu.
 
kecal
2011-02-04 11:42:11+01
príspevok od: Karol Srnec
Grafici pouzivaju RGB informacie, ale skor na kontrolu. Maju zoznam hodnot pre niektore charakteristicke farby, ako je modra obloha, zelena trava, pletovka roznych genotypov a pod. Pri upravach potom obcas porovnaju hodnoty so vzorkovnikom.

V ateliery a celkovo pri fotografiach, kde je dolezita farebna vernost sa skor pouzivaji kalibracne tabulky u ktorych je presne dane, aka ma byt hodnota toho ktoreho farebneho pola. U pletovky ziadnu taku znamu hodnotu nepozname a preto je taketo porovnanie s doporucenou farebnostou len pomockou, doplnkom k vizualnemu posudeniu.
presne tak, .... ako sa to dá výstižne napísať jedným slovom ?
 
tadzesi
2011-02-04 11:45:54+01
príspevok od: conan7
myslíš pleťovky cez CMYK?

vzorec je takýto:
C je 1/3 - 1/5 M alebo Y
M a Y sú približne rovnaké, ale Y je o málo vyšší
K je nula

potom eyedropper na tvár, najlepšie čelo, alebo aj brada, INFO zobrazovane prepneš do CMYK, skontroluješ, potom Curves a v kanáloch to začneš dolaďovať, pritom sleduješ ako sa CMYK pohybuje.

Vzorec sa môže trochu meniť podľa pokožky, napr. ked upravuješ fotku černocha tak K nebude nula, ale bude tam viac ako nula.

ale stále si nešpecifikoval čo presne chceš, len si sa stihol skamarátiť s kecalom )))))
Ale, kecal ma neserie. Zabomysie vojny kto dalej docura...

Ide mi o to ako doladit fotku tak, aby nebola totalne prekrutena, ale vizerala totalne fresh. Hladam sposoby ako na to. Fotim do raw a toto je moja slabina.

Pozri si toto http://2photo.ru/en/post/21559 Chalan ma tie fotky totalne fresh prifarbene. Niektore az velmi, ale pletovky mu sedia. Aj ked na pletovke viac prisaturuje, tak to je este vkusne. Aspon podla mna.

Aj posledne tu bol tutorial ako fotit deti. Ta fotografka tiez dostala slusny vystup. Farby boli syte ale nie presaturovane.
 
tadzesi
2011-02-04 12:00:31+01
príspevok od: Karol Srnec
Grafici pouzivaju RGB informacie, ale skor na kontrolu. Maju zoznam hodnot pre niektore charakteristicke farby, ako je modra obloha, zelena trava, pletovka roznych genotypov a pod. Pri upravach potom obcas porovnaju hodnoty so vzorkovnikom.

V ateliery a celkovo pri fotografiach, kde je dolezita farebna vernost sa skor pouzivaji kalibracne tabulky u ktorych je presne dane, aka ma byt hodnota toho ktoreho farebneho pola. U pletovky ziadnu taku znamu hodnotu nepozname a preto je taketo porovnanie s doporucenou farebnostou len pomockou, doplnkom k vizualnemu posudeniu.
Ok. Povedzme ze chcem dosiahnut verne farby. Mam tabulku, viem ake maju stvorce farby v RGB alebo v CMYK, nafotim a zistim ze farby nesedia. Aky je postup aby som doladil farebnost podla tabulky a dalej doladene farby aplikoval na fotografie ktore boli nafotene v tom istom prostredi?

 
kecal
2011-02-04 12:03:12+01
príspevok od: tadzesi
Ale, kecal ma neserie. Zabomysie vojny kto dalej docura...

Ide mi o to ako doladit fotku tak, aby nebola totalne prekrutena, ale vizerala totalne fresh. Hladam sposoby ako na to. Fotim do raw a toto je moja slabina.

Pozri si toto http://2photo.ru/en/post/21559 Chalan ma tie fotky totalne fresh prifarbene. Niektore az velmi, ale pletovky mu sedia. Aj ked na pletovke viac prisaturuje, tak to je este vkusne. Aspon podla mna.

Aj posledne tu bol tutorial ako fotit deti. Ta fotografka tiez dostala slusny vystup. Farby boli syte ale nie presaturovane.
za prvé, podľa toho čo tu predvádzaš si ty čúraš ledva na špičky topánok...
vysvetlenie:
v prvom príspevku si napísal \"myšlienka mi je jasná\" - ale mne je jasné že to vôbec nechápeš.
za druhé, keď som sa ti pokúšal naznačiť ako by to približne muselo fungovať v praxi - tvoja predstava , tak si ma dokázal iba uraziť. Vôbec si nedokázal pochopiť o čom píšem. Keby si sa bol normálne opýtal, tak ti to vysvetlím. Nepátram po tom či si ma nepochopil pre to že máš iba málo vedomostí, alebo slabý intelekt, to je nepodstatné teraz.

To že nemáš o tom ani šajn mi dosvedčujú aj tie fotky čo si nalinkoval. Určite a NIKDY nedosiahneš taký výsledok manipuláciou RGB a podobne. Dokonca si myslím že sa nedokážeš ani poriadne vyjadriť čo chceš, opýtať sa, lebo to čo si sa pýtal vôbec nesúvisí s tým čo chceš ( stíhaš to sledovať alebo mám písať pomalšie?!
 
kecal
2011-02-04 12:06:01+01
príspevok od: tadzesi
Ale, kecal ma neserie. Zabomysie vojny kto dalej docura...

Ide mi o to ako doladit fotku tak, aby nebola totalne prekrutena, ale vizerala totalne fresh. Hladam sposoby ako na to. Fotim do raw a toto je moja slabina.

Pozri si toto http://2photo.ru/en/post/21559 Chalan ma tie fotky totalne fresh prifarbene. Niektore az velmi, ale pletovky mu sedia. Aj ked na pletovke viac prisaturuje, tak to je este vkusne. Aspon podla mna.

Aj posledne tu bol tutorial ako fotit deti. Ta fotografka tiez dostala slusny vystup. Farby boli syte ale nie presaturovane.
Pokračujem ,neviem prečo e-photo odrezalo zbytok príspevku za smajlom, ešte že som to zkopíroval pred odoslaním .. :

.. Jednoducho si mal dať link na ten obrázok a opýtať sa - ako to zrobím ?

Zrejmä ti ide o tie \"ako namalované obrázky\" - je to mix softu- vyzerá že je na tom nejaký \"HDR\" aby vytiahol dynamiku \"do kresby\", alebo niečo na spôsob filtra TOPAZ LAPS, je tam zvýraznenie kresby ( pripomína mi to \"tonal contrast\" z NCE ) farby sú dosaturované zrejmä cez krivky v LAB móde a je tam hodne, hodne lokálnych úprav cez vrstvy ...

A máš dve možnosti - uraziť ma opäť, alebo sa spýtať ak niečomu nechápeš ( to hanba nie je , pokiaľ nie si duševne nevyvinutý, alebo prespríliš ješitný )
 
kecal
2011-02-04 12:11:45+01
príspevok od: kecal
za prvé, podľa toho čo tu predvádzaš si ty čúraš ledva na špičky topánok...
vysvetlenie:
v prvom príspevku si napísal \"myšlienka mi je jasná\" - ale mne je jasné že to vôbec nechápeš.
za druhé, keď som sa ti pokúšal naznačiť ako by to približne muselo fungovať v praxi - tvoja predstava , tak si ma dokázal iba uraziť. Vôbec si nedokázal pochopiť o čom píšem. Keby si sa bol normálne opýtal, tak ti to vysvetlím. Nepátram po tom či si ma nepochopil pre to že máš iba málo vedomostí, alebo slabý intelekt, to je nepodstatné teraz.

To že nemáš o tom ani šajn mi dosvedčujú aj tie fotky čo si nalinkoval. Určite a NIKDY nedosiahneš taký výsledok manipuláciou RGB a podobne. Dokonca si myslím že sa nedokážeš ani poriadne vyjadriť čo chceš, opýtať sa, lebo to čo si sa pýtal vôbec nesúvisí s tým čo chceš ( stíhaš to sledovať alebo mám písať pomalšie?!
a keď si chcel dať príklad, mal si linknúť iba jednu foto z tej galérie, aby bolo jasné - naučím ťa aj používať internet - mal si kliknúť pravým tlačidlom myši na tom obrázku ktorý si chcel, vbrať \"vlastnosti\" a zkopírovať adresu URL, napríklad

http://i2.2photo.ru/medium/5/p/359897.jpg

Za worshop používania internetu mám u teba pivo
 
tadzesi
2011-02-04 12:48:47+01
príspevok od: kecal
a keď si chcel dať príklad, mal si linknúť iba jednu foto z tej galérie, aby bolo jasné - naučím ťa aj používať internet - mal si kliknúť pravým tlačidlom myši na tom obrázku ktorý si chcel, vbrať \"vlastnosti\" a zkopírovať adresu URL, napríklad

http://i2.2photo.ru/medium/5/p/359897.jpg

Za worshop používania internetu mám u teba pivo
Kupimk ti aj 2. Neviem o akom urazani pises. Skor ty sa tu cely cas snazis ukazat ako ma vies precurat. Ja sa pytam, lebo daco neviem a tu na ephoto som uz vela krat dostal odpoved ktora ma aspon niekde nasmerovala.
 
kecal
2011-02-04 12:54:46+01
príspevok od: tadzesi
Kupimk ti aj 2. Neviem o akom urazani pises. Skor ty sa tu cely cas snazis ukazat ako ma vies precurat. Ja sa pytam, lebo daco neviem a tu na ephoto som uz vela krat dostal odpoved ktora ma aspon niekde nasmerovala.
písal si:

Nepochopil si, ale za to moze tvoj nick. Vobec tu nejde o absolutne urcenie farby. Ale kedze mas superrychli pocitac tak ti nerobi problem pisat super rychlo a supervela

to bola reakcia na moju snahu o praktické vysvetlenie hlúposti samotnej podstaty .. ale nech. To je jedno. Podstata tkvie v inom, vytrhol si iba jednu vec z kontextu
 
conan7
2011-02-04 12:56:11+01
príspevok od: tadzesi
Ale, kecal ma neserie. Zabomysie vojny kto dalej docura...

Ide mi o to ako doladit fotku tak, aby nebola totalne prekrutena, ale vizerala totalne fresh. Hladam sposoby ako na to. Fotim do raw a toto je moja slabina.

Pozri si toto http://2photo.ru/en/post/21559 Chalan ma tie fotky totalne fresh prifarbene. Niektore az velmi, ale pletovky mu sedia. Aj ked na pletovke viac prisaturuje, tak to je este vkusne. Aspon podla mna.

Aj posledne tu bol tutorial ako fotit deti. Ta fotografka tiez dostala slusny vystup. Farby boli syte ale nie presaturovane.
hm zaujímavé....možno prídu tunajší PSmajstri a povedia nám ako sa to robí...zbytočne budeme asi hádať ako to bolo spravené. mne sa to už zdá trochu moc, ale je to také \"avantgardné\"
ale akoby tá farebná úprava bola viacmenej rovnaká všade, možno to ženie cez nejaký plugin, neviem....
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()