Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

Ochrana foto - prosím o radu

DeepGirl
2011-09-19 15:10:31+02
Minulý týždeň som sa podujala fotiť jednu hudobnú akciu. Pôvodný zámer bol, že pofotím koncert a fotky dostanú zúčastnení hudobníci na pamiatku. Zadarmo, a ja som bola navyše rada, že budem mať skúsenosti aj s reportážnou foto.

Zrejme som vďaka veľkej brašni s objektívmi a externému blesku narazenému na mojej D5100 pôsobila profesionálne, pretože ma odchytil jeden človek z radov organizátorov a požiadal ma o isté konkrétne foto (prípitok, potriasanie rúk, slávnostný príhovor atď.). Súhlasila som, vymenili sme si kontakty, ale povedala som, že viem im foto dodať až budúci týdeň, pretože fotím iba ako hobby, chodím do práce a navyše ideme na predĺžený víkend. Akcia trvala asi do 23:00 a na druhý deň som išla normálne do práce.

Už na druhý deň popoludní (ešte som sedela v práci) sa spomínaný človek domáhal: "najmenej 4 ks kvalitných, upravených, nezmenšenych foto", na čo dostal slušnú odpoveď, že vzhľadom na to a na to (cestovanie, 9 to 5 job...) fotky až začiatkom budúceho týždňa. To však očividne nestačilo, pretože v dalšom maile začal hovoriť o akejsi uzávierke do tlače (?!), ktorú má vtedy a vtedy a tváril sa veľmi nástojčivo a urazene. Dostal už ráznejšiu odpoveď s opätovným vysvetlením, kedy fotky budú.

A toto ma dosť dopálilo. Preto sa chcem s Vami poradiť, ako by ste v takejto situácii fotky odovzdali. Ak full, dať tam vodoznak? Zmenšiť ich (napr. 900x600)? Nemám problém dať fotky z vystúpenia v plnej kvalite hudobníkom na pamiatku (s viacerými sa poznám osobne), ale nejakemu neznámemu (a ešte k tomu drzému a nástojčivému) človeku a navyše do tlače a ktovie ešte kam, to mi prišlo ako silné kafe.

Ako by ste to riešili? Ďakujem vopred za všetky rady.
 
photographer-jolly
2011-09-19 15:22:08+02
Čo tak ho za neslušné správanie odmeniť jednou veľkou nulou?
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-09-19 15:22:30+02
príspevok od: DeepGirl
Minulý týždeň som sa podujala fotiť jednu hudobnú akciu. Pôvodný zámer bol, že pofotím koncert a fotky dostanú zúčastnení hudobníci na pamiatku. Zadarmo, a ja som bola navyše rada, že budem mať skúsenosti aj s reportážnou foto.

Zrejme som vďaka veľkej brašni s objektívmi a externému blesku narazenému na mojej D5100 pôsobila profesionálne, pretože ma odchytil jeden človek z radov organizátorov a požiadal ma o isté konkrétne foto (prípitok, potriasanie rúk, slávnostný príhovor atď.). Súhlasila som, vymenili sme si kontakty, ale povedala som, že viem im foto dodať až budúci týdeň, pretože fotím iba ako hobby, chodím do práce a navyše ideme na predĺžený víkend. Akcia trvala asi do 23:00 a na druhý deň som išla normálne do práce.

Už na druhý deň popoludní (ešte som sedela v práci) sa spomínaný človek domáhal: "najmenej 4 ks kvalitných, upravených, nezmenšenych foto", na čo dostal slušnú odpoveď, že vzhľadom na to a na to (cestovanie, 9 to 5 job...) fotky až začiatkom budúceho týždňa. To však očividne nestačilo, pretože v dalšom maile začal hovoriť o akejsi uzávierke do tlače (?!), ktorú má vtedy a vtedy a tváril sa veľmi nástojčivo a urazene. Dostal už ráznejšiu odpoveď s opätovným vysvetlením, kedy fotky budú.

A toto ma dosť dopálilo. Preto sa chcem s Vami poradiť, ako by ste v takejto situácii fotky odovzdali. Ak full, dať tam vodoznak? Zmenšiť ich (napr. 900x600)? Nemám problém dať fotky z vystúpenia v plnej kvalite hudobníkom na pamiatku (s viacerými sa poznám osobne), ale nejakemu neznámemu (a ešte k tomu drzému a nástojčivému) človeku a navyše do tlače a ktovie ešte kam, to mi prišlo ako silné kafe.

Ako by ste to riešili? Ďakujem vopred za všetky rady.
pozri zariad sa ako stíhaš nie je to platená vec, ak snimi nechceš spolupracovať ďalej kašli na to ak chceš tak mu zmenši foto pošli mu to s tým nech tam daju že foto: deep girl nie je čo riešiť na ničom ste sa nedohodli ani len ústne a je to len na tvojej dobrej vôli, a určite sa nevytáčaj
 
seifi
2011-09-19 15:22:55+02
S dovolením pridám otázku, ako sa vlastne fotka predáva ? s právami, bez práv, ako je to, keď sa dá z ruky raw, apod.; možno sú na webe nejaké jednoduché zmluvy; dostal som sa tiež do situácie, že majú záujem o fotku v rawe, ale práv s ňou narábať ďalej sa vzdať nechcem. Vďaka.
 
vlcimak
2011-09-19 15:31:25+02
Od ludi s takymito sposobmi radsej hned od zaciatku ruky prec. Aby sme o par d ni necitali otazku - Dala som svoje fotografie neznamemu cloveku a ten ich teraz vydava za svoje, co mam robit?
Inak - ja svoje fotografie z akcii davam zasadne len tomu, koho sa tykaju a nechavam na nom, nech rozhodne, komu dalej ich da, sice sa tym nezivim, takze si takyto postup mozem dovolit, ale to je zrejme aj Tvoj pripad...
 
tomis.ales
2011-09-19 15:44:27+02
Ja by som mu poslal ten isty mail, co minule, aby to konecne pochopil. Plus navrh zmluvy, s kopou otazok, kde to bude vytlacene a podobne. Vobec by ma netrapilo, ze som mohol tymto stratit potencionalneho zakaznika. Saso hlupy, mal si zohnat fotografa a popredu sa s nim dohodnut, ked chcel mat fotky. Keby bol slusny, nic nepoviem, na tu mas, ale ked je drzi, nech sa strci do riti.
 
duroslav
2011-09-19 15:56:08+02
príspevok od: seifi
S dovolením pridám otázku, ako sa vlastne fotka predáva ? s právami, bez práv, ako je to, keď sa dá z ruky raw, apod.; možno sú na webe nejaké jednoduché zmluvy; dostal som sa tiež do situácie, že majú záujem o fotku v rawe, ale práv s ňou narábať ďalej sa vzdať nechcem. Vďaka.
V princípe to funguje takto
1) Autorské práva ostávajú tebe
2) Ty nepredávaš fotku ako takú ale dávaš súhlas na jej použitie a potom už záleží na oboch stranách na čom sa dohodnú. Napr. pre nejaké periodikum môžeš dať súhlas na použitie v danom periodiku resp. v nejakom konkrétnom čísle a keď budú chcieť použiť fotku iným spôsobom, tak budú potrebovať nový súhlas, za čo si ty môžeš niečo vypýtať. To že inému dáš súhlas na použitie, ťa ešte automaticky nezbavuje s fotkou ďalej narábať. Iné by bolo, keby si objednávateľ vyžadoval exkluzívne právo, čo by ťa potom mohlo obmedzovať v tom ako s fotkou ďalej naložíš. Samozrejme za také právo si musíš nechať zaplatiť adekvátnu čiastku.
 
PeCh
2011-09-19 16:03:01+02
Jednoducho mu napíš, že si mu vopred hovorila, že to bude až budúci týždeň. Nerobíš to za peniaze, tak nech ťa nenaháňa. V každom prípade mu ich nemusíš dať a už vôbec nie v plnom rozlíšení a na komerčné využitie. Kľudne mu môžeš napísať, že mu dávaš fotky iba na osobné použitie bez práva ich ďalej zverejňovať, pod zmluvnou pokutou. Či to akceptuje inak mu ich nedáš vôbec. Atď. Možností máš viac. Inak stále by som sa správal slušne ale prispôsobil by som sa jeho správaniu. Zbytočne sa netráp, ani sa s ním nehádaj. Zdravie máš len jedno, neoplatí sa zbytočne trápiť a rozčulovať, kvôli niekomu, kto ti môže byť ukradnutý.
 
DropDead
2011-09-19 16:51:23+02
ak si nevedela, že bude to do novín, tak povedz že si mala narodeniny a nedostala si od neho darček...taká obáločka s nápisom darček k narodeninám by sa zišla, no nie ?
 
markus
2011-09-19 17:25:31+02
príspevok od: seifi
S dovolením pridám otázku, ako sa vlastne fotka predáva ? s právami, bez práv, ako je to, keď sa dá z ruky raw, apod.; možno sú na webe nejaké jednoduché zmluvy; dostal som sa tiež do situácie, že majú záujem o fotku v rawe, ale práv s ňou narábať ďalej sa vzdať nechcem. Vďaka.
je vola sa to zmluva o diele a autorstvo nie prenesitelna vec. To hovori zakon a realita vsetky denniky na to kaslu radsej platia pravne odelenie ako autorizuju fotografiu aj ked ju das zadarmo. V tomto su mesacniky slusnejsie daju aspon meno pod fotku. Raw by som nedaval z ruky.
Co sa tyka tej slecny to tak byva ked niekto chce nieco zadarmo a este ho nahana a casovo buzeruje to je tiez taky slovensky fenomen. Nakoniec ti posle email ze bud rada ze sme ti dovolili fotit / lebo napriklad na MADONE musia fotografi plati teda ich vydavatel/
To je tak ked sa vsetci hrajeme na velkych panov a chceme vsetko zadarmo lebo na to nemame.
 
DeepGirl
2011-09-19 23:22:15+02
príspevok od: DropDead
ak si nevedela, že bude to do novín, tak povedz že si mala narodeniny a nedostala si od neho darček...taká obáločka s nápisom darček k narodeninám by sa zišla, no nie ?
Hehe... neuveríš... narodeniny mám zajtra! (vážne, nie je to vtip

A ďakujem všetkým! Ste zlatí

RAW samozrejme z ruky nepustím, rozhodla som sa nakoniec tak, že dotyčný jedinec dostane dve sady fotiek, jednu zmenšenú (v rozlíšení na Facebook - tak, ako ich vyvesím) a druhú v originálnej veľkosti, ale s mojím logom ako vodoznakom uprostred fotky (a pomerne výrazným). Uvidím, aká bude zajtra odozva
 
Bubak.
2011-09-20 07:43:47+02
S takým prístupom by odo mňa nedostal nič...
 
DropDead
2011-09-20 07:53:26+02
príspevok od: DeepGirl
Hehe... neuveríš... narodeniny mám zajtra! (vážne, nie je to vtip

A ďakujem všetkým! Ste zlatí

RAW samozrejme z ruky nepustím, rozhodla som sa nakoniec tak, že dotyčný jedinec dostane dve sady fotiek, jednu zmenšenú (v rozlíšení na Facebook - tak, ako ich vyvesím) a druhú v originálnej veľkosti, ale s mojím logom ako vodoznakom uprostred fotky (a pomerne výrazným). Uvidím, aká bude zajtra odozva
o dôvod viac tú obáločku opýtať, pretože mne to znie tak, že on to mal naplánované, že niekoho tam určite vyfotí a že bude šťastný, že mohol odfotiť, inak povedané človeka ojekabátiť. osobne by som dal aj na FB tú s vodotlačou.
 
dodo_bb
2011-09-20 08:10:44+02
príspevok od: DeepGirl
Hehe... neuveríš... narodeniny mám zajtra! (vážne, nie je to vtip

A ďakujem všetkým! Ste zlatí

RAW samozrejme z ruky nepustím, rozhodla som sa nakoniec tak, že dotyčný jedinec dostane dve sady fotiek, jednu zmenšenú (v rozlíšení na Facebook - tak, ako ich vyvesím) a druhú v originálnej veľkosti, ale s mojím logom ako vodoznakom uprostred fotky (a pomerne výrazným). Uvidím, aká bude zajtra odozva
Pokiaľ to potrebuje do tlače, tie s vodoznakom sú úplne zbytočné, to nijaké noviny ani časopis neuverejní. V horšom prípade si dajú robotu a odstránia ho z fotky. Na bežnú tlač v časopise bohate postačuje jpg a rozlíšenie 2000 bodov na dlhšej strane, do novín ešte menej. Nie celkom rozumiem, Zorka, prečo nad tým medituješ. Ak chceš s nimi spolupracovať aj naďalej, jednoducho mu pár fotiek uprav na požadovanú veľkosť cca 3-4 megapixle (10 minút práce aj s vypitím šálky čaju), pošli emailom a upozorni na svoje požiadavky (ja obvykle požadujem uverejnenie autora v tvare "Foto:X. Zzz" na vhodnom mieste pri fotografii) a je to.
Tvoja fotka sa nesmie upravovať. Ale aj tak si to upravia, aj v jpeg sa dajú robiť takmer všetky úpravy a grafik musí stránku do tlače farebne, rozmerovo a expozične zjednotiť, najmä ak sú tam fotografie z rôznych zdrojov.
Ak fotíš ako amatér a sľúbiš foto, treba ich dať. Ak s tým máš problém, nesľubuj ich (a neber výhody, ktoré by z toho vznikli). Ak chceš za fotky peniaze, vždy na to upozorni dopredu a dohodni sa, pozdejšie požiadavky pôsobia veľmi neprofesionálne a neseriózne. Uvedom si, že to nechce na nejaké trvalé použitie ani do obývačky na stenu, ale sa to objaví v kúte na jednej stránke časopisu, kde na tom spočinie (možno) oko čitateľa na jednu sekundu a fotka sa stratí v zberných surovinách Tak nejak vidí hodnotu tej fotky aj vydavateľ tých novín
 
Krtko fotografom
2011-09-20 08:45:27+02
Zorka, bez urazky, ale citam, ze mas vystudovane pravo a pravnicku prax . To by si nam ty skor mala davat pravnicke rady .
A vsetko najlepsie k narodeninam .
 
tadzesi
2011-09-20 09:05:48+02
Zo zivota. Pred rokom ma oslovila agentura ktora organizoval koncert Sisi Sklovskej po vychode. Ci im to nenafotim a zakolko. Chceli cenovu ponuku. Spocital som si naklady, cestovne + daco na techniku, poslal ponuku. Boli to 3x koncerty v 3 mestach, za kazde som chcel cca. 100€. Nemyslim zi ze to bolo vela.

Potom som si pozrel ma nete ze ide o beneficne koncerty kde nebude niekolko tisicova ucast. Opravil som ponuku na cenu nafty ktore spali moje auto, ale uz mali niekoho. Nasledne nato mala p.Sklovska svadbu. Ak by som jej nafotil dobre foto z koncertu, mozno by ma pozvala nieco cvaknut na svadbu, mozno by som sa dostal do inej skupiny ludi ktory chcu za fotku aj platit. A mozno aj nie.

Neprezivaj ak dakto tvoje foto chce. Daj mu ho, nech zverejeni tvoje meno, alebo web stranku ak mas. Dohodni sa tak, aby si bola spokojna. Maniere profi fotografky mozes mat ked sa nou stanes. Nikdy nevies kedy motila vystreli. Spravit 5 fotiek nie je az taka robota. A ja to teda viem, lebo vcera som kopal zaklady pre pristresok, a to teda robota uz bola

Uplne sa stotoznujem co pise dodo_bb nado mnou. Thumbs up ...
 
DeepGirl
2011-09-20 10:14:02+02
Nerobila som to pre peniaze a ani peniaze nechcem. Zďaleka sa nepovažujem za profesionála a nechcem tu predvádzať hviezdne maniere, to čo mi na tom vadí, je ten prístup:

- náhodou si ma odchytili, v živote som ich predtým nevidela, moju viackrát položenú otázku - KEDY sa má oná udalosť konať (cca. po ktorej skladbe - lebo počas koncertu som mala vyhradené iné miesto + foto len bez blesku, na túto "action" som sa teda musela pomerne krkolomne premiestňovať), ignorovali, nakoniec som si to musela zistiť od niekoho úplne iného!
- mala to byť fotka "na pamiatku" pre jednu osobu, v mene ktorej spomínaný človek komunikoval
- o nijakom deadline na odovzdanie a ani následnom použití sa na akcii nehovorilo
- následný štýl komunikácie pripomínal rozmaznané decko, ktoré chce hračku hneď a teraz

Keby mi hneď povedali - počúvajte, keď už tu máte aparát, odfoťte tohto človeka, ako má prejav, ako potriasa ruky hudobníkom, chceli by sme to tam a tam použiť, mohli by ste to poslať dovtedy a dovtedy, máme deadline - bez mihnutia oka poviem ÁNO a aj za cenu, že by som sa nevyspala, by som im fotky spracovala a poslala do daného krkolomného termínu.

"Holt, každej jsme nějakej..."
 
stafa
2011-09-20 11:08:43+02
príspevok od: DropDead
ak si nevedela, že bude to do novín, tak povedz že si mala narodeniny a nedostala si od neho darček...taká obáločka s nápisom darček k narodeninám by sa zišla, no nie ?
No a pravá švanda začne v momente, keď sa z tej obáločky vysype biely prášok...
 
uncle_roxor
2011-09-20 11:23:16+02
Dost nechapem tie reci o hviezdnych manieroch autorky vlakna ... chlapikovi bolo jasne povedane, ze fotky dostane upravene o tyzden a obhanal ju uz na druhy den. Prvy raz slusne vysvetlit situaciu (job, cestovanie, atd.), ked nepochopi tak hubova polievka, pripadne navrh, ze ak chce, tak neupravenu fotku mu posles hned, upravenu o tyzden, tak ako si povodne slubila. Treba byt slusny, ale zaroven sa nenechat stavat do pozicie cvicenej opice na gumicke, s cim sa u "organizatorov" v poslednej dobe stretavam celkom casto.
 
dodo_bb
2011-09-20 12:11:16+02
Zorka, ozaj, zabudol som gratuláciu k tým narodeninám A ešte dodám, že v redakciách sú zvyknutí na trochu iné reakčné doby Chodím občas fotiť šport pre seba a ak je to niečo väčšie, tak tam dobehne profesionálny fotograf z TASR, za 15 minút cvakne dekorovanie víťazov, prípadne jazdu najlepšieho účastníka, na lavičke vybraté dve tri fotky v notebooku za minútu oreže, dotiahne kontrast a zmenší na rozumnú mieru, pošle emailom redaktorovi a o polhodinu je už na inej akcii. Preto vedia v redakcii dosť ťažko pochopiť, čo preboha s tou fotkou vyvádzaš, ak Ti to trvá týždeň Podobné veci sa bežne ani nerobia do RAW, väčšina reportérov fotí do jpg, nečaká sa z toho nič cenné či umelecky hodnotné. Ale nijak nechcem ospravedlniť hrubú komunikáciu, to len na vysvetlenie Prajem Ti dobré svetlo a slušných klientov...
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()