Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

HDR vo vrstvach-skladanie foto

Bobo2sk
2011-10-26 00:52:56+02
Zdravim,
Existuje nejaky soft, co by vedel spravit nieco ako hdr a vysledok vlozit do psd alebo ineho suboru vo vrstvach. Zatial to riesim tak,ze ked skladam rozne expozicie maskujem fotky rucne a to je dost zdlhave. Ohladom hdr som skusil hadam vsetky trialy co sa daju stiahnut na nete a vsetko zatial bohuzial chcelo riesit tonemaping a o to ja nemam zaujem. Najblizsie k tomu,co by sa mi videlo tvori zoner,ale tiez nema podporu vrstiev a automaticke zrovnavanie je v nom ubohe.
 
Heat22
2011-10-26 07:29:41+02
Skúste pozrieť: http://www.fotofanda.cz/rady-a-tipy-software/jak-na-hdr-foto-ve-photoshopu
alebo http://blog.flor.cz/hdr-fotografie/ alebo http://www.photoshopcafe.com/tutorials/HDR_ps/hdr-ps.htm.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-10-26 08:14:29+02
Nechcem riesit nejaky postup, len upozornit, ze si mylis HDR s fotkou skladanou s rozne exponovanych zaberov cez vrstvy. HDR je fotka s tak velkym dynamickym rozsahom, ze ju ziaden monitor nie je schopny zobrazit. Aby sme ju mohlim vidiet v pozeratelnej podobe, je potrebne tento dynamicky rozsah transformovat na zobrazitelny. Tomu sa hovori tonemaping. S tym maju zaciatocnici problem, pretoze dochadza k neprijemnym javom. Jeho zvladnutie je alfou a omegou dobrej HDR fotografie.
Tolko na vysvetlenie. HDR, ci vrstvenie, obidva sposoby mozu viest k podobnemu vysledku a je len na tebe, ktorym postupom to budes robit.
 
DEVOTEE
ocenenie redakciou 2011-10-26 10:22:09+02
myslim si ze za dobrou hdr fotkou s tonemapingom stoji kopec casu a tazko sa vyhnes rucnemu dorabaniu, skusanim nic nepokazis (trosku prides o cas ale beztoho to nejde myslim..)
 
Bobo2sk
2011-10-26 11:26:21+02
tonemaping nemusi byt zly,ked uz nieje kade kam. Mne skor islo o automaticke vymaskovanie 2 bracket fotiek, na jednej s oblohou a na druhej popredim.
 
Martin P
2011-10-26 11:38:59+02
príspevok od: Bobo2sk
tonemaping nemusi byt zly,ked uz nieje kade kam. Mne skor islo o automaticke vymaskovanie 2 bracket fotiek, na jednej s oblohou a na druhej popredim.
ale to tym padom nie je HDR ale montaz
ktory sice chce vyzerat ako HDR ale ma to od toho daleko
prave cez weeknd som s tym hral a je tam citit rozdiely ked spojis fotky do HDR a ked zmontujes dve tri fotky dokopy
HDR ma inu strukturu tonalitu farebnost oproti jednoduchej montazi
ale kazde ma nieco do seba a vysledok nieje ani z jedneho horsi alebo lepsi je len iny
 
Matúš Koprda
2011-10-26 11:47:39+02
exposure blending (alebo aktuálne je v móde pojem iHDR) je to čo hľadáš

Všetci "lepší" krajinkári to maskujú ručne... Sám si to vieš spraviť lepšie ako akýkoľvek automatický hdr soft. (Ak sa mýlim, rád sa nechám poučiť).
 
Bobo2sk
2011-10-26 11:50:45+02
príspevok od: Matúš Koprda
exposure blending (alebo aktuálne je v móde pojem iHDR) je to čo hľadáš

Všetci "lepší" krajinkári to maskujú ručne... Sám si to vieš spraviť lepšie ako akýkoľvek automatický hdr soft. (Ak sa mýlim, rád sa nechám poučiť).
...tak presne toto som nechcel pocut
 
Matúš Koprda
2011-10-26 12:19:18+02
príspevok od: Bobo2sk
...tak presne toto som nechcel pocut
(: tak sorry... nieje to až také zložité... hlavne ak sa chceš hrať iba s fotkami ktoré za to stoja (: Ja napríklad takých moc nerobím, takže moc často to nerobievam... Ale možno si úspešnejší fotograf ako ja ((:
 
total empty
2011-10-26 12:20:00+02
Pozri toto: www.ephoto.sk/moje-ephoto/blog/121/10-naj-hdr-soft/
............a pozri si obrázky-ukážky.
Aké koľvek hdr použiješ,vždy nakoniec musíš doladiť- upraviť fotku vo fotošope.
Ja používam DynamicHDR 5, ide mi o zachovanie reality zvyraznenie svetla a tmy,nie omaľovankové hdr.
Pracuješ z original RAW súbormi (nastaviteľné-aký typ raw ma použiť,či surový,auto level a tak) a možeš to uložiť v 16bit TIFF.
A experimentuje sa z HDR videom.
 
Matúš Koprda
2011-10-26 12:30:23+02
príspevok od: total empty
Pozri toto: www.ephoto.sk/moje-ephoto/blog/121/10-naj-hdr-soft/
............a pozri si obrázky-ukážky.
Aké koľvek hdr použiješ,vždy nakoniec musíš doladiť- upraviť fotku vo fotošope.
Ja používam DynamicHDR 5, ide mi o zachovanie reality zvyraznenie svetla a tmy,nie omaľovankové hdr.
Pracuješ z original RAW súbormi (nastaviteľné-aký typ raw ma použiť,či surový,auto level a tak) a možeš to uložiť v 16bit TIFF.
A experimentuje sa z HDR videom.
daj nejakú ukážku dobre spracovanej fotky s takýmto programom
 
Matúš Koprda
2011-10-26 12:32:00+02
krajinky...
 
Dominik Bugár
redakcia ephoto.sk 2011-10-26 13:00:15+02
príspevok od: Bobo2sk
tonemaping nemusi byt zly,ked uz nieje kade kam. Mne skor islo o automaticke vymaskovanie 2 bracket fotiek, na jednej s oblohou a na druhej popredim.
Skús toto:

- daj tie fotky presne zarovnané do vrstiev nad seba
- do vrtiev k nim pridaj masku
- do masky daj Image-->Apply Image (prelinanie Multiply); pre svetlejsiu prekryvnú vrstvu zapni ešte inverziu aby sa z nej použili tmave časti
- potom to ešte dolaď priehladnosťou tej ktorej vrstvy
- nakoniec vrstvy zlúč a ešte jemne nastav kontrast cez krivky
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-10-26 13:22:05+02
Všetky fotky v tomto článku sú spracované v programe Adobe Photoshop CS5 s využitím funkcie HDR. Práve vďaka tonemapingu s vlastným nastavením som docielil priridzený vzhľad, bez známych HDR artefaktov. Niektorí síce písali, že z D7000 by som dostal podobné fotky aj spracovaním jediného záberu, ale nie je tomu tak. Skkúšal som to a najmä ta sklenených vitrážach je kresba minimálne o triedu lepšia.

www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/pribeh-fotografie/dom-sv-martina-v-bratislave-v-hdr/
 
Martin P
2011-10-26 14:32:53+02
ano je to pravda
z D7000 lezu excelentne fotky ale hdr z neho je ine plnsie a plastickejsie inak farebne - sytejsie
je to uplne nieco ine ako pracovat s vrstvami a maskami to su chabe barlicky oproti hdr aj ked len s troch zaberov a je jedno ci je to extremne kontrasna scena alebo obycajna scena bez velkych kontrastov
 
total empty
2011-10-26 14:33:15+02
príspevok od: Matúš Koprda
daj nejakú ukážku dobre spracovanej fotky s takýmto programom
Napr:
Vo vätšom na: http://www.hebus.com/image-283156.html
odporučam rozkliknuť na veľku foto.
 
Fatty
2011-10-26 18:27:34+02
príspevok od: total empty
Napr:
Vo vätšom na: http://www.hebus.com/image-283156.html
odporučam rozkliknuť na veľku foto.
máš tam úplne zle WB, tiene úplne modré....tomu hovoríš zachovanie reality?
 
Matúš Koprda
2011-10-26 18:44:33+02
príspevok od: Martin P
ano je to pravda
z D7000 lezu excelentne fotky ale hdr z neho je ine plnsie a plastickejsie inak farebne - sytejsie
je to uplne nieco ine ako pracovat s vrstvami a maskami to su chabe barlicky oproti hdr aj ked len s troch zaberov a je jedno ci je to extremne kontrasna scena alebo obycajna scena bez velkych kontrastov
daj príklad
 
total empty
2011-10-26 18:45:18+02
príspevok od: Fatty
máš tam úplne zle WB, tiene úplne modré....tomu hovoríš zachovanie reality?
Nie je zle,zámerne je použitý jeden z filtrouv hdr softe na časť neba v pozadí a dole v pravo na temné popredie.Na orig.fotke bolo nebo šedo biele a mraky sa strácali.
Takže WB súď po častiach fotky,nie ako celok,lebo WB sa menilo po častiach.
Nie je to 100% natural dising,skôr také do maľby alebo umelecké.
Nasýtením farieb orig.fotky však nedosiahneš nikdy taký výsledok ako hadrkovaním raw súborov.
Myslel som na zachovanie reálnejších proporcií,nie na omaľovankované hdr kde je šedé nebo,aury,a svetlé plochy žiaria a tak. Veď máž možnosť pohľadať a pozrieť kto aké hdr prezentuje.
 
Matúš Koprda
2011-10-26 18:55:46+02
Teda, stále si myslím že maskovanie v krajinkárskych záberoch je lepšia technika. Skúste tu niekto dať príklad krajinky prehnanej hdr softom...

V skutočnosti v krajine je najsvetlejším bodom najčastejšie obloha (príp. so slnkom), tzn, že potrebujem vymaskovať jednu veľkú plochu a nieje potrebné až tak celoplošne napr. vyťahovať tiene alebo stmavovať prepaly. A na to mi príde exp.blending najvhodnejší. Zatiaľ. Som zvedavý.
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()