Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

Kompatibilita farebných ICC profilov Mac-Win

icefist
2011-11-22 19:30:06+01
Nazdar, v poslednej dobe mám až neúnosné problémy s danou kompatibilitou a tak sa chcem opýtať na najlepšie riešenie nastavenia.
Mám MBP a na ňom pripojený externý 24 LED BenQ monitor ktorý vykresľuje na default settings a default ICC profile fotky prekrásne (tak ako na zrkadlovke), pričom display na MBP je omnoho kontrastnejší, až príliš. Táto nezhoda je prvý problém, druhý je ten, že keď fotku posuniem niekomu na Win, tak ju má vždy kontrastnejšiu (cca tak ako na MBP) ale aj farebne je omnoho viac odlišná. Samozrejme že som už čítal na nete články s touto problematikou, väčšinou sa orientovali skôr na tvorbu grafiky a webdesigny, čiže nastavenie ICC na sRGB a gamma na 2.2. Photoshop tiež na sRGB a na fotkách color proof Monitor RGB a pod.
No u mňa stále tie problémy pretrvávajú. Doma mám takmer všetko platformu Mac takže porovnávať to na Win u mňa nie je moc možné. Samozrejme že zvažujem kalibráciu pomocou kalibračnej sondy ale najprv chcem vyskúšať všetko ostatné.
Vďaka za komenty
 
Daniel.U
2011-11-22 19:54:05+01
len pekne zvazuj dalej. Vsetko okrem kalibracie su len prazdne slova
 
keko
2011-11-22 20:14:09+01
Tak teraz neviem:
- zle si to opisal
- zle som pochopil, co si opisal
- zle si pochopil farebny manazment.

Skus si precitat naco sluzi ICC, ake ICC existuju, ako ich vytvorit a ako ich uplatnit. Nemozes fotkam prikladat profil monitora.
 
icefist
2011-11-22 21:16:27+01
príspevok od: Daniel.U
len pekne zvazuj dalej. Vsetko okrem kalibracie su len prazdne slova
ako som písal, najprv chcem vyskúšať všetko ostatné, sondu až nakoniec. kalibrovať sa to dá aj bez nej, preto som dúfal že mi niekto poradí iný profil, aký používa on, ktorý by som mohol prípadne nakalibrovať od oka.
 
icefist
2011-11-22 21:24:47+01
to čo som napísal že na fotky color proof, to je samostatné nastavenie PSka k fotke, nie fotky samotnej, to viem.
mňa by zaujímala tá kompatibilita, resp ako to celé nastaviť aby som modelkám neposielal napr tmavo zelené fotky.
 
Daniel.U
2011-11-22 21:37:22+01
príspevok od: icefist
ako som písal, najprv chcem vyskúšať všetko ostatné, sondu až nakoniec. kalibrovať sa to dá aj bez nej, preto som dúfal že mi niekto poradí iný profil, aký používa on, ktorý by som mohol prípadne nakalibrovať od oka.
kalibrovat bez sondy sa neda. S tym nic nerarobis, ostava sa ti s tymto faktom len zmierit. Monitor mozes ladit od buka do buka, pokial to nieje nejaky lepsi monitor co uz od vyroby sa aspon priblizuje standardu, tak to nenaladis. Mozes maximalne podla nejakej referencnej fotky stelovat farby. Pojmy ako prekrasny, kontrastny, prilz... su vsetky relativne. Co je to prekrasna fotka na tvojom monitore? Na to, aby sa na vsetkych zariadeniach fotka zobrazovala co najpodobnejsie sluzi colomanagement. Bud standardy dodrzis alebo nie. Ak budes mat vsetko spravne a aj ten druhy clovek s winom bude mat vsetko spravne, tak by nemal videt fotku kontrastnesiu ani modelka nebude do zelena
 
piggee
2011-11-22 21:50:50+01
Sondu a nastudovat co su ICC profily!
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-11-22 22:24:15+01
Naviac kalibrovanie neprofesionalnych monitorov rozneho druhu bude viest len k vyrovnaniu gamma krivky a zneutralneniu sedej. Technologiu monitora to nezmeni, cize ani jeho nedostatocny farebny gamut, zle pozorovacie uhly a pod. Na kalibraciu LED podsvietenych monitorov sa nehodi kazda sonda. Na Apploch sa mi osvedcila Color Munki, jedine ta dokazala zladit moj notebook, 24" lED cinema a 27" iMac.
A zasadne neriesim ako moja fotka vyzera na inom pocitaci, pokial nema dostatocne dobry panel a naviac skalibrovany. O svojej vybave viem, ze je OK. A s cim prakticky vobec nepracujem su ICC profily. Pracujem v LR, ktory ma skrytu pracu s profilmy. Fotky na web exportujem do sRGB a to je vsetko. Ak som nuteny spracovat fotku pre profesionalne pouzitie, pracujem v priestore AdobeRGB. To su standardy pre Win aj Mac. A uz vobec nepracujem s Gammou monitora. Od nastupu Mac OS X je Gamma 2,2 rovnako ako u Win.
 
icefist
2011-11-23 11:39:35+01
príspevok od: Karol Srnec
Naviac kalibrovanie neprofesionalnych monitorov rozneho druhu bude viest len k vyrovnaniu gamma krivky a zneutralneniu sedej. Technologiu monitora to nezmeni, cize ani jeho nedostatocny farebny gamut, zle pozorovacie uhly a pod. Na kalibraciu LED podsvietenych monitorov sa nehodi kazda sonda. Na Apploch sa mi osvedcila Color Munki, jedine ta dokazala zladit moj notebook, 24" lED cinema a 27" iMac.
A zasadne neriesim ako moja fotka vyzera na inom pocitaci, pokial nema dostatocne dobry panel a naviac skalibrovany. O svojej vybave viem, ze je OK. A s cim prakticky vobec nepracujem su ICC profily. Pracujem v LR, ktory ma skrytu pracu s profilmy. Fotky na web exportujem do sRGB a to je vsetko. Ak som nuteny spracovat fotku pre profesionalne pouzitie, pracujem v priestore AdobeRGB. To su standardy pre Win aj Mac. A uz vobec nepracujem s Gammou monitora. Od nastupu Mac OS X je Gamma 2,2 rovnako ako u Win.
ja už som ani nedúfal že sa tu objaví takýto príspevok. vďaka moc.
nastavím si to tak a snáď to bude lepšie. sondu sa pokúsim si vybaviť.
 
keko
2011-11-23 17:25:08+01
príspevok od: icefist
ja už som ani nedúfal že sa tu objaví takýto príspevok. vďaka moc.
nastavím si to tak a snáď to bude lepšie. sondu sa pokúsim si vybaviť.
Ja zas dufam, ze nezabudnes napisat, co a ako si nastavil aby to vsetko klapalo na jednicku.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()