Hore
Fórum » PC/Windows
 

Komprimácia RAR/ZIP

pressDesign
2014-05-01 19:33:44+02
Ahoj.
Chcem sa spytat na jednu vec ohladne komprimacie RAR a ZIP. Pri komprimacii obrazkov do JPG sa pocita so stratou, ktora sa trochu ukaze na kvalite vystupu. Dal som vyhladavat podobne info, ale nic som nenasiel, tak sorry za zakladanie noveho topicu. ;0)
Ako je na tom komprimacia suborov do "balenia" RAR, alebo ZIP, resp. da sa toto spajat, ci porovnavat s kompr. JPG ? Pri RAR nedochadza k degradacii obrazoveho vystupu ?
Priklad:
Chcem poslat fotky do nejakej tlaciarne, mam ich exportnute ako TIF a subory su dost velke na upload - zbalim to do RAR-ka, aby som zmensil objem dat [viem, ze sa da balit aj bez komprimacie]. Ked to tlaciaren rozbali, budu fotky so stratou na kvalite, alebo ako vlastne RAR funguje ?
Dakujem za vsetky postrehy a pripomienky. Blbe poznamky nepotrebujem, tie si viem vymysliet aj sam... Thanks
 
anton julény
2014-05-01 20:05:55+02
miešaš hrušky s jablkami. komprimácia JPG je vnútorná komprimácia údajov, komprimácia RAR a ZIP sú z tohto pohľadu externé a musia byť aj bezstratové, ináč by sa napríklad na komprimáciu exe súborov nedali použiť. komprimácia JPG súboru ti prinesie len pár % zmenšenie súborov, ale má výhodu, že môžeš viacero súborov poslať ako jeden.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-05-01 20:22:55+02
Objem dat usetris tym, ze pouzijes TIFF s vnutornou kompresiou (LZW, ZIP). Vela setris, ak miesto 16 bitovej hlbky pouzijes 8 bitovu. Niekedy je rozdiel vo fotkach nepozorovatelny. To ale treba odskusat, zalezi od farieb a poltonov na fotke.
 
total empty
2014-05-01 20:27:55+02
Zazipované súbory sa posielajú ako jeden celok a ide to rychlejšie,lepšie a bez problémov,strata tam nieje a zip nieje oveľa menší ako orginál,pokiaľ neposielaš nejaké giga.
Mejlom môžeš poslať max 15megovú fotku alebo zip,ale ak chceš poslať niečo väčšie,použí nejaké uložisko,vytvor si účet napr na .uložto.sk zaplať pár euri a máš pokoj. Daš tam ako súkromné dáta a zahesluješ,tým z druhej strany pošleš link z heslom, s tým, že majú 48 hodín na stiahnutie,potom data vymažeš.
Ak si na uložisku zaplatíš pár euri,budeš rýchlejšie odosielať,ale aj sťahovať.
 
pressDesign
2014-05-01 23:44:59+02
Potreboval som vediet len to, ci jej RAR stratovy, nic viac. Vdaka. JPG subory sa pakovat nechystam, tie uz pakovane su (a nemaju narozdiel od TIFu 70MB kus)
(Ulozisko mam vlastne. Ale je rozdiel uploadovat 2GB, alebo tretinu toho.)

Karol, vdaka za tip - samotna komprimacia TIFu ma nenapadla. Ak je bezstratova, zvolim asi tuto cestu.
 
juko
2014-05-02 19:32:26+02
JPEG je stratová kompresia (vo svojej podstate) vždy. Môžeš nastaviť nižšiu kvalitu obrázku, čím ušetríš miesto, ale (nevratne) stratíš dáta.

RAR a ZIP (a kopec ďalších) sú archivačné formáty. Z jedného alebo viacerých súborov (ľubovoľných) vytvoria jeden komprimovaný súbor s menšou veľkosťou, ako je súčet veľkostí tých originálnych súborov. Pracujú bezstratovo. Vo veľmi zjednodušenej predstave spravia to, že ak sa napríklad v pôvodnom súbore nachádza za sebou "10010 10010 10010", on to uloží ako "3x10010", čím nestratí info a ušetrí priestor. Opačným postupom - dekompresiou - sa získajú pôvodné dáta. Takže žiadny strach a kľudne komprimuj.
 
pressDesign
2014-05-02 23:58:04+02
No, toto som potreboval. Lebo pri tych RARkach som si nikdy nebol isty. Diky, plnohodnotna odpoved.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()