Hore
Fórum » Apple/Mac OS
 

Akú sondu na kalibráciu iMAC?

JOK3R
2012-06-24 11:28:49+02
Zdravím, akú sondu by ste odporučili na iMAC?
shop.ephoto.sk/katalog/kalibracia/sondy.html

Nechcem investovať viac ako je nutné. Fotím iba ako amatér. Nebolo by lepšie to dať iba jednorazovo niekde skalibrovať? Nedávno som tu na ephoto čítal článok že to robia myslím v Poprade? Neviem to nájsť Dnes som testoval zobrazenie a LCD iMACu mi ťahá dosť výrazne do teplých farieb (oproti výtlačku). Teda minimálne biela ide fakt dosť do žlta.
 
bear
- moderator
2012-06-24 12:09:59+02
na kalibraciu monitorov s led podsvietenim je potrebna spektrometroicka sonda (napriklad color munki)
kolorimetricke sondy podavaju zle vysledky (led ma na rozdiel od podsvetlovacich trubic svetlo zlozene z maleho poctu vlnovych dlzok - spektrometricka sonda vie tieto vlnove dlzky identifikovat a vytvoreny farebny profil je lepsi)
 
JOK3R
2012-06-24 12:38:57+02
príspevok od: bear
na kalibraciu monitorov s led podsvietenim je potrebna spektrometroicka sonda (napriklad color munki)
kolorimetricke sondy podavaju zle vysledky (led ma na rozdiel od podsvetlovacich trubic svetlo zlozene z maleho poctu vlnovych dlzok - spektrometricka sonda vie tieto vlnove dlzky identifikovat a vytvoreny farebny profil je lepsi)
Ale aj na tej najlacnejšej sonde píšu že je vhodná na LED podsvietenie:
shop.ephoto.sk/katalog/kalibracia/sondy/datacolor-spyder4express.html

Je mi jasné že najlepšia voľba by bola X-Rite ColorMunki Photo ale cena 460eur je šialená, toľko za to dá ibá profík ktorý má niekoľko pracovných staníc a pravidelne ich všetky kalibruje a živí sa tým
 
Daniel.U
2012-06-24 13:10:35+02
príspevok od: JOK3R
Ale aj na tej najlacnejšej sonde píšu že je vhodná na LED podsvietenie:
shop.ephoto.sk/katalog/kalibracia/sondy/datacolor-spyder4express.html

Je mi jasné že najlepšia voľba by bola X-Rite ColorMunki Photo ale cena 460eur je šialená, toľko za to dá ibá profík ktorý má niekoľko pracovných staníc a pravidelne ich všetky kalibruje a živí sa tým
ja mam colormunki teraz neviem ci som sialeny alebo profik
 
JOK3R
2012-06-24 13:49:24+02
príspevok od: Daniel.U
ja mam colormunki teraz neviem ci som sialeny alebo profik
Sialeny profik
Nepoziciad? Zaplatim
 
Daniel.U
2012-06-24 13:52:34+02
príspevok od: JOK3R
Sialeny profik
Nepoziciad? Zaplatim
postou ne? A potom budem cakat ci mi ho vratis
 
bear
- moderator
2012-06-24 18:15:54+02
príspevok od: JOK3R
Ale aj na tej najlacnejšej sonde píšu že je vhodná na LED podsvietenie:
shop.ephoto.sk/katalog/kalibracia/sondy/datacolor-spyder4express.html

Je mi jasné že najlepšia voľba by bola X-Rite ColorMunki Photo ale cena 460eur je šialená, toľko za to dá ibá profík ktorý má niekoľko pracovných staníc a pravidelne ich všetky kalibruje a živí sa tým
napisat sa da vselico, predvolebme sluby su exemplarny pripad, co papier znesie.
mam x-rite eye one a led s nim skalibruj notebook (ips s led podsvietenim tak vidik, ze to nie je ok)
 
JOK3R
2012-06-24 18:16:58+02
príspevok od: Daniel.U
postou ne? A potom budem cakat ci mi ho vratis
No veď pozerám že Trnava, to je ďaleko

Neoplatí sa teda kúpiť tú základnú verziu za 92eur?
shop.ephoto.sk/katalog/kalibracia/sondy/datacolor-spyder4express.html
 
Juraj-BN
2012-06-24 19:43:44+02
príspevok od: bear
napisat sa da vselico, predvolebme sluby su exemplarny pripad, co papier znesie.
mam x-rite eye one a led s nim skalibruj notebook (ips s led podsvietenim tak vidik, ze to nie je ok)
bear, teda sondy od datacolor nie su vhodne na kalibraciu LED monitorov?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-06-24 19:54:11+02
Nova rada sond od obidvoch znaciek, ktore predavame je uz stavana na LED monitory, cize Spyder 4 aj i1 Display Pro. Spyder 4 Express postacuje pre fotografov. Vyssi verzia je potrebna pre grafikov a tlaciarov, ktory potrebuju pracovat aj pri iych teplotach ako 6500K.
 
bear
- moderator
2012-06-24 20:03:10+02
príspevok od: Juraj-BN
bear, teda sondy od datacolor nie su vhodne na kalibraciu LED monitorov?
Mam sondy X-Rite i1 display a Spyder 2 a monitor profil co vytvoria pre monitor s LED podsvietenim je nepouzitelny. Je mozne, ze sondy novsej generacie uz kalibruju lepsie, ked su zdrojom svetla LED diody. Otazkou je, ci budu pouzitelne aj o 1-2 roky na OLED, alebo AMOLED obrazovky.
 
tadzesi
2012-06-24 21:17:11+02
Xrite i1Display, mam iMAC 27, spokojnost.

Ak potrebujes profilovat aj tlaciaren, tak Munky si ludia chvalia. Osobne nemam doveru v all in one mackopes sulutions, preto som siel do i1Display.
 
JOK3R
2012-06-24 21:36:40+02
príspevok od: Karol Srnec
Nova rada sond od obidvoch znaciek, ktore predavame je uz stavana na LED monitory, cize Spyder 4 aj i1 Display Pro. Spyder 4 Express postacuje pre fotografov. Vyssi verzia je potrebna pre grafikov a tlaciarov, ktory potrebuju pracovat aj pri iych teplotach ako 6500K.
Trochu sa bojim tej pevnej gamy spyder express. dnes som to trochu testoval a imac mi pri predvolenej game (myslim ze 2,2) trochu zlieva tmave farby. Ked som dal gamu na 1.5 bolo to podstatne lepsie. Porovnaval som s vytlacenou fotografiou. Nebude to problem?
Cize na tejto hodnote nie je kalibracia mozna?
 
JOK3R
2012-06-24 21:38:28+02
príspevok od: bear
Mam sondy X-Rite i1 display a Spyder 2 a monitor profil co vytvoria pre monitor s LED podsvietenim je nepouzitelny. Je mozne, ze sondy novsej generacie uz kalibruju lepsie, ked su zdrojom svetla LED diody. Otazkou je, ci budu pouzitelne aj o 1-2 roky na OLED, alebo AMOLED obrazovky.
Tak ale nemozes davat do jedneho vreca spyder 2 a 4.
Technologie idu dopredu, aj kvoli tomu nie som ochotny zaplatit vela penazi
 
JOK3R
2012-06-24 21:45:11+02
príspevok od: Karol Srnec
Nova rada sond od obidvoch znaciek, ktore predavame je uz stavana na LED monitory, cize Spyder 4 aj i1 Display Pro. Spyder 4 Express postacuje pre fotografov. Vyssi verzia je potrebna pre grafikov a tlaciarov, ktory potrebuju pracovat aj pri iych teplotach ako 6500K.
Este jedna otazka. To ze je mozna instalacia iba na jednu pracovnu stanicu znamena ze napr. svoj notebook popri imacu uz nebude mozne skalibrovat?
Ziadnym sposobom? Proste nezaregistrujem kalibracny sw na dalsom pocitaci?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-06-24 21:55:31+02
príspevok od: JOK3R
Trochu sa bojim tej pevnej gamy spyder express. dnes som to trochu testoval a imac mi pri predvolenej game (myslim ze 2,2) trochu zlieva tmave farby. Ked som dal gamu na 1.5 bolo to podstatne lepsie. Porovnaval som s vytlacenou fotografiou. Nebude to problem?
Cize na tejto hodnote nie je kalibracia mozna?
Kalibracia upravuje nielen farbu ale aj odchylku gama krivky v priebehu jasov od 0 do 100. To by malo napravit tvoj problem. Ak budes pouzivat inu gammu, moze sa to lahko stat, ze budes fotky upravovat do svetla alebo do tmava.
 
JOK3R
2012-06-25 07:36:59+02
Môže napísať nejaký majiteľ sondy čo presne znamená obmedzenie na jednu pracovnú stanicu?

Tou sondou nemôžem nakalibrovať ani dva moje pc v domácnosti, alebo nikomu požičať, prípadne predať?
Je možné niekde stiahnuť neblokovaný software?
 
JOK3R
2012-06-25 22:11:51+02
Tak sa rozhodujem medzi týmito dvoma, čo bude lepšie na lesklý led displej?
shop.ephoto.sk/katalog/kalibracia/sondy/datacolor-spyder4pro.html
shop.ephoto.sk/katalog/kalibracia/sondy/x-rite-colormunki-display.html

Aký je rozdiel 3 vs 7 senzorov? Čím viac prúžkov, tým viac adidas?
Láka ma skôr colormunki, lebo nemá obmedzenie na jedno pc, ale keby bol spyder kvalitnejší vezmem ten.
 
Daniel.U
2012-06-25 22:47:57+02
príspevok od: JOK3R
Tak sa rozhodujem medzi týmito dvoma, čo bude lepšie na lesklý led displej?
shop.ephoto.sk/katalog/kalibracia/sondy/datacolor-spyder4pro.html
shop.ephoto.sk/katalog/kalibracia/sondy/x-rite-colormunki-display.html

Aký je rozdiel 3 vs 7 senzorov? Čím viac prúžkov, tým viac adidas?
Láka ma skôr colormunki, lebo nemá obmedzenie na jedno pc, ale keby bol spyder kvalitnejší vezmem ten.
obmedzenie colomunki ma, ale vyrobca ho vypol lebo sa ludia stazovali, ze vymenili pocitac par krat alebo ich mali viac a uz ho neaktivovali. Obmedzenie zostava len v licencnej rovine. Pred tym to boli 3 aktivacie.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()