Hore
Fórum » Apple/Mac OS
 

Aperture - knižnica, masters, náhľady

JOK3R
JOK3R 2012-06-07 08:49:02+02
Ahojte, v blízkej dobe prechádzam na iMAC a Aperture, mohol by mi niekto poradiť?

Moja konfigurácia iMAC bude SSD (256GB) + HDD (1TB), k tomu mám NAS 2TB (raid1) cez gigabit ethernet

Knižnica (náhľady, metadáta, verzie) budú na SSD to je jasné, ale spomalí sa práca v aperture ak budú masters na externom NAS cez gigabit ethernet? Alebo ich radšej dať na 1TB disk v iMAC a cez time machine ich na NAS iba zálohovať? Alebo všetky nové masters importovať na SSD a po úprave ich presunúť na NAS? To by riešilo menšiu kapacitu SSD.
Budú reakcie pri úpravách veľmi rozdielne? (SSD vs HDD vs NAS)

Posledná otázka, možno po tých prvých nelogická, ale keby ste teraz kupovali iMAC šli by ste do disku SSD? Je za to dosť vysoký príplatok, ale som už rozmaznaný zo svojho Win PC kde mám SSD a bojím sa že keby som zobral iMAC iba s klasickým diskom neskôr by som si trhal vlasy. iMAC bude slúžiť na úpravu fotografií (80%), úpravu videa (20%)

A čo porovnanie rýchlosti LR vs AP? Niekde čítam že AP je pomalé a niekde presný opak že je rýchlejšie ako LR...
 
Daniel.U
2012-06-07 22:47:30+02
príspevok od: calven
Farebné profily mi nechýbajú
Padať? Používam ho už dva a pol roka a padol mi, no nech nekecám, dva krát...
mne jednu dobu padal v jednom kuse. A posledne nesiel vypnut len na silu. Po kazde. Az kym som neprerozdelil kniznicu podla rokov. POtom sa to nejako rozbehlo. Tomuto mojmu macu volaco musi byt
 
calven
2012-06-07 22:50:21+02
príspevok od: Daniel.U
mne jednu dobu padal v jednom kuse. A posledne nesiel vypnut len na silu. Po kazde. Az kym som neprerozdelil kniznicu podla rokov. POtom sa to nejako rozbehlo. Tomuto mojmu macu volaco musi byt
Hmmm, to je možné. Najväčšiu knižnicu som mal cca 140GB a nebol problém. Knižnice si robím podľa rokov a nezabúdam, že mojím najlepším kamarátom je kôš. Aj ten digitálny...
 
Daniel.U
2012-06-07 22:54:09+02
príspevok od: calven
Hmmm, to je možné. Najväčšiu knižnicu som mal cca 140GB a nebol problém. Knižnice si robím podľa rokov a nezabúdam, že mojím najlepším kamarátom je kôš. Aj ten digitálny...
to sa neboj, ze ja nerobim poriadky. Len kniznice podla rokov maju zas nevyhodu, ze nemam dosah na vsetko. Zmyslim si, ze chcem videt vsetky portrety s 5 hviezdami od roku 2008 a som v prdeli
 
calven
2012-06-08 08:09:04+02
príspevok od: Daniel.U
to sa neboj, ze ja nerobim poriadky. Len kniznice podla rokov maju zas nevyhodu, ze nemam dosah na vsetko. Zmyslim si, ze chcem videt vsetky portrety s 5 hviezdami od roku 2008 a som v prdeli
No to áno. V takom prípade sú knižnice podľa rokov na dve veci Ale cez to všetko je Aperture skvelá vec...
 
Blackman
2012-06-08 09:52:45+02
príspevok od: Daniel.U
ja si myslim, ze licencia je pre ucel takehoto rozhovoru dost podstatna lebo porovnavame 23 vs 1000 euro. A ked mi niekto poradi, ze mercedes je najlepsi, tak ten si ukradnem. Porovnavat sa da vykon len versus cena, absolutne porovnanie je zbytocne. Ci mas ilegalnu kopiu je tiez jedno, kedze pri SW je dolezita licencia. Tu bud splnas alebo nie. Ja som to chcel ale pripomenut len kvoli objektivnemu porovnaniu
Tiez som rozmyslal ci nekupim Pixelmator, cena je lakava. Je nieco pre fotografa podstatne co mu v porovnani s PS chyba? Viem ze je tam trial verzia, ale popravde som sa k tomu este nedostal.
 
Blackman
2012-06-08 09:55:42+02
príspevok od: JOK3R
Díki, to sú veľmi slušné výsledky, povedal by som že 4K neskutočne dobré, za to asi môže rozdielny filesystem?

To je model 2011?
Ano, je to model Mid 2011.
 
JOK3R
2012-06-08 14:47:36+02
príspevok od: Daniel.U
hned ti ti poviem preco nie time machine. Time machine funguje s iPhoto tak isto ako s adresarmi. Mozes sa vratit spat v case a obnovit nejaky konkretny projekt alebo fotku. Ale pri Aperture zalohuje celu povedzme 300 GB kniznicu. Ked by si si zmyslel, ze si vymazal nejaky projekt a budes ho chcet obnovit zo zalohy, tak budes muset tu 300 GB kniznicu celu nakopirovat z time machine. Nedokazes z neho vybrat len to co chces. Za dalsie, vzdy v tom najlepsom ked robim nieco narocne a pocitac hrkoce jak hovado, tak sa v tom spusti este aj time machine hodinova zaloha a to mas potom chut ten pocitac akurat rozchnapat s kladivom. Vault si pekne rucne zaktualizujes po skonceni prace. Nieje to kopirovanie kniznice, ale aktualizacia zalohy. Prida nove mastery a zmeny v katalogu. Iny pripad mozno je ked mas mastery vo zvlastnych adresaroch. Ale aj tak ti zacne vadit to hodinove zalohovanie cez Time machine. Doneses domov 15 GB fotiek a ked ich zacne zrovna zalohovat, tak sa zastavi svet. Time machine je super na bezne dokumenty. Pri tom si myslim, ze zaloha cez firewire 800 je predsa len rychlejsia ako gigabit NAS.
A prosím ťa, vault zalohuje do akeho formatu? Normalne mozes vojst do zalohy a pozerat napr. master rawy? Alebo ma nejaky svoj vlastny format z ktoreho dokaze obnovit, ale nemozes v tom browsovat?
 
Daniel.U
2012-06-08 14:57:23+02
príspevok od: JOK3R
A prosím ťa, vault zalohuje do akeho formatu? Normalne mozes vojst do zalohy a pozerat napr. master rawy? Alebo ma nejaky svoj vlastny format z ktoreho dokaze obnovit, ale nemozes v tom browsovat?
akoze da sa otvorit podobne ako kniznica, ale tam nemas chapatelnu adresarovu strukturu. Tie rawy tam su, ale adresarom rozumie len Aperture. tie mena su vselijake cisla a nedavaju ziadnu logiku. Neviem ale ci je to podstatne. Ty mozes mat kniznicu aj oddelenu od masterov. Len tiez ti to na nic nebude
 
Daniel.U
2012-06-08 15:01:44+02
príspevok od: Blackman
Tiez som rozmyslal ci nekupim Pixelmator, cena je lakava. Je nieco pre fotografa podstatne co mu v porovnani s PS chyba? Viem ze je tam trial verzia, ale popravde som sa k tomu este nedostal.
napriklad tam niesu tie pokrocile healing nastroje. Len taky jednoduchsi opravovaci stetec. A potom mi tam chyba funkcia skvapalnenie ked chces niekomu zuzit pas alebo stehna. Posobi jednoduchsie, ale pri tom plne kompatibilne pracuje s PSD, ma vrstvy s maskami, rezimi prekryvania masiek, len tam niesu tie nekonecne moznosti kombinacii pouzitia nastrojov. Tak ale to by potom uz bol Photoshop. Okrem toho Photoshop ma plnu podporu grafickej karty a co ja viem co, Pixelmator bude trocha pomalsie aplikovat mozno niektore filtre. Ale urcite je to sto krat lepsie ako Photoshop Elements
 
calven
2012-06-08 15:08:24+02
príspevok od: Daniel.U
akoze da sa otvorit podobne ako kniznica, ale tam nemas chapatelnu adresarovu strukturu. Tie rawy tam su, ale adresarom rozumie len Aperture. tie mena su vselijake cisla a nedavaju ziadnu logiku. Neviem ale ci je to podstatne. Ty mozes mat kniznicu aj oddelenu od masterov. Len tiez ti to na nic nebude
Ak som dobre pozeral do vnútra Vaultu, tak masters súbory organizuje do adresárov podľa mesiacov. Takže plus mínus sa v tom orientovať dá.
 
Daniel.U
2012-06-08 15:10:18+02
príspevok od: calven
Ak som dobre pozeral do vnútra Vaultu, tak masters súbory organizuje do adresárov podľa mesiacov. Takže plus mínus sa v tom orientovať dá.
ale nemas tam nazvy. Kym si si rucne vytrideil fotky zo 100 GB kniznice tak umres. Neviem ale na co by si to robil ked si knizincu otvoris v programe. Alebo z Vaultu urobis kniznicu
 
calven
2012-06-08 15:55:08+02
príspevok od: Daniel.U
ale nemas tam nazvy. Kym si si rucne vytrideil fotky zo 100 GB kniznice tak umres. Neviem ale na co by si to robil ked si knizincu otvoris v programe. Alebo z Vaultu urobis kniznicu
To je samozrejme pravda. Ale kolega sa pýtal, či sa v tom dá nájsť master RAW. Odpoveď je dá, ale načo by som to robil...
 
Daniel.U
2012-06-08 17:45:27+02
príspevok od: calven
To je samozrejme pravda. Ale kolega sa pýtal, či sa v tom dá nájsť master RAW. Odpoveď je dá, ale načo by som to robil...
da aj neda Ked raz potrebujem stovku klinec a neviem kde ho mam lebo mam v pivnici bordel a neoznacene krabicky, tak ako keby som ho aj nemal Ved na to je vsetka ta maskarada okolo ako je rating, farby, vlajocky klucove slova aby tie fotky boli aj pouzitelne
 
calven
2012-06-08 17:59:37+02
príspevok od: Daniel.U
da aj neda Ked raz potrebujem stovku klinec a neviem kde ho mam lebo mam v pivnici bordel a neoznacene krabicky, tak ako keby som ho aj nemal Ved na to je vsetka ta maskarada okolo ako je rating, farby, vlajocky klucove slova aby tie fotky boli aj pouzitelne
Tak tak. Ale podobne ako kolega som premýšľal aj ja, keď som prechádzal na katalógový systém uloženia fotiek. Až som pochopil čo a ako, tak som zabudol na priečinky a ručné triedenie. Aperture má veľmi veľa možností ako fotku označiť, pre budúce ľahké vyhľadanie. A je to rozhodne rýchlejšie ako ručne v milióne priečinkov a subpriečinkov.
Ale to sme sa troška vzdialili od zadania...
 
dePappa
2012-06-08 18:03:11+02
takze takto, aperture adresar v ~/Pictures nie je subor, je to normalny adresar, staci si ho pozriet cez terminal (ja momentalne nemam Aperture nainstalovany, ale podobne funguje aj iPhoto)

terminal:

morpheus@padme ~ $ cd Pictures/iPhoto\ Library/
morpheus@padme ~/Pictures/iPhoto Library $ ls
AlbumData.xml Info.plist Previews SlideshowAssets iPhoto.ipspot
Attachments Library.data ProjectCache Thumb64Segment.data iPhotoAux.db
Auto Import Library.iPhoto ProjectDBVersion.plist ThumbJPGSegment.data iPhotoLock.data
Contents Library6.iPhoto Projects.db Thumbnails iPhotoMain.db
Database Masters Projects.db-journal iLifeShared

takze time machine ti bude zalohovat incrementalne zmeny, mozes do nich uplne v pohode vojst. Btw nenasilna forma ako automaticky presuvat veci medzi iMacom a NAS-om je crontab a rsync (time machine pouziva rsync btw)(popozeraj navody), ja to tak mam rozbehane a nic neriesim
 
Daniel.U
2012-06-08 23:21:11+02
príspevok od: dePappa
takze takto, aperture adresar v ~/Pictures nie je subor, je to normalny adresar, staci si ho pozriet cez terminal (ja momentalne nemam Aperture nainstalovany, ale podobne funguje aj iPhoto)

terminal:

morpheus@padme ~ $ cd Pictures/iPhoto\ Library/
morpheus@padme ~/Pictures/iPhoto Library $ ls
AlbumData.xml Info.plist Previews SlideshowAssets iPhoto.ipspot
Attachments Library.data ProjectCache Thumb64Segment.data iPhotoAux.db
Auto Import Library.iPhoto ProjectDBVersion.plist ThumbJPGSegment.data iPhotoLock.data
Contents Library6.iPhoto Projects.db Thumbnails iPhotoMain.db
Database Masters Projects.db-journal iLifeShared

takze time machine ti bude zalohovat incrementalne zmeny, mozes do nich uplne v pohode vojst. Btw nenasilna forma ako automaticky presuvat veci medzi iMacom a NAS-om je crontab a rsync (time machine pouziva rsync btw)(popozeraj navody), ja to tak mam rozbehane a nic neriesim
no on zalohuje sice inkrementalne, ale neda sa fotka obnovit tak ako v iPhote, ze cele iPhoto sa premeni na vesmirnu kartoteku a ja sa presuvam v case. Ta zazalohovana kniznica aperture v pripade padu systemu je skoro na nic. Je to akurat tak nadej, ze po 10 rokoch triedenia z toho este budu fotky
 
dePappa
2012-06-08 23:36:19+02
príspevok od: Daniel.U
no on zalohuje sice inkrementalne, ale neda sa fotka obnovit tak ako v iPhote, ze cele iPhoto sa premeni na vesmirnu kartoteku a ja sa presuvam v case. Ta zazalohovana kniznica aperture v pripade padu systemu je skoro na nic. Je to akurat tak nadej, ze po 10 rokoch triedenia z toho este budu fotky
hmm ak dojde k padu systemu tak jednoducho zmazes ~/Pictures/Aperture a nahras zalohu (celu, nepraktice, ale funguje to), ja som len chcel opravit fakt ze je to 'subor' (aj ked z pohodalu vfs je aj adresar subor) suhlasim ze LR je z pohladu rychleho obnovenia par suborov lepsia volba,
btw ja pouzivam LR, kde NAS mam cez SAMBU namountovany v mac-u a podla potreby si presuvam adresare, potrebujem na niecom robit co je v NAS-e? sup to na ssd (jednoducho len pretiahnem adresar v LR) a ako najlepsi backup sa mi osvedcil vlastny skrip, ktory bezi v crone (kazdu hodinu) a spusta mi rsync na moj ~/Pictures adresar a NAS (+ okrem toho mam aj time machine a este jednu zalohu poriesenu uplne v inej krajine (opat rsync over ssh)) (NAS je RAID5 4x2TB)
 
Daniel.U
2012-06-08 23:47:32+02
príspevok od: dePappa
hmm ak dojde k padu systemu tak jednoducho zmazes ~/Pictures/Aperture a nahras zalohu (celu, nepraktice, ale funguje to), ja som len chcel opravit fakt ze je to 'subor' (aj ked z pohodalu vfs je aj adresar subor) suhlasim ze LR je z pohladu rychleho obnovenia par suborov lepsia volba,
btw ja pouzivam LR, kde NAS mam cez SAMBU namountovany v mac-u a podla potreby si presuvam adresare, potrebujem na niecom robit co je v NAS-e? sup to na ssd (jednoducho len pretiahnem adresar v LR) a ako najlepsi backup sa mi osvedcil vlastny skrip, ktory bezi v crone (kazdu hodinu) a spusta mi rsync na moj ~/Pictures adresar a NAS (+ okrem toho mam aj time machine a este jednu zalohu poriesenu uplne v inej krajine (opat rsync over ssh)) (NAS je RAID5 4x2TB)
ja som to skor nazval ako balicek, ktory sa tvari ako subor, preto som spominal pravy klik a show package content. Samozrejme, ze zaloha sa pouzit da, ale ked omylom zmazem par fotiek je dost blbe nakopirovat 300 GB. Jedine potom drzat mastery oddelene a katalog oddelene. Mozno by to bolo lepsie. Ja to nechcem moc prekomplikovavat
 
Strana 3 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()