Hore
Fórum » Počítačové vybavenie
 

10 bit vystup na grafickej karte

rbr69
rbr69 2012-11-06 09:21:45+01
Rozmyslam do buducna o novom PC a tomu adekvatnej grafickej karte pre pripadny lepsi monitor s sirsim gammutom a 10 bit na kanal zobrazovanim (30bit per pixel). Nativny 10 bit vystup ponukaju len karty s Display portom 1.2 (rady ATI Fire alebo nVidia Quadro), ktore su v cenovych relaciach cca 600-700 € a to je mimo moju misu.
Na zahranicnych forach su zmienky o "zapnuti" 10 bit vystupu aj u lacnejsich grafickych kariet, ktore toto asi nativne nemaju, ale vedia to cez software akcelerator transformovat, a dostat na HDMI pri zobrazeni 1920x1200 vystup na 10 bit na kanal ... tu sa pohybujeme v relaciach grafickych kariet cca 100€.
Ide mi tu o osobnu skusenost s takouto PC zostavou umoznujucou obrazovy vystup 10 bit na kanal. Prosim nerozoberat zbytocne nic o dalsich parametroch zostavy v zmysle SSD disky, RAID a bla bla. Bavme sa o obrazovom 30 bit vystupe a pripadne monitoroch.
Dakujem.
 
PeterMarek
2012-11-06 20:39:52+01
príspevok od: rbr69
inak za koment k skusenosti s 10bit diky, ten bol ok a k veci ...
Súťažíme tu nebodaj konečne o nejaké ceny v kvalite príspevkov a Vy ste rozhodca? Sakra... to ste mali hneď napísať...
 
PeterMarek
2012-11-06 20:40:23+01
príspevok od: Jurij88
V tomto prípade mi napadá iba jedno poučenie, či zásada: "Hovorit striebro, mlčat zlato."
Ale Vy sa tým neriadite, že?
 
rbr69
2012-11-06 20:42:12+01
príspevok od: PeterMarek
Naozaj to potrebujete? Bez toho umriete hladom?
Tak si to preboha kúpte!
A čítajte text aj so smajlíkmi a nie len ako binárny stroj...

Kúpte si to tak ako to bolo vymyslené a ako to funguje to je jediná rada čo funguje. Žiadne 8+2.To si len skomplikujete život. Ale v IT branži je to asi obľúbený šport ...

Ako som napísal vyššie funguje to aj s "lacnou grafikou" pod 100€ ala NVS300 cez Dp a monitorov s Dp stále pribúda aj za rozumné ceny.

A dobrá rada - keď to budete chcieť používať pod W7 tak vypnite Aero lebo inak to všetko pofičí iba v 8bit...
win 7 pouzivam uplne "holy", vyzera co najpodobnejsie win xp a zakladnym oknam, pre co najrychlejsi beh a bez akyhkolvek grafickych oblbovatok na pouzivatelov ...
 
rbr69
2012-11-06 20:45:08+01
príspevok od: PeterMarek
Naozaj to potrebujete? Bez toho umriete hladom?
Tak si to preboha kúpte!
A čítajte text aj so smajlíkmi a nie len ako binárny stroj...

Kúpte si to tak ako to bolo vymyslené a ako to funguje to je jediná rada čo funguje. Žiadne 8+2.To si len skomplikujete život. Ale v IT branži je to asi obľúbený šport ...

Ako som napísal vyššie funguje to aj s "lacnou grafikou" pod 100€ ala NVS300 cez Dp a monitorov s Dp stále pribúda aj za rozumné ceny.

A dobrá rada - keď to budete chcieť používať pod W7 tak vypnite Aero lebo inak to všetko pofičí iba v 8bit...
a hladom samozrejme neumriem aj mark2 by som si pri otazke ci ho potrebujem, si mohol odpovedat ze mozno nie ... proste o nieco sa vo volnom case zaujimam a konicek si rozsirujem
 
Jurij88
2012-11-06 20:47:12+01
príspevok od: PeterMarek
Ale Vy sa tým neriadite, že?
Nuž, obaja si môžeme myslieť to svoje
 
rbr69
2012-11-06 20:48:25+01
príspevok od: PeterMarek
Súťažíme tu nebodaj konečne o nejaké ceny v kvalite príspevkov a Vy ste rozhodca? Sakra... to ste mali hneď napísať...
nie, len som chcel tymto podakovat za koment, ktory bol vyssie a bol skutocne k veci a zo skusenosti (asi zasa nepochopene) ...
 
PeterMarek
2012-11-06 20:49:22+01
príspevok od: rbr69
win 7 pouzivam uplne "holy", vyzera co najpodobnejsie win xp a zakladnym oknam, pre co najrychlejsi beh a bez akyhkolvek grafickych oblbovatok na pouzivatelov ...
Mac OS X s tým nemá problém ale to s W7 ma prekvapilo. Ono to Aero zas nevypadá tak extra efektne aby požralo toľko zdrojov a tí kujóni od Eiza to zašijú v príručke veľmi nenápadne a len tak btw k nejakému pritscreenu... Každopádne po mesiacoch používania ani samotná hw kalibrácia nie je úplne samospasiteľná. Eizo dáva priestor na manuálnu korekciu a potom to pri ďalšej kalibrácii vie zohľadniť. Ak sa kalibruje celý proces od vstupu po výstup tak to hrá dosť veľký význam. Obávam sa, že pri snahe o akékoľvek neštandardné spojenia bude celý colormanagement ešte väčšia lotéria ako bežne je
 
rbr69
2012-11-06 21:02:06+01
príspevok od: PeterMarek
Mac OS X s tým nemá problém ale to s W7 ma prekvapilo. Ono to Aero zas nevypadá tak extra efektne aby požralo toľko zdrojov a tí kujóni od Eiza to zašijú v príručke veľmi nenápadne a len tak btw k nejakému pritscreenu... Každopádne po mesiacoch používania ani samotná hw kalibrácia nie je úplne samospasiteľná. Eizo dáva priestor na manuálnu korekciu a potom to pri ďalšej kalibrácii vie zohľadniť. Ak sa kalibruje celý proces od vstupu po výstup tak to hrá dosť veľký význam. Obávam sa, že pri snahe o akékoľvek neštandardné spojenia bude celý colormanagement ešte väčšia lotéria ako bežne je
inak, ked som sa zacal tymto napadom 10bit zaoberat, narazil som na forach na dotazy a problemy s OS X, ze napriek tomu, ze napriek tomu, ze pri Macu mozete mat vsade podporu 10 bit, t.j. graficka karta s 10 bit, pripojenie cez Dp na monitor s 10bit dokonca Eiza so 16bit, ale hlavny problem bol uvadzany, ze OS X ako operacny system nevie krmit kartu inymi datami nez 8bit na kanal ... a to je problem OS X a ked toto vyriesia, potom ma pouzivatel samozrejme moznost frcat na 10 bit ... je na to hardwarovo pripraveny, len "OS X" si to musi vyriesit ...
http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=1012459
 
PeterMarek
2012-11-06 21:11:13+01
príspevok od: rbr69
inak, ked som sa zacal tymto napadom 10bit zaoberat, narazil som na forach na dotazy a problemy s OS X, ze napriek tomu, ze napriek tomu, ze pri Macu mozete mat vsade podporu 10 bit, t.j. graficka karta s 10 bit, pripojenie cez Dp na monitor s 10bit dokonca Eiza so 16bit, ale hlavny problem bol uvadzany, ze OS X ako operacny system nevie krmit kartu inymi datami nez 8bit na kanal ... a to je problem OS X a ked toto vyriesia, potom ma pouzivatel samozrejme moznost frcat na 10 bit ... je na to hardwarovo pripraveny, len "OS X" si to musi vyriesit ...
http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=1012459
Ale bacha na to, že tá linka je na 2 roky staré fórum...
 
rbr69
2012-11-06 21:22:48+01
príspevok od: PeterMarek
Ale bacha na to, že tá linka je na 2 roky staré fórum...
ok neviem, ci OS X bol nejako v tejto oblasti "opatchovany" ... ak aj nie potom to grafickej karte musi vediet poslat napr. aplikacia ... a zapnut podporu 10bit ma APS CS5 a CS6 ...
 
PeterMarek
2012-11-06 21:32:19+01
príspevok od: rbr69
ok neviem, ci OS X bol nejako v tejto oblasti "opatchovany" ... ak aj nie potom to grafickej karte musi vediet poslat napr. aplikacia ... a zapnut podporu 10bit ma APS CS5 a CS6 ...
Samozrejme mam na mysli aktuálny hw nie s DVi výstupom ale Mac Pro s "normálnou" grafickou kartou ako Nvidia Quatro 4000 a pod... a OS X Mountain Lion + Ps CS6. Na výstupe s Mac Booku alebo Mac Mini je to neriešiteľné. Ale na takých strojoch sa riešenie takého problému neočakáva. Podobne ako asi nikto nebude na riešenie 10bit výstupu používať niečo iné ako Ps...
 
zmizik
2012-11-06 21:46:43+01
Kua chlapi, chvilku Vas tu necham o samote a vy takto rbr69: monitor pories, tam nieje o com. O tom Delle sa pise vselijak, ze vraj dake flaky ma ci co, ale toho by som sa nebal, cena/vykon fajna a ked sa nieco pooo - zreklamuje sa. S grafiku ti neporadim, ale ostanem zvedavy, ake "zelezo" ti nakoniec skonci v PC
 
Marek Vančo
2012-11-06 21:53:52+01
Otázka ja prečo chceš 10bit na monitor?
Výhody 10 bitov na monitore:
- monitor lepšie vie zobraziť požadovanú farbu
- menšie skoky medzi farbami - hlavne na oblohe kde je malý rozdiel dvoch blízkych farieb na veľkej ploche - gradient.
- ak dokáže grafická karta poslať farby s 10 bit rozlíšením, farby sú presnejšie zobrazené.

Ja som tiež rozmýšlal o monitore s Hardwarovou kalibráciou a širokým gammutom s LUT tabuľkou. Ale prišiel som k záveru že je to pre nňa zbytočné lebo:
- gradient sa prejaví len na niektorých fotografiách.
- niektoré monitory síce dovoľujú hw kalibráciu ale treba na to špeciálny software - ktorý treba kupovať zvlášť.
- ak chcem použiť 10 bit, musím ich mať v celom pracovnom reťazci (workflow) - od grafického programu, cez grafickú kartu, prepojenie (DisplayPort) až po monitor...
- wide gammut ((nemá žiaden súvis s 10bit rozsahom farieb) som nakoniec oželel, po prečítaní tohoto článku: http://www.kenrockwell.com/tech/adobe-rgb.htm

Neviem čo myslíš pod pojmom "zapnúť 10bit na grafickej karte a cez akcelerátor poslať na výstup?". Predpokladám že ide o integrovanú LUT tabuľku v grafickej karte, kde sa 8 bit vstup interpoluje cez LUT tabuľku na 10bit výstup aby monitor zobrazil správne farby prípadne aby sa lepšie rozhodoval pri inernej LUT tabuľke monitora pre zobrazenie farieb.

Osobne si myslím že rozdiel medzi 8 bit a 10bit zbadáš len v niektorých špecifických prípadoch a za tú cenu to nestojí. Zatiaľ je 10bit chápaných ako pracovný nástroj grafických štúdií, a necháva sa za túto vymoženosť platiť - od softwaru až po monitor.

(Ohľadom výstupu monitora 8+2 : niektoré dobré monitory dokážu rýchlim prepínaním dvoch farieb simulovať rozsah 2 bitov. To prepínanie je tak rýchle, že bolo problém ho zmerať nieto ešte spozorovať. V princípe tebe môže byť jedno ako monitor dosiahne 10bit zobrazenie keď to ani nezbadáš a nijako si tým nekomplikuješ život).

V dnešnej dobe sa mi 10bit zdá drahá investícia pre malý rozdiel. (Hlavne v amatérskych podmienkach) Takto to vidím ja.
 
PeterMarek
2012-11-06 22:04:48+01
príspevok od: Marek Vančo
Otázka ja prečo chceš 10bit na monitor?
Výhody 10 bitov na monitore:
- monitor lepšie vie zobraziť požadovanú farbu
- menšie skoky medzi farbami - hlavne na oblohe kde je malý rozdiel dvoch blízkych farieb na veľkej ploche - gradient.
- ak dokáže grafická karta poslať farby s 10 bit rozlíšením, farby sú presnejšie zobrazené.

Ja som tiež rozmýšlal o monitore s Hardwarovou kalibráciou a širokým gammutom s LUT tabuľkou. Ale prišiel som k záveru že je to pre nňa zbytočné lebo:
- gradient sa prejaví len na niektorých fotografiách.
- niektoré monitory síce dovoľujú hw kalibráciu ale treba na to špeciálny software - ktorý treba kupovať zvlášť.
- ak chcem použiť 10 bit, musím ich mať v celom pracovnom reťazci (workflow) - od grafického programu, cez grafickú kartu, prepojenie (DisplayPort) až po monitor...
- wide gammut ((nemá žiaden súvis s 10bit rozsahom farieb) som nakoniec oželel, po prečítaní tohoto článku: http://www.kenrockwell.com/tech/adobe-rgb.htm

Neviem čo myslíš pod pojmom "zapnúť 10bit na grafickej karte a cez akcelerátor poslať na výstup?". Predpokladám že ide o integrovanú LUT tabuľku v grafickej karte, kde sa 8 bit vstup interpoluje cez LUT tabuľku na 10bit výstup aby monitor zobrazil správne farby prípadne aby sa lepšie rozhodoval pri inernej LUT tabuľke monitora pre zobrazenie farieb.

Osobne si myslím že rozdiel medzi 8 bit a 10bit zbadáš len v niektorých špecifických prípadoch a za tú cenu to nestojí. Zatiaľ je 10bit chápaných ako pracovný nástroj grafických štúdií, a necháva sa za túto vymoženosť platiť - od softwaru až po monitor.

(Ohľadom výstupu monitora 8+2 : niektoré dobré monitory dokážu rýchlim prepínaním dvoch farieb simulovať rozsah 2 bitov. To prepínanie je tak rýchle, že bolo problém ho zmerať nieto ešte spozorovať. V princípe tebe môže byť jedno ako monitor dosiahne 10bit zobrazenie keď to ani nezbadáš a nijako si tým nekomplikuješ život).

V dnešnej dobe sa mi 10bit zdá drahá investícia pre malý rozdiel. (Hlavne v amatérskych podmienkach) Takto to vidím ja.
V zásade súhlas. Pre amatérsku fotku ale aj pre profesionálnu mi to príde ako s kanónom na vrabce...

Význam to má napríklad pri high-end digitalizácii kde treba dosiahnuť čo najväčšiu zhodu originálu-obrazu na monitore-obrazu v tlači (čo je problém ktorému sa venujem aby mal pes na granule) a kde potom treba ešte riešiť aj veci ako osvetlenie (či skôr zatemnenie pracoviska) a osvetlenie originálu pri vizuálnej kontrole a podobné radosti...

Pri "autorskej" fotke kde z odstupom času autor "ladí" fotku na monitore tak aby zopovedala jeho zámeru je úmyselná manipulácia od reality tak veľká, že presnosť nemusí byť až tak vysoká. Ergo v takom prípade je celá kalibrácia skôr o tom aby výsledky boli "predvídateľné" a nie "presné"...

Občan príde z výletu s fotkou krajinky a ide ju mršiť tak aby sa dala predať - no v pohode sa to dá aj na 8 bitovom monitore (ba aj na 6bitovom notebookovom) lebo po čase získa grif čo mu ako vylezie na papier. V takom prípade sa asi môžeme pýtať, že "Načo 10bit?"

 
Mikinvl
2012-11-06 23:04:03+01
príspevok od: PeterMarek
V zásade súhlas. Pre amatérsku fotku ale aj pre profesionálnu mi to príde ako s kanónom na vrabce...

Význam to má napríklad pri high-end digitalizácii kde treba dosiahnuť čo najväčšiu zhodu originálu-obrazu na monitore-obrazu v tlači (čo je problém ktorému sa venujem aby mal pes na granule) a kde potom treba ešte riešiť aj veci ako osvetlenie (či skôr zatemnenie pracoviska) a osvetlenie originálu pri vizuálnej kontrole a podobné radosti...

Pri "autorskej" fotke kde z odstupom času autor "ladí" fotku na monitore tak aby zopovedala jeho zámeru je úmyselná manipulácia od reality tak veľká, že presnosť nemusí byť až tak vysoká. Ergo v takom prípade je celá kalibrácia skôr o tom aby výsledky boli "predvídateľné" a nie "presné"...

Občan príde z výletu s fotkou krajinky a ide ju mršiť tak aby sa dala predať - no v pohode sa to dá aj na 8 bitovom monitore (ba aj na 6bitovom notebookovom) lebo po čase získa grif čo mu ako vylezie na papier. V takom prípade sa asi môžeme pýtať, že "Načo 10bit?"

Suhlas na co?Netreba ,odhliadnuc od toho že pokial nebudes mat hardware ktory dokaže spracovat 10bit - ovy rozsah teda hardwerovy vystup nie softwerovy tak ti to je zbytocne lebo aj tak ti 10bit škalu zobrazi len na tvojom hardwere na upravu ti plne dostacuje priemerna GK v spojeni s profi monitorom v 10 bit škalou
 
rbr69
2012-11-06 23:16:04+01
príspevok od: Marek Vančo
Otázka ja prečo chceš 10bit na monitor?
Výhody 10 bitov na monitore:
- monitor lepšie vie zobraziť požadovanú farbu
- menšie skoky medzi farbami - hlavne na oblohe kde je malý rozdiel dvoch blízkych farieb na veľkej ploche - gradient.
- ak dokáže grafická karta poslať farby s 10 bit rozlíšením, farby sú presnejšie zobrazené.

Ja som tiež rozmýšlal o monitore s Hardwarovou kalibráciou a širokým gammutom s LUT tabuľkou. Ale prišiel som k záveru že je to pre nňa zbytočné lebo:
- gradient sa prejaví len na niektorých fotografiách.
- niektoré monitory síce dovoľujú hw kalibráciu ale treba na to špeciálny software - ktorý treba kupovať zvlášť.
- ak chcem použiť 10 bit, musím ich mať v celom pracovnom reťazci (workflow) - od grafického programu, cez grafickú kartu, prepojenie (DisplayPort) až po monitor...
- wide gammut ((nemá žiaden súvis s 10bit rozsahom farieb) som nakoniec oželel, po prečítaní tohoto článku: http://www.kenrockwell.com/tech/adobe-rgb.htm

Neviem čo myslíš pod pojmom "zapnúť 10bit na grafickej karte a cez akcelerátor poslať na výstup?". Predpokladám že ide o integrovanú LUT tabuľku v grafickej karte, kde sa 8 bit vstup interpoluje cez LUT tabuľku na 10bit výstup aby monitor zobrazil správne farby prípadne aby sa lepšie rozhodoval pri inernej LUT tabuľke monitora pre zobrazenie farieb.

Osobne si myslím že rozdiel medzi 8 bit a 10bit zbadáš len v niektorých špecifických prípadoch a za tú cenu to nestojí. Zatiaľ je 10bit chápaných ako pracovný nástroj grafických štúdií, a necháva sa za túto vymoženosť platiť - od softwaru až po monitor.

(Ohľadom výstupu monitora 8+2 : niektoré dobré monitory dokážu rýchlim prepínaním dvoch farieb simulovať rozsah 2 bitov. To prepínanie je tak rýchle, že bolo problém ho zmerať nieto ešte spozorovať. V princípe tebe môže byť jedno ako monitor dosiahne 10bit zobrazenie keď to ani nezbadáš a nijako si tým nekomplikuješ život).

V dnešnej dobe sa mi 10bit zdá drahá investícia pre malý rozdiel. (Hlavne v amatérskych podmienkach) Takto to vidím ja.
v podstate odpoved je na zaciatku Tvojho komentu vo vymenovanych vyhodach ... ostatok je uz len uspokojenim svojeho hobby, ciastocne aj "technokratickeho" pohladu na danu vec ako ITckara, a aj snaha pochopit, naucit sa a prakticky si osahavat veci okolo colormanagementu ... zatial fungujem na sRGB a pouzivani externej komercnej kalibracnej sondy

a k tomu zapnutiu 10bit:
aj kartam s Dp napr. FirePro od ATI sa cez Catalyst Control Center "povie" Enable 10-bit
pixel format support
http://www.amd.com/uk/Documents/ATI_FirePro_Adobe_10-Bit_FAQ_030910.pdf

takze som zistoval, ci nema niekto skusenost, ze toto je mozne aj u "nizsich" kariet, ktore uvadzaju tiez Deep Color, avsak v obmedzenom rezime napr. cez HDMI s limitnym zobrazovanim max. 1920 x 1200
http://www.amd.com/us/products/desktop/graphics/ati-radeon-hd-5000/hd-5450-overview/pages/hd-5450-overview.aspx#2

teda zamer bolo kupit nieco taketo 4jadro i7 so 16 GB RAM
http://www.alza.sk/hp-7500-elite-microtower-d334118.htm
a lacnou grafikou, ktora by mozno vedela zapnut cez HDMI 1920 x 1200 10bit Deep Color na monitor, ktory ide na 10bit (to ci 8 + 2 alebo nativne na 10 mi je jedno, podstatna je pomer cena / kvalita)

takze preto tato diskusia, ci nema niekto s takymto niecim skusenost ... ak bude doma vykonna zostava a 10bit monitor upgrade samozrejme karty mozem urobit kedykolvek potom, ked bude nizsia zaujimava cena ... ide o to, ak mam kupit domov nove pecko, a robim s fotkami, preco nad tymto trendom nerozmyslat
 
lacikam
2012-11-06 23:18:10+01
A presne pre takéto názory je v tom akurát bordeľ "na upravu ti plne dostacuje priemerna GK v spojeni s profi monitorom v 10 bit škalou"
Ujasnime si - priemerná GK (komerčná VGA) má vždy? 8-bit. Načo (v princípe) k tomu pripájať profi monitor s 10-bit (asi myslíš natívne, v horšom prípade 8+2-bit AFRC)? Načo?!? To chceš tie chýbajúce 2bity, ktoré karta proste nevie dodať, EMULOVAŤ (nanapadá má lepší výraz, ak nechcem použiť výraz SIMUOVAŤ=napodobniť)? No, to už bude presnosť. Keď 10-bit, tak natívne a v celom reťazci. Za zobrazenie iných užívateľov ale nie si, ani nebudeš zodpovedný. Keď pôjdeš z obyčajnej=komerčnej=priemernej=hráčskej (česť výnimkám, ak sú) s 8-bit, tak je správne a dostačujúce ísť do monitoru s plným 8-bit, v horšom prípade s 6+2-bit AFRC.
 
rbr69
2012-11-06 23:54:25+01
príspevok od: lacikam
A presne pre takéto názory je v tom akurát bordeľ "na upravu ti plne dostacuje priemerna GK v spojeni s profi monitorom v 10 bit škalou"
Ujasnime si - priemerná GK (komerčná VGA) má vždy? 8-bit. Načo (v princípe) k tomu pripájať profi monitor s 10-bit (asi myslíš natívne, v horšom prípade 8+2-bit AFRC)? Načo?!? To chceš tie chýbajúce 2bity, ktoré karta proste nevie dodať, EMULOVAŤ (nanapadá má lepší výraz, ak nechcem použiť výraz SIMUOVAŤ=napodobniť)? No, to už bude presnosť. Keď 10-bit, tak natívne a v celom reťazci. Za zobrazenie iných užívateľov ale nie si, ani nebudeš zodpovedný. Keď pôjdeš z obyčajnej=komerčnej=priemernej=hráčskej (česť výnimkám, ak sú) s 8-bit, tak je správne a dostačujúce ísť do monitoru s plným 8-bit, v horšom prípade s 6+2-bit AFRC.
ako som napisal, zistujem, ci vie nejaka karta posielat Deep Color cez HDMI na 1920x1200 ... a ak niekto taketo nieco ma, moze to testnut (rovnako si moze testnuut svoj retazec OS-GK-Dp-Monitor 10bit, ak si mysli, ze ho ma)
http://www.imagescience.com.au/kb/getattachment.php?data=MTUyfDEwIGJpdCB0ZXN0IHJhbXAuemlw

tak ako sme si napisali v Tvojom vlakne k monitoru, viem na com vaecsina pozera, ale neriesim situaciu sposobom, ze ak by vsetci frcali na 6bit monitoroch, tak si k uprave fotografii a vytvareniu svojho "pracoviska" zaobstaram aj ja 6bit a budem pozerat na 6bit ...

a aj mozem suhlasit s tym co pises ... je to aj o tom, ze vaecsina je leniva vobec sa zaoberat co i len teoriou v tejto oblasti a nehovoriac o tom, ze by mali dat za to nejake zlepsenie aj nejaky peniaz ... tym nemyslim Teba, ale beznych pouzivatelov webu s presvetlenymi kontrastnymi monitormi s rozhodenymi farbami, ktorym to je jedno
 
rbr69
2012-11-07 00:06:29+01
príspevok od: lacikam
A presne pre takéto názory je v tom akurát bordeľ "na upravu ti plne dostacuje priemerna GK v spojeni s profi monitorom v 10 bit škalou"
Ujasnime si - priemerná GK (komerčná VGA) má vždy? 8-bit. Načo (v princípe) k tomu pripájať profi monitor s 10-bit (asi myslíš natívne, v horšom prípade 8+2-bit AFRC)? Načo?!? To chceš tie chýbajúce 2bity, ktoré karta proste nevie dodať, EMULOVAŤ (nanapadá má lepší výraz, ak nechcem použiť výraz SIMUOVAŤ=napodobniť)? No, to už bude presnosť. Keď 10-bit, tak natívne a v celom reťazci. Za zobrazenie iných užívateľov ale nie si, ani nebudeš zodpovedný. Keď pôjdeš z obyčajnej=komerčnej=priemernej=hráčskej (česť výnimkám, ak sú) s 8-bit, tak je správne a dostačujúce ísť do monitoru s plným 8-bit, v horšom prípade s 6+2-bit AFRC.
a aj preto som patral v tomto bordeli, ze napriek tomu, ze LEN Displey Port vie 10 bit prenos, tak by to mal vediet aj HDMI 1.3
http://www.projectorreviews.com/advice/HomeTheaterProjector-FAQs/ProjectorsHDMI1.3aDeepColor.php
len zavisi na karte
 
Mikinvl
2012-11-07 00:11:08+01
príspevok od: lacikam
A presne pre takéto názory je v tom akurát bordeľ "na upravu ti plne dostacuje priemerna GK v spojeni s profi monitorom v 10 bit škalou"
Ujasnime si - priemerná GK (komerčná VGA) má vždy? 8-bit. Načo (v princípe) k tomu pripájať profi monitor s 10-bit (asi myslíš natívne, v horšom prípade 8+2-bit AFRC)? Načo?!? To chceš tie chýbajúce 2bity, ktoré karta proste nevie dodať, EMULOVAŤ (nanapadá má lepší výraz, ak nechcem použiť výraz SIMUOVAŤ=napodobniť)? No, to už bude presnosť. Keď 10-bit, tak natívne a v celom reťazci. Za zobrazenie iných užívateľov ale nie si, ani nebudeš zodpovedný. Keď pôjdeš z obyčajnej=komerčnej=priemernej=hráčskej (česť výnimkám, ak sú) s 8-bit, tak je správne a dostačujúce ísť do monitoru s plným 8-bit, v horšom prípade s 6+2-bit AFRC.
V celom retazci znamena sumu GK Fire + Profi monitor okrem zbytku PC približne 1500 Ečok,to važne chceš ist do toho?
 
Strana 2 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()