Hore
Fórum » Počítačové vybavenie
 

NAS server na backup fotiek

Juraj-BN
2012-12-31 19:56:59+01
Zdravím,

chcel by som si zakúpiť nejaký NAS server na zálohu fotografií, chcel by som vás preto požiadať o radu / odporučenie nejakého konkrétneho typu, ktorý používate a máte s ním dobre skúsenosti, resp. ktoré parametre sú najdôležitejšie. Cena okolo 200 E by bola fajn.
Dosť by mi to pomohlo. Dik vopred.
 
Slavo Jancisin
2012-12-31 20:35:32+01
ja mám Synology DS212J a spokojnosť ... pripojím sa naňho zo všetkých PC doma ... minimálny odber energie, aj rýchlosť je dobrá ... mám tam dva disky 2GB so zrkadlovým zápisom.

cena je do 200€ bez HDD ... ale mám to už asi rok, takže ceny môžu byť úplne inde
 
Slavo Jancisin
2012-12-31 20:36:42+01
a okrem toho mám naňho napojenú aj laserovu aj atramentovú tlačiareň
 
DodoFot
2012-12-31 21:14:50+01
ja pouzivam zyxel nsa-320 s dvoma 2TB diskami, ktore su zrkadlene. spokojnost, pristup z pc, notebooku, telefonu, televizora taktiez bezvproblemov. cena 120€ bez diskov.
 
bonifacko
2012-12-31 21:15:13+01
príspevok od: Slavo Jancisin
ja mám Synology DS212J a spokojnosť ... pripojím sa naňho zo všetkých PC doma ... minimálny odber energie, aj rýchlosť je dobrá ... mám tam dva disky 2GB so zrkadlovým zápisom.

cena je do 200€ bez HDD ... ale mám to už asi rok, takže ceny môžu byť úplne inde
mirroring?
 
Slavo Jancisin
2012-12-31 21:46:47+01
hej mirroring
 
bonifacko
2012-12-31 21:47:39+01
príspevok od: Slavo Jancisin
hej mirroring
a maš to aj na internom HDD? A stade to laduješ na ten server?
 
Slavo Jancisin
2012-12-31 21:50:40+01
rovno to ladujem na server ... v PC mám iba 500 GB HDD, rovnako aj v notebooku iba 500 GB HDD
 
Slavo Jancisin
2012-12-31 21:54:47+01
príspevok od: bonifacko
a maš to aj na internom HDD? A stade to laduješ na ten server?
V PC aj v NB to mám nastavené ako sieťovú jednotku a z foťáku to ladujem rovno tam
 
Juraj-BN
2012-12-31 21:59:20+01
Slafco, dik za tip, ten synology 212j vyzerá fakt zaujímavo. Vďaka.
Pozeral som aj variantu s WiFi (synology DS213air) a možno blbá otázka, ale znamená to, ze stanica nemusí mat pevne pripojenie k sieti a stačí ze je v dosahu napr. domácej WiFi siete a dokáže sa k nej pripojiť a zároveň prostredníctvom nej poskytovať prístup ostatným PC?
 
bonifacko
2012-12-31 22:03:14+01
príspevok od: Slavo Jancisin
V PC aj v NB to mám nastavené ako sieťovú jednotku a z foťáku to ladujem rovno tam
Lenže to nemaš nijako zalohovane. Zrkadlenie nesluži na zalohovanie. Zrkadlenie znižuje zlyhanie uložiska. Ja mam zatial robene fotky (surove a jpg) na 2 HDD po 1TB cez program SynBackPro
http://www.2brightsparks.com/syncback/sbpro.html
 
Slavo Jancisin
2012-12-31 22:04:58+01
príspevok od: Juraj-BN
Slafco, dik za tip, ten synology 212j vyzerá fakt zaujímavo. Vďaka.
Pozeral som aj variantu s WiFi (synology DS213air) a možno blbá otázka, ale znamená to, ze stanica nemusí mat pevne pripojenie k sieti a stačí ze je v dosahu napr. domácej WiFi siete a dokáže sa k nej pripojiť a zároveň prostredníctvom nej poskytovať prístup ostatným PC?
pravdepodobne áno ... ja mám NAS-ko pripojené sieťovým káblom priamo do routra a cez router sa pripájam cez wifi k NB aj mobilu ... PC mám tiež káblovo s rutrom ... predsa cez kábel je tá rýchlosť väčšia, hlavne ak robím vo fotošope a psd súbor má niekoľko mega, tak je to rýchlejšie
 
Slavo Jancisin
2012-12-31 22:11:25+01
príspevok od: bonifacko
Lenže to nemaš nijako zalohovane. Zrkadlenie nesluži na zalohovanie. Zrkadlenie znižuje zlyhanie uložiska. Ja mam zatial robene fotky (surove a jpg) na 2 HDD po 1TB cez program SynBackPro
http://www.2brightsparks.com/syncback/sbpro.html
v NAS-ku mám fyzicky dva 2TB disky a zrkadlovo sa to na nich ukladá ... synology má vlastný program na zalohovanie, ktorý to všetko riadí podľa toho ako si to nastavím
kontroluje samostatne aj "zdravie" jednotlivých diskov ... v prípade problému ma upozorňuje o potrebe servisu, výmeny, nefunkčnosti jedného disku ...

pravdupovediac mne to spravuje jeden pán, ktorý je v tom omnoho lepší ako ja ... ja mu poviem, čo potrebujem a on mi to urobí ... možnože sa aj v niektorých veciach nevyjadrujem presne
 
bonifacko
2012-12-31 22:22:59+01
príspevok od: Slavo Jancisin
v NAS-ku mám fyzicky dva 2TB disky a zrkadlovo sa to na nich ukladá ... synology má vlastný program na zalohovanie, ktorý to všetko riadí podľa toho ako si to nastavím
kontroluje samostatne aj "zdravie" jednotlivých diskov ... v prípade problému ma upozorňuje o potrebe servisu, výmeny, nefunkčnosti jedného disku ...

pravdupovediac mne to spravuje jeden pán, ktorý je v tom omnoho lepší ako ja ... ja mu poviem, čo potrebujem a on mi to urobí ... možnože sa aj v niektorých veciach nevyjadrujem presne
Ja viem ako funguje zrkadlenie. Ale až som neobjavil ten program, som si myslel, že sa to inak neda. Da!
Ty maš situaciu takuto: Fotiš a čo nafotiš naladuješ na server. To sa tam uklada, fyzicky v realnom čase na 2disky. Ak si niečo omylom zmažeš, tak to vymažeš na oboch v realnom čase. Preto vravim, že to nie je zalohovanie. Zalohovanie by to bolo vtedy, ak by si take servre mal dva.
 
Juraj-BN
2012-12-31 22:34:06+01
príspevok od: Slavo Jancisin
pravdepodobne áno ... ja mám NAS-ko pripojené sieťovým káblom priamo do routra a cez router sa pripájam cez wifi k NB aj mobilu ... PC mám tiež káblovo s rutrom ... predsa cez kábel je tá rýchlosť väčšia, hlavne ak robím vo fotošope a psd súbor má niekoľko mega, tak je to rýchlejšie
Uvažoval som kvôli možnosti mat "skryty" server napr. v inej miestnosti ako PC. Ak napríklad zlodej vylupi firmu a slohne PC a zariadenia v jeho blízkosti, server a data na nom by "prežili"
 
Slavo Jancisin
2012-12-31 22:34:22+01
príspevok od: bonifacko
Ja viem ako funguje zrkadlenie. Ale až som neobjavil ten program, som si myslel, že sa to inak neda. Da!
Ty maš situaciu takuto: Fotiš a čo nafotiš naladuješ na server. To sa tam uklada, fyzicky v realnom čase na 2disky. Ak si niečo omylom zmažeš, tak to vymažeš na oboch v realnom čase. Preto vravim, že to nie je zalohovanie. Zalohovanie by to bolo vtedy, ak by si take servre mal dva.
v tomto smere máš pravdu ... voči "blbosti" užívateľa to ošetrené nemám ... nemám to blbovzdorné ... zatiaľ sa mi to nestalo a dúfam, že sa ani nestane
stalo sa mi, že mi odišiel jeden disk, ale o dáta som neprišiel ... našťastie ...
 
bonifacko
2012-12-31 22:44:04+01
príspevok od: Slavo Jancisin
v tomto smere máš pravdu ... voči "blbosti" užívateľa to ošetrené nemám ... nemám to blbovzdorné ... zatiaľ sa mi to nestalo a dúfam, že sa ani nestane
stalo sa mi, že mi odišiel jeden disk, ale o dáta som neprišiel ... našťastie ...
Nuž je to tak. Mne to jeden vysveloval na porada.sk a musel som priznať, že je to tak. Mal som zapnute zrkadlenie 2 diskov v BIOSe.
Akurat, že treba mať urobeny určity system. Doležite su zdrojove subory, raw format. Napr. až to nebude zalohovane na oboch diskoch, tak sa neoplatí mazať SD kartu. A idealne by bolo aj tak mat niečo v PC a ten server. Ale nie priamo doma. Čo ak vyhoríš? Alebo niečo ako nehorlavy sejf v stene a tam mať to uložisko schovane.
 
andreewp
2012-12-31 22:44:59+01
Ak by som mohol vedieť načo chceš NAS .. len kvôli zálohe foto... k tomu potrebuješ hockedy prístup ? to skôr nie.. postačí externý disk, i keď osobne by som využil nejakú CLOUD službu.
 
hyperon
2012-12-31 22:48:10+01
Duri, odporucam ZYXEL NSA-320 alebo 325, mali by to byt spolahlive zariadenia. po dlhsom sledovani for a odporucani kolegov si v najblizsich dnoch tiez idem zaobstarat jedno z nich.
 
Slavo Jancisin
2012-12-31 22:51:08+01
príspevok od: bonifacko
Nuž je to tak. Mne to jeden vysveloval na porada.sk a musel som priznať, že je to tak. Mal som zapnute zrkadlenie 2 diskov v BIOSe.
Akurat, že treba mať urobeny určity system. Doležite su zdrojove subory, raw format. Napr. až to nebude zalohovane na oboch diskoch, tak sa neoplatí mazať SD kartu. A idealne by bolo aj tak mat niečo v PC a ten server. Ale nie priamo doma. Čo ak vyhoríš? Alebo niečo ako nehorlavy sejf v stene a tam mať to uložisko schovane.
tak mi už iba ostáva nebyť blbý a kúpiť druhý taký server ... aj keď ho využívam na archiváciu zákaziek a ako TFP priestor pre klientov, odkiaľ si vedia stiahnuť/prezrieť fotky zo svojej svadby kdekoľvek na svete ... aj keď si túto službu priplatí málo ľudí
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()