Hore
Fórum » Počítačové vybavenie
 

Výber externého monitoru 27" 4K vs 2560 x 1440

BeeeNe
BeeeNe 2014-12-30 17:04:59+01
Vyberám externý monitor uhlopriečky cca 27", pozerám sa najmä po monitoroch Dell (jedna varianta je 4k a druhá 2 560 x 1 440, oba 27"/28").
Monitor bude agregovaný s macbook pro retina.
http://www.alza.sk/28-dell-p2815q-4k-d2166489.htm
http://www.alza.sk/27-dell-p2715q-uhd-4k-d2275729.htm
http://www.alza.sk/27-dell-u2715h-ultrasharp-d2270731.htm

Najaktívnejšie rozmýšľam o tom 28" 4K, akurát sa mi naskytá otázka, ako je na tom s kvalitou? nebude spoľahlivejší a kvalitnejší ten 2560x1440, za rovnakú cenu?

Máte niekto skúsenosť s týmito monitormi? Poprípade viete mi poradiť dáku lepšiu alternatívu, v cenovej kategórií cca 500€?
ocením každú radu...
 
BeeeNe
2015-01-19 12:19:48+01
Ešte taký dotaz: Aký veľký bude užívateľský rozdiel/problém medzi pomerom strán 16:10 (displayom notebooku) a 16:9 (externým monitorom)?
 
JohnNewton
2015-01-19 13:48:12+01
príspevok od: BeeeNe
Ešte taký dotaz: Aký veľký bude užívateľský rozdiel/problém medzi pomerom strán 16:10 (displayom notebooku) a 16:9 (externým monitorom)?
Presne 1 palec na výšku

Výhoda alebo nevýhoda záleži na použitých aplikáciách.
 
BeeeNe
2015-01-19 18:46:48+01
mám pocit, že sa tu dá nastaviť prispôsobenie obrazu jednému, alebo druhému monitoru, kedy na tom neprioritnom (sekundárnom monitore) sa obraz prispôsobí prioritnému.
 
vlasto13
2015-01-26 17:04:49+01
príspevok od: bear
Funguje, len Intel NUC som vratil, ten to nezvladal a budem k tomu musiet poskladat ine mini PC. Neviem co konkretne Ta zaujima. Kedze je to IPS, tak obraz je dobry, podsvietenie je tiez na pohlad rovnomerne. Displej je matny, takze pokial na monitor, alebo na mna nesvieti priamo sklno, tak odlesky nie su problem.
Máš nejaké nové info okolo Dell-u
 
bear
- moderator
2015-01-26 19:05:03+01
príspevok od: vlasto13
Máš nejaké nové info okolo Dell-u
Este stale funguje, asi 2x sa mi stalo, ze sa nezobudil zo sleep modu a musel som ho zapnut/vypnut. Skalibrovany ho zatial nemam, lebo namam na to vhodnu kalibracnu sondu.
 
vlasto13
2015-01-26 19:32:34+01
príspevok od: bear
Este stale funguje, asi 2x sa mi stalo, ze sa nezobudil zo sleep modu a musel som ho zapnut/vypnut. Skalibrovany ho zatial nemam, lebo namam na to vhodnu kalibracnu sondu.
Nevyznám sa v tých sondách, je treba na to nejakú špeciálnu sondu? alebo nejakú špecifickú?
Pre mňa je sonda ako sonda nemám z toho skoro žiadne info
 
bear
- moderator
2015-01-27 07:05:09+01
príspevok od: vlasto13
Nevyznám sa v tých sondách, je treba na to nejakú špeciálnu sondu? alebo nejakú špecifickú?
Pre mňa je sonda ako sonda nemám z toho skoro žiadne info
Nie je to velmi k tejto teme, ale sondy su kolorimetricke a spektrometricke. Lacnejsie kolorimetricke sondy snimaju len isty konkretny pocet farieb a pomahaju vyladit ich pomer a nastavit jas monitora. Su dostatocne pre CRT a katodove podsvietenie a niektore vraj pre LED. Vysledok s LED monitorom moze byt na pohlad OK, ale moze byt aj dost mimo.
Spektrometricke sondy vidia cele viditelne spektrum a je im jedno co kalibruju, ci je to CRT, klasicke LCD, LED, OLED, projektor, alebo papier.

Tento Dell by mal byt vraj od vyroby skalibrovany na sRGB, takze pokial si nebudem moct spravit kalibraciu spravne, tak sa radsej spolahnem na vyrobnu kalibraciu.
 
vlasto13
2015-02-04 18:04:28+01
príspevok od: bear
Nie je to velmi k tejto teme, ale sondy su kolorimetricke a spektrometricke. Lacnejsie kolorimetricke sondy snimaju len isty konkretny pocet farieb a pomahaju vyladit ich pomer a nastavit jas monitora. Su dostatocne pre CRT a katodove podsvietenie a niektore vraj pre LED. Vysledok s LED monitorom moze byt na pohlad OK, ale moze byt aj dost mimo.
Spektrometricke sondy vidia cele viditelne spektrum a je im jedno co kalibruju, ci je to CRT, klasicke LCD, LED, OLED, projektor, alebo papier.

Tento Dell by mal byt vraj od vyroby skalibrovany na sRGB, takze pokial si nebudem moct spravit kalibraciu spravne, tak sa radsej spolahnem na vyrobnu kalibraciu.
Teda to čo Eizo ponúka ako kalibračné sondy EX2 (podľa mňa prezlečené datacolor spyder) sú nepresné? keďže sú to kolorimetre.
 
bear
- moderator
2015-02-04 18:18:42+01
príspevok od: vlasto13
Teda to čo Eizo ponúka ako kalibračné sondy EX2 (podľa mňa prezlečené datacolor spyder) sú nepresné? keďže sú to kolorimetre.
Myslim, ze som to napisal dostatocne jasne a strucnejsie to asi ani neslo. Osobne nepoznam sondy Eiso. Rozumiem fyzikalnemu pozadiu, ale necitim sa byt odbornikom na kalibraciu a miesanie farieb. Je tu na tuto temu myslim celkom dost clankov:
www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/csf---centrum-spravy-farieb/
 
vlasto13
2015-02-04 18:46:02+01
príspevok od: bear
Myslim, ze som to napisal dostatocne jasne a strucnejsie to asi ani neslo. Osobne nepoznam sondy Eiso. Rozumiem fyzikalnemu pozadiu, ale necitim sa byt odbornikom na kalibraciu a miesanie farieb. Je tu na tuto temu myslim celkom dost clankov:
www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/csf---centrum-spravy-farieb/
no v podstate si napísal že všetky kolorimetre na LED LCD sú na nič
 
BeeeNe
2015-02-04 20:54:52+01
príspevok od: vlasto13
Máš nejaké nové info okolo Dell-u
No tak nedávno mi prišlo U2715H a zatiaľ som len a len ohúrený. + mimo iných vlastností je aj dizajnovo fakt dobre zmáknutý (úzke orámovanie dodáva veľmi dobrý vzhľad).
Mať o pár centimetrov voľného miesta na stole viac tak pravdepodobne beriem ešte jeden do dvojice!
 
vlasto13
2015-02-04 21:33:08+01
príspevok od: BeeeNe
No tak nedávno mi prišlo U2715H a zatiaľ som len a len ohúrený. + mimo iných vlastností je aj dizajnovo fakt dobre zmáknutý (úzke orámovanie dodáva veľmi dobrý vzhľad).
Mať o pár centimetrov voľného miesta na stole viac tak pravdepodobne beriem ešte jeden do dvojice!
no super skús nazbierať čo najviac informacii a dať ich sem
 
kasko
2015-02-04 22:10:20+01
príspevok od: vlasto13
no super skús nazbierať čo najviac informacii a dať ich sem
mam U2713HM - 2715ka vyzera ako nastupca - osobne ziaden problem nemam.... ziadna kalibracia cez sondu. Vyrobne nastavenie + doporuceny jas a kontrast z testov monitora. Ale ja profi niesom
 
katjo
2015-02-04 23:51:38+01
Čo takto HP DreamColor Z27x ?

gamut AdobeRGB, hardvérová kalibrácia, podpora 4K
http://clanky.katalogmonitoru.cz/1468-hp-dreamcolor-z27x-perfektni-monitor-pro-narocne-profesionaly/#!prettyPhoto

zrejme najlacnejší monitor s hardvérovou kalibráciou..

http://www.cnews.cz/recenze/hp-dreamcolor-z27x-profi-lcd-za-cenu-obycejneho-nebo-jen-papirovy-drak
 
vlasto13
2015-05-26 21:01:40+02
príspevok od: bear
Este stale funguje, asi 2x sa mi stalo, ze sa nezobudil zo sleep modu a musel som ho zapnut/vypnut. Skalibrovany ho zatial nemam, lebo namam na to vhodnu kalibracnu sondu.
Ahoj, aké máš zatiaľ skúsenosti z Dell-kom po nejakej dobe používania?
 
bear
- moderator
2015-05-27 07:11:57+02
príspevok od: vlasto13
Ahoj, aké máš zatiaľ skúsenosti z Dell-kom po nejakej dobe používania?
Monitor monitoruje, asi 3-4x sa stalo ze sa nezobudil ked som zobudil pocitac zo sleepu a musel som ho zapnut/vypnut.
 
MagickVamp
2015-05-27 08:00:00+02
príspevok od: bear
Monitor monitoruje, asi 3-4x sa stalo ze sa nezobudil ked som zobudil pocitac zo sleepu a musel som ho zapnut/vypnut.
To sa mi stava aj pri Benq
 
JohnNewton
2015-05-27 15:09:43+02
príspevok od: MagickVamp
To sa mi stava aj pri Benq
U dellu som sa s tým stretol, benq zatiať bez chyby
 
tomas2009
2015-05-27 18:56:58+02
Ja pouzivam externy monitor od Eizo 27p, nie je sice 4k ale iba uhd...na eizo pouzijes kalibracnu sondu a ine srandy ...rovnomerne podsvietenie due...zalezi na tom ci chces len hracky alebo skutocnu kvalitu profi monitoru. Nelutujem tie peniaze. Povodne som pozeral aj po Dell a ine...ale potom som zapol priamo u distributora Sofos to Eizo na moj macbook pro a hned som vedel co si mam kupit. Tak isto aj sondu mam od nich ...
 
tomas2009
2015-05-27 19:07:08+02
Ved presne to je dovod kupit Eizo, nemusis sa starat o to aky kus vychytis, servis a distribucia uplne super, helplinka, super stranky kde mas uplne vsetko v cestine, navody, help, akekolvek poradenstvo...a vratenie vadneho kusu do 24h, rovnomerne due podsvietenie...hold spickova kvalita je proste spickova kvalita, ale do kancelarie ci na hrajkanie sa na grafiku je ten dell ok, ...naj znacky na trhu: Eizo, potom o chlp horsi Nec..Yiama...potom velka priepast a zrazu Dell, Philips, potom zas priepast a potom Samsung, LG...Benq...atd ...hold staci si pozriet kto vsetko pouziva Eizo..Neff atd ...napriklad mojej manke by stacil na pozeranie mailof a pracu vo worde aj Dell 22, ale hold ma Apple cinema a jej prvy dojem bol ze, ake to ma krasne verne farby...takze tak k teme ....
 
Strana 2 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()