Hore
Fórum » Počítačové vybavenie
 

Co je najdolezitejsie pri vybere PC

JSP070
JSP070 2015-04-04 08:41:07+02
Prosim vas o vysvetlenie. Uvazujem nad kupou PC, z priestorovych dovodov to bude AIO. Potrebujem spracovavat raw cca. 30 MB v Capture NX-D a tif velke vyse 100 MB v Zoneri. Ak som to spravne pochopil, graficka karta je najmenej dolezita a procesor najviac. Jasne mam v tom, ze to bude IPS, min. 8GB RAM a 7200 rpm HDD.
Nemam jasno v dvoch veciach.
1. Je citelny rozdiel medzi obycajnym HDD a hybridom s 8GB SSD pri nacitavani fotiek do editora a ich uprave?
2. Na co pozerat pri vybere procesora? Ked porovnam Intel Core i5 4590T vs i3 4150, tak sa mi zda vykon porovnatelny. Cena i5 je ale takmer dvojnasobna.Ma zmysel zaplatit 150 € za drahsi PC s i5?
http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i5-4 ... re-i3-4150
 
lacikamo
2015-04-05 13:27:29+02
príspevok od: JSP070
Obsadeny je iba jeden slot a druhy je volny.
Skusim pozriet nejake ultra slim ako to vyzera. Pisal som o priestore, ale skor mi ide o dizajn. Priestoru mam habadej, ale desktop vyzera v obyvacke blbo. Viem, ze je divne riesit dizajn, ked hladam PC na upravu fotiek.
Ale hladam nieco co slusne vyzera a je aj funkcne. A nechcel som zbytocne vyhodit vela penazi. Momentalne to vidim na ten Asus i5.
Dúfam, že to neberieš tak, že Ti chcem kaziť radosť. Iba upozorňujem na možný problém. Ak je jeden slot voľný - dvojkanálové radenie RAM funguje tak, že v oboch slotoch sa musia nachádzať minimálne moduly s rovnakou frekvenciou, ak už nebudeš mať rovnaké časovanie - ideál je "dual kit" - balenie dvoch rovnakých (parametrami identických) modulov priamo od výrobcu. V opačnom prípade - sa rýchlosť taktu RAM v dvojkanálovom radení ( po uvažovanom pridaní druhej RAM) spomalí na takt tej pomalšej. Teda ak výrobca AIO osadí do dosky podporujúcej takt max. 1666 MHz RAMku s taktom 1333MHz - ty, ak budeš chcieť výkon, ktorý sa z dosky (a ostatných komponent dá dostať) budeš musieť buď kúpiť dve nové 1666MHz, alebo sa zmieriť tým, že kúpiš jednu 1666MHz a tá bude potom v dvojkanále "šlapať" podtaktovaná.
 
lacikamo
2015-04-05 13:28:27+02
To AIO má touch screen, nie je to zbytočnosť? Či som zle čítal? Ak budeš retušovať fotky, určite nebudeš chcieť omatlávať monitor, či?
 
landov
2015-04-05 16:04:45+02
AIO...tiez som doma velmi natesno s priestorom a uvazoval som aj o AIO, ale nakoniec bol z toho notebook. Uz len to, ze ked niekde idem, tak supnem NTB do tasky, ale AIO ??? Ani dnu ani von. Ked ale o par rokov budem upgradovat, tak to uz bude urcite PC zostava...uz len preto, ze k NTB mam aj tak externy monitor
 
shaggy
2015-04-05 22:56:25+02
Najlepšie by bolo napísať, do akej sumy presne to má byť (aj s monitorom).
Do AIO by som nešiel, lepšie je kúpiť monitor + malú skrinku. V dnešnej dobe sa do naozaj maličkých krabíc zmestí rovnako výkonný počítač, ako do veľkých.
 
JSP070
2015-04-06 12:57:24+02
Cena by mala byt do 800€.
Ak sa nemylim, tie mini PC nemaju DVD mechaniku. Aj ked sa to da riesit externou v pripade nudze.
Dotykovy displej mi nevadi ze tam je aj ked je to uplna zbytocnost.
 
JSP070
2015-04-06 15:40:16+02
Este je moznost, ze by som si nechal notebook Lenovo G710 17.3" i5 a dokupil monitor. Len si neviem predstavit ako sa s tym pracuje. Mat otvoreny ntb a za nim dalsi externy monitor.
Pripadne vymenit leskly LCD panel za IPS. Lenze Lenovo tu moznost na moj typ neponuka a nikde inde som taku moznost nenasiel.
 
Bruce
2015-04-06 16:10:07+02
Pred rokom a pol som riešil podobný problém a vyriešil som ho strojom od MSI : G60 2oe , ktorý bolo potrebné upgradovať ssd 120 gb, ale tu mobilitu a silu v tak malom a ľahkom prevedení nikdá neľutujem. Nevyužil som jeho možnosti na 100 percent. Pri 4k videu to fučí, ale čo by človek čakal. Rendering na ssd je neskutočne rýchly. Toto len okrajom, pretože v práci mám zas 2 AIO pc a príchodom domov pociťujem prechod z obrovských lcd panelov handicap !!! Detaily, ktoré vidím na veľkých paneloch nemám šancu bežne pozorovať, musím zoomovať. Upgrade AIO PC je problém. Na strihanie videa mám doma v maximálnej možnej miere využitú grafiku. To všetko sa ale v cenovej relácii nevyrovná bedni, ktorá je síce nespratná, ale za tie peniaze naskladané komponenty sú už o niečom inom. Ja som si priplatil za mobilitu, ktorú som sa rozhodol nevyužívať v takej miere ako kedysi. Takže v podstate moje veĺké oči a predstava sa po čase upravila a zrazu mám iné priority. To len na margo toho, keď niekto na betón tvrdí, že bude potrebovať to či ono...
 
Bruce
2015-04-06 16:15:58+02
príspevok od: JSP070
Este je moznost, ze by som si nechal notebook Lenovo G710 17.3" i5 a dokupil monitor. Len si neviem predstavit ako sa s tym pracuje. Mat otvoreny ntb a za nim dalsi externy monitor.
Pripadne vymenit leskly LCD panel za IPS. Lenze Lenovo tu moznost na moj typ neponuka a nikde inde som taku moznost nenasiel.
V pohode odskúšané , bez problémov riešenie , pripojené cez hdmi, pripojená externá klávesnica a myš a samozrejme notebook v uzavretom stave. Ak má nasávanie cez bočné , alebo zadné mriežky je to ok. Pokiaľ je to cez klávesnicu, potrebuješ troška vzduchu a mal by byť aspoň mierne pootvorený. Riešenie nasávania vzduchu cez klávesnicu bolo ideálne pre používanie blondínkami v perinách, kde po čase bol book upečený...
 
JSP070
2015-04-06 17:02:56+02
Som nevedel, že ntb pracuje aj zatvorený. Som myslel, že sa hneď uspí. Veľký monitor by som vyťahoval iba na prácu s fotkami. Budem uvažovať nad touto cestou.
 
Bruce
2015-04-06 17:50:48+02
Uspí sa každý notebook s defaultným nastavením. Treba zmeniť nastavenie napájania a zvoliť možnosť akcie pri zatvorení krytu na nevykonať nič...
 
stafa
2015-04-06 18:54:07+02
príspevok od: Bruce
V pohode odskúšané , bez problémov riešenie , pripojené cez hdmi, pripojená externá klávesnica a myš a samozrejme notebook v uzavretom stave. Ak má nasávanie cez bočné , alebo zadné mriežky je to ok. Pokiaľ je to cez klávesnicu, potrebuješ troška vzduchu a mal by byť aspoň mierne pootvorený. Riešenie nasávania vzduchu cez klávesnicu bolo ideálne pre používanie blondínkami v perinách, kde po čase bol book upečený...
Riešenie nasávania vzduchu cez klávesnicu je tu na to, aby sa do booku nenasával bordel zo stola, hochu...
 
landov
2015-04-06 18:58:19+02
príspevok od: JSP070
Som nevedel, že ntb pracuje aj zatvorený. Som myslel, že sa hneď uspí. Veľký monitor by som vyťahoval iba na prácu s fotkami. Budem uvažovať nad touto cestou.
Velky monitor by som vytahoval iba na pracu s fotkami...

Ked raz okusis pracu na velkom monitore, tak po monitore NTB uz ani nebrechnes - viem to, je to moj pripad. Nedavno som odpojil 22 monitor od NTB a nieco som instaloval a pouzil len obrazovku NTB a bol som zufaly, nic som nevidel iba blsi cirkus
 
JSP070
2015-04-06 19:25:41+02
Deti majú 23" monitory ktoré občas používam, takže sa nebojím, že by som si na ntb nezvykol. 17,3" nie je až tak málo.
 
lacikamo
2015-04-06 19:42:17+02
príspevok od: JSP070
Som nevedel, že ntb pracuje aj zatvorený. Som myslel, že sa hneď uspí. Veľký monitor by som vyťahoval iba na prácu s fotkami. Budem uvažovať nad touto cestou.
- pri pripojení externého monitora sa dá vypnúť interný monitor notebooku. A hneď bude (aj) notebook chladnejší. Pri zatváraní veka u niektorých modelov býva snímač/spínač, ktorý - ÁNO - môže notebook "uspať", mysliac si, že sa už na ňom nepracuje. Každopádne - už to tu padlo - aj malý počítač s modernými komponentami je riešenie, pripevniť sa na monitor často dá - hlavne u vačších monitorov a menších počítačov s case o málo vačšou ako obal CD - sa s touto možnosťou počíta.
 
lacikamo
2015-04-06 19:45:18+02
Ale sme odbočili - teda :
1. JE rozdiel medzi SSD a klasickým diskom. Hybridné SSD ani kombináciu SSD+otáčkový disk "napevno" v jednom PC by som neriešil.
2. Pozeraj pri výbere procesora na to, či programy, ktoré budeš natívne používať vedia využiť viac jadier. A bude to platné, či sa rozhliadneš po AIO alebo inom PC.
 
landov
2015-05-21 18:48:13+02
Ja zajtra idem upgradovat moj ani nie rocny notebook - menim 8GB (2x4) RAM za 16GB (2x8). Aj ked inac je OK (i7 4jadra, 256 GB SSD), tak 8GB RAM sa plni jedna radost pri 30MB fotkách. Upravujem v LR6 + PS. Ked by som vyberal teraz novy NTB tak jedine 16GB RAM a viac.
 
JohnNewton
2015-05-22 06:33:22+02
príspevok od: landov
Ja zajtra idem upgradovat moj ani nie rocny notebook - menim 8GB (2x4) RAM za 16GB (2x8). Aj ked inac je OK (i7 4jadra, 256 GB SSD), tak 8GB RAM sa plni jedna radost pri 30MB fotkách. Upravujem v LR6 + PS. Ked by som vyberal teraz novy NTB tak jedine 16GB RAM a viac.
Žiadny zázrak sa nestane, swapovanie na SSD je veľmi rýchle.
 
tomino1980
2015-05-22 08:43:43+02
Ja som na starom acery timeline s i3 ... min rok dal ssd 256gb teraz 2 x 4gb ramky ale ziadne hitparada sa nekona ...v poslednej dobe od kedy mam ssd mi akosi mrzne youtube/vimeo ...fulhd ani neskusam ...lr ide asi trocha rychlejsie ale nic extremne... Kupe niecoho noveho sa asi nevyhnem
 
landov
2015-05-22 12:58:59+02
príspevok od: JohnNewton
Žiadny zázrak sa nestane, swapovanie na SSD je veľmi rýchle.
Tak uz mam tych 16GB. Ziadny zazrak sa nestal, ale okometricky je tam nejaky posun k rychlejsiemu prepinaniu medzi oknami a aj pri upravach v LR6. Uvidíme...
 
Bruce
2015-05-22 16:33:38+02
príspevok od: landov
Tak uz mam tych 16GB. Ziadny zazrak sa nestal, ale okometricky je tam nejaky posun k rychlejsiemu prepinaniu medzi oknami a aj pri upravach v LR6. Uvidíme...
Čakal som na inú reakciu z tvojej strany typu je to úžasné super. Ešte že si aspoň úprimný a pravdivo informuješ... Ja mám 12Gb a na jednom kompe dokonca 4 Gb a by si sa čudoval, čo všetko šlape... Radšej si treba odstrániť kopec zbytočných procesov na pozadí a potom pri štarte systému sa mnohým spúšťa kopec zbytočných utilít od podpory výrobcov až po rôzne aplikácie Google, adobe atď, ktoré zbytočne zaťažujú procesor a ram. Toto je ale na dlhú debatu.
Pokiaľ má dnes človek aspoň i5, 8Gb Ram, SSD a podľa potreby Grafiku na úrovni nemá sa na čo sťažovať. Každý chce hneď super stroj, ktorého limity nevyužije. Inak by som sa divil.
 
Strana 2 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()