Hore
Fórum » Počítačové vybavenie
 

Monitor, graficka karta + pripadne sonda

DrAcula
2015-07-07 01:48:44+02
Je mi jasne ze podobne temy tu uz su, ale su bud starsie, alebo nie celkom sedia. Radsej napisem rovno co mam zatial vyhliadnute a zajima ma vas nazor.

1. Monitor mam zatial vyhliadnuty tento:
shop.ephoto.sk/katalog/monitory/basic/20-23inch/eizo-ev2436wfs3-bk.html
Je to dobra volba ? V danej cenovej kategorii mate aj lepsi tip ?

2. Aku graficku kartu by ste k nemu dokupili ?
Momentalne mam nejaku starsiu Nvidia 285 OC ...
(svojho casu super karta ale ma vysoku spotrebu atd...)
Do karty mienim investovat okolo 160 Eur, Zvazujem NVIDIA GeForce GTX 750 Ti GPU
Je to dobra volba ? Pripadne oplati sa menit ?

3. Oplati sa kupit k tomu tuto amatersku kalibracnu sondu?
shop.ephoto.sk/katalog/kalibracia/sondy/x-rite-colormunki-smile.html


Dakujem za kazdu radu, pripadne tip ...
 
yquinox
2015-07-07 09:24:50+02
... ja mam ten Eizo asi pol roka a spokojnost ...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-07-07 14:21:31+02
1. EIZO je nepisany standard medzi grafickymi monitormi. Pokial si mozes dovolit EIZO, kup si EIZO.
2. Graficka karta je dolezita pre aplikacie podporujuce Open GL, pomoze v Photoshope, ale i novom Lightroome 6 (CC). Pre samotne spracovanie fotografii nie je az tak dolezita. Viac pomoze velka RAM, rychle disky, vypocetny vykon procesora pri rendrovani RAW.
3. Aj lacne sondy X-Rite funguju dobre, monitor ti skalibruju kvalitne. Chyba tam ale meranie jasu (budes ho musiet nastavit priblizne) a chyba podpora viacmonitoroveho pracoviska, co ta nemusi trapit. SOndou mozes kalibrovat aj notebook, ci monitory kamaratom.
 
DrAcula
2015-07-07 15:58:00+02
príspevok od: Karol Srnec
1. EIZO je nepisany standard medzi grafickymi monitormi. Pokial si mozes dovolit EIZO, kup si EIZO.
2. Graficka karta je dolezita pre aplikacie podporujuce Open GL, pomoze v Photoshope, ale i novom Lightroome 6 (CC). Pre samotne spracovanie fotografii nie je az tak dolezita. Viac pomoze velka RAM, rychle disky, vypocetny vykon procesora pri rendrovani RAW.
3. Aj lacne sondy X-Rite funguju dobre, monitor ti skalibruju kvalitne. Chyba tam ale meranie jasu (budes ho musiet nastavit priblizne) a chyba podpora viacmonitoroveho pracoviska, co ta nemusi trapit. SOndou mozes kalibrovat aj notebook, ci monitory kamaratom.
Vdaka za odpoved,

Rad by som sa este opytal:
1. -

2. Kedze moja stara karta ma iba DVI konektor, je nutne updatovat kartu aby podporovala aj novsi displayport? Je lepsie monitor pripojit cez displayport alebo DVI?

3. Ako podstatne je meranie toho jasu pri kalibracii monitora ?
Viac monitorov samozrejme vyuzivam, ale fotky spracovavam iba na 1. Bude teda stacit skalibrovat iba tento 1 monitor tou sondou (kedze si pisal ze nepodporuje viacmonitorove pracoviska)? (s kalibraciou nemam zatial ziadne skusenosti )
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-07-07 18:46:14+02
príspevok od: DrAcula
Vdaka za odpoved,

Rad by som sa este opytal:
1. -

2. Kedze moja stara karta ma iba DVI konektor, je nutne updatovat kartu aby podporovala aj novsi displayport? Je lepsie monitor pripojit cez displayport alebo DVI?

3. Ako podstatne je meranie toho jasu pri kalibracii monitora ?
Viac monitorov samozrejme vyuzivam, ale fotky spracovavam iba na 1. Bude teda stacit skalibrovat iba tento 1 monitor tou sondou (kedze si pisal ze nepodporuje viacmonitorove pracoviska)? (s kalibraciou nemam zatial ziadne skusenosti )
DVI je uz digitalny port, takze by nemal byt ziaden problem.

Pre upravu fotografii sa odporuca jas okolo 100 Cdl/m2. Ak to bude viac, budes oslneny monitorom a budes mat tendenciu fotky upravovat do tmava. Nastavenie jasu nemusi byt uplne presne. Staci vediet, ze max. jas monitora je 250 -300 Cdl/m2, takze ked nastavis cca 40-50% jasu, budes priblizne na odporucanej hodnote. Ked nebudes upravovat fotky, nastav si jas aky chces.
 
JohnNewton
2015-07-07 19:37:47+02
DVI max. rozlíšenie 2560 x 1600
Na 4k by si potrebovať DP alebo HDMI
 
DrAcula
2015-07-15 22:13:27+02
Tak som cerstvym majitelom Eizo EV2436WFS
(http://www.svethardware.cz/recenze-eizo-ev2436wfs-trefa-do-cerneho/36363)

Odporucam na nom povypinat vsetky eco funkcie, lebo inac to robi somariny.
Jas som si nahodil cca 35-40 ... vtedy mi pri profile sRGB pripadaju farby najlepsie nastavene na spracovanie foto (aspon pokial nedokupim kalibracnu sondu).

Dakujem vsetkym za rady.

Teraz este dosetrit na tu kalibracnu sondu.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()