Hore
Fórum » Počítačové vybavenie
 

32" Monitor na upravu fotiek

Kayco
Kayco 2015-10-28 13:00:04+01
Pekny den vsetkym. Riesim jeden necakany problem. Vybral som si monitor Benq GW2765. Vcera som ho zapojil, ale aj ked to je 27" (a obraz vyborny), pri rozliseni 2560x1440 je vsetko strasne male. Nevyhovuje mi to z viacerých dovodov. Preto som sa rozhodol, ze ho vymenim za 32" pri tom istom rozliseni. Zaujimalo by aj aj ako ste na tom vy - vyhovuje vam 2560x1440 27"?
Hlavna otazka ale je, ktory konkretne by to mal byt. Bol by som velmi vdacny znalému cloveku, ktory by mi pomohol vybrat. Idem mi najma o vernost farieb pri uprave fotografii.
https://www.alza.sk/32-benq-bl3200pt-d2169874.htm?o=2
https://www.alza.sk/32-samsung-s32d850-d2144537.htm?o=1
http://www.hej.sk/monitor-acer-b326hulymiidphz-um-jb6ee-001-cierny/
https://www.alza.sk/32-hp-envy-d2359026.htm?o=1
https://www.alza.sk/32-philips-bdm3270qp-d2428064.htm?o=1
Pripadne iny okolo 500€, ktory som ja neobjavil.

Velmi pekne dakujem.
 
Roman Point
2015-11-02 16:08:06+01
Len tak sa spýtam. Má niekto Dell monitor? Aké nastavenie jasu odporúčate? Nemám zatiaľ problém s vyexportovanou fotografiou ale je dobré vedieť čo je správne pokiaľ má niekto podobný monitor ako ja

Dell P2314H
 
kasko
2015-11-02 16:41:30+01
príspevok od: Roman Point
Len tak sa spýtam. Má niekto Dell monitor? Aké nastavenie jasu odporúčate? Nemám zatiaľ problém s vyexportovanou fotografiou ale je dobré vedieť čo je správne pokiaľ má niekto podobný monitor ako ja

Dell P2314H
U kazdeho modelu to bude inak, ale neviem ci ti to pomoze. U2713HM jas 120cd/m2 v menu to je 34 a kontrast na 80.
 
MJM
2015-11-02 17:30:55+01
príspevok od: Roman Point
Len tak sa spýtam. Má niekto Dell monitor? Aké nastavenie jasu odporúčate? Nemám zatiaľ problém s vyexportovanou fotografiou ale je dobré vedieť čo je správne pokiaľ má niekto podobný monitor ako ja

Dell P2314H
Mam Dell P2414H.
Robil si nejaku kalibraciu? Lebo default bol dost zly.
 
Roman Point
2015-11-02 18:42:24+01
príspevok od: MJM
Mam Dell P2414H.
Robil si nejaku kalibraciu? Lebo default bol dost zly.
Nerobil som zatiaľ ale default vyzerá veľmi dobre až som prekvapený. Pokiaľ by to bolo zlé kamaráti by ma na to určite upozornili.
 
Roman Point
2015-11-02 18:43:05+01
príspevok od: kasko
U kazdeho modelu to bude inak, ale neviem ci ti to pomoze. U2713HM jas 120cd/m2 v menu to je 34 a kontrast na 80.
Pfuu 34? Teraz mám nejakých 55-56 a nezdá sa mi to nejak moc jasné..
 
kasko
2015-11-02 19:49:37+01
príspevok od: Roman Point
Pfuu 34? Teraz mám nejakých 55-56 a nezdá sa mi to nejak moc jasné..
No vidis, kazdy model teda inak.... Pouzivam toto nastavenie pri zapnutej 60W ziarovke, keby som robil potme, tak mi monitor za chvilu vypali oci.
 
PeCh
2015-11-03 10:48:17+01
príspevok od: JohnNewton
Asi máme inú logiku, nezaplatím 4K aby som hral fullHD. A ani si zatiaľ nekúpim 4K TV, kým na tom nebude čo pozerať v natívnom rozlíšení. Aj keď mám možnosť točiť 4k ale ten nekonečný rendering.....4K zatiaľ predbehlo dobu. A úprimne si myslím, že svetelný objektív ktorý treba cloniť o dve čísla vyššie sú vyhodené peniaze, samozrejme je to môj subjektívny názor, ktorý nevydávam za pravdu
Ani ja by som nechcel platiť za 4K monitor, a používať ho iba vo FullHD. Ale nemám problém kúpiť 4K monitor, používať ho na fotky a bežnú prácu v 4K, na filmy FullHD a na 3D hry vo FullHD. IMHO vo filmoch si nemyslím, že by som rozoznal rozdiel medzi 4K a FullHD (doma na FullHD TV nerozoznám 720p a 1080p vzhľadom na vzdialenosť TV od gauča, navyše film obsahuje dynamický pohyb a nie statický obraz a teda nie je vidno toľko detailov). Pri hrách to závisí od žánru. Pokojná adventúra, či nejaká stratégia by vedela využiť 4K (neviem, či taká je). Pri akčnej FPS si myslím že neuvidím zásadný rozdiel medzi 4K a FullHD (odhliadnuc od toho, že nemyslím si, že existuje nejaká grafika, ktorá by utiahla modernú FPS pri 4K v dostatočnej kvalite). Preto si myslím, že už len kvôli fotkám sa dnes oplatí kúpiť 4K monitor (fotografovi). Aby si fotograf "degradoval" mať možnosť jemného rozlíšenia len kvôli tomu, že sa nebude môcť hrať v natívnom rozlíšení, tak nad tým musím len krútiť hlavou.
 
JohnNewton
2015-11-03 13:18:15+01
príspevok od: PeCh
Ani ja by som nechcel platiť za 4K monitor, a používať ho iba vo FullHD. Ale nemám problém kúpiť 4K monitor, používať ho na fotky a bežnú prácu v 4K, na filmy FullHD a na 3D hry vo FullHD. IMHO vo filmoch si nemyslím, že by som rozoznal rozdiel medzi 4K a FullHD (doma na FullHD TV nerozoznám 720p a 1080p vzhľadom na vzdialenosť TV od gauča, navyše film obsahuje dynamický pohyb a nie statický obraz a teda nie je vidno toľko detailov). Pri hrách to závisí od žánru. Pokojná adventúra, či nejaká stratégia by vedela využiť 4K (neviem, či taká je). Pri akčnej FPS si myslím že neuvidím zásadný rozdiel medzi 4K a FullHD (odhliadnuc od toho, že nemyslím si, že existuje nejaká grafika, ktorá by utiahla modernú FPS pri 4K v dostatočnej kvalite). Preto si myslím, že už len kvôli fotkám sa dnes oplatí kúpiť 4K monitor (fotografovi). Aby si fotograf "degradoval" mať možnosť jemného rozlíšenia len kvôli tomu, že sa nebude môcť hrať v natívnom rozlíšení, tak nad tým musím len krútiť hlavou.
No nie je to tak, že pri dnešnom rozlíšení snímačov je na 4K degradované všetko ?? Na 8 Mpx toho už dnes veľa nanafotíme, čo povieš ?
 
PeCh
2015-11-03 16:17:13+01
príspevok od: JohnNewton
No nie je to tak, že pri dnešnom rozlíšení snímačov je na 4K degradované všetko ?? Na 8 Mpx toho už dnes veľa nanafotíme, čo povieš ?
No určite to bude lepšie ako pri 2Mpx FullHD . Pri statickom obraze (fotky) bude na 4K obraz ostrejší ako pri FullHD a teda ho vítam. Naopak 4K pri videu vo väčšine scén nepotrehneš. Viditeľné je pri veľmi pomalých scénach ideálne CGI (animované rozprávky, pomalé renderované sci-fi scény). Nebudem však preto 4K zatracovať. Len si viem posúdiť, kedy má pre mňa prínos a kedy nie.
 
JohnNewton
2015-11-03 16:31:45+01
príspevok od: PeCh
No určite to bude lepšie ako pri 2Mpx FullHD . Pri statickom obraze (fotky) bude na 4K obraz ostrejší ako pri FullHD a teda ho vítam. Naopak 4K pri videu vo väčšine scén nepotrehneš. Viditeľné je pri veľmi pomalých scénach ideálne CGI (animované rozprávky, pomalé renderované sci-fi scény). Nebudem však preto 4K zatracovať. Len si viem posúdiť, kedy má pre mňa prínos a kedy nie.
Ok, ja to viem tiež posúdiť a intrepolované video z FHD na 4K je horšie ako orginál na kvalitnej FHD obrazovke. Treba sa len z blízka lepšie pozrieť ..... Ale úprimne, to 4K na telke ma láka práve kvôli prezentácii fotografií....a ešte keby bola ohnutá .... ako plátno v kine na 70 mm filme ...curved sa mi páči
 
anton julény
2015-11-03 17:28:32+01
ako prvý som si kúpil 4K 27 monitor a hneď po zapnutí mi bolo jasné, že je malý. využil som možnosť vrátiť monitor a vymenil som si ho za 4K 32". a nastal jeden malý problém: na Win7 boli buď malé písmená alebo boli neproporcionálne voči ostatným prvkom, druhý problém bol grafická karta, ktorá síce zvládla 4K (s 1GB), ale na hranici svojich schopností za cenu zvýšenia teploty. najskôr sa vyriešil druhý problém výmenou grafickej karty (na 4GB) a prvý zmenou OS na Win10 a po tejto zmene ti 2K monitor pripadá, ako by si sa díval naň cez sitko.

myslím, že investícia do 4K 32" a grafickej karty sa vráti výhodami veľkej pracovnej plochy a ďalšími drobnosťami.
 
JohnNewton
2015-11-03 17:39:57+01
príspevok od: anton julény
ako prvý som si kúpil 4K 27 monitor a hneď po zapnutí mi bolo jasné, že je malý. využil som možnosť vrátiť monitor a vymenil som si ho za 4K 32". a nastal jeden malý problém: na Win7 boli buď malé písmená alebo boli neproporcionálne voči ostatným prvkom, druhý problém bol grafická karta, ktorá síce zvládla 4K (s 1GB), ale na hranici svojich schopností za cenu zvýšenia teploty. najskôr sa vyriešil druhý problém výmenou grafickej karty (na 4GB) a prvý zmenou OS na Win10 a po tejto zmene ti 2K monitor pripadá, ako by si sa díval naň cez sitko.

myslím, že investícia do 4K 32" a grafickej karty sa vráti výhodami veľkej pracovnej plochy a ďalšími drobnosťami.
Ale čím neskôr, tým kvalitnejšie a lacnejšie....a čo si budeme klamať, množstvo tu zverejnených foto (v tých rozlíšeniach) vyzerá n a 4K monitore ako poštová známka, na 8K to bude bodka v strede obrazovky
 
anton julény
2015-11-03 18:18:18+01
príspevok od: JohnNewton
Ale čím neskôr, tým kvalitnejšie a lacnejšie....a čo si budeme klamať, množstvo tu zverejnených foto (v tých rozlíšeniach) vyzerá n a 4K monitore ako poštová známka, na 8K to bude bodka v strede obrazovky
to je relatívne, spravidla zníženie ceny nebýva až také veľké, aby to nenahradilo využitie vecí dovtedy, ako sa zníži ich cena (viď žiarivý príklad "stančok"), ale je to vždy otázka zladenia priorít.
 
JohnNewton
2015-11-03 18:25:36+01
príspevok od: anton julény
to je relatívne, spravidla zníženie ceny nebýva až také veľké, aby to nenahradilo využitie vecí dovtedy, ako sa zníži ich cena (viď žiarivý príklad "stančok"), ale je to vždy otázka zladenia priorít.
Ale V tom 4k je situácia trochu iná, vzhľadom k možnosti použitia, o rok môže byť aj OLED cenou inde.
 
Kayco
2015-11-07 15:27:33+01
dakujem vsetkym za prispevky....nakonieco som vybrat Benq BL3200....som spokojny na 97% ...tie 3% sa tykaju parametru gamma....na monitore sa da nastavit 5 stupnou, ale aj ten najmensi je mi dost tmavy......moja otazka znie, ci kalibracia dokaze monitor "prinutit" zmenit nejaky parameter (v tomto pripage gamma) aj mimo rozsah, ktory umoznuje monitor nastavit pristrednictvom menu ......priklad- gammu mozem nastavit (tusim) od 2.3 do 3.2 ale ja ju potrebujem dat na 2.1
dakujem
 
Robson65
2015-11-07 19:56:01+01
príspevok od: Roman Point
Len tak sa spýtam. Má niekto Dell monitor? Aké nastavenie jasu odporúčate? Nemám zatiaľ problém s vyexportovanou fotografiou ale je dobré vedieť čo je správne pokiaľ má niekto podobný monitor ako ja

Dell P2314H
mám Dell U2410 a aj jas aj kontrast mám na 50 percent a zatial mi to vyhovuje, ale to mojim očiam, a to som už dosť slepý
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()