Hore
Fórum » Počítačové vybavenie
 

Colormunki Photo alebo Spyder5Studio ?

xherics
2015-12-07 22:45:04+01
Ahojte,

cely vecer som studoval, googlil, ktory moze byt lepsi, ci Colormunki Photo alebo Spyder5Studio, ale konkretne porovnanie som nenasiel na tieto produkty. Vela komentarov som videl na oba produkty, avsak jeden pise dobry, druhy pise zly komentar.

Monitor mam Eizo CS240, chcel by som k tomu kupit aj kalibracnu sondu.
V buducnosti mam v plane si kupit aj foto-tlaciaren, chcel by som teda mat aj tlaciaren nakalibrovanu, aby som mal rovnake vytlacene fotky, ako na monitore.

Colormunki Photo je spektrometer na vsetko.
Spyder5Studio ma kolorimeter na monitor a spektrometer na tlac.

Prosim, viete nejako porovnat? Ktory je podla vas lepsi?

Pytam sa hlavne preto, lebo Spyder5Studio je teraz v zlave, je to lacnejsie o skoro 100€.

Vopred dakujem.
Stefan
 
bear
- moderator
2015-12-07 22:55:10+01
Spektrometricka sonda skalibruje vsetko, kolorimetricka len to na co je urcena, ak si o par rokov kupis OLED displej, tak so spektrometrickou sondou mozno budes mat smolu.
 
xherics
2015-12-07 23:53:33+01
príspevok od: bear
Spektrometricka sonda skalibruje vsetko, kolorimetricka len to na co je urcena, ak si o par rokov kupis OLED displej, tak so spektrometrickou sondou mozno budes mat smolu.
Dakujem, ale musim sa spytat, nepomylil si sa nahodou? Teda pre OLED budem mat smolu s kolorimetrom?
 
duroslav
2015-12-08 00:35:03+01
príspevok od: xherics
Dakujem, ale musim sa spytat, nepomylil si sa nahodou? Teda pre OLED budem mat smolu s kolorimetrom?
Na svojej stránke píše Datacolor že Spyder ( námatkovo som pozeral Spyder4Elite ) je použiteľný aj pre OLED displeje.

Tiež celkom nechápem prečo by sa kolorimeter nedal použiť na tento účel.
 
xherics
2015-12-08 09:12:08+01
Spyder5Elite: "CCFL, LED, OLED, DLP and other display technologies" ale nevidim spomenute "Wide-gamut" monitory v specifikaciah. Docital som sa iba v recenzii, ze nema problem s wife gamut monitormi, resp. ze po zmerani porovnava testovany monitor.

Pri spektrometroch je vsade zapisana podpora pre "Wide-gamut display".

Na jednej stranke zase som sa docital v recenzii, ze Colormunki Photo pouziva zastaralu technologiu z roku 2009 a ze snima iba 3 farby, pricom Spyder 5 pouziva najnovsiu technologiu a snima, meria pomocou 7 farieb - avsak nie vzdy to nove je lepsie. Hlavne preto sa aj pytam.
 
bear
- moderator
2015-12-08 09:28:00+01
Spektrometer meria zastupenie jednotlivych vlnovych dlzok v celom spektre. Nerozlisuju farby filtrami, ale svetlo rozlozia na svetelnom hranole a meria sa intenzita jednotlivych vlnovych dlzok. Kolorimeter dokaze zmerat vybrane vlnove dlzky na ktore ma senzory, starsie kolorimetre vedeli kalibrovat len displeje podsvietene trubicami a produkovali zle profily pre LED podsvietene zobrazovacie jednotky. Novsie kolorimetre uz LED zvladaju, ale nie je zarucene, ze maju vhodne zvolene vlnove dlzky pre technologie ktore pridu.
 
duroslav
2015-12-08 09:42:41+01
Podľa informácií, ktoré som sa dočítal, kolorimetre fungujú tak, že používajú model vnímania ľudského oka. Zjednodušene povedané, obashujú farebné filtre a merajú 3 farebné zložky R,G,B v podstate podobným princípom ako bayerova maska na snímačoch vo foťáku.

Ak by platil predpoklad, že zle vybrané vlnové dĺžky filtrov v kolorimetri nedokážu zmerať farby na výstupe nových technológií, muselo by to analogicky znamenať, že starým foťákom neodfotím nejaké "novšie" farby.

Informácie som čerpal odtialto

http://support.datacolor.com/index.php?/Knowledgebase/Article/View/1231/32/whats-the-difference-between-a-spectrophotometer-and-a-colorimeter-ive-been-told-that-a-spectrophotometer-is-better-but-im-unclear-on-how-and-why
 
Marek Janicko
2015-12-08 10:09:47+01
Este by som dodal, filtre v kolorimetroch starnu. Spyder je pre nadsencov fotografov, x-rite so svojimi produktmi pre pro (s vynimkou urcitych produktov). Starsie verzie, ako napr. Spyder3 vykazovali farebnu odchylku uz po 3 mesiacoh pouzivania.
Colormunki Photo je uz stara sonda, dokazuje to, ze nema podporu v ich kalibracnom softe pre tablety. Podla ich blogu podporu doplnia no sprava je uz stara cce 2 roky a podpora nikde.
Mozno sa dockame v roku 2016 aktualizacie verzie Photo od X-rite.
 
xherics
2015-12-08 10:32:58+01
príspevok od: Marek Janicko
Este by som dodal, filtre v kolorimetroch starnu. Spyder je pre nadsencov fotografov, x-rite so svojimi produktmi pre pro (s vynimkou urcitych produktov). Starsie verzie, ako napr. Spyder3 vykazovali farebnu odchylku uz po 3 mesiacoh pouzivania.
Colormunki Photo je uz stara sonda, dokazuje to, ze nema podporu v ich kalibracnom softe pre tablety. Podla ich blogu podporu doplnia no sprava je uz stara cce 2 roky a podpora nikde.
Mozno sa dockame v roku 2016 aktualizacie verzie Photo od X-rite.
Dakujem za informacie.

Hlavnou otazkou je, ze ktoru z tychto 2 si vybrat teraz, resp. ak poznate ine lepsie modely, budget mam akurat na novy Colormunki Photo, teda ca 450€.

Podla aktualnych komentarov by som zobral Colormunki Photo, ale ta "staroba" a podpora novych zariadeni je stale otazna.
 
xherics
2015-12-08 12:00:14+01
Rozhodol som sa za ColorMunki Photo. Opytal som sa 2 prof. fotografov, obaja pouzivaju tento produkt, aj na monitor aj na tlac.

Zaroven, ten rozhodujuci moment bol taky, ze som nasiel "flash sale" na amazone.
ColorMunki Photo + GrafiLite za 350€ aj s dopravou - ihned som vyuzil zlavu, iked GrafiLite mozno nevyuzijem.
U nas na Slovensku za ColorMunki Photo chcu 450€ a viac.
 
Marek Janicko
2015-12-08 12:51:28+01
príspevok od: xherics
Dakujem za informacie.

Hlavnou otazkou je, ze ktoru z tychto 2 si vybrat teraz, resp. ak poznate ine lepsie modely, budget mam akurat na novy Colormunki Photo, teda ca 450€.

Podla aktualnych komentarov by som zobral Colormunki Photo, ale ta "staroba" a podpora novych zariadeni je stale otazna.
V mojom pripade som sa rozhodol cakat. Potrebujem kalibrovat nielen monitor + tlac ale i tablet a potrebujem spectrometer. Pri tejto kombinacii x-rite neposkytuje zariadenie v prijatelnej cenovej kategorii (do 500 €).

Mimochodom 350€ je vyborna cena. Pri vydani noveho modelu bude strata minimalna a tym padom kupa je vyborna.
 
bear
- moderator
2015-12-08 13:30:55+01
Riesit kalibraciu na telefone/tablete je uz asi zbytocny luxus. Tieto zariadenia sa pouzivaju pri velmi roznorodom okolitom osvetleni a to vplyva na subjektivne podanie farieb a jasu ovela viac ako mierna odchylka sposobena rozdielom aktualneho profilu od profilu dodaneho vyrobcom.
 
xherics
2015-12-08 14:10:46+01
Ak ma niekto zaujem, amazon.de stranka ma presmerovala priamo na stranku x-rite, a cez ich oficialnu stranku som si tu sondu kupil.

http://de.xritephoto.eu/colormunki-photo-1.html

345€ za ColorMunki Photo + GrafiLife + 5€ doprava = 350€ uz to mam objednane.
 
Marek Janicko
2015-12-08 16:43:24+01
príspevok od: bear
Riesit kalibraciu na telefone/tablete je uz asi zbytocny luxus. Tieto zariadenia sa pouzivaju pri velmi roznorodom okolitom osvetleni a to vplyva na subjektivne podanie farieb a jasu ovela viac ako mierna odchylka sposobena rozdielom aktualneho profilu od profilu dodaneho vyrobcom.
Nie tak celkom, az do chvile ked si si vedomy, ze budes prezentovat svoju pracu pred klientmi. Ja mam celkom vyraznu farebnu odchylku v zelenom odtieni medzi dvoma zariadeniami a rad by som to zladil.
Tak ci tak nakup novej sondy mam naplanovy, akurat si pockam na novu ediciu alebo update softveru. Keby som to kupoval iba kvoli tabletu, tak je to viacmenej zbytocnost, no potrebujem to i kvoli tlaci a kalibraciu tabletu beriem iba, ako prijemny bonus.
 
Marek Janicko
2015-12-08 16:50:01+01
príspevok od: xherics
Ak ma niekto zaujem, amazon.de stranka ma presmerovala priamo na stranku x-rite, a cez ich oficialnu stranku som si tu sondu kupil.

http://de.xritephoto.eu/colormunki-photo-1.html

345€ za ColorMunki Photo + GrafiLife + 5€ doprava = 350€ uz to mam objednane.
Si musel vystihnut akciu, uz v ponuke v takej cene nieje. No tip do buducna je to dobry.
 
xherics
2015-12-08 17:12:54+01
príspevok od: Marek Janicko
Si musel vystihnut akciu, uz v ponuke v takej cene nieje. No tip do buducna je to dobry.
Veru, je to mozne, na amozone som to uvidel v sekcii "Flash sale" co znamena akciu niekedy iba na x minut, resp. hodin. Ked som ti odpisal na srapvu a zapisal moj pred. komentar, este to bolo za 345€, teraz uz vidim 415€.

Uz len dufat, ze mi to aj dodaju.
 
xherics
2015-12-14 19:49:34+01
Zasielka dorazila, sonda funguje OK
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()