Hore
Fórum » Počítačové vybavenie
 

Dať prednosť 4K rozlíšeniu alebo osvedčenej značke?

juraj07
2016-03-21 13:53:56+01
Chcel by som vedieť Váš názor, či by ste pri kupe monitora išli radšej do vyššieho rozlíšenia alebo do osvedčenej značky s nižším rozlíšením (oboje nedovolia financie). Ja hľadam monitor do 500 € na upravu fotiek a videa a prakticky stojim pred rozhodnutím či vziať staršie Eizo s Full HD napr. CS-230 alebo radšej ísť do 4K rozlišenia a inej značky ako napr. Dell P2415Q. Obe majú matný IPS display. Čo by ste odporúčili?
 
Fuser
2016-03-21 14:47:12+01
a) Co je zle na DELL ? zaruku ma na 36 mesiacov
b) Chces tocit aj 4k video?

Radsej ist do 4k pre tu "jemnost" obrazu.
 
juraj07
2016-03-21 15:08:48+01
Mne to tiež skor vychádza na to Dell 4K, len Eizo je zasa "legenda" tak som chcel poznať názory druhých.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2016-03-21 15:13:52+01
EIZO CS je prakticky profesionalny graficky monitor taziaci z technologii najvysieho radu CG, ochudobneny o zabudovanu kalibraciu a par veci, ktore pokrocily fotograf nebude nikdy potrebovat. Naproti tomu Dell je slusny domaci monitor, ktory urobi dobru sluzbu beznemu amaterskemu fotografovi. 4K podava samozrejme jemnejsi obraz a text. Ak ale frcis pod Windows, mozes sa stretnut s problemami (nastavenie velkosti ovladacich prvkov, zobrazenie internetovych stranok atd.). 4K technologiu tu mame ako hardware, ale ta podpora je stale slaba.
 
psykora2
2016-03-21 17:12:46+01
príspevok od: juraj07
Chcel by som vedieť Váš názor, či by ste pri kupe monitora išli radšej do vyššieho rozlíšenia alebo do osvedčenej značky s nižším rozlíšením (oboje nedovolia financie). Ja hľadam monitor do 500 € na upravu fotiek a videa a prakticky stojim pred rozhodnutím či vziať staršie Eizo s Full HD napr. CS-230 alebo radšej ísť do 4K rozlišenia a inej značky ako napr. Dell P2415Q. Obe majú matný IPS display. Čo by ste odporúčili?
ak mas na cs-230 tak urcite by som bral tento, uniformitu podsvietenia a hw kalibraciu nema ziaden monitor v tejto cenovej hladine
 
bear
- moderator
2016-03-21 17:14:38+01
Nepomozem Ti tozhodnut, ale mam vyskusane obe moznosti (NEC 3090WQXi vs Dell P2715Q UHD 4K).

Oba monitory su obrazovo vyborne a ked su skalibrovane, tak oba su na pracu plne vyhovujuce. NEC dokaze korigovat vlastne podsvietenie, aby kompenzoval starnutie trubic a sam si to aj meria, takze staci kalibrovat menej casto. Dell ma LED podsvietenie, takze to casom az tak nekolise, takze to tiez nie je problem. Jediny problem s Dellom je, ze obcas sa nezobudi zo sleepu a je nutne ho vytiahnut z napajania a znova pripojit - robi to tak raz mesacne.

4K rozlisenie ma vyssie naroky na grafiku a ak pouzivas onboard grafiku, je potrebne mat procesor vyssej rady aby to zvladol a monitor mat pripojeny cez DisplayPort (HDMI na 4K sice funguje, ale len pri 30Hz a to uz vidiet trhane pohyby kurzoru a okien).

Na pohodlnost prace a produktivitu ma vacsi prinost velkost monitora ako rozlisenie (ak je rozlisenie aspon 2560x1440....), takze ja by som asi pri tom rozpocte pozrel skor po 27" IPS monitore s vacsim ako full HD rozlisenim.
 
Bruce
2016-03-21 20:45:50+01
príspevok od: juraj07
Chcel by som vedieť Váš názor, či by ste pri kupe monitora išli radšej do vyššieho rozlíšenia alebo do osvedčenej značky s nižším rozlíšením (oboje nedovolia financie). Ja hľadam monitor do 500 € na upravu fotiek a videa a prakticky stojim pred rozhodnutím či vziať staršie Eizo s Full HD napr. CS-230 alebo radšej ísť do 4K rozlišenia a inej značky ako napr. Dell P2415Q. Obe majú matný IPS display. Čo by ste odporúčili?
Zabudol si napísať niečo o svojích prioritách a vybavení... V momentálnej dobe kedy tak cca ešte 3 roky potrvá masovo rozšíriť 4k v cenovej dostupnosti a hlavne zmyslu prejsť na 4k zo stále postačujúcich formátov vo FullHd, je otázka či nekúpiť normálny cenovo dostupný monitor za priateľnú cenu... Zvyšné peniaze sa dajú rozumne investovať. 4K je síce pekné rozlíšenie, ale spracovať uvedený formát po všetkých smeroch je strata času. Viem ako sa správa môj HW pri fullHd a ako mu dám občas zabrať. 4K aj napriek podpore nerobím. Po všetkých smeroch viac nákladov a času nehovoriac o obrovskom objeme dát a úložných médií, ktoré je potrebné pre archiváciu. Stále podaktorým ľuďom postačuje 480p. Samozrejme doba ide dopredu, ale u nás ešte nenastal čas. Aj keď jedno je pravda, výsledný efekt 4k po komprimácii do 1080x je lepší...
Jedna moja skúsenosť s úpravou foto : robil som na kvalitnom monitore pre CAD a po námahe a práci som si hovoril, že je to celkom dobré. Po odovzdaní boli reakcie rozpačité. Keď som videl aké farebné podanie to malo na inom monitore tak som sa na to vykašlal a kašlem dodnes.
 
juraj07
2016-03-22 09:08:40+01
príspevok od: Bruce
Zabudol si napísať niečo o svojích prioritách a vybavení... V momentálnej dobe kedy tak cca ešte 3 roky potrvá masovo rozšíriť 4k v cenovej dostupnosti a hlavne zmyslu prejsť na 4k zo stále postačujúcich formátov vo FullHd, je otázka či nekúpiť normálny cenovo dostupný monitor za priateľnú cenu... Zvyšné peniaze sa dajú rozumne investovať. 4K je síce pekné rozlíšenie, ale spracovať uvedený formát po všetkých smeroch je strata času. Viem ako sa správa môj HW pri fullHd a ako mu dám občas zabrať. 4K aj napriek podpore nerobím. Po všetkých smeroch viac nákladov a času nehovoriac o obrovskom objeme dát a úložných médií, ktoré je potrebné pre archiváciu. Stále podaktorým ľuďom postačuje 480p. Samozrejme doba ide dopredu, ale u nás ešte nenastal čas. Aj keď jedno je pravda, výsledný efekt 4k po komprimácii do 1080x je lepší...
Jedna moja skúsenosť s úpravou foto : robil som na kvalitnom monitore pre CAD a po námahe a práci som si hovoril, že je to celkom dobré. Po odovzdaní boli reakcie rozpačité. Keď som videl aké farebné podanie to malo na inom monitore tak som sa na to vykašlal a kašlem dodnes.

jaáj teraz čítam v navode ze"Počítač podporuje maximálne rozlíšenie obrazu 2 048 x 1 536, ak ho podporuje aj externý monitor" takže moj problem je tymto vyriešený...
 
PeCh
2016-03-22 09:59:39+01
príspevok od: juraj07

jaáj teraz čítam v navode ze"Počítač podporuje maximálne rozlíšenie obrazu 2 048 x 1 536, ak ho podporuje aj externý monitor" takže moj problem je tymto vyriešený...
No vidíš. Vyriešilo sa ti to samé. Inak osobne by som teraz kupoval 4K monitor. Nie na filmy, tam podľa mňa bohate stačí FullHD, ale na fotky sa podľa mňa tá jemnosť 4K oplatí. A monitor kupujem predsa na viacej rokov.
 
JohnNewton
2016-03-22 17:47:00+01
príspevok od: juraj07

jaáj teraz čítam v navode ze"Počítač podporuje maximálne rozlíšenie obrazu 2 048 x 1 536, ak ho podporuje aj externý monitor" takže moj problem je tymto vyriešený...
PC má ma rozlíšenie, hádam grafická karta , nie ?
 
imajtan
2016-03-27 20:52:38+02
A čo z týchto Dell U2715H, Dell U2515H, Benq GW2765HT. Všetky sú 2560x1440, IPS, rozdiel, že jeden je menší, takže jemnejší raster. Cenovo, hlavne medzi tými 27 je rozdiel cca 120€, čo je myslím dosť.
 
mikkael
2016-03-28 13:40:49+02
a uz si sa na take monitory pozeral, lebo ja nie, vyskusaj zalezi aj od toho, ci sa radsej chvalis pixelmi, znackou, vyhodenymi prachmi, LUT bitmi, pokrytim gamutu, uhloprieckou a podobne tiez vydolovat 60Hz refresh rate na UHD ak nemas profi graficku kartu bude zaujimave
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()