Hore
Fórum » Počítačové vybavenie
 

Zálohovanie fotiek - je NAS vhodné riešenie?

Miro Sabo
2016-07-04 07:53:03+02
Ahojte, terovy externý disk mám už plný. Bol som rozhodnutý namiesto toho kúpiť NAS ds216play a k nej dva 3 terové disky, ktoré sa budú zrkadliť (cena spolu za zostavu 484 €).
Myslíte, že je to optimálne riešenie z hľadiska bezečnosti dát a investovaných peňazí? Uvažujem aj o tom kúpiť disk do NAS len jeden (3T alebo 4T) a zálohu riešiť radšej dokúpením väčšieho (2T) externého disku.
 
PeCh
2016-07-04 10:08:06+02
NAS je v pohode. A či riešiť zálohu radšej dokúpením externého disku, je len o tebe. Ak máš takú sebadispicplínu, že na to nebudeš zabúdať, tak prosím, ale osobne si myslím, že na to budeš pravidelne zabúdať.

BTW ak by si pozrel nejaký NAS, kde môžeš mať viacej diskov ako 2, tak by to bolo perspektívnejšie. Pri dvoch diskoch máš 2 × 3TB = 3 TB, pri troch diskoch 3 × 3T = 6TB (3 × 2TB = 4TB), pri štyroch diskoch 4 × 2TB = 6TB...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2016-07-04 11:25:27+02
Ja pouzivam disk od LaCie s dvomi diskami v Raid, je to jednoduche riesenie. NAS je ale univerzalnejsi. Lahsia vymena diskov aj pri upgrade, moznost vacsieho poctu diskov, zapojenie do domacej siete... NAS je urcite pokrocilejsie riesenie. Mne ale staci Raid externy disk a Time Machine zalohovanie, ktore je v Mac OS na pocitacoch Apple. Keby som mal Win, asi idem do NAS.
 
Miro Sabo
2016-07-04 13:12:00+02
Diky za rady, tak idem nakupovat. Kupim k NAS zatial len 1 x 4 TB disk. Casom mozno dokupim dalsi na Raid.
 
emil2004
2016-07-04 14:26:14+02
Mam synology 115j- 2TB a som spokojny na moju zalohu postacuje
 
krispin.pucinko
2016-07-04 16:11:21+02
príspevok od: Miro Sabo
Diky za rady, tak idem nakupovat. Kupim k NAS zatial len 1 x 4 TB disk. Casom mozno dokupim dalsi na Raid.
aj ja sa priklanam radsej k 2x2TB. je to bezpecnejsie, mam to tak uz rok a pohodicka
 
landov
2016-07-04 16:37:38+02
Uvazoval som kedysi o NAS, ale pouzivam externy HD ako ulozisko suborov a zalohu mam Crashplan (6€/mesiac, neobmedzene ulozisko). Crashplan mam nastaveny na automaticke zalohovanie, takze na nic nemozem zabudnut
 
hawalke
2016-07-04 19:06:13+02
tiež používam NAS DS216 synology 2x8TB s HDD Seagate Archive. Je to rýchle a bezpečné úložisko 1GB/LAN s možnosťou zdieľania v sieti s plno nastaveniami. Dá sa nastaviť automatická archivácia vybraných súborov na externý server.
 
Miro Sabo
2016-07-04 22:24:38+02
Tak som kúpu ešte odložil, zistil som že Synology ds216play nema hdmi na pripojenie telky. Pokúšam sa lepšie zorientovať v tom, čo je momentálne na trhu. Podľa článku nižšie najlepšie pre domáce účely vychádza QNAP Turbo NAS TS-251. Má rozšíriteľnú RAM , rýchly procesor, HDMI atd.

Je v predaji aj u nás, ale mám pocit, že takmer každý ide do Synology. Poznáte niekto tento stroj?
http://thewirecutter.com/reviews/best-network-attached-storage/
http://diskove-polia.heureka.sk/qnap-ts-251/
 
krispin.pucinko
2016-07-04 23:05:08+02
príspevok od: Miro Sabo
Tak som kúpu ešte odložil, zistil som že Synology ds216play nema hdmi na pripojenie telky. Pokúšam sa lepšie zorientovať v tom, čo je momentálne na trhu. Podľa článku nižšie najlepšie pre domáce účely vychádza QNAP Turbo NAS TS-251. Má rozšíriteľnú RAM , rýchly procesor, HDMI atd.

Je v predaji aj u nás, ale mám pocit, že takmer každý ide do Synology. Poznáte niekto tento stroj?
http://thewirecutter.com/reviews/best-network-attached-storage/
http://diskove-polia.heureka.sk/qnap-ts-251/
chybajuci HDMI port by nemal ziaden problem, pretoze Smart telky sa vedia pripojit cez siet cez DLNA. pre mna je urcite pohodlnejsie si na telke priamo vybrat co budem pozerat. neviem si presne predstavit ako by som ja vyuzil na synology HDMI port, pretoze to by znamenalo, ze ak by som chcel pozerat film, musel by som sa lognut na NAS, spustit film/stream a vybrat vystup hdmi na telku (princip aky vyuzivaju media prehravace....)
okrem toho cez dlna vies pristupovat na nas z viacerych zariadeni, hdmi kabel by si mal asi len jeden
 
Miro Sabo
2016-07-05 07:56:03+02
príspevok od: krispin.pucinko
chybajuci HDMI port by nemal ziaden problem, pretoze Smart telky sa vedia pripojit cez siet cez DLNA. pre mna je urcite pohodlnejsie si na telke priamo vybrat co budem pozerat. neviem si presne predstavit ako by som ja vyuzil na synology HDMI port, pretoze to by znamenalo, ze ak by som chcel pozerat film, musel by som sa lognut na NAS, spustit film/stream a vybrat vystup hdmi na telku (princip aky vyuzivaju media prehravace....)
okrem toho cez dlna vies pristupovat na nas z viacerych zariadeni, hdmi kabel by si mal asi len jeden
Mna ta moznost HDMI vystupu zaujala, pretoze nemam smart telku. V recenziach qnap ts-251 vychvaluju, ma podstatne lepsi hardware (celeron, rozsiritelna ram, porty, dokonca aj dialkove ovl. na pustanie multimedii cez telku), ale na druhej strane ma synology ds216play premakanejsi a jednoduchsi software, co je pre mna tiez zaujimave.
http://www.chip.cz/novinky/kratke-testy/qnap-ts-251-vykonny-domaci-server/
 
krispin.pucinko
2016-07-05 11:09:06+02
príspevok od: Miro Sabo
Mna ta moznost HDMI vystupu zaujala, pretoze nemam smart telku. V recenziach qnap ts-251 vychvaluju, ma podstatne lepsi hardware (celeron, rozsiritelna ram, porty, dokonca aj dialkove ovl. na pustanie multimedii cez telku), ale na druhej strane ma synology ds216play premakanejsi a jednoduchsi software, co je pre mna tiez zaujimave.
http://www.chip.cz/novinky/kratke-testy/qnap-ts-251-vykonny-domaci-server/
ak nemas smart telku so sietovym portom tak ta qnap vyzera ak lepsie riesenie, odcenis asi to dialkove. viac ti k tomu neviem povedat pretoze pouzivam iba synology.

ono ked sa nad tym takto zamyslis tak je tam dost velky rozdiel v tom ako by to mohlo fungovat. Ak chces pouzit HDMI tak to je ako keby si mal obycajny pocitac+ monitor. vsetky vypocty su viac menej robene iba na tom "pocitaci" a na telku sa cez HDMI posiela iba "obraz". cize je to trosicku narocnejsie na hardware, lebo vsetky vypocty su robene na medialnom prehravaci.
na druhej strane ak chces pozuivat dlna tak to NAS je sietovy server, ktory prakticky posiela na telku iba "hrube data" a samotny obraz je prepocitavany na telke. cize NASko nie je take zatazene na hardware. plus su tam dalsie vyhody ako pristup z vacerych TV/smartphonov naraz atd.
 
z80
2016-07-05 11:33:35+02
Na ebay sa da kupit za par desiatok eur "media player", ktory pripojis k obycajnemu televizoru (bez "smart" funkcionality) a ktory vie prehravat filmy z NAS.
Nie je dobre kombinovat NAS a prehravac medii, lebo NAS ma niekedy hlucny ventilator a je lepsie ho mat niekde odlozeny, kde nerusi (a nedostanu sa k nemu deti, lebo ak sa zacnu "hrat" s diskom, mozes prist o vsetky data).
 
Miro Sabo
2016-07-18 22:15:30+02
príspevok od: z80
Na ebay sa da kupit za par desiatok eur "media player", ktory pripojis k obycajnemu televizoru (bez "smart" funkcionality) a ktory vie prehravat filmy z NAS.
Nie je dobre kombinovat NAS a prehravac medii, lebo NAS ma niekedy hlucny ventilator a je lepsie ho mat niekde odlozeny, kde nerusi (a nedostanu sa k nemu deti, lebo ak sa zacnu "hrat" s diskom, mozes prist o vsetky data).
Ahoj, vies prosim odporucit nejaky konkretny "media player"?
 
JohnNewton
2016-07-19 07:23:07+02
príspevok od: Miro Sabo
Ahoj, vies prosim odporucit nejaky konkretny "media player"?
http://www.tvfreak.cz/doporucena-multimedialni-centra-2016/5627

Mne bežný NAS kvôli rýchlosti príliš nevyhovuje, radšej rýchly HD, prípadne soft na automatické zálohovanie.
 
Marek Janicko
2016-07-19 12:34:16+02
Mam QNAP TS-451+ presne za ucelom zalohy.
NASko, ako take je pre fotografov celkom pomale zariadenie. Prenasas mnoho malych suborov a rychlost je okolo 15MB/s (po kably na wifi rovno zabudni). Na externom disku s USB 3.0 to ide rychlejsie.
Velka vyhoda NASka je v jeho potenciali. Po mnohych hodinach investovanych do nastavenia dokaze riadne zjednodusit zivot fotografa a rodiny fotografa. Udrzujes na nom fotky na ktore mozes pristupovat zo vsetkych zariadeni v domacnosti a to iste videa, hudba, dokumenty, ...
Po dovolenke si kazdy moze hned pozret po nakopirovani fotky a nestane sa ti, ze rodina ich pyta i rok (moj bezny problem pred NAS). A mnoho dalsieho. Vzdy to zavisi od uzivatela co potrebuje.

HDMI: super vecicka v NASku, skusal som to po zakupeni. No nepouzivam to. NASko mam uplne inde, ako telku. NAS je mozne premenit i na media centrum. No tu sa vyzaduje silny procesor a RAM. A ako bolo spomenute, pristupujem na neho cez siet.

Odporucanie: v pripade, ze budes investovat peniaze do drahsieho NASu netreba zabudat i na kvalitny router. Hlavne v pripade, ak zijete v domacnosti viaceri a router musi obsluhovat NAS, viac PC, telefony, tablety, pripadne este i telku, ...

A ci su to optimalne investovane peniaze?
Niesom 100% presvedceny. Pre fotografa co nafoti do 10 000 fotiek rocne, robi z nich vyber, spracovava a uchovava iba urcitu cast by som odporucil 2xWD disk + interny. Takto som fungoval 3 roky. Poctivo som zalohoval, drzal disky oddelene v pripade nehody a slo to.

Pre cloveka, kto foti omnoho viacej, spracovava fotky pre zakazky, potrebuje byt pruzny a rychly, pre toho je NAS, ako stvorene. Specialna vynimka je pre ludi, ak zoberiem do uvahy, ze NAS vyuziju, ako rodiny storage a drzia na tom filmy, hudbu, ... a chcu na to pristupovat z viacerych zariadeni.
 
mylys
2016-07-19 12:35:44+02
Jako mediální přehrávač je IMHO nejlepší Rasberry PI - http://rpishop.cz/36-sady-s-rpi-3
Nainstalovat KODI a přehraješ vše vč. archivů TV apod.
Ovládání ovladačem od TV přes HDMI CEC.
 
sico
2016-07-19 18:08:25+02
Neviem, či je to ešte aktuálne, ale treba pri NASe brať do úvahy aj to, že ak zblbne riadiaci software (a sem-tam sa to stáva) a prepíše blbosťami jeden disk, ak ich máš v RAIDE že sa zrkadlia, prepíše aj druhý. A dáta su preč. Ideálne pre paranoikov je este zálohovať data raz za čas na nejaký externý disk a fyzicky ich mať aj niekde inde ako na NASe.
 
duroslav
2016-07-20 00:37:14+02
Nevidím dôvod prečo by mala byť pravdepodobnosť SW chyby u NAS-u vyššia než u nejakého iného všeobecného fileservera (napr. postaveného na Win, Linux,....).
 
sico
2016-07-20 08:29:53+02
Nevravím že vyšia, len vravím že existuje, lebo ľudia majú pocit, že ak majú NAS a RAID, že majú dáta 100 percentne chránené.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()