Hore
Fórum » Počítačové vybavenie
 

Wacom, a príp. klávesnica pre LR a PS?

adam99
2019-09-24 20:14:43+02
Dobrý deň. Chcem sa spýtať tri otázky, ak by ste mi niekto vedel poradiť.

Ohľadom grafického tabletu. Myškou sa mi niektoré ťahy v PS a LR strašne zle robia, napriklad všelijaké oblúkové ťahy, a pod. Upravujem veľa fotografií produktov, často pri mierke 1:1 a viac, a je to strašné utrpenie. Rozmýšľam preto nad graf. tabletom, konkrétne Wacom Intuos Pro M.

A teda prvá otázka: pomôže ten tablet, aj keď upravujem pri veľkom priblížení a potrebujem sa rýchlo po fotografií posúvať? Pred rokom som si kúpil Wacom S, ale po dni som ho vrátil, prišlo mi to dosť nepraktické. Teraz tomu chcem dať šancu znovu - údajne sa ho treba istú dobu prinútiť používať a bude to OK.

Druhá otázka ohľadom veľkosti: Váham či small alebo medium, keďže niektorí hovoria že S bohato stačí, iní, že záleží na veľkosti monitora a keď sa jedná o "presnú" úpravu, tak radšej M. Mám 27" monitor a rozlíšenie 2440x1440, polovicu fotiek upravujem v LR, polovicu v PS, robím veľmi presné úpravy pri veľkom priblížení, tak preto asi skôr veľkosť M. Ale príde mi to ako celkom opacha mať to na stole.

A tretia otázka ohľadom klávesnice - aké máte skúsenosti ohľadom rôznych klávesníc a LR/PS. Je niečo špecifické, čo môže pomôcť pri úprave? Nič ma konkrétne nenapadá okrem veľkosti alebo pohodlia, čím by investícia do klávesnice mohla pomôcť. Článkov som na túto tému veľa nenašiel. Skôr sa mi páči Loupedeck, čo by asi bolo fajn (a momentálne mimo rozpočet) ale v samotnej klávesnici okrem nejakého pohodlia veľký benefit nevidím.
 
landov
2019-09-25 08:36:57+02
Mam uz 2 roky wacom Intuos Photo S, ale priznam sa, ze zatial som ho pouzil mozno 5x. Vacsinu robim v LR a iba maloco v PS. Pre LR mi pride rychlejsia a pohodlnejsia mys.
 
photox
2019-09-25 09:27:27+02
príspevok od: adam99
Dobrý deň. Chcem sa spýtať tri otázky, ak by ste mi niekto vedel poradiť.

Ohľadom grafického tabletu. Myškou sa mi niektoré ťahy v PS a LR strašne zle robia, napriklad všelijaké oblúkové ťahy, a pod. Upravujem veľa fotografií produktov, často pri mierke 1:1 a viac, a je to strašné utrpenie. Rozmýšľam preto nad graf. tabletom, konkrétne Wacom Intuos Pro M.

A teda prvá otázka: pomôže ten tablet, aj keď upravujem pri veľkom priblížení a potrebujem sa rýchlo po fotografií posúvať? Pred rokom som si kúpil Wacom S, ale po dni som ho vrátil, prišlo mi to dosť nepraktické. Teraz tomu chcem dať šancu znovu - údajne sa ho treba istú dobu prinútiť používať a bude to OK.

Druhá otázka ohľadom veľkosti: Váham či small alebo medium, keďže niektorí hovoria že S bohato stačí, iní, že záleží na veľkosti monitora a keď sa jedná o "presnú" úpravu, tak radšej M. Mám 27" monitor a rozlíšenie 2440x1440, polovicu fotiek upravujem v LR, polovicu v PS, robím veľmi presné úpravy pri veľkom priblížení, tak preto asi skôr veľkosť M. Ale príde mi to ako celkom opacha mať to na stole.

A tretia otázka ohľadom klávesnice - aké máte skúsenosti ohľadom rôznych klávesníc a LR/PS. Je niečo špecifické, čo môže pomôcť pri úprave? Nič ma konkrétne nenapadá okrem veľkosti alebo pohodlia, čím by investícia do klávesnice mohla pomôcť. Článkov som na túto tému veľa nenašiel. Skôr sa mi páči Loupedeck, čo by asi bolo fajn (a momentálne mimo rozpočet) ale v samotnej klávesnici okrem nejakého pohodlia veľký benefit nevidím.
Mam stredny Wacom pro a niekedy banujem preco som si nekupil ten najvacsi. V Lr ti bude zbytocny tam nema vyuzitie. V Ps je to nenahraditelny pomocnik a tiez som mal problem si zvyknut s nim pracovat... zvyknes si, usetri ti kopec casu a nervov.
 
adam99
2019-09-25 13:57:32+02
landov>
Tohto sa bojím, že dám za niečo cez 300 eur a zostane to stáť úhorom, ba ešte to bude zavadzať. Tak čo už, prinajhoršom ho skúsim predať potom.

photox>
Zaujímavé. O L som ani neuvažoval. Prečo to občas ľutuješ?
 
panLy
2019-09-25 14:53:12+02
Pouzivam Wacom Pro M uz niekolko rokov v kombinacii s 27" monitorom. V LR to pouzivam hlavne pri praci so stetcom, okrem toho je mys praktickejsia v LR. V PS pracujem len s tabletom v kombinacii s klasickou klavesnicou. Co setri vela casu su klavesove skratky v PS a programovatelne tlacidla na tom tablete + 2 na wacom pere. Mam jeden tip, ktory mi pomohol ked som s tym tabletom zacinal. Treba ho pouzivat na uplne vsetko co na pocitaci budes robit. Mys odpojit a donutit sa robit vsetko iba s perom. Da sa to. Najprv je to ako opacnou rukou ale pride moment kedy sa to zlomi a pojde to. Mne to trvalo asi dva dni. Je to dobra investicii casu. Vrati sa ti to na efektivite neskor. Dufam, ze som helfol.
 
majster333
2019-09-25 17:07:04+02
mne po 3 týždňoch občasného používania prirástol v PS tablet k ruke. bez toho by som už nič nerobil v PS.
Veľkosť čím väčší tým presnejší ale pomalšia úprava. veľkosť by podľa mňa M stačila. vyberaj podľa toho ako rád kreslíš ak robíš rád dlhé ťahy štetcom, ceruzkou vyber veľký, ak nie možno aj S by stačil.
na klávesnici pomáha len ak máš navyše programovateľné makro klávesy, to je fajn od 25-30€ zoženieš
 
photox
2019-09-25 18:05:25+02
príspevok od: adam99
landov>
Tohto sa bojím, že dám za niečo cez 300 eur a zostane to stáť úhorom, ba ešte to bude zavadzať. Tak čo už, prinajhoršom ho skúsim predať potom.

photox>
Zaujímavé. O L som ani neuvažoval. Prečo to občas ľutuješ?
Cim vacsi tablet tym presnejsia praca, nemusis tolko zvacsovat alebo priblizovat. Ale ja mam 34 palcovy monitor, neviem si predstavit keby som mal S tablet. Ked si zvyknes urcite nebudes lutovat.
 
adam99
2019-09-25 21:09:33+02
Ďakujem všetkým, pomohli ste mi. Dám tomu šancu a skúsim to tak, že sa prinútim ho istú dobu používať, a ak bude treba, odpojím aj myš. Potom sem napíšem, či som si zvykol, alebo nie. Ešte raz vďaka.
 
adam99
2020-01-09 11:03:38+01
Tak po 3 mesiacoch používania som si na Wacom Intuos Pro M zvykol, hlavne pri práce v Photoshope mi teraz práca s myškou príde nepraktická. Veľkosť M je OK, do S by som sa určite nevrátil. Trvalo mi nejakú dobu si zvyknúť, pomohli rôzne videá na YT, napr. "How to Set Up a Wacom Tablet for Retouching" od PiXimperfect. A tiež som sa dlho vyhral s nastavením vlastných tlačidiel, kým som našiel to čo mi vyhovuje. Za mňa je to teda super vec, neľutujem. Ešte raz vďaka.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()