Hore
Fórum » Počítačové vybavenie
 

PC pre úpravu foto, príp. videa

pacho
pacho 2011-02-20 11:52:29+01
Ak by som teraz kupoval nové PC, akú konfiguráciu by malo mať? Poradíte?
 
tomasqo
2011-02-20 19:43:07+01
Onuo, a co Mac mini a fotky (z 80% Lightroom)? Nejake skusenosti? Aj ked ako citam za jeho cenu (700e) si vyskladam celkom dobre pisatko
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2011-02-20 19:51:30+01
príspevok od: tomasqo
Onuo, a co Mac mini a fotky (z 80% Lightroom)? Nejake skusenosti? Aj ked ako citam za jeho cenu (700e) si vyskladam celkom dobre pisatko
Mac by som si nekupoval kým by som nemal peniaze, ktoré môžem bez problémov dať na nejaký výšší model iMac, MacBook Pro, alebo Mac Pro. Tým bez problémov myslím, že by mi nebolo tých peňazí ľúto, pretože by som si mohol podobne výkonný PC poskladať za tretinu, alebo polovicu ceny a ostatné dať na objektív/foťák/whatever. Pokiaľ by som tie peniaze mal, tak jasné, je to fajn nástroj. Aj keď osobne sa mi politika a ideológia Applu rozhodne nepozdáva. Tým nemyslím až tak produkty samotné (ktorých hlavná výhoda je operačný systém, HW je ten istý, až na dizajn), ale jednoducho ideológia firmy a Steva Jobsa, ktorý si o ostatných ľuďoch (dokonca svojich vysokých pracovníkoch), že sú podradní a nič nevedia.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-02-20 19:56:48+01
Ja som si kupil 2 tyzdne stary iMac na inzerat za 1250€. 27\" iPS, 4GB Ram, 1TB HDD, 3GHZ Core 2 Duo. Skvely monitor, hardver aj softver. Nehlucny, minimalisticky, elegantny. Huciacu megaskrinu so zmatou kablov uz vazne nemusim. Uzivam si komfort a eleganciu za prijatelnu sumu.
 
tomasqo
2011-02-20 20:21:29+01
príspevok od: Karol Srnec
Ja som si kupil 2 tyzdne stary iMac na inzerat za 1250€. 27\" iPS, 4GB Ram, 1TB HDD, 3GHZ Core 2 Duo. Skvely monitor, hardver aj softver. Nehlucny, minimalisticky, elegantny. Huciacu megaskrinu so zmatou kablov uz vazne nemusim. Uzivam si komfort a eleganciu za prijatelnu sumu.
Monitor na iMac nahradza napr. Eizo S2243WH-BK ? Uvazujem totizto nad zostavou mac mini (700eur) + \"nejake\" eizo (600-700eur). Budem na tom robit len s fotografiami (z podstatnej casti LR) + bezna pocitacova praca.
 
stefansk
2011-02-20 20:21:38+01
Nakolko v počítačoch sa trochu vyznám dovolím si Vám navrhnúť výkonnú zostavu, ktorá by mohla vyhovovať vašim potrebám.

Nakoľko ideme editovať fotografie, základom musí byť kvalitný monitor (možno by som po kúpe pouvažoval ešte o skalibrovaní). Kvalitný monitor by mal byť rozhodne S-IPS technológie resp. niektorá z jej derivátov. (v žiadnom prípade nebrať monitory s TNT hoc majú módne LED podsvietenie). Za pomerne lacný peniaz (do 300 Eur) sa dá zohnať 23\" DELL UltraSharp U2311H (na video je to celkom fajn nakolko presne zodpovedá formátu 16:9 v rozlíšení 1080p), o čosi drahší 24\" HP ZR24w považujem za výbornú volbu v monitoroch do 450 Eur (rozlíšenie 1920*1200, po kalibrácie velmi dobré farebné podanie). Ak by bolo penazí nazvyš (okolo 1000 eur len na monitor) zvážil by som 24\" NEC MultiSync PA241W (ten má použitú novšiu technológiu P-IPS a množstvo profesionálnych nastavení), ak by si preferoval väčší obraz tak potom napr. 30\" DELL UltraSharp U3011 (avšak nepoznám ho takže netuším aký je po obrazovej stránke).
 
stefansk
2011-02-20 20:29:34+01
Teraz čosi k zostave. Ak budeme editovať fotografie, tak nárok na výpčtový výkon počítača bude v podstate mizivý, v pohode Vám bude stačiť hociaký dvojjadrový procesor. Naopak ak budeme editovať FullHD video potrebujeme naozaj veľa výpočtového výkonu a naozaj kvalitné diskové pole (možno by som pouvažoval nad kombináciou SSD disk (systémový) a dva klasické disky s čo najväčšou kapacitou na ukladanie videa. Takto výkonný systém na fotky by bol zbytočným luxusom. Preto navrhnem dve zostavy (jedna pre fotky druhá pre video). Samozrejmosťou u oboch zostáv bude elegatný dizajn a ticho (samozrejme v rámci možností počítačov, avšak plne porovnatelné s iMac).
 
Dodo PO
2011-02-20 20:55:15+01
príspevok od: stefansk
Teraz čosi k zostave. Ak budeme editovať fotografie, tak nárok na výpčtový výkon počítača bude v podstate mizivý, v pohode Vám bude stačiť hociaký dvojjadrový procesor. Naopak ak budeme editovať FullHD video potrebujeme naozaj veľa výpočtového výkonu a naozaj kvalitné diskové pole (možno by som pouvažoval nad kombináciou SSD disk (systémový) a dva klasické disky s čo najväčšou kapacitou na ukladanie videa. Takto výkonný systém na fotky by bol zbytočným luxusom. Preto navrhnem dve zostavy (jedna pre fotky druhá pre video). Samozrejmosťou u oboch zostáv bude elegatný dizajn a ticho (samozrejme v rámci možností počítačov, avšak plne porovnatelné s iMac).
VIDEO - PC zostava vhodná pre univerzálne použitie a rovnako aj pre strihové karty Canopus (Edius 6) a Blackmagic Design:
Intel® Core™i5-750 processor, 2,66GHz,8MB,1333MHz
RAM 2x 2GB DDR3, 1600MHz
NVIDIA GF PCX GTX285, 1024MB DDR3, HDTV, Dual DVI, HDCP
HDD 500GB, SATA, 7200rpm/ 32MB cache
2x HDD 750GB, SATA, 7200rpm/ 32MB cache
LG Blu-ray SATA
Card Reader (MS, SD, MMC,...)
Keyboard, Mouse
Tower or 19\"rack +850W
MS WINDOWS 7 Professional EN 64-bit OEM
24\" LCD SAMSUNG 1920x1200, DVI+analog, Pivot
 
H1tM4nCoRp
2011-02-20 20:58:56+01
Ja osobne mám iMac 27´(27 palcov,ledková) i5 2.8GHz 1GB ati grafiku, 8GB ram,1TB disk, neskutocna supa...

Mám na tom aj win 7, ziaden problem, odporucam...
 
stefansk
2011-02-20 21:00:42+01
Zostava pre fotky:
CPU: Intel Pentium Dual Core E6700 3.2GHz
Mainboard: Gigabyte P43T ES3G
Chladič: Arctic Cooling Freezer 7 Pro Rev. 2
RAM: CORSAIR DDR3 2x2048MB 1600MHz (dual pack)
HDD: Western Digital Green 2000GB 64MB SATA2 (2 TB by mali na fotky zo začiatku stačiť)
Mechanika: LG BH10LS30 BD-R LS (keď nové PC prečo si nedožičiť Blu-ray vypalovačku, na druhú stranu dá sa ušetriť 80 eur a kúpiť iba DVD vypalovačku)
Grafická karta: ASUS EAH5570 Silent/DI/1GD2 1GB DVI,HDMI (kedže nepotrubujeme výkon, ale ticho tak tento model chladený pasívne nám na editovanie foto plne postačí, ak by sme sa chceli aj zahrať tak potom minimálne ATI 6850 resp. trochu výkonnejší ekvivalent od Nvidia GTX 560)
Zvuková karta: plne nám stačí tá integrovaná
Skrinka: Thermaltake Soprano RS 201 (slušná a elgantná skrinka za pár korún)
Klávesnica a myš asi nejaká bezdrôdová (tu by som to nechal na Vaše predstavy o dizajne a cene)

Keď si to zrátame v najlacnejšej variante aj s celkom slušným monitorom sme na 800 Euro. V čase úzkosti by sa dalo s týmto riešením vystačiť aj pri videu, ale tam by som odporúčal prikúpiť aspoň štvorjadro, druhý harddisk . Samozrejme potom treba doriešiť software, ak budete chcieť kupovať orginály programov ako adobe photoshop pripravte si ďalšie peniaze (všetci vieme že z internetu to ide aj zadarmo, ale nie zrovna legálne)
 
stefansk
2011-02-20 21:36:45+01
Zostava pre video:
CPU: Intel Core i5 2400 3.1GHz (štvorjadrové I5 sú naozaj dobré na prácu s videom)
Mainboard: Gigabyte P55 UD3L
Chladič: Arctic Cooling Freezer 7 Pro Rev. 2
RAM: CORSAIR DDR3 2x4096 MB 1600MHz (8 GB pamete zrýchli prácu v 64 bitovom systéme)
HDD: SSSD disk s kapacitou 64 GB (napr. Kingston SSDnow V+) a dva klasické HDD Western Digital Green 2000GB 64MB SATA2 (rýchla SSD systémová partícia zabezpečí rýchlu odozvu pri strihaní videa a 4 TB diskového priestoru by mali nazáznam videa zo začiatku stačiť)
Mechanika: LG BH10LS30 BD-R LS (tu už je Blu-ray vypalovačka nutnosť, potrebujeme si pripravené video ukladať)
Grafická karta: SAPPHIRE HD 6850 Toxic (tu by som už výkon preferoval, rozhodne treba využiť karti ATi nakolko umožňujú prenos najkvalitnejších formátov audia cez HDMI resp. Displayport - t.j. nám to prináša možnosť prehrať DolbyDigital Master Audio a DTS HD priamo z počítača)
Zvuková karta: zvolil by som aspoň ASUS Xonar
Skrinka: Thermaltake Soprano RS 201 (slušná a elgantná skrinka za pár korún)
Zdroj: SEASONIC X-560KM Gold (kvalitný zdroj je naozaj potrebný aj u najlacnejšej zostavy, na zostavu pre fotky by som odporúčal mierne predimenzovaný ale kvalitný Fortron 500W Blue storm Bronze 80+ )
Klávesnica a myš asi nejaká bezdrôdová

Ako u predošlej varianty treba myslieť aj na software, ale investícia za hardware dosiahne v tomto prípadne minimálne čiastku 1300 Eur bez monitora. Ako som napísal vyššie dá sa vytvoriť aj lacnejšia varianta pre video kde sa dá využiť varianta pre fotky kde by som však nahradil Intel procesor štvorjadrovým procesorom AMD Phenom II 955 QUAD X4 - samozrejme je treba zvoliť základnú dosku pre procesory AMD a dokúpil ešte jeden 2 TB Harddisk. Takáto varianta je už v celku použitelná na prácu s videom a celkovo Vás výjde na 1000 eur aj s monitorom.
 
tomis.ales
2011-06-14 15:03:05+02
Fuuuha. No, ja sa v tom moc nevyznam, len viem ze moje PC uz dosluhuje. Mozete mi poradit ake "slova/oznacenia/kod???" mam hladat v popise grafickej karty, ktora by aj pomahala pri spracovani fotiek? Mam na mysli Lightroom a CS5. Cize taku ktora spolupracuje s tymito programami. V ostatnych komponentoch mam docela jasno. Nechcem konkretne modely. Video a hry ma nezaujimaju.
Diky za radu.
 
piggee
2011-06-14 15:14:51+02
príspevok od: tomasqo
Onuo, a co Mac mini a fotky (z 80% Lightroom)? Nejake skusenosti? Aj ked ako citam za jeho cenu (700e) si vyskladam celkom dobre pisatko
to rasej si kup iMac, to mozem iba odporucit. Mam tu 27" verziu a nedam na nu dopustit. Ja som zacinal s minickom pred 6 rokmi a vtedy mi to na ucenie stacilo, ale to som fotky upravoval a triedil v iPhoto. Mac Pro neodporucam vobec, pokial nechces do toho rvat nejaku strihovu alebo inu pridavnu kartu, lebo sa vobec neoplati. Ako pisal Karol, ak kupis jazdeny iMac (nie zas moc jazdeny), tak urcite nespravis zle.. skus sa poobzerat na macblog.sk, swp.sk ci maczone.sk mas tam predaj aj jazdenych kusov, mozno najdes nieco zaujimave..
 
Rudek
2012-08-29 19:44:13+02
A co tak si kupit daku vykonnu hernu masinu, za dakych 700€ s full hd monitorom ?
 
landov
2013-04-03 18:59:58+02
Chcem sa opytat skusenejsich: Mam aktualny notebook (vid foto) , spracovavam RAWy cez ZPS 15 a VNX2. Kym z Nikonu D90 to bolo v pohode, tak pri RAWoch z D7100 je to uz o dost pomalsie. Myslite, ze by ppomohlo zvacsenie RAM na 8GB? Popripade ine rady? Dakujem.
 
slacho
2013-04-03 19:58:50+02
Osobne používam Mac mini 2011 upgrade 8gb ram a spokojnosť šlape paradne prechodu na osx sa neobavaj verím že nejaký ten rocik poslúži aj preto som prešiel na Mac
 
JohnNewton
2013-04-03 20:25:48+02
príspevok od: landov
Chcem sa opytat skusenejsich: Mam aktualny notebook (vid foto) , spracovavam RAWy cez ZPS 15 a VNX2. Kym z Nikonu D90 to bolo v pohode, tak pri RAWoch z D7100 je to uz o dost pomalsie. Myslite, ze by ppomohlo zvacsenie RAM na 8GB? Popripade ine rady? Dakujem.
Nepomohlo. Iba výkonnejší hardware. Notebbooku viacej pomôžeš SSD diskom ako ramkou, pokiaľ nespracovávaš tie RAWi hromadne.
 
landov
2013-04-03 20:30:20+02
príspevok od: JohnNewton
Nepomohlo. Iba výkonnejší hardware. Notebbooku viacej pomôžeš SSD diskom ako ramkou, pokiaľ nespracovávaš tie RAWi hromadne.
ale v com vykonnejsi? procesor i7, alebo niečo iné?
 
JohnNewton
2013-04-03 20:34:32+02
príspevok od: stefansk
Teraz čosi k zostave. Ak budeme editovať fotografie, tak nárok na výpčtový výkon počítača bude v podstate mizivý, v pohode Vám bude stačiť hociaký dvojjadrový procesor. Naopak ak budeme editovať FullHD video potrebujeme naozaj veľa výpočtového výkonu a naozaj kvalitné diskové pole (možno by som pouvažoval nad kombináciou SSD disk (systémový) a dva klasické disky s čo najväčšou kapacitou na ukladanie videa. Takto výkonný systém na fotky by bol zbytočným luxusom. Preto navrhnem dve zostavy (jedna pre fotky druhá pre video). Samozrejmosťou u oboch zostáv bude elegatný dizajn a ticho (samozrejme v rámci možností počítačov, avšak plne porovnatelné s iMac).
K tomu editovaniu fotografií mám takú drobnosť. Ráčime pozrieť napr. test AIDA 64 a tam CPU PHOTO WORKS, a tam uvidíme priepastný rozdiel v Mpixel / sec. medzi navrhovaným dvojjadrom a trebárs slušným štvorjadrom. A rozdiel to fakt je, hlavne pri editovaní veľkého RAW súboru. Tak že menej reklamy a trochu viacej reality doporučujem
 
total empty
2013-04-03 20:55:15+02
príspevok od: JohnNewton
K tomu editovaniu fotografií mám takú drobnosť. Ráčime pozrieť napr. test AIDA 64 a tam CPU PHOTO WORKS, a tam uvidíme priepastný rozdiel v Mpixel / sec. medzi navrhovaným dvojjadrom a trebárs slušným štvorjadrom. A rozdiel to fakt je, hlavne pri editovaní veľkého RAW súboru. Tak že menej reklamy a trochu viacej reality doporučujem
Tak je ,na dvojjadrovom notbooku upravovať RAW je utrpenie,ba priam nemožné,je to pomalé alebo to zamrzne. Myslím na Raw cez 10mega,nedajbože že máš otvorené dva-tri grafické programy. Minimalne by som riešil 4jadra po 2,5G. A čo sa týka videa, program si vie prispôsobiť využitie procesora a ramky tak aby systém nespadol-nezamrzol, ale čas spracovania narastá astronomicky.
 
JohnNewton
2013-04-03 20:56:07+02
príspevok od: landov
ale v com vykonnejsi? procesor i7, alebo niečo iné?
CPU i7 s označením K, (ľahké pretaktovanie), SSD systémový disk, min 8 GB RAM, HD WD RED, grafiku zvoľ podľa Tvojich nárokov na používanie v hrách , kvalitný zdroj min. 500-600 W.
Ale keď chceš to najlepšie, tak platformu Intel LGA 2011. A máš na pekných pár rokov pokoj.
 
Strana 2 z 10
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()