Fórum » Počítačové vybavenie

Monitor na úpravu fotiek

anubi
anubi 2011-08-03 14:58:10+02
Ahojte, som fotograf amatér a potreboval by som poradiť ohľadom monitora na úpravu fotiek. Ide mi o čo najvernejšie zobrazenie farieb, fotím do RAW, fotky upravujem v programe Capture NX2 a následne ich prevádzam do JPG. Nemám naň veľa peňazí, jeho cena by mala byť tak do 250 - 300 EUR. Viem, že za tie peniaze to nebude nejaký špičkový monitor, ale tak by som chcel nejaký, ktorý je najlepší v danej cenovej hladine a ktorý by stačil mojim potrebám.

MaxGamut
2019-01-08 18:09:22+01
Naspat na zem-
dnes je na amaterske fotenie vascina monitorov uplne OK. (okrem Low End)
Ak by si aj kalibroval, moc Ti to nepomoze, lebo rozdiely budu minimalne a ako bolo spomenute vyssie, za mesiac sa pocasie otepli a kalibracia nebude sediet. Ńavyse s mojich skusenosti, ak zacnes kalibrovat monitor v tejto triede , mozes stratit hladke prechody. Navyse, lacne monitory trpia chybami, ktore kalibraciou neodstranis. (typicky napr. nehomogenna plocha)

Moje rady:
1/ nastav si cez panel teplu bielu (taka trosku nazltla). Na porovnanie mozes pouzit nejaky foto-papier. Ale neprezen to - sRGB/AdobeRGB monitory maju mat trochu studensiu bielu.
2/ zniz si jas a kontrast - normalne su strasne vysoko
3/ pouzi nejaky testovaci obrazok na nastavenie gamma (stredne hodnoty) a nastav ju cez Win nastavenie monitora + skontroluj si pomocou nejakeho obrazka, ci vidis dost odtienov bielej a ciernej (ci mas dostatocne rozlisenie hore a dole)
4/ pouzi nejaky testovaci B/W obrazok a skontroluj si, ci ti nelieta vyvazenie sedej v celom rozsahu - ci sa ton neutralnej sedej nemeni v zavislosti od tmavosti (staci nejaka B/W skala)
5/ asi najdolezitejsie ! - nastav si vo Win profil monitora od vyrobcu (nenechaj Generic)
6/ a samozrejme kazdy soft, ktory pouzijes, by mal mat ICC management a vediet pouzit ten profil monitora

Strana 5 z 5

Inzercia
  • ()

• ()

• ()

• ()

• ()