Hore
Fórum » Tlač
 

Kalibrovaný monitor, chybná tlač, nastavenia (multiproblém)

canonka_sk
canonka_sk 2013-06-01 14:26:00+02
Zdravím, dúfam, že som problém zaradila ok, ale mám toho na srdci viac a netuším, kde robím chybu.
Nech to zhrniem- vymenila som obyč monitor za monitor Eizo SX2462W s kalibráciou. Za asistencie Eizo podpory som ho skalibrovala a nastavila hodnoty pre úpravu fotiek, plus v OS (W7) zmenila nastavenia v správe farieb.
Fotku upravím, prevediem do sRGB, dám tlačiť a z tlačiarne vychádza stále desaturovaná, (pripadá mi to, akoby ju tlačila s profilom monitoru). Prečo sa mi to deje? Tlačiareň je obyčajná (Canon MG seria), pokiaľ viem tak ICC profily si priraďuje podľa typu papiera, foto je v sRGB a nedokážem to vytlačiť správne?!
Skúšala som to na dvoch tlačiarňach, cez prehliadač fotiek aj cez PS a efekt stále rovnaký.
V PS mi to akurát oznámi, že mám vypnúť správu farieb na tlačiarni, ale v nastaveniach tlačiarne túto možnosť nemám, keď kliknem na správu farieb pri tlačiarni, vybehne mi iba hlavné okno správy farieb PC, kde mám profil z kalibrácie.
Vie mi niekto poradiť? Myslela som, že foto v sRGB zo skalibrovaného monitora vylezie z tlače bez nejakých farebných odchýlok, ale toto je úplne mimo.
Dakujem! (mám ešte dve otázky ohľadom colormanagementu, ale to radšej neskôr, nech to nepletiem)
 
canonka_sk
2013-06-07 14:59:59+02
príspevok od: darmo
Vrátil by som sa k pôvodnej otázke . V prípade ak PS upozorňuje, že treba vypnúť správu farieb tlačového ovládača, tak to znamená, že Photoshop použije na tlač nejaký svoj tlačový profil. Je to samozrejme zle, ak sa zapletú dva procesy úpravy farieb do tlače a preto treba jeden vypnúť. V ovládačoch , ktoré poznám sa vždy dá správa farieb vypnúť. Nie je to ale záložka "správa farieb" vo vlastnostiach tlačiarne, ale treba hľadať v nastaveniach od výrobcu, tam kde sa dajú korigovať farby. Väčšinou je tam nejaké "auto" ktoré treba prepnúť na "custom" a tam býva vo Win 7 záložka "matching" kde sa dá vypnúť požitie profilu driverom. Závisí teda od konkrétneho drajvra a aj verzie operačného systému. Canony tam mávajú tri možnosti a ak je nastavené "none" tak by to mohlo spôsobovať popisovaný problém, pretože vtedy sa nerobí požadovaná korekcia farieb drajvrom.
Ak je problém v tom, že tlačový drajver je takto nastavený alebo blbne, dá sa to overiť. Nastavím, že korekciu prevedie Photoshop, ale musím v PS nastaviť aj príslušný profil pre daný papier tlačiarne. Ak neviem ktorý, pretože ich je viac skúsil by som nahodne jeden vybrať. Výstup nemusí byť presne ono, ale rozdiel medzi tlačou bez správy farieb a s nejakou je obrovský.
Alebo by som hľadal na webe ako vypnúť / zapnúť správu farieb pre daný typ tlačiarne.
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, som presvedčená, že sa to niekde "pletie", ako píšeš.

Nech to ujasním, tlačiareň nechcem na serióznu tlač, nie je na to určená a ani to od nej nečakám. Chcela som ju rozbehať kvôli náhľadom a fotkám, kde nepotrebujem lab kvalitu. Ale proste nech to je v prijateľnej kvalite na obyčajné, bežné pozretie.
Takže už len z princípu ma zaujíma, kde je chyba....

Doinštalovala som dnes jeden ovládač, ale zmena žiadna. Hľadala som na webe, viem kde tie nastavenia hľadať, no na tej karte proste nič také nie je. Takže nech to uzavriem- už to riešiť nebudem, lebo asi nie je čo. Vychádza mi to tak, že tento typ asi nemá možnosť vyberať takto rozšírené nastavenia.

Ešte raz vďaka za pomoc.
 
DusanM
2013-06-07 16:48:49+02
príspevok od: canonka_sk
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, som presvedčená, že sa to niekde "pletie", ako píšeš.

Nech to ujasním, tlačiareň nechcem na serióznu tlač, nie je na to určená a ani to od nej nečakám. Chcela som ju rozbehať kvôli náhľadom a fotkám, kde nepotrebujem lab kvalitu. Ale proste nech to je v prijateľnej kvalite na obyčajné, bežné pozretie.
Takže už len z princípu ma zaujíma, kde je chyba....

Doinštalovala som dnes jeden ovládač, ale zmena žiadna. Hľadala som na webe, viem kde tie nastavenia hľadať, no na tej karte proste nič také nie je. Takže nech to uzavriem- už to riešiť nebudem, lebo asi nie je čo. Vychádza mi to tak, že tento typ asi nemá možnosť vyberať takto rozšírené nastavenia.

Ešte raz vďaka za pomoc.
Driver tlačiarne►Main►Color / Intensity►Manual►Set►Matching►None
 
canonka_sk
2013-06-07 16:55:21+02
príspevok od: DusanM
Driver tlačiarne►Main►Color / Intensity►Manual►Set►Matching►None
VĎAKA Som chaotik, no keď som tam 10x nepozerala, tak ani raz... a "set" som úplne prehliadla... Achjo. Idem vyskúšať, čo to spraví a ešte raz ďakujem!
 
canonka_sk
2013-06-07 17:57:15+02
príspevok od: DusanM
Driver tlačiarne►Main►Color / Intensity►Manual►Set►Matching►None
Aktualizujem stav a zhrniem to, možno to niekomu pomôže.
Takže, jediný spôsob, ako tlačiť korektne, je nechať správu farieb na PS, určite nie na tlačiareň. Problém bol, že som ju nevedela v tlačiarni vypnúť, čo už je vybavené (vďaka DusanM a darmo).

Po vypnutí správy farieb v tlačiarni tlačí PS fotky vo viac ako slušnej kvalite, farby sú dosť presné. Fakt super.

Ale ak nechám správu farieb na tlačiareň alebo tlačím cez iný program, tak už nesedí nič, bez ohľadu na nastavenia tlače a typ papiera...
A teraz reagujem na príspevok na prvej strane...foto musí byť v sRGB. Tlačiareň si to sama neprevedie (vyskúšané- aspoň u mňa).
Takže za tie nervy a chaos to stálo... ten pocit, keď z tlačiarne ide to, čo vidím na monitore je proste skvelý
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()