Hore
Fórum » Tlač
 

ohladom tlace z RGB priestoru

peter222666
2015-08-22 12:49:39+02
Prosim mam jednu otazku,

ide o to, ze vacsinou fo fotolaboch sa tlacia fotografie z rezimu cmyk.
Chcel by som sa spytat, ze ci existuju tlaciarne, ktore tlacia z rezimu RGB.

Ak ano, vie prosim vas niekto, ci dokazu taketo "rgb tlaciarne" tlacit aj farby mimo gamutu cmyk?
Takze ked mi niektore farby na monitore "svietia" (napriklad kriklave), tak dokaze sa niektora tlaciaren svojim gamutom k nim priblizit? Jasne ze asi nevie vytlacit kriklave syte farby, alebo vie?...

Dakujem

Peter
 
peter222666
2015-08-22 12:52:07+02
Nemyslim ale teraz flexograficke stroje, alebo ofsetove stroje, ktore maju cmyk + priame farby.
Kde priame farby mozu byt aj kriklave.
To teraz nemyslim, myslim skor to, ci ked si dam vyvolavat fotografie vo fotolaboch, ci to niektore fotolaby dokazu.

Dakujem

Peter
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-08-22 14:48:53+02
Vacsi gamut ako minilaby maju profesionalne atramentove tlaciarne, takze ak chces farby, ktore su naviac nad sRGB, nechaj si tlacit v print studiu, na nejakej poriadnej Epsone.
 
PeterMarek
2015-08-22 15:51:28+02
príspevok od: peter222666
Prosim mam jednu otazku,

ide o to, ze vacsinou fo fotolaboch sa tlacia fotografie z rezimu cmyk.
Chcel by som sa spytat, ze ci existuju tlaciarne, ktore tlacia z rezimu RGB.

Ak ano, vie prosim vas niekto, ci dokazu taketo "rgb tlaciarne" tlacit aj farby mimo gamutu cmyk?
Takze ked mi niektore farby na monitore "svietia" (napriklad kriklave), tak dokaze sa niektora tlaciaren svojim gamutom k nim priblizit? Jasne ze asi nevie vytlacit kriklave syte farby, alebo vie?...

Dakujem

Peter
Žiadny minilab netlačí "z rezimu cmyk"! Kde ste videli taký minilab?

Všetky akceptujú ako podklad bitmapový obrázok väčšinou JPG (niekde aj TIFF alebo PSD...) a v sRGB.

"Morké laby" svietia RGB laserom na klasický farebný materiál a ten sa vyvoláva RA-4 procesom ako klasická "mokrá" farebná fotka.

"Suché laby" rovnako akceptujú bitmapu (JPG, TIFF,...) v sRGB

Poskytovatelia kvalitnej fototlače zvládajú inkjetom v pohode pokryť aj veľkú časť AdobeRGB priestoru. Ale... máte monitor v takej kvalite a nastavení aby ste v tomto priestore mohli bezpečne pracovať?

Jednoduché riešenie. Vezmite bitmapu (JPG) v sRGB a chodte do labu - neriešte ďalej zamotáte sa v tom - ušetrený čas venujte foteniu.
 
peter222666
2015-08-25 21:46:35+02
Diki za odpovede,
lebo videl som vo fotolabe automat, ako mi vyvolaval fotky a bolo tam vidiet, ako nanasa jednotlive cmykove farby. Tlacilo sa to z RGB jpg-ciek, ale on to potom prekonvertoval do cmyku.

Peter
 
PeterMarek
2015-08-26 04:59:33+02
príspevok od: peter222666
Diki za odpovede,
lebo videl som vo fotolabe automat, ako mi vyvolaval fotky a bolo tam vidiet, ako nanasa jednotlive cmykove farby. Tlacilo sa to z RGB jpg-ciek, ale on to potom prekonvertoval do cmyku.

Peter
No tak to máte divoké zážitky

Asi ste videli termosublimačnú tlačiareň? Alebo inkjet? Kde?

Fotky Vám teda "nevyvolávali" ale "tlačili". Ale aj tak - oboje na vstupe bezpečne spracuje sRGB
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-08-26 06:33:44+02
príspevok od: peter222666
Diki za odpovede,
lebo videl som vo fotolabe automat, ako mi vyvolaval fotky a bolo tam vidiet, ako nanasa jednotlive cmykove farby. Tlacilo sa to z RGB jpg-ciek, ale on to potom prekonvertoval do cmyku.

Peter
Termosublimacka. Nekvalitna nahrada za poriadny mokry proces. To si lab kupi, ked je velky minilab neekonomicky. Termosublimacka je jednoducha na udrzbu, nic tam netreba nastavovat, len to zaraba peniaze.
 
PeCh
2015-08-26 17:03:35+02
príspevok od: peter222666
Diki za odpovede,
lebo videl som vo fotolabe automat, ako mi vyvolaval fotky a bolo tam vidiet, ako nanasa jednotlive cmykove farby. Tlacilo sa to z RGB jpg-ciek, ale on to potom prekonvertoval do cmyku.

Peter
A čo si myslíš, že čo obsahuje JPEG? Nie je to RGB ale Y′CbCr a odtiaľ to môžeš previesť do CMYK rovnako ako do RGB. Konverzia tu bude vždy.

A áno, je to off-topic, lebo sa to netýka gamutu .

BTW aj keby si našiel RGB tlačiareň, tak to nehovorí nič o jej gamute (ten je daný použitými farbami, papierom...) a neznamená, že je lepšia alebo horšia. Hľadaj kvalitnú tlač ale nerozlišuj ju podľa RGB vs CMYK; pýtaš sa totiž na niečo iné ako chceš počuť odpoveď.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()