Hore
Fórum » Tlač
 

ako spravne vytlacit fotku?

nekk11
2015-11-19 20:28:13+01
Zdravim,chcel by som sa len opytat,ked upravim fotku v sRGB a v tlaciarni zadam papier na aky ju budem tlacit,vzdy sa mi zmenia farby ked si pozriem nadhlad ako bude vyzerat?a ak ano,v akom formate mam potom upravovat fotky ked aj tak mi icc v tlaciarni zmeni tak ze fotka po vytlaceni vyzera uplne inak?
 
PeCh
2015-11-19 20:53:11+01
Čo je to úplne inak? Akú máš tlačiareň? Fotka z tlačiarne nikdy nebude presne to isté ako na monitore.
 
nekk11
2015-11-19 21:21:54+01
Tlaciaren Epson SC-P800...mam na mysli to,ze nesedia s tym co vidim na monitore ked ich vytlacim...su podla mojho nazoru prilis tmave .
 
JakubH
2015-11-19 23:14:25+01
Kalibrovaný monitor máš? A aký icc zadávaš pri tlači? Treba zadať ICC profil papiera...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-11-20 09:20:15+01
Uvedena tlaciaren patri medzi profesionalne. Pre jej maximalne vyuzitie odporucam pouzivat 16-bitovy format s profilom Adobe RGB. Ohladom profilov tlaciarne netreba nic nastavovat. Urobia to ovladace tlaciarne. Staci len zvolit papier na ktory sa bude tlacit. O ostatne sa postara zabudovany colormanagement.

No a teraz podme hladat chyby:
1. Prestelovany Photoshop. Odporucam vsetko vratit do standardu a vypnut proofing (CTRL+Y). Idealne je tlacit z Lightroomu, tam sa neda nic pohnojit.
2. Zakladna podmienka - dostatocne kvalitny monitor, skalibrovany, jas nastaveny na cca 100 cd/m2. Tlaciaren podporuje AdobeRGB a mal by aj monitor.
3. Pouzivat originalne atramenty a kvalitny papier s prilozenym ICC profilom
4. Matny papier je menej kontrastny, farby lepsie vyniknu na lesklom, alebo satin/velvet.
5. Fotky treba pozerat pod spravnym svetlom. Pod sliepnajucou stolnou lampou to vzy bude na milu kedves.
6. Pouzivatelia Windows si musi davat pozor na colormanagement operacneho systemu a rozne "vylepsovace" obrazu zo strany grafickej karty alebo monitoru.
 
Krtko fotografom
2015-11-20 09:28:02+01
príspevok od: nekk11
Tlaciaren Epson SC-P800...mam na mysli to,ze nesedia s tym co vidim na monitore ked ich vytlacim...su podla mojho nazoru prilis tmave .
Nepoznam sice tuto tlaciaren (dufam, ze je to foto tlaciaren), ale podla toho, co pises, maz nespravne nastaveny monitor. Kalibracia ti urcite pomoze, ale aj s tym sa treba pohrat.
Ja nikdy nepouzivam ziadne ICC profily, neosvedcilo sa mi to. Farby boli vzdy divne. Najlepsie vysledky dosahujem, ked mam nastavenu tlac takto:
- color management - dokument
(profile - Adobe RGB)
- color handling - photoshop manages colors
- printer profile - working RGB - Adobe RGB
- rendering intent - relatice calorimetric
(black point compensation)
A takmer vzdy vytlacim to, co vidim na monitore, ale zalezi aj od papiera, aky pouzivas. Mne sa najlepsie osvedcili papiere Lomond, nedam na nich dopustit. Tam mam takmer 100% istotu, z vytlacim to, co vidim na monitore (ale je jasne, ze mam skalibrovany monitor).
 
nekk11
2015-11-22 10:59:12+01
chcel by som sa podakovat tym ktory reagolali na moj prispevok.

aby som to vsetko upresnil, pouzivam MacBook Pro Retina,monitor som kalibroval Spyder 5 Elite,Tlac Epson SC-P800.
obrazok po zadani druhu papiera v tlaciarni dostane tmavy nadych,nie som si isty ci vsetko funguje spravne a ci komunikacia medzi Mac a tlaciarnou funguje spravne...
prikladam obrazky ktore snad objasnia problem ktory mam...
 
nekk11
2015-11-22 11:06:31+01
v color sync mi vypisuje tieto chyby tak neviem ci to ma s tym tiez nieco spolocne...
 
juraj07
2016-02-23 16:30:38+01
Neviem či sa to s tou vernosťou farieb nestala posadnutosť. Pre mna nie je podstatné, či moj monitor ukazuje skutočne správne farby, ale či pre mňa su spravne. Monitor som skalibroval od oka cez kalibraciu windows tak, aby šeda bola čo možno najneutralnejšia. Keby som fotky zverejnoval na webe, tak by to mozno bolo dolezite, ale ked ich pozeram len na svojom pc, tak je mi to ukradnute, či mam správne farby. Dolezite je pre mna to, či tlačiareň vytlačí fotku + - tak ako ju vidím na monitore. Mám canon Pixmu, a zistil som že prednastavené icc profily pre jednotlive papiere vo výsledku ťahali do červena (porovnanie fotografie a monitora). Preto som musel v ovladači tlačiarne zaškrtnut manualne nastavenie farieb a stiahnuť trochu magendu aj yelow. Trebalo sa s tym trochu pohrať lebo kazdý icc profil mal posunute farby trochu inak. Pri matnom som zvýšil aj kontrast. Spotrebolo to asi 10 listov pre kazdy druh papiera ktory som nastavoval, ale vo výsledku mám teraz farby na vytlačenej fotke takmer nerozoznatelne od farieb monitora a to je pre mna podstatne.
 
JSP070
2016-03-31 08:34:58+02
Dobrý deň. Mám tlačiareň Canon MG7750 a neviem ako nastaviť profil tlačiarne.
V Zoneri mi ponúka asi 10 profilov pre danú tlačiareň. Keď vyberiem akýkoľvek z nich, tak fotka má silný červený nádych a celkovo sú farby úplne uletené. Keď vyberiem nejaký univerzálny profil, npr. "wscRGB" alebo "Canon IJ Color Printer Profile 2005" tak je fotka +/- ako na monitore, rsp. ako mi ju vytlačia vo fotolabe.
Prečo mi originál profily mrvia farby? Fotku netreba ani vytlačiť, vidieť to už v náhľade, ako bude vyzerať na papieri. Viď. screenshot.
 
Krtko fotografom
2016-03-31 09:34:19+02
príspevok od: JSP070
Dobrý deň. Mám tlačiareň Canon MG7750 a neviem ako nastaviť profil tlačiarne.
V Zoneri mi ponúka asi 10 profilov pre danú tlačiareň. Keď vyberiem akýkoľvek z nich, tak fotka má silný červený nádych a celkovo sú farby úplne uletené. Keď vyberiem nejaký univerzálny profil, npr. "wscRGB" alebo "Canon IJ Color Printer Profile 2005" tak je fotka +/- ako na monitore, rsp. ako mi ju vytlačia vo fotolabe.
Prečo mi originál profily mrvia farby? Fotku netreba ani vytlačiť, vidieť to už v náhľade, ako bude vyzerať na papieri. Viď. screenshot.
Viem, o com hovoris. Po mnohych experimentoch som skoncil pri nastaveni - vid vyssie moj prispevok. Nikdy nepouzivam ziadne ICC profily, vzdy nechavam spravu farieb na photoshope, a od vtedy mam svaty pokoj.
 
psykora2
2016-03-31 09:50:50+02
príspevok od: JSP070
Dobrý deň. Mám tlačiareň Canon MG7750 a neviem ako nastaviť profil tlačiarne.
V Zoneri mi ponúka asi 10 profilov pre danú tlačiareň. Keď vyberiem akýkoľvek z nich, tak fotka má silný červený nádych a celkovo sú farby úplne uletené. Keď vyberiem nejaký univerzálny profil, npr. "wscRGB" alebo "Canon IJ Color Printer Profile 2005" tak je fotka +/- ako na monitore, rsp. ako mi ju vytlačia vo fotolabe.
Prečo mi originál profily mrvia farby? Fotku netreba ani vytlačiť, vidieť to už v náhľade, ako bude vyzerať na papieri. Viď. screenshot.
pretoze ICC profily treba robit na konkretny typ papieru a konkretny typ atramentu, ak pouzivas original atrament (nie falzifikat) a original fotopapier (nie falzifikat) tak by mali sediet aj profily od vyrobcu, ak nesedia tak sa jedna o falzifikat a treba urobit vlastny ICC profil cez kalibracnu sondu, teraz pozeram ake profily si tam skusal nahadzat, tak ten Canon IJ by mal teoreticky fungovat, len si zisti na aky konkretny typ papieru je uceny a tento typ by si mal pouzit aj na tlac, inak ti to fungovat nebude
 
psykora2
2016-03-31 09:57:38+02
este dalsia vec, skus vyskusat profily a tlac cez Lightroom, tam je najmensia pravdepodobnost ze nieco zle nastavis, vo photoshope alebo v zoneri treba vediet spravne nastavit color management (vratane renderovania nahladov) aj na monitor
 
JSP070
2016-03-31 10:11:36+02
Všetko mám originál. Typ papiera si tlačiareň načíta sama a správne.
Nechápem, prečo tie originál profily nefungujú. Keď správu farieb vypnem alebo použijem iný profil, tak je to celkom OK.
No asi sa na to vyprdnem a nájdem nejaký profil, čo sa najviac blíži originálu.
 
psykora2
2016-03-31 10:36:07+02
príspevok od: JSP070
Všetko mám originál. Typ papiera si tlačiareň načíta sama a správne.
Nechápem, prečo tie originál profily nefungujú. Keď správu farieb vypnem alebo použijem iný profil, tak je to celkom OK.
No asi sa na to vyprdnem a nájdem nejaký profil, čo sa najviac blíži originálu.
skus to este cez photoshop alebo LR a nastav si spravu farieb pri tlaci na photoshop a zvol ten canon ij profil, nastav relativnu color. metodu
 
JSP070
2016-03-31 17:22:00+02
PS ani LR nemam, ale mozno LR vyskusam. Aspon vylucim moznost, ze je chyba v Zoneri.
Inac som zistil, ze som mal nastaveny zly papier. Namiesto glossy som mal glossy II. Original profilom to nepomohlo, ale s Canon IJ je to o kus lepsie. V podstate som spokojny.
 
psykora2
2016-03-31 21:16:11+02
príspevok od: JSP070
PS ani LR nemam, ale mozno LR vyskusam. Aspon vylucim moznost, ze je chyba v Zoneri.
Inac som zistil, ze som mal nastaveny zly papier. Namiesto glossy som mal glossy II. Original profilom to nepomohlo, ale s Canon IJ je to o kus lepsie. V podstate som spokojny.
neviem ako zoner, nikdy som v nom netlacil, ale jedine na co sa ja mozem spolahnut pri tlaci je bud PS alebo LR, ja si robim ale vlastne ICC profily cez x-rite spektrofotometer, pri niektorych mediach zalezi aj od toho aku metodu prevodu si zvolis pri tlaci
 
MaxGamut
2016-06-09 19:31:32+02
príspevok od: JSP070
Všetko mám originál. Typ papiera si tlačiareň načíta sama a správne.
Nechápem, prečo tie originál profily nefungujú. Keď správu farieb vypnem alebo použijem iný profil, tak je to celkom OK.
No asi sa na to vyprdnem a nájdem nejaký profil, čo sa najviac blíži originálu.
Trochu neskoro, ale snad to bude uzitocne aj dalsim:

Bezne tlaciarne su tzv. RGB tlaciarne. Tlacia samozrejme CMYK (alebo CMYKOG alebo CMYKRGB), ale data "zeru" RGB a same si robia ICC prevod do CMYK. ICC prevod RGB-to-CMYK je totizto tak zlozity a nejednoznacny, ze vyrobcovia radsej tuto vec pre uzivatelov skryli a vyriesili to "trikom" (vid nizsie). Uzivatelsky nie je vobec mozne priblizit sa kvalite original CMYK ICC-profilov !!!

Cize RGB-to-CMYK sa prepocitava stale (nie je mozne RGB vyltacit bez ICC prevodu), ale je skryty v ovladaci a voli sa spolu s profilom media (nastavenie Glossy, Matte, PhotoPaper Pro atd.)

Keby uzivatel pouzival iba original papiere (a atramenty), v podstate by volba ICC profilu a jeho zapinanie/vypinanie ani neexistovala - vsetko by sa vyriesilo ovladacom. Kedze ale ludia pouzivaju rozne papiere, vyrobcovia pouzili TRIK:

- pred samotny RGB-to-CMYK prevod umoznili predradit este jeden pomocny RGB-to-RGB prevod. Prave tento prevod umoznuje korigovat rozdiely medzi original naplnami+papiermi a ich ICC profilom a medzi "realnym svetom". Ked sa profiluje RGB tlaciaren, nejde o skutocny CMYK ICC-profil, ale o pomocnu transformaciu RGB-RGB (RGB ICC profil).

Ak "zapnes" v ovladaci ICC color management, sposobis to, ze sa data pred vstupom to finalnej RGB-CMYK transformacie koriguju este raz. Ak ale nemas vlastny RGB profil media, ale vyberies nejaky od vyrobcu, urobil si logicky nezmysel - 2x transformujes tym istym profilom...

Bohuzial su tieto veci velmi nejasne v manualoch komunikovane - japonci nie su najvacsi majstri na prirucky..
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()