Hore
Fórum » Tlač
 

uprava foto pred tlacou

thrash
2010-12-13 12:56:13+01
zdravim, nakolko zatial iba fotim a fotiek mam uz neurekom rozhodol som sa ze si najlepsie kusky vytlacim..
-Ked sa dava fotka na web treba ju zmensit(prisposobit velkost)-doostrit-a ulozit - nahrat na web

Ked ju chcem dat vytlacit spravim podobny postup - velkost a dpi prisposobim ako potrebujem- doostrim a ulozim, odnesiem do fotolabu - a tu sa chcem opitat ci je to vsetko? popripade nemoze sa stat ze oni maju vlastny postup na urcenie dpi alebo rozmeru aky som si ja vo photoshope spravil, a tym padom sa zmeni jej velkost? Doostrai to potom?
 
Shooter
2010-12-13 13:08:37+01
Ja to robím tak, že si vopred zájdem do fotolabu a vypýtam si všetky rozmery aké robia a podľa toho si fotky určené na vyvolanie orežem v PS, kde zadám rozmer a dpi 300. Dôležité je, aby si sa trafil ani nie tak do presného rozmeru, ale do pomeru strán, ktorý si dávaš tlačiť, lebo inak ti fotku môžu orezať alebo ti naopak pridajú biele okraje.
 
Maxx818
ocenenie redakciou 2010-12-13 13:26:58+01
ja fotky pred tym rozostrim
 
Shooter
2010-12-13 13:35:54+01
príspevok od: Maxx818
ja fotky pred tym rozostrim
Rozostriť? Skôr by som zostril, samozrejme záleží aj od rozlíšenia a veľkosti výslednej fotografie, ale vo všeobecnosti pri zmenšovaní na bežný rozmer foto (10x15, 18x21) dochádza k miernej strate ostrosti.
www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/tlac-fotografii/rozlisenie-pre-tlac/
 
Maxx818
ocenenie redakciou 2010-12-13 13:37:58+01
príspevok od: Shooter
Rozostriť? Skôr by som zostril, samozrejme záleží aj od rozlíšenia a veľkosti výslednej fotografie, ale vo všeobecnosti pri zmenšovaní na bežný rozmer foto (10x15, 18x21) dochádza k miernej strate ostrosti.
www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/tlac-fotografii/rozlisenie-pre-tlac/
ja viem samozrejme je to taky prud mat ostre fotky, mne sa to ale nepaci
 
oksyd
2010-12-13 14:21:42+01
Mna by zaujimalo ci fotky nejako automaticky upravuju a ci im musim povedat aby ich neupravovali? V klasickom labe som si este nedaval robit fotky tak neviem. A neviete mi poradit nejaky dobry lab v BA?
 
walde
ocenenie redakciou 2010-12-13 14:46:40+01

najlepší lab je lab domáci
 
tomas.sikula
2010-12-13 14:49:09+01
príspevok od: Maxx818
ja viem samozrejme je to taky prud mat ostre fotky, mne sa to ale nepaci
nedávno jsem poprvé zkoušel tisk na plátno a tam mírné rozostření jednoznačně doporučuji. u fotek na papíře jsem nad tím nepřemýšlel. zkusím to, určitě jsou témata, která by si to zasloužila. dík za tip.
 
EFAK
2010-12-13 14:57:18+01
Ahojte,ja si foto pred tlačou doma,alebo vo fotolabe upravím sám cez ZPS 13PRO,dajú sa urobyť všetky fotky naraz,nastavím 300Dpi,rozmer napr:10x15,musí byť zaškrtnuté poličko\"Zachovať proporcie/pomer strán/,taktiež musí byť zaškrtnuté poličko prevzorkovať obraz,aby program vypočítal presné pixely na daný rozmer,keďže pri zmenšovaní dochádza
ku strate ostrosti ZPS má v tom istom okne aj funkciu doostriť/presne vidíme či sme náhodou nepreostrili/,používam metodu \"Supersampling\",ktorá je najvhodnejšia na foto,potom už iba klik na tlačítko \"aplikovať na všetko\" a už iba sledujem ako program pracuje na všetkých foto ktoré som vybral.
 
thrash
2010-12-13 18:30:08+01
diky za rady..
 
bubo_ke
2010-12-14 08:54:36+01
príspevok od: EFAK
Ahojte,ja si foto pred tlačou doma,alebo vo fotolabe upravím sám cez ZPS 13PRO,dajú sa urobyť všetky fotky naraz,nastavím 300Dpi,rozmer napr:10x15,musí byť zaškrtnuté poličko\"Zachovať proporcie/pomer strán/,taktiež musí byť zaškrtnuté poličko prevzorkovať obraz,aby program vypočítal presné pixely na daný rozmer,keďže pri zmenšovaní dochádza
ku strate ostrosti ZPS má v tom istom okne aj funkciu doostriť/presne vidíme či sme náhodou nepreostrili/,používam metodu \"Supersampling\",ktorá je najvhodnejšia na foto,potom už iba klik na tlačítko \"aplikovať na všetko\" a už iba sledujem ako program pracuje na všetkých foto ktoré som vybral.
Ako si spokojny s tym zonerom? Uz som rozmyslal ze by som to vyskusal.
 
brki
2010-12-14 09:16:46+01
príspevok od: bubo_ke
Ako si spokojny s tym zonerom? Uz som rozmyslal ze by som to vyskusal.
Ja ho skúšam len krátko, ale páči sa mi
 
brki
2010-12-14 09:20:25+01
Nemám s tým skúsenosti, ale predpokladám, že pri menších rozmeroch tlače kompresiu do jpeg ťažko rozoznať, kým pri väčších formátoch už asi áno. Ak je to tak, od akého rozmeru je vhodné konvertovať radšej do TIFF ?
 
Marcel Rebro
2010-12-14 09:34:21+01
Ja tlacim v nemenovanom MegafotoPrinte v BA. Fotku upravim a finalnu verziu ulozim ako JPEG v maximalnej kvalite (aby mi presla postou). Fotografiu pomenujem (napriklad) Bukekela_40_60_lesk_kapa.jpg. Ak ju chcem v inom formate a nekasirovanu dam je jazov (napriklad) Bukekela_30_45_lesk.jpg. Supnem do mailu a cakam kedy mi pride sprava ze \"hotovo\". Resize neriesim, stara sa o to niekto sikovnejsi.

Asi som malo narocny (kazdopadne dost pohodlny), ale zatial su vysledky vzdy k maximalnej spokojnosti - mojej aj koncoveho odberatela.

Naposledy som tlacil platna na blindrame (60x90). Na rozdiel od CEWE, kde mi kraje \"orezali\" aby sa dali zahnut na blindram, tu mi ich \"natiahli\" clipnutim okrajov a tak je fotografia neorezana.
 
duroslav
2010-12-14 11:51:35+01
príspevok od: Marcel Rebro
Ja tlacim v nemenovanom MegafotoPrinte v BA. Fotku upravim a finalnu verziu ulozim ako JPEG v maximalnej kvalite (aby mi presla postou). Fotografiu pomenujem (napriklad) Bukekela_40_60_lesk_kapa.jpg. Ak ju chcem v inom formate a nekasirovanu dam je jazov (napriklad) Bukekela_30_45_lesk.jpg. Supnem do mailu a cakam kedy mi pride sprava ze \"hotovo\". Resize neriesim, stara sa o to niekto sikovnejsi.

Asi som malo narocny (kazdopadne dost pohodlny), ale zatial su vysledky vzdy k maximalnej spokojnosti - mojej aj koncoveho odberatela.

Naposledy som tlacil platna na blindrame (60x90). Na rozdiel od CEWE, kde mi kraje \"orezali\" aby sa dali zahnut na blindram, tu mi ich \"natiahli\" clipnutim okrajov a tak je fotografia neorezana.
To si vážne dávaš tlačiť Dedeho?
 
Marcel Rebro
2010-12-14 13:09:05+01
príspevok od: duroslav
To si vážne dávaš tlačiť Dedeho?
Keby len Dedeho ...
 
thrash
2010-12-15 11:30:19+01
este som pocul ze ked sa davaju fotky na web tak klasika do JPEG, ale ked sa davaju tlacit ze je dobre ukladat do TIF alebo EPS - ma s tym niekto skusenosti, alebo k tomu nieco napisat?
 
EFAK
2010-12-16 19:47:13+01
príspevok od: bubo_ke
Ako si spokojny s tym zonerom? Uz som rozmyslal ze by som to vyskusal.
-Zoner používam od 10-tky,vždy ,keď vyjde nová verzia tak si ju upgreadujem /za 33eur/.
Zposlednou verziou 13 PRO som spokojný,pridali tam retušovací štetec,ale hlavne to má už pokročilejší RAW modul ,no a český rozumíme snáď všetci,používam tiež Photoshop,
či ho odporúčam,tak to určite,veľmi rád s ním pracujem...
 
Marcel Rebro
2010-12-16 21:27:50+01
príspevok od: thrash
este som pocul ze ked sa davaju fotky na web tak klasika do JPEG, ale ked sa davaju tlacit ze je dobre ukladat do TIF alebo EPS - ma s tym niekto skusenosti, alebo k tomu nieco napisat?
Ak ulozis finalnu fotku na tlac do JPEG s maximalnou kvalitou (minimalnou kompresiou) nemusis mat strach ze fotka bude \"nekvalitna\". Pocas uprav samozrejme pouzivas bezstratovy TIF.
 
zola
2010-12-16 23:21:06+01
príspevok od: Marcel Rebro
Keby len Dedeho ...
skoro mi vypadol notebook
 
Strana 1 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()